Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 12:37

« Poprzedni Następny »


Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów


Alex Abutu 2023-08-14

[Reinout Dujardin/ Pixabay]

[Reinout Dujardin/ Pixabay]Odkąd organizmy zmodyfikowane genetycznie zostały wprowadzone w Afryce, szerzono błędne przekonania i mity dotyczące ich bezpieczeństwa, wpływu na środowisko i korzyści.


Jak na ironię, debatę prowadzą działacze na rzecz ochrony środowiska, którzy opierają swoje rozumienie na pogłoskach, a nie na faktach naukowych.

 

W Afryce, gdzie rolnictwo odgrywa kluczową rolę w gospodarce i jako źródło utrzymania milionów ludzi, te mity na temat GMO utrudniały przyjęcie biotechnologii rolniczej.


Jednak w ostatnich latach kilka krajów afrykańskich zaczęło przezwyciężać te błędne przekonania i wykorzystywać potencjał GMO jako trwałego rozwiązania dla bezpieczeństwa żywnościowego.


Przywódcy Afryki uznają również kluczową rolę, jaką inżynieria genetyczna może odegrać w ulepszaniu upraw oraz zwiększaniu bezpieczeństwa żywnościowego i żywieniowego.


W 2022 roku nowy rząd Kenii zniósł dziesięcioletni zakaz upraw GMO.


Podczas gdy naukowcy i badacze świętowali, że posunięcie to przyczyni się do dążenia ich kraju do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, grupa osób udała się do sądu, by zakwestionować tę decyzję.


Ta taktyka nie jest nowa.


Odporna na insekty kukurydza Bt.
Odporna na insekty kukurydza Bt.

Ta taktyka została wcześniej zastosowana przez grupę anty-GMO w Nigerii, kiedy wydano zgodę na ograniczoną próbę polową kukurydzy GM.


Nie oszczędzono również Ghany, ponieważ pozew wszczęty przez grupę anty-GM toczy się od ponad dziesięciu lat.


Dr Ogbonnaya-Onu, były minister nauki, technologii i innowacji w Nigerii. 
Dr Ogbonnaya-Onu, były minister nauki, technologii i innowacji w Nigerii. 

Kiedy Nigeria skomercjalizowała swoją pierwszą odmianę bawełny Bt w 2018 roku, a działacze antytechnologiczni domagali się całkowitego zakazu GMO, dr Ogbonnaya Onu, ówczesny minister nauki, technologii i innowacji, powiedział, że debata na temat tego, że GMO są niebezpieczne, była tylko wynikiem wyobraźni mediów.


„Nauka i społeczność naukowa zgadzają się, że GMO są bezpieczne i nie szkodzą ludziom, środowisku ani zwierzętom” – powiedział dr Onu.


Dr Kwaku Afriyie, minister środowiska, nauki, technologii i innowacji Ghany. [Aleks Abutu]
Dr Kwaku Afriyie, minister środowiska, nauki, technologii i innowacji Ghany. [Aleks Abutu]

Dr Kawaku Afriyie, minister ds. środowiska, nauki, technologii i innowacji w Ghanie, podczas otwierania spotkania przeglądu i planowania AATF 2023 w ramach projektu odpornej na szkodnika Maruca vitrata (PBR) wspięgi wężowatej, powiedział: „Afryka potrzebuje innowacyjnego sposobu wyżywienia swojej ludności. Stare praktyki nie mogą nam pomóc.


Biotechnologia dała nam doskonałe narzędzie w postaci inżynierii genetycznej, która pomogła innym kontynentom osiągnąć samowystarczalność w produkcji krytycznych upraw, w których mają teraz komparatywną przewagę. Afryka nie może być inna”.


Grupy anty-GM zawsze twierdziły, że GMO są niebezpieczne do spożycia przez ludzi.


Aby temu przeciwdziałać, rządy i naukowcy w Afryce aktywnie zaangażowali się w rygorystyczne badania naukowe mające na celu ocenę bezpieczeństwa upraw GMO.


Liczne badania przeprowadzone przez renomowane instytucje, takie jak African Biosafety Network Expertise (ABNE), niezmiennie potwierdzają bezpieczeństwo upraw GM dopuszczonych do spożycia przez ludzi.


Odkrycia te stopniowo obaliły mit, prowadząc do bardziej pozytywnego publicznego postrzegania biotechnologii rolniczej.


Bawełna BT. [ISAAA KC/ Pixabay]
Bawełna BT. [ISAAA KC/ Pixabay]

Rolnicy w Nigerii sadzą bawełnę Bt, sadzą i jedzą wspięgę PBR od ponad trzech lat i nie ma wypadków, chorób lub szkód dla środowiska.


Wspiega wężowata
Wspiega wężowata

W 2022 roku Ghana zatwierdziła wypuszczenie wspięgi PBR, podczas gdy Burkina Faso, jeden z wiodących krajów afrykańskich w uprawie bawełny Bt, w ostatniej dekadzie również zatwierdziła dopuszczenie wspięgi PBR.


W miarę jak kraje w coraz większym stopniu akceptują uprawy GMO, krytycy wciąż uważają, że mogą one szkodzić środowisku, zagrażając różnorodności biologicznej i sprzyjając pojawianiu się superszkodników i superchwastów.


Profesor Paco Sereme, prezes Narodowej Akademii Nauk, Sztuki i Literatury Burkina Faso. [Aleks Abutu]
Profesor Paco Sereme, prezes Narodowej Akademii Nauk, Sztuki i Literatury Burkina Faso. [Aleks Abutu]

Profesor Paco Sereme, prezes Narodowej Akademii Nauki,  Sztuki i Literatury Burkina Faso, powiedział: „Narody afrykańskie pamiętają o potrzebie ochrony środowiska, zwłaszcza biorąc pod uwagę wyjątkową różnorodność ekologiczną kontynentu.


Agencje regulacyjne i badacze przeprowadzili szeroko zakrojone oceny ryzyka, aby rozwiać te obawy przed zatwierdzeniem jakiejkolwiek uprawy GMO do komercyjnej uprawy”.


Co więcej, niektóre odmiany zmodyfikowane genetycznie zostały zmodyfikowane w celu zmniejszenia zapotrzebowania na pestycydy chemiczne, co może pomóc złagodzić wpływ pestycydów na inne gatunki.


Stawiając na pierwszym miejscu dowody naukowe i surowe ramy regulacyjne, kraje afrykańskie przezwyciężają mit, że GMO stanowią poważne zagrożenie dla środowiska.


Rolnik z Tanzanii przewożący banany. [Nici Keil/ Pixabay]
Rolnik z Tanzanii przewożący banany. [Nici Keil/ Pixabay]

Innym powszechnym błędnym przekonaniem głoszonym przez działaczy anty-GMO jest to, że tylko międzynarodowe korporacje odnoszą korzyści, podczas gdy drobni rolnicy pozostają w niekorzystnej sytuacji.


Jednak podejście afrykańskie w rzeczywistości przynosi korzyści wszystkim rolnikom.


Wszystkie uprawy opracowane przy użyciu tej technologii są uprawiane przez rządowe instytucje badawcze, które zgodnie z prawem są finansowane w celu ulepszania różnych upraw dla dobra społeczeństwa.


W Nigerii 100-letni Instytut Badań Rolniczych (IAR) przoduje w opracowywaniu i wprowadzaniu na rynek genetycznie modyfikowanych odmian upraw.


Nasiona są tanio sprzedawane firmom nasiennym, aby zachęcić rolników do przyjęcia odmian.

 

Pojawienie się upraw GM otworzyło również system nasiennictwa w Afryce, zachęcając rolników do kupowania nasion w każdym sezonie sadzenia, zamiast oszczędzania ziarna do ponownego sadzenia.


Większość zmodyfikowanych genetycznie upraw opracowanych i wprowadzonych na rynek w Afryce została zaprojektowana tak, aby była odporna na szkodniki lub suszę, co może zwiększyć plony i obniżyć koszty środków ponoszone przez rolników.


Dzięki współpracy z lokalnymi instytucjami rolniczymi kraje afrykańskie opracowały odmiany roślin GM dostosowane do ich specyficznych potrzeb, wzmacniając pozycję drobnych rolników i zachęcając do ich powszechnego stosowania.


Link do oryginału: https://allianceforscience.org/blog/2023/08/anti-gm-crops-activists-in-africa-spread-fear-and-myths-but-do-not-provide-scientific-evidence/

Alliance for Science, 3 sierpnia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAlex Abutu korespondent naukowy African Agricultural Technology Foundation (AATF), zajmujący się rozwojem nowoczesnych technologii w rolnictwie Afryki Zachodniej i Środkowej.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1452 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk