Prawda

Piątek, 23 lutego 2024 - 21:50

« Poprzedni Następny »


Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?


Jerry A. Coyne 2023-05-18

Obraz Tycjana (Wikiwand)
Obraz Tycjana (Wikiwand)

Nie dałoby się tego wymyślić. Oto doktorant ogrodnictwa z Cornell, który argumentuje, że zamiłowanie ludzi do uprawianych jabłek w przeciwieństwie do ich kwaśnych dzikich przodków odzwierciedla uprzedzenia wobec historycznie wykluczonych społeczności. (Nazywa przodków dzisiejszych jabłek jabłkami „dzikiego typu”, ale nigdy nie słyszałem, żeby tak je nazywano. „Dziki typ” to w genetyce w dużej mierze przestarzały termin odnoszący się do produktu najpowszechniejszego wariantu genu. Na przykład, jeśli masz do czynienia z „szczątkowym” mutantem, który zmniejsza skrzydło muszki owocowej do guzka, alternatywna forma genu, która wytwarza normalne skrzydło, nazywana jest allelem „dzikiego typu”, tworząc fenotyp „dzikiego typu” z normalną wielkością skrzydła. Zwykle mówimy o dzikich przodkach gatunku jako o „dzikich” jabłkach).

Ale to jest dygresja: oto artykuł z witryny badawczej Cornell o tym, jak nasz stosunek do jabłek odzwierciedla bigoterię. Kliknij, aby przeczytać o rzeczach, których nie mógłbyś wymyślić.


https://research.cornell.edu/news-features/phd-candidate-promotes-diverse-orchard?utm_medium=email&utm_campaign=May%204%202023&utm_content=May%204%202023+CID_369dc22664d954e9c4b033ce0ec36e73&utm_source=Email%20marketing%20software&utm_term=PhD%20Candidate%20Promotes%20Diverse%20Orchard

https://research.cornell.edu/news-features/phd-candidate-promotes-diverse-orchard?utm_medium=email&;utm_campaign=May%204%202023&utm_content=May%204%202023+CID_369dc22664d954e9c4b033ce0ec36e73&utm_source=Email%20marketing%20software&utm_term=PhD%20Candidate%20Promotes%20Diverse%20OrchardNajpierw uwaga. Badania DNA pokazują, że wszystkie odmiany jabłek jadalnych pochodzą od jednego gatunku dzikiego jabłka, Malus sieversii, występującego w górach Azji Środkowej, chociaż mogą istnieć pewne geny z innych  gatunków Malus. Większość odmian jabłek, jak moja ulubiona Granny Smith (chrupiąca i cierpka!), pochodzi z selektywnej hodowli mutantów powstałych w potomkach M. sieversii , a zatem można powiedzieć, że należy do tego gatunku — tak jak wszystkie rasy kotów można powiedzieć, że należą do Felis silvestris lybica, przodków podgatunku. Ale w przeszłości jabłka na sprzedaż rzeczywiście były produkowane przez krzyżowanie M. sieversii z innymi gatunkami Malus, rodzaju, który obejmuje wszystkie gatunki jabłek. Te hybrydy nazywane są „ dzikimi jabłkami (płonkami)”, chociaż nie wydaje mi się, żebym kiedykolwiek je widział – a tym bardziej nie jadłem.


Ale to dygresja. Doktorant, Andrew Scheldorf (o którym mówi się, że identyfikuje się jako queer i używa zaimków „on/oni”), robi to samo, próbując wyprodukować nowe odmiany jabłek w Cornell poprzez włączenie genów dzikich jabłek przez krzyżowanie. To nie jest nowa metoda, chociaż artykuł twierdzi, że tak. Oto opis pracy Scheldorfa w artykule:

Czy kiedykolwiek próbowałeś dzikiego jabłka? W przeciwieństwie do udomowionych jabłek, istnieje kilka gatunków dzikich jabłek, a większość z nich może spowodować, że zęby cierpną. Ale dzikie jabłka ewoluowały przez dobór naturalny przez miliony lat, a wiele z nich jest lepiej wyposażonych niż odmiany udomowione, aby przetrwać w mniej niż idealne warunkach.


Poznaniem pożądanych cech dzikich i udomowionych jabłek zajmuje się Andrew Scheldorf (on/oni), doktorant piątego roku ogrodnictwa. Pracuje w laboratorium fizjologii owoców i adaptacji klimatu w Genewie, kierowanym przez Jasona Londo, School of Integrative Plant Science, Horticulture, gdzie bada populację jabłoni stworzoną przez skrzyżowanie udomowionego jabłka Malus × domestica z dzikim gatunkiem, który pochodzi z zachodniej Azji, Malus prunifolia


Populacja krzyżówek wykazuje szeroki zakres cech i niektóre z nich są cenione przez hodowców. „Patrzę na wiele różnych cech w tej populacji, w tym wielkość owoców, masę owoców, cukier, kwaśność, architekturę drzewa, związki fenolowe, całkowitą zawartość garbników, odporność na choroby, wigor i możliwości przechowywania” – mówi Scheldorf.


Scheldorf zauważył, że mniej więcej połowa jabłek zebranych z tej populacji dobrze zniosła długie przechowywanie. Ale druga połowa stała się miękka i papkowata. Zaintrygowany Scheldorf wykorzystał informacje genotypowe i czas przechowywania owoców do przeprowadzenia badania asocjacyjnego całego genomu (GWAS). Na podstawie wyników uważa, że zidentyfikował gen, który wpływa na okres przydatności do spożycia jabłek.


„To doskonały przypadek zrozumienia, jakie nowe i użyteczne cechy mogą pochodzić od dzikich gatunków”.


Hodowcy od dawna uważali, że krzyżowanie dzikich jabłek z jabłkiem udomowionym dałoby małe, przebarwione, niesmaczne owoce, które nie byłyby interesujące dla konsumenta. Nawet gdyby owoce były trwalsze, a drzewa bardziej odporne na choroby, hodowcy sądzili, że owoce nie będą nadawać się do sprzedaży.


Praca Scheldorfa wywraca do góry nogami konwencjonalną wiedzę. „Moja populacja pokazała, że przy starannej selekcji rodzica dzikiego gatunku – i odrobinie cierpliwości – można uzyskać komercyjnie opłacalny owoc z niektórymi genetycznie i fizjologicznie użytecznymi cechami dzikiego gatunku” – mówi. Te odkrycia mogą być cenne zarówno dla genetyków, jak i hodowców jabłek. „To doskonały przykład zrozumienia, jakie nowe i użyteczne cechy mogą pochodzić od dzikich gatunków” – mówi Scheldorf.

Cóż, jak dotąd dobrze, z wyjątkiem błędnego twierdzenia, że krzyżowanie komercyjnych jabłek z dzikimi to odrodzenie odrzuconego pomysłu. Robiono to od dawna (od XIX wieku), o czym można się przekonać czytając o „jabłkach płonkach” (zobacz też tutaj ), które już się sprzedają i są jedzone. Wiemy już, że hybrydy między udomowionymi i dzikimi jabłkami są komercyjnie opłacalne; możesz kupić drzewka!


Cóż, czegoś się nauczyłem. Ale potem sytuacja się pogarsza, ponieważ Scheldorf nie może się oprzeć porównaniu niechęci do jedzenia kwaśnych dzikich jabłek z bigoterią wobec marginalizowanych ludzi:

Scheldorf identyfikuje się jako członek społeczności queer. Ponieważ starał się ulepszyć udomowione jabłka, czerpiąc z różnorodności genetycznej dzikich jabłek, odczuł również brak różnorodności w naukach o roślinach oraz ogólnie w dziedzinach nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM). Sugeruje, że sposób, w jaki pomijano jabłka typu dzikiego, może być postrzegany jako symbol tego, jak ludzie z historycznie wykluczonych społeczności byli przez stulecia odrzucani na bok, zapominani lub nie wpuszczani do dziedzin nauk ścisłych, matematyki i inżynierii.


„Zacząłem dostrzegać interesujące podobieństwo między gatunkami dzikich jabłek a historycznie wykluczonymi społecznościami w STEM i szerzej w środowisku akademickim. Chociaż oba oferują alternatywne rozwiązania głównych problemów i lekcje, aby uczynić sprawy bardziej sprawiedliwymi, oba zostały w dużej mierze wykluczone z centrum uwagi” – mówi Scheldorf. „Widziałem, jak ludzie inaczej traktują mnie i innych w queerowej społeczności. W STEM uczy się nas, aby nie angażować się w nasze badania, nie wpuszczać swojej osobowości, swoich opinii, swoich punktów widzenia. Wszystko, co nie pasuje do idei naukowca, jest niedozwolone. Queerowa estetyka, queerowe osobowości – nie są specjalnie zachęcane”.

Nie, i jeszcze raz nie. Ludzie nie lubią jeść dzikich jabłek, ponieważ są kwaśne, a nie dlatego, że są owocowym odpowiednikiem homoseksualistów. Po raz kolejny sprawy wymykają się spod kontroli, gdy ktoś próbuje twierdzić, że istnieją fałszywe podobieństwa między naturą a ludzką kulturą. Co więcej, nie trzeba być gejem, aby wpaść na pomysł krzyżowania jabłek z jabłkami domowymi w celu uzyskania różnych owoców: zrobiono to ponad sto lat temu - między innymi zrobił to William Saunders.


Dalsza część artykułu dotyczy pragnienia Scheldorfa oczyszczenia biologii z nieinkluzywnego języka. Nie będę się w to zagłębiał, ale podam jeden przykład:

Opierając się na własnych doświadczeniach i pracy z Biodiversify, Scheldorf pisze artykuł o wypaczeniach i nieporozumieniach spowodowanych terminami związanymi z płcią w pedagogice przedmiotów ścisłych. Wszystkie rodzaje ludzkich założeń są osadzone w słowach takich jak mężczyzna i kobietamatka i ojciec, podkreśla Scheldorf. „Natura jest bardziej skomplikowana niż stereotypowa binarność płci” – mówi. „Wyjaśnianie [rozmnażania roślin] w kategoriach męskich i żeńskich utrudnia ogółowi społeczeństwa zrozumienie, jak faktycznie działają te mechanizmy”. Zamiast męskiego i żeńskiego zaleca używanie terminów opisujących anatomię: zawierająca pręcik lub zawierająca słupekrodzic niosący nasiona lub rodzic niosący pyłek. „We wszystkich rozmowach, w których mówiłem tak, ludzie odchodzili, czując, że lepiej rozumieją rzeczy” – mówi.

To jest to samo rozumowanie, które dało nam termin, jakiego użyłem we wcześniejszym poście: „ciała z waginami” jako substytut słowa „kobieta”. Czy ta terminologia sprawia, że lepiej rozumiemy pewne rzeczy? Także na przykładzie z rośliną zupełnie się nie zgadzam.


Link do oryginału: https://whyevolutionistrue.com/2023/05/09/does-apple-cultivation-reflect-bigotry/

Why Evolution Is True, 9 maja 2023

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem (wydanej również po polsku przez wydawnictwo "Stapis") książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
 

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1462 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kolejna błędna próba skorygowania ewolucji   Coyne   2024-02-22
Ryjący w ziemi przedsiębiorcy   Tonhasca Júnior   2024-02-15
Olbrzymie armie o niezliczonych umiejętnościach    Tonhasca Júnior   2024-02-08
Wejdź, powiedziała, dam ci schronienie przed burzą   Tonhasca Júnior   2024-01-15
Czy ludzie wyewoluowali w wodzie?   Coyne   2024-01-08
Jak upadają wielcy   Tonhasca Júnior   2024-01-04
Oczy reniferów zmieniają kolor, żeby łatwiej im było dostrzec jadalne porosty   Coyne   2023-12-30
Życzliwi przestępcy   Tonhasca Júnior   2023-12-28
Conor Friedesdorf (i Alexander Barvinok) o ideologicznym przymusie na amerykańskich uczelniach   Coyne   2023-12-26
Zdumiewający manipulatorzy   Tonhasca Júnior   2023-12-25
Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk