Prawda

Piątek, 22 wrzesnia 2023 - 13:37

« Poprzedni Następny »


Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie


Victor Oria 2023-05-16


Brak bezpieczeństwa żywnościowego w Kenii ciągnie się od czasu niepodległości tego kraju.


Pierwszy prezydent kraju, Mzee Jomo Kenyatta, zobowiązał się do walki z chorobami, ignorancją i głodem, trzema głównymi problemami, które wówczas nękały Kenię.


Sześćdziesiąt lat i pięciu prezydentów później głód jest nadal naszym największym narodowym wyzwaniem. Toczy się wiele dyskusji na temat rozwiązania tego chronicznego problemu.


W Kenii działa wiele międzynarodowych organizacji pomocowych i rozwojowych, które dostarczają okresowych raportów na temat stanu bezpieczeństwa żywnościowego kraju.


W połączeniu z wewnętrznymi informacjami instytucji państwowych istnieje zgoda co do tego, że Kenia jest krajem pozbawionym bezpieczeństwa żywnościowego.


Niedawno Macharia Gaitho, jeden z renomowanych kenijskich dziennikarzy, napisał artykuł, w którym wzywa rząd do zajęcia się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego w kraju.


Podczas gdy rząd podjął ważny krok w subsydiowaniu produkcji poprzez dostarczanie niedrogich nawozów, Gaitho twierdzi, że nie rozwiąże to problemu samowystarczalności Kenii.


Obecnie Kenia nie produkuje wystarczającej ilości podstawowych produktów spożywczych, takich jak kukurydza, ryż i pszenica.


Mówiąc najprościej, nie możemy się wyżywić i polegamy na imporcie żywności w celu pokrycia deficytu.


Według Kenijskiego Narodowego Biura Statystycznego w 2022 roku krajowy rachunek za import żywności wyniósł 1,35 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 18 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.


Większość importowanej przez nas żywności (kukurydza, ryż, pszenica, cukier i olej roślinny) to towary, które możemy wyprodukować lokalnie.


Ta nadmierna zależność od importu jest bombą zegarową, ponieważ nie pomaga w osiągnięciu celu samowystarczalności, o której pisze Gaitho.


Chociaż zgadzam się z poglądami Gaitho na temat rozwiązania problemu braku bezpieczeństwa żywnościowego w Kenii, nie zgadzam się z jego błędną charakterystyką upraw genetycznie zmodyfikowanych (GM).


Gaitho twierdzi, że decyzja prezydenta Williama Ruto o zniesieniu zakazu importu i uprawy roślin GM w Kenii jest kontrowersyjna, ponieważ nie uwzględnia uzasadnionych obaw dotyczących ich bezpieczeństwa.


W swoim artykule Gaitho mówi, że bezpieczeństwo żywności GMO nadal będzie budzić wątpliwości, niezależnie od zniesienia 10-letniego zakazu.


Jako biolog muszę kategorycznie stwierdzić, że nie ma żadnych problemów z bezpieczeństwem upraw GMO, ponieważ nie ma żadnych danych naukowych, które stwierdzałyby cokolwiek innego.


Większość ataków na GM opiera się na mitach i nierzetelnych raportach naukowych.


Dlatego obawy dotyczące bezpieczeństwa żywności GM podniesione przez Gaitho w jego felietonie są bezpodstawne.


Musimy trzeźwo rozmawiać na temat braku bezpieczeństwa żywnościowego w Kenii, a to wymaga również sensownej rozmowy na temat żywności GM.


Poglądy Gaitho na temat żywności GMO opierają się na dezinformacji przekazywanej przez media i organizacje.


Raport
 Alliance for Science wykazał, że od października 2022 r. do stycznia 2023 r. kenijskie media opublikowały 376 artykułów na temat GMO. 


151 artykułów (40 procent) zawierało szkodliwą dezinformację na temat żywności GM.


Ta dezinformacja koncentruje się przede wszystkim na zdrowiu ludzkim (80 procent), konsensusie naukowym (10 procent), dostępie konsumentów (4 procent) i zdrowiu gleby (3 procent).


Ta rozległa, szkodliwa dezinformacja na temat ludzkiego zdrowia prawdopodobnie podsyca obawy kenijskich aktywistów walczących z GMO o bezpieczeństwo takiej żywności.


Dr Sheila Ochugboju, dyrektorka Alliance for Science, z pasją mówiła o negatywnych skutkach dezinformacji na temat żywności GM.


Martwi się, że wysoki poziom dezinformacji na temat GMO w Kenii stwarza trudne warunki do podejmowania świadomych decyzji dotyczących zastosowania inżynierii genetycznej w rolnictwie.


W kolejnych wywiadach dla Citizen TV i  KTN News powtarza, że istnieje solidny naukowy konsensus, że wykorzystanie technologii genetycznych do hodowli roślin nie wiąże się z dodatkowym ryzykiem w porównaniu ze starymi metodami.


Biorąc pod uwagę reputację i pozycję Gaitho w społeczeństwie, jego poglądy na temat żywności GMO prawdopodobnie znacząco wpłyną na społeczeństwo Kenii.


Dlatego kluczowe znaczenie ma przeciwstawienie tej narracji wiarygodnymi dowodami naukowymi.


Proces produkcji roślin GM jest ściśle regulowany i podlega określonym prawom i zasadom z punktami kontrolnymi kontroli jakości na różnych etapach.


Dlaczego nastawiona na zysk korporacja i naukowcy mieliby wydawać ogromne środki na wytwarzanie niebezpiecznych produktów spożywczych?


Po drugie, dlaczego agencje regulacyjne miałyby zatwierdzać niebezpieczne produkty do spożycia przez ludzi?


W Kenii wiele organów regulacyjnych, w tym Krajowy Urząd Biobezpieczeństwa, Inspektorat Zdrowia RoślinKenijskie Biuro Standardów i Zarząd Kontroli Szkodników w Produktach, gwarantują bezpieczeństwo spożywanej przez nas żywności.


Największym paradoksem jest to, że nie widzimy takiego samego sprzeciwu wobec innych produktów GM, takich jak antybiotyki, insulina i rekombinowane białka terapeutyczne stosowane w leczeniu różnych chorób.


Muszę jednak zgodzić się z uwagami Gaitho na temat dynamiki władzy i nierówności propagowanych przez międzynarodowe korporacje.


Biorąc pod uwagę negatywny wizerunek większości międzynarodowych koncernów, nie jest szokiem, że istnieje ogromna nieufność wobec ich produktów.


Nasz rząd musi zająć się tymi problemami, jeśli Kenijczycy mają odnieść korzyści z technologii inżynierii genetycznej.


Najlepszym sposobem jest wzmocnienie pozycji i finansowanie lokalnych naukowców i instytucji, aby mogli skorzystać z tych technologii.


Da to również Kenijczykom poczucie własności, kontroli i odpowiedzialności.


Lokalnie instytucje takie jak Zbiory AfrykiMiędzynarodowy Instytut Badań Zwierząt HodowlanychMiędzynarodowy Ośrodek Fizjologii i Ekologii OwadówKenijska Organizacja Rolnictwa i Zwierząt Hodowlanych oraz Uniwersytet Kenyatty wykorzystują technologie inżynierii genetycznej ukierunkowane na uprawy takie jak maniok, banany, sorgo i kukurydza, aby rozwiązać wyzwania żywieniowe Kenii.


Także kiedy aktywnie działamy na rzecz rozwiązania problemu braku bezpieczeństwa żywnościowego, musimy być ostrożni w wyrażaniu swoich uczuć i opinii.


Media odgrywają znaczącą rolę jako strażnik społeczny, muszą zapewnić, że ich przekaz do społeczeństwa jest dokładny, odpowiedzialny i weryfikowalny.


Link do oryginału: https://allianceforscience.org/blog/2023/05/kenya-we-need-to-address-food-insecurity-but-must-first-end-misinformation-on-genetically-modified-crops/

Alliance for Acience, 3 maja 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

* Victor Oria jest kenijskim biologiem, obecnie związanym z uniwersytetem w Kopenhadze.

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1444 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22
Cuchnąca pułapka i przytulna kryjówka   Tonhasca Júnior   2022-10-21
Obraz Izraela na amerykańskich uniwersytetach   Mansour   2022-10-19
Kenia aprobuje GMO po 10 latach zakazu   Maina   2022-10-18
Pangenom jedwabnika morwowego   Novella   2022-10-14
Czy Samolubny gen zaszkodził publicznemu rozumieniu biologii?   Coyne   2022-10-13
Nieokrzesani goście   Tonhasca Júnior   2022-10-11
Niezrozumienie równości   Winegard   2022-10-07
Zyski klimatyczne to „niewygodna prawda” — nie wszystkie wiadomości o środowisku są złymi wieściami   Lomborg   2022-10-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk