Prawda

Piątek, 22 października 2021 - 21:48

« Poprzedni Następny »


Samorząd, solidarność, samopomoc


Andrzej Koraszewski 2020-04-15

Płońsk. Przygotowanie do rozwiezienia żywności pod drzwi podopiecznych MOPS objętych Programem Operacyjnym Pomoc Żywnościowa przez wolontariuszy Stowarzyszenia „Idziemy na spacer”.
Płońsk. Przygotowanie do rozwiezienia żywności pod drzwi podopiecznych MOPS objętych Programem Operacyjnym Pomoc Żywnościowa przez wolontariuszy Stowarzyszenia „Idziemy na spacer”.

Nigdy jeszcze władze samorządowe nie stały przed tak trudnym testem jak w chwili obecnej. Dziś widać, kto wyłącznie patrzy w górę, czekając na instrukcje i środki, a kto patrzy w dół, rozważając dla kogo w pierwszej kolejności trzeba zorganizować pomoc, a jeszcze ciekawsze, kto potrafi zorganizować mieszkańców, wykorzystać lokalne talenty i gotowość działania.


Nie jesteśmy narodem znanym w świecie z doskonałej organizacji. Przeciwnie, mamy opinię bałaganiarzy i nie jest to opinia pozbawiona podstaw. To jednak nie znaczy, że nie ma miejsc gdzie są dobrzy organizatorzy i gdzie są charyzmatyczni lokalni przywódcy, a wzory ich działania mogą być analizowane i rozpowszechniane. Poświęcamy stokrotnie więcej czasu na mówienie, kto i co naszym zdaniem źle zrobił, niż na szukanie i pokazywanie wzorów dobrej roboty. W takiej chwili jak teraz te wzory wydają się szczególnie ważne. Oczywiście nie chodzi tu o to, kto czym się chwali, szukam, czy gdzieś jest giełda samorządowych pomysłów i jeśli ktoś zna takie miejsce, proszę o informację.      


W małych, wiejskich gminach, niektórzy wyprzedzają zbliżające się problemy, organizując system zaopatrzenia ludzi, którzy znajdą się na domowej kwarantannie, opieki nad seniorami, a przede wszystkim, system sprawnej komunikacji między samorządem a mieszkańcami. Tu wiedza o tym, kto i gdzie potrzebuje pomocy, jest stosunkowo łatwiejsza do zgromadzenia i można wcześniej opracować logistykę bezpiecznego dostarczania żywności i leków.


Osobnym problemem jest nowa organizacja opieki medycznej we wszystkich sprawach nie związanych z koronawirusem. Każdy przychodzący do przychodni pacjent jest potencjalnym nosicielem wirusa. Jednym z najpoważniejszych problemów są Domy Pomocy Społecznej, gdzie zaraza może mieć największe żniwo śmierci. W moim powiecie władze podjęły decyzję o całkowitym odcięciu od świata zewnętrznego Domu Pomocy Społecznej. 40 osób personelu zgodziło się zostać ze swoimi podopieczymi (w tym DPS jest 145 pensjonariuszy). Nie ma jednak decyzji na jak długo, jak zaplanować ewentualne „urlopy” pracowników i jak rozwiązać procedury powrotu do pracy? Podobne decyzje podjęto w odniesieniu do domów dziecka.           


Kto będzie zabezpieczał dostawy? Dziesiątki nudnych technicznych problemów, których lepiej nie rozwiązywać w biegu, kiedy wszystko wali się i pali. Samorządy nie są do tego przygotowane? Nikt nie był do tego przygotowany. Dlatego właśnie wzory skutecznego działana są dziś szczególnie ważne.    


Przeglądam kilkanaście stron samorządów miejsko-wiejskich. Dominuje suchy, biurokratyczny język, więcej komunikatów o tym, czego gmina z powodu epidemii nie robi niż co robi. Sprawdzam kilka gmin, które wyróżniały się w samorządowych rankingach w ubiegłych latach. Aleksandrów Łódzki – zdecydowanie inny język, komunikaty o paczkach na święta dla pacjentów i personelu DPS dostarczonych osobiście przez dyrektora ośrodka pomocy społecznej i proboszcza, informacja o inicjatywach obywatelskich. Porzucam Aleksandrów Łódzki, otwieram stronę gminy Serock. Pierwszy komunikat:

Rozdamy maseczki osobom potrzebującym


Od 16 kwietnia (czwartek) w Polsce obowiązywać będzie nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Od początku epidemii COVID-19 wielu z Państwa używa maseczek ochronnych, biorąc odpowiedzialność za zdrowie innych i swoje – serdecznie za to dziękujemy.


Wychodząc naprzeciw potrzebom tych osób, dla których zakup maseczek wiąże się z trudnością, zakupiliśmy maseczki wielokrotnego użytku, które rozdane zostaną osobom starszym, niesamodzielnym, potrzebującym.


Aby zmniejszyć ryzyko związane z przemieszczaniem się, do akcji włączyli się sołtysi miejscowości. To u nich będzie można odebrać maseczki ochronne. W Serocku natomiast W DNIU JUTRZEJSZYM (15 kwietnia) w godzinach 10:00 – 11:00 oraz 17:00 – 18:00 NA PARKINGU PRZY ULICY PUŁTUSKIEJ I NASIELSKIEJ (osiedle Nowy Świat) Straż Miejska rozda maseczki osobom starszym i tym, którzy nie będą w stanie ponieść kosztów zakupu maseczek, bądź ze względu na trudności logistyczne nie dadzą rady sami zakupić maseczek. Bardzo prosimy – pomyślmy o najbardziej potrzebujących i to im dajmy pierwszeństwo odbioru maseczki. Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwie maseczki – dla siebie i najbliższej osoby.


Pomagamy seniorom i potrzebującym


Przypominamy także, że nieustannie zbieramy informacje o osobach starszych i tych, którzy potrzebują szczególnego wsparcia w czasie pandemii. Jeśli znasz taką osobę zadzwoń pod nr 22 782 71 39 (Ośrodek Pomocy Społecznej) lub 22 782 88 05 (centrala UMiG w Serocku).


Prosimy także,
 włącz się do akcji i #zadzwońdoseniora – zapytaj czy coś potrzeba albo po prostu porozmawiaj. Pomyśl o innych.

Niżej poradnik jak załatwić sprawę przez Internet (w Urzędzie Gminnym i nie tylko).


Na stronie internetowej w Strzelcach Opolskich najpierw wyskakuje okienko: „Zostałeś objęty kwarantanną, potrzebujesz pomocy – zadzwoń do nas, możesz również napisać e-mail.”


W gminie Rawicz, na pierwszym miejscu informacja o Pomocy dla ofiar przemocy i odczuwających zagrożenie w stanie epidemii, strona mało przejrzysta, drętwa, ale akurat ta inicjatywa się wyróżnia.


Przeglądając, te strony próbuję zorientować się w priorytetach. Jak się wydaje niemal wszędzie na pierwszym miejscu jest troska o seniorów i o wsparcie dla personelu medycznego, pomoc dla przedsiębiorców, znacznie mniej wzmianek o pomocy dla szkół i nauczycieli, tu głównie zaopatrzenie w sprzęt, czyli dostarczanie uczniom laptopw, bez których zdalna nauka leży.


Zastanawiam się czego szukam oprócz tego jak samorządy organizują walkę z epidemią? Jak przyjazny jest kontakt, na ile samorządy organizują mieszkańców, a na ile rządzą. Pewnie źle patrzę. Oficjalne strony gmin są, hm, oficjalne. (Grafika to problem osobny.) Większość gmin prowadzi również strony na FB, tu język jest zazwyczaj mniej sztywny, ale informacja jest bardziej chaotyczna. Skąd pewność, że ważna informacja dotarła do wszystkich? Właściwie nigdy nie ma tej pewności, więc w sytuacjach szczególnych samorząd dotąd dostarczał informację pisemną do wszystkich gospodarstw domowych. Wirus zmienia wiele, więc coraz częściej informacja idzie przez telefony komórkowe.


Mam wrażenie, że to czego szukam szczególnie, to wzorów gdzie burmistrz czy wójt jest raczej kimś, kto organizuje mieszkańców niż panem i władcą. Niektórzy z nich prowadzą swoje strony FB. Tam można czasem zobaczyć ludzką twarz samorządu. Andrzej Pietrasik jest od lat burmistrzem Płońska. Zglądam na jego stronę FB i znajduję propozycję, żeby wyjrzeć przez okno i spojrzeć na księżyc, albo takie podziękowanie:

Kochani!
Kończymy akcję "maseczki dla Płońska". Produkcja została zakończona.
Powiedzieć Wam "dziękuję" to zbyt mało aby wyrazić wdzięczność za Waszą bezinteresowność, zaangażowanie, serce i solidarność z mieszkańcami
Jakub Rogowski Rogowski Manufaktura Krawiecka oraz cała załoga - Dziękuję ❤️

Teraz samorząd przechodzi największy test, który w wielu miejscach może go wzmocnić. Pokazując wzory skutecznego działania możemy troszkę pomóc.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Znasz li ten kraj

Znalezionych 328 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

My naród i klops   Koraszewski   2021-10-15
Saga rodu Fedorowiczów, powiatowa walka z zaborcą i proces Katarzyny Mrówczyny   Koraszewski   2021-10-04
Historia pewnego teatru   Łukaszewski   2021-09-25
Niech żywi nie tracą nadziei   Kruk   2021-09-15
Dyskurs nasz powszedni pozwól zmienić Panie   Koraszewski   2021-09-11
Zawieszony w prawach członka   Kruk   2021-07-21
Codzienne obowiązki sołtysa honoris causa   Koraszewski   2021-06-26
Czy warto być Polakiem – wyjaśniamy   Koraszewski   2021-06-18
Polityczna kamasutra i umysł człowieka podnieconego   Koraszewski   2021-06-12
Dławiący wiatr historii   Koraszewski   2021-06-07
Piasek dla kota i inne troski   Koraszewski   2021-06-02
Nowy ład, Polski ład, czyli Nowa Ekonomiczna Polityka   Koraszewski   2021-05-29
Sen nocy wiosennej   Koraszewski   2021-05-14
Owszem żyję, ale trudno to potwierdzić   Koraszewski   2021-05-08
Święto flagi i inne święta   Kruk   2021-05-05
Demokracja umarła, niech żyje demokracja   Koraszewski   2021-04-30
Uczucia patriotyczne w promocji   Koraszewski   2021-04-28
Chuć w narodzie, czerep nadal rubaszny, dusza anielska trzepocze sztucznymi rzęsami   Kruk   2021-04-20
Czy wicepremier zarządzi wcześniejsze wybory?   Koraszewski   2021-04-14
Nie marszcz czoła, stawiaj go wyzwaniom   Kruk   2021-04-12
Bliźni gorszego sortu i problem moralności   Koraszewski   2021-04-10
Prawda, sumienie, zgoda   Koraszewski   2021-04-07
Rewolucja w NBP, nominały jawne i poufne   Koraszewski   2021-04-01
Mural w mieście Dobrzyniu   Koraszewski   2021-03-19
Groza reedukacji narodowej   Koraszewski   2021-02-27
Państwo mi nie służy   Koraszewski   2021-02-24
Prymas częściowo nieświeży   Koraszewski   2021-02-19
Teologia zniewolenia kontra społeczeństwo obywatelskie   Koraszewski   2021-02-01
Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi   Koraszewski   2021-01-27
Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11
Panie Ministrze Czarnek, trzeba było ich nie… epatować wizerunkami młodocianych bohaterów   Górska   2020-11-03
Kobiety żądają zdjęcia dziadów   Koraszewski   2020-11-02
Wściekłość, działanie, skuteczność   Koraszewski   2020-10-30
Mazurek Dąbrowskiego w Świętochłowicach   Górska   2020-10-29
Chrześcijańskie wartości w pisowskim sosie   Koraszewski   2020-10-26
Z notatnika starego państwowca   Koraszewski   2020-10-17
Meandry odporności stadnej   Koraszewski   2020-10-12
Patrz Kościuszko na nas z nieba   Koraszewski   2020-09-29
„Moje życie jest klęską”   Koraszewski   2020-09-14
Inna twarz polskiego Sejmu   Koraszewski   2020-09-10
Niech żyje król!   Łukaszewski   2020-09-01
Wojaki Chrystusa i cudaki z PZPR   Koraszewski   2020-08-21
Maska jako symbol statusu społecznego   Koraszewski   2020-08-16
Raz na ludowo   Łukaszewski   2020-08-11
W okopach świętej  niechęci   Koraszewski   2020-08-05
Uwaga: PiS kocha ubogich   Koraszewski   2020-07-29
Rozważania wokół praworządności   Koraszewski   2020-07-27
Reizm nasz ledwie żywy   Koraszewski   2020-07-19
Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwaMarcin Kruk   Kruk   2020-07-16
Smutek obwodów kiepsko scalonych   Kruk   2020-07-11
W niedzielę druga tura, ale właściwie czego?   Koraszewski   2020-07-07
Przekonajcie mnie dlaczego mam głosować na Trzaskowskiego   Koraszewski   2020-07-01
Dyskurs narodowy i jego meandry   Kruk   2020-06-09
Widziane z ławy oskarżonych   Koraszewski   2020-06-01
Niespodziewana erekcja impotenta na placu elekcyjnym   Koraszewski   2020-05-09
Wolność jest zaledwie wstępem   Koraszewski   2020-05-06
Między świętem braku pracy a świętem gwałcenia konstytucji   Koraszewski   2020-05-02
Trzy razy NIE w bolszewickim plebiscycie na prezydenta   Koraszewski   2020-04-17
Samorząd, solidarność, samopomoc   Koraszewski   2020-04-15
Zdalna lekcja wychowawcza   Kruk   2020-04-06
Jak zbrodniczy okaże się ten rząd?   Koraszewski   2020-04-03
Kochać i być mądrym   Koraszewski   2020-04-01
Plac Powstańców i inne przystanki   Zbierski   2020-03-12
Bóg Kościołem upupiony   Koraszewski   2020-03-05
Wyścig do fotela i dylematy wyborcy   Koraszewski   2020-02-19
PiS budzi się z ręką w nocniku i przeciera oczy   Koraszewski   2020-02-15
Podanie o posadę prezydenta   Koraszewski   2020-02-12
Raport z małego miasta   Koraszewski   2020-01-23
Kości zostały rzucone   Koraszewski   2020-01-21
Diabeł hasa po Księżych Górkach   Kruk   2019-11-21
Nie cała władza w rękach postprawdziwków   Koraszewski   2019-11-18
Sen nocy listopadowej   Kruk   2019-11-12
Troski i zmartwienia z celibatem   Koraszewski   2019-10-30
Zjednoczona prawica i Halloween   Koraszewski   2019-10-26
Moralne zwierzę to oburzone zwierzę   Koraszewski   2019-10-21
Związki partnerskie w czwartej Rzeczpospolitej   Koraszewski   2019-10-16
Dzień po wyborach, Dzień Nauczyciela   Koraszewski   2019-10-14
Bób, Hummus, Włoszczyzna   Koraszewski   2019-10-02
Niedziela handlowa i Ogórek małoetyczna   Kruk   2019-10-01
Czy Polscy wybiją się i na co teraz?   Koraszewski   2019-09-28
Homo politicus vs. Homo sapiens   Koraszewski   2019-09-16
Uwagi o groźnej przewadze donosów nad doniesieniami   Koraszewski   2019-09-09
Dla kogo feralna okaże się trzynastka?   Koraszewski   2019-08-31
Kilka uwag o podwójnej lojalności   Koraszewski   2019-08-21
Przeszłość i przyszłość polskiego paralmentaryzmu   Koraszewski   2019-07-27
Ogólna teoria zatroskania   Koraszewski   2019-07-25
Struktura klasowa w świadomości aspołecznej   Koraszewski   2019-07-20
Trudno kochać i być mądrym, jeszcze trudniej nie znosić i pozostać mądrym   Koraszewski   2019-07-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk