Prawda

Czwartek, 21 października 2021 - 04:52

« Poprzedni Następny »


Dla kogo feralna okaże się trzynastka?


Andrzej Koraszewski 2019-08-31

Twój głos może zmienić historię.

Twój głos może zmienić historię.Trzynasty października zbliża się nieubłaganie, sondaże nastrajają jednych optymistycznie, drugich wręcz przeciwnie. Mamy prawo być zdumieni. Zawalił się Skok, zatrzęsła się Srebrna, „Tylko nie mów nikomu” poruszyło Polską, marszałka trzeba było jednak uziemić, mała Emi przyznała się do grzechu. Więc nawet gdyby uznać demontaż armii i kwestie konstytucyjne za sprawy nazbyt skomplikowane, to wszystko inne powinno jednak skłaniać wyborców Bezprawia i Nieprawości do zmiany opcji wyborczej. Jedni powiadają, że alternatywa jest zbyt mało kusząca, inni, że działa stare hasło: kto ma telewizję, ten ma władzę. Prawdą jest, że znaczna część społeczeństwa korzysta z jednego źródła informacji, jak również, że zachowania wyborcze silniej związane są z tożsamością niż z analizą faktów i chłodną kalkulacją racjonalnych argumentów.

Czy sprawa jest już przesądzona? Zdarzało się, że przedwyborcze sondaże okazywały się rażąco odmienne od rzeczywistych wyników. Nie zdarza się to jednak często. Margines niezdecydowanych nie przekracza 13 procent badanych. Większość z nich w dniu wyborów pozostanie zapewne w domach. W domach zostanie znacznie więcej ludzi, podejrzewam jednak, że frekwencja będzie wyższa niż w poprzednich wyborach i podobnie jak wielu innych zastanawiam się nad pytaniem, co podtrzymuje atakcyjność Bezprawia i Nieprawości dla tak znacznej części społeczeństwa?


Czy patrzeć na zmienne lokalne, czy spojrzeć na to, co rzadziej jest brane pod uwage, gdyż zbyt zajęci jesteśmy sobą? Hasło Donalda Trumpa Make America Great Again skłaniało raczej do kpin niż do  analiz. Ciekawe, bo jak się wydaje działało silniej niż długie przemówienia. Nie było również nowe. W Ameryce pojawiło się w 1979 roku w kampanii wyborczej Ronalda Reagana. Tamta frustracja związna była z kryzysem gospodarczym, załamaniem się przemysłu samochodowego i grozy, że Japonia zacznie wypierać Amerykę z międzynarodowych rynków. Fakt, że odmiana tego samego hasła pojawiła się w tym samym czasie w Teheranie, pozostał niezauważony. Tam obietnica dotyczyła przywrócenia minionej świetności islamu, szyickiego islamu, dodałby Chomeini.

 

Ronald Reagan oceniany jest przez jednych tak, a przez innych inaczej, z całą pewnością jego polityka gospodarcza ułatwiła przystosowanie się USA do nowego świata, w którym koszty ropy naftowej poszybowały w górę, a dotychczasowy absolutny monopol Zachodu na najbardziej rozwiniętą technologię zaczął odchodzić w przeszłość. Reagan przyspieszył również upadek Związku Radzieckiego. Hasło przywrócenia utraconej wielkości Rosji, pojawiło się właściwie natychmiast po upadku ZSRR, ale wcześniej pojawiła się idea przywrócenia dawno utraconej wielkości Chin. W Chinach funkcjonowano na innych sloganach, próbując przekonać, że nie jest ważne, czy kot jest biały czy czarny, byle dobrze łapał myszy, w Rosji jednak prakseologia nigdy nie była w modzie i drogę do odzyskania utraconej wielkości postanowiono utwardzić dumą narodową. Niebawem do klubu marzących o odzyskaniu utraconej wielkości dołączyła Turcja, początkowo bez wyraźniej pewności czy dumę narodową podpierać tożsamością religijną, czy tożsamość religijną dumą narodową? Podczas gdy Iran wydawał się stawiać na religijny internacjonalizm, w Turcji dominował element nacjonalistyczny, zaś religijne braterstwo wydawało się służebne.

 

W Europie Zachodniej wyglądało to wszystko zupełnie inaczej. Jest taka teoria, według, której była tylko jedna (przerwana na 20 lat) wojna światowa, która była głównie wojną europejskich mocarstw o kolonialny podział świata. Niemcy uważali, że jest wielką niesprawiedliwością, iż tak rozwinięty kraj jak ich ma mniej kolonii niż Brytyjczycy, Francuzi, a nawet Belgowie. Próbując naprawić tę dolegliwą niesprawiedliwość sprowadzili na siebie dwie klęski, a przy okazji zmierzch kolonializmu. Wydawało się, że Niemcy dzięki rozmiarom swoich klęsk nauczyli się, że lepiej rozwijać się przez współpracę niż przez podbój i grabież. Brytyjczycy i Francuzi wyszli z tej zawieruchy jako upokorzeni zwycięzcy. Wielka Brytania utraciła status największego kolonialnego mocarstwa świata, a patrząc na początki Wspólnoty Europejskiej podejrzewała wspierany przez Amerykę spisek niemiecko-francuski przeciw żywotnym interesom brytyjskim. Francuzi cierpieli z powodu tego, że ich skórę uratowali Amerykanie i mieli nadzieję, że uda się zbudować zjednoczoną Europę pod francuskim przewodem i odzyskać miejsce w świecie, które zrabowała plebejska Ameryka. Powojenny francuski nacjonalizm w niemałym stopniu karmił się pogardliwą anty-amerykańskością.

 

W powojennej Europie Zachodniej pojawiła się świadomość, że nacjonalizm okazał się dla Europejczyków samobójczy, politycy zdawali sobie jednak sprawę z tego, że nacjonalizm nie zniknie, więc początkowo pilnowali, żeby współpraca nie naruszała zbyt drastycznie narodowej suwerenności, bo mogą się ponownie obudzić demony. Demony z prawej były wyraziste, tych z lewej nie podejrzewano o złe intencje.


Zjednoczona Europa była niesamowitym sukcesem, a sukcesy bywają zdradliwe. Romas Brytyjczyków z Unią Europejską był od samego początku pełen napięć. Idea wyrównywania poziomu cywilizacyjnego wcześniejszych konkurentów była z gruntu obca duchowi Albionu. Duch się krzywił, wykręcał, krytykował zasadnie władzę powierzoną w Brukseli komisarzom ludowym, powracał do zarzutów o eurosklerozie. Brexit był zaskoczeniem tylko dla tych, którzy nieuważnie patrzyli. Brytyjczycy nie zamierzali oddawać więcej suwerenności. Niektórzy obawiają się, że może to doprowadzić do wyjścia Szkocji a może i Irlandii Północnej z Brytyjskiej Wspólnoty. To jednak inna sprawa, dotycząca przyszłości. To co wiemy, to, że hasło Trumpa jest również silnie obecne na wyspach.   

 

Czy dominującą atrakcją naszej partii Bezprawia i Nieprawości jest nacjonalizm? Wiele na to wskazuje i może to być również informacją o tym, dlaczego nie działają ani skandale, ani racjonalne argumenty. Zachowania wyborcze zwolenników tej partii wspierają się na tożsamości narodowej i religijnej, zaś próba kwestionowania zasadności tych postaw i zachowań wywołuje uczucie zagrożenia, panikę i agresję. Hasło, by uczynić Polskę ponownie wielką, jest tu przerobione na groteskowe hasło o wstawaniu z kolan, ale w tym przypadku gromki śmiech nie przynosi tego rezultatu, jaki chcielibyśmy uzyskać. Stukanie się w czoło, śmiech i pogarda prawdopodobnie umacniają obóz przeciwników.

 

Możemy analizować psychologię Jarosława Kaczyńskiego, jego chorobliwe dążenie do władzy, jego wykorzystywanie śmierci brata jako trampoliny do sukcesu, możemy patrzeć na jego świtę tak, jak na to ta świta zasługuje, ale strategia odzyskiwania wyborców nie powinna ignorować psychologicznych podstaw, z powodu których strategia przeciwnika okazała się skuteczna.      

 

Pozostaje pytanie, jak wielu zaczyna się domyślać, że strategia rozwoju oparta na dumie narodowej i prostych symbolach może prowadzić do kolejnego narodowego dramatu? To pokaże 13 października. Na szukanie nowej strategii przekonywania wyborców jest już raczej zbyt późno. Fakt, że zmiany postaw i poglądów w Polsce mogą być częścią większego obrazu globalnego odradzania się irracjonalnego nacjonalizmu, może wzmacniać poczucie, że u nas ta trzynastka okaże się feralna dla wszystkich. Ale może również być swego rodzaju praktyczną wskazówką na temat tego, jak słuchać i jak rozmawiać z tymi, którzy mogą jeszcze rozważyć, gdzie postawić swój krzyżyk. Zapyta ktoś, czy może być racjonalny nacjonalizm? Może. Ale to jest dyskusja o tym, co się mieści między troską o ciepłą wodę w kranie, a gotowością oddania życia w obronie egzystencji narodu.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. @redakcja Hal 2019-08-31
1. @subject Hal 2019-08-31


Znasz li ten kraj

Znalezionych 328 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

My naród i klops   Koraszewski   2021-10-15
Saga rodu Fedorowiczów, powiatowa walka z zaborcą i proces Katarzyny Mrówczyny   Koraszewski   2021-10-04
Historia pewnego teatru   Łukaszewski   2021-09-25
Niech żywi nie tracą nadziei   Kruk   2021-09-15
Dyskurs nasz powszedni pozwól zmienić Panie   Koraszewski   2021-09-11
Zawieszony w prawach członka   Kruk   2021-07-21
Codzienne obowiązki sołtysa honoris causa   Koraszewski   2021-06-26
Czy warto być Polakiem – wyjaśniamy   Koraszewski   2021-06-18
Polityczna kamasutra i umysł człowieka podnieconego   Koraszewski   2021-06-12
Dławiący wiatr historii   Koraszewski   2021-06-07
Piasek dla kota i inne troski   Koraszewski   2021-06-02
Nowy ład, Polski ład, czyli Nowa Ekonomiczna Polityka   Koraszewski   2021-05-29
Sen nocy wiosennej   Koraszewski   2021-05-14
Owszem żyję, ale trudno to potwierdzić   Koraszewski   2021-05-08
Święto flagi i inne święta   Kruk   2021-05-05
Demokracja umarła, niech żyje demokracja   Koraszewski   2021-04-30
Uczucia patriotyczne w promocji   Koraszewski   2021-04-28
Chuć w narodzie, czerep nadal rubaszny, dusza anielska trzepocze sztucznymi rzęsami   Kruk   2021-04-20
Czy wicepremier zarządzi wcześniejsze wybory?   Koraszewski   2021-04-14
Nie marszcz czoła, stawiaj go wyzwaniom   Kruk   2021-04-12
Bliźni gorszego sortu i problem moralności   Koraszewski   2021-04-10
Prawda, sumienie, zgoda   Koraszewski   2021-04-07
Rewolucja w NBP, nominały jawne i poufne   Koraszewski   2021-04-01
Mural w mieście Dobrzyniu   Koraszewski   2021-03-19
Groza reedukacji narodowej   Koraszewski   2021-02-27
Państwo mi nie służy   Koraszewski   2021-02-24
Prymas częściowo nieświeży   Koraszewski   2021-02-19
Teologia zniewolenia kontra społeczeństwo obywatelskie   Koraszewski   2021-02-01
Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi   Koraszewski   2021-01-27
Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11
Panie Ministrze Czarnek, trzeba było ich nie… epatować wizerunkami młodocianych bohaterów   Górska   2020-11-03
Kobiety żądają zdjęcia dziadów   Koraszewski   2020-11-02
Wściekłość, działanie, skuteczność   Koraszewski   2020-10-30
Mazurek Dąbrowskiego w Świętochłowicach   Górska   2020-10-29
Chrześcijańskie wartości w pisowskim sosie   Koraszewski   2020-10-26
Z notatnika starego państwowca   Koraszewski   2020-10-17
Meandry odporności stadnej   Koraszewski   2020-10-12
Patrz Kościuszko na nas z nieba   Koraszewski   2020-09-29
„Moje życie jest klęską”   Koraszewski   2020-09-14
Inna twarz polskiego Sejmu   Koraszewski   2020-09-10
Niech żyje król!   Łukaszewski   2020-09-01
Wojaki Chrystusa i cudaki z PZPR   Koraszewski   2020-08-21
Maska jako symbol statusu społecznego   Koraszewski   2020-08-16
Raz na ludowo   Łukaszewski   2020-08-11
W okopach świętej  niechęci   Koraszewski   2020-08-05
Uwaga: PiS kocha ubogich   Koraszewski   2020-07-29
Rozważania wokół praworządności   Koraszewski   2020-07-27
Reizm nasz ledwie żywy   Koraszewski   2020-07-19
Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwaMarcin Kruk   Kruk   2020-07-16
Smutek obwodów kiepsko scalonych   Kruk   2020-07-11
W niedzielę druga tura, ale właściwie czego?   Koraszewski   2020-07-07
Przekonajcie mnie dlaczego mam głosować na Trzaskowskiego   Koraszewski   2020-07-01
Dyskurs narodowy i jego meandry   Kruk   2020-06-09
Widziane z ławy oskarżonych   Koraszewski   2020-06-01
Niespodziewana erekcja impotenta na placu elekcyjnym   Koraszewski   2020-05-09
Wolność jest zaledwie wstępem   Koraszewski   2020-05-06
Między świętem braku pracy a świętem gwałcenia konstytucji   Koraszewski   2020-05-02
Trzy razy NIE w bolszewickim plebiscycie na prezydenta   Koraszewski   2020-04-17
Samorząd, solidarność, samopomoc   Koraszewski   2020-04-15
Zdalna lekcja wychowawcza   Kruk   2020-04-06
Jak zbrodniczy okaże się ten rząd?   Koraszewski   2020-04-03
Kochać i być mądrym   Koraszewski   2020-04-01
Plac Powstańców i inne przystanki   Zbierski   2020-03-12
Bóg Kościołem upupiony   Koraszewski   2020-03-05
Wyścig do fotela i dylematy wyborcy   Koraszewski   2020-02-19
PiS budzi się z ręką w nocniku i przeciera oczy   Koraszewski   2020-02-15
Podanie o posadę prezydenta   Koraszewski   2020-02-12
Raport z małego miasta   Koraszewski   2020-01-23
Kości zostały rzucone   Koraszewski   2020-01-21
Diabeł hasa po Księżych Górkach   Kruk   2019-11-21
Nie cała władza w rękach postprawdziwków   Koraszewski   2019-11-18
Sen nocy listopadowej   Kruk   2019-11-12
Troski i zmartwienia z celibatem   Koraszewski   2019-10-30
Zjednoczona prawica i Halloween   Koraszewski   2019-10-26
Moralne zwierzę to oburzone zwierzę   Koraszewski   2019-10-21
Związki partnerskie w czwartej Rzeczpospolitej   Koraszewski   2019-10-16
Dzień po wyborach, Dzień Nauczyciela   Koraszewski   2019-10-14
Bób, Hummus, Włoszczyzna   Koraszewski   2019-10-02
Niedziela handlowa i Ogórek małoetyczna   Kruk   2019-10-01
Czy Polscy wybiją się i na co teraz?   Koraszewski   2019-09-28
Homo politicus vs. Homo sapiens   Koraszewski   2019-09-16
Uwagi o groźnej przewadze donosów nad doniesieniami   Koraszewski   2019-09-09
Dla kogo feralna okaże się trzynastka?   Koraszewski   2019-08-31
Kilka uwag o podwójnej lojalności   Koraszewski   2019-08-21
Przeszłość i przyszłość polskiego paralmentaryzmu   Koraszewski   2019-07-27
Ogólna teoria zatroskania   Koraszewski   2019-07-25
Struktura klasowa w świadomości aspołecznej   Koraszewski   2019-07-20
Trudno kochać i być mądrym, jeszcze trudniej nie znosić i pozostać mądrym   Koraszewski   2019-07-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk