Prawda

Piątek, 1 listopada 2024 - 00:42

« Poprzedni Następny »


Jak myśleć o naszych problemach


Marian L. Tupy 2020-03-03


Kiedy podróżuję po Stanach Zjednoczonych z prezentacjami o postępach ludzkości, dodaje mi zachęty entuzjazm, z jakim publiczność przyjmuje moje informacje o polepszającym się stanie świata. Niemniej zawsze ktoś z publiczności pyta: „A co cię niepokoi?” To jest zrozumiałe. Nasz gatunek wyewoluował do widzenia szklanki ludzkiej egzystencji jako na wpół pustej. Uwzględnianie problemów, jakie mogą pojawić się w przyszłości, takich jak susza, było lepszą strategią przetrwania niż oczekiwanie wiecznie obfitych plonów. Spróbuję zatem naszkicować różne rodzaje problemów, przed jakimi staniemy w przyszłości, i ocenić stopień „alarmu”, z jakim należy te problemy traktować.  

Njpierw rozważmy znane problemy ze znanymi rozwiązaniami. Na przykład, globalne ocieplenie wydaje się problemem, który jest częściowo spowodowany nadmierną emisją dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery. Jedna trzecia wszystkich emisji CO2 w USA to emisje z elektrowni. Wiele jednak z tej energii elektrycznej można produkować w bardziej przyjazny dla środowiska sposób w nieemitujących dwutlenku węgla elektrowniach jądrowych. Niestety, irracjonalny strach przed rozszczepianiem jądra atomu i nadmierne koszty regulacyjne nie dopuściły do budowy większej liczby elektrowni jądrowych. W rezultacie, tylko 20 procent potrzeb energetycznych USA zaspokajają reaktory jądrowe. W odróżnieniu od tego, we Francji jest to 75 procent.


Podobnie znane problemy z całkowitymi lub częściowymi rozwiązaniami obejmują malejące rezerwy słodkiej wody, co można by opanować przez większe użycie odsalania (50 procent saudyjskiej wody pitnej pochodzi z instalacji odsalających) i oczyszczania oraz ponownego użycia (Izrael oczyszcza ponad 90 procent ścieków); nadmierne użycie pestycydów i nawozów, co można opanować przez większe poleganie na genetycznie modyfikowanych roślinach (ryż Arcadia Biosciences zużywa o 50 procent mniej nawozów, podczas gdy kukurydza Monsanto Bt, potrzebuje o 45 procent mniej pestycydów); zbyt intensywne połowy, co można zmniejszyć przez większe poleganie na akwakulturze (już 50 procent ryb morskich, krabów, krewetek, itp. konsumowanych w Stanach Zjednoczonych pochodzi z hodowli), itd.


Nie martwię się specjalnie o ten rodzaj problemów. Kiedy ich powaga stanie się oczywista dla krytycznej masy ludzkości, rozwiązania, które obecnie są albo nieekonomiczne, albo trudne do przełknięcia, zostaną zrealizowane.


Po drugie, rozważmy znane problemy, dla których rozwiązania są nie tylko wyobrażalne, ale (prawdopodobnie) są w zasięgu ręki. Jako myślącemu gatunkowi już udało nam się rozwiązać poważne problemy, które przez tysiąclecia nękały ludzkość. Najwcześniejsze dowody czarnej ospy (by wziąć jeden przykład), znajdujemy w egipskich mumiach z 18. dynastii (1549/1550 p.n.e. — 1292 p.n.e.). Ta choroba, która odebrała życie milionom ludzi, została w końcu w 1980 roku wyeliminowana. Z pewnością nie trzeba się wysilać, by wyobrazić sobie, że malaria – największy zabójca ludzkości – zostanie pokonana dzięki kombinacji genetycznej inżynierii, nasyconych środkami owadobójczymi siatek na łóżka, szczepionek i leków. 


Wiele mówi się o powstaniu superbakterii (tj. szczepów bakterii, które są odporne na antybiotyki) i o łatwości, z jaką śmiertelne wirusy, takie jak koronawirus, mogą szerzyć się na świecie. Niemniej, być może, nadzieja jest już na horyzoncie. Na przykład, technologia CRISPR pozwala badaczom na łatwą zmianę sekwencji DNA i zmodyfikowanie funkcji genu. Jest to „rozważane dla makroskopowych zadań: zmiana komarów tak, że nie mogą szerzyć malarii, edytowanie pomidorów, by miały różne smaki i leczenie pewnych genetycznych chorób u ludzi - piszeNew York Times” – Obecnie badacze zaprzęgają CRISPR do zwrócenia maszynerii bakteryjnej przeciwko samej sobie lub przeciwko wirusom, które zakażają ludzkie komórki”.


Oczywiście, ten rodzaj problemów musi powodować cierpienia aż do znalezienia właściwego rozwiązania. Dlatego szczególnie niepokoją mnie próby niektórych rządów niepotrzebnego utrudniania badań naukowych. Interpretacja przez Unię Europejską zasady ostrożności (tj., że wprowadzenie nowego produktu lub procesu, którego ostateczne efekty są sporne lub nieznane, nie powinna być dozwolona) jest z pewnością niepokojąca.


Po trzecie, rozważcie znane problemy bez łatwo wyobrażalnych lub dających się zastosować rozwiązań. Liczba uzbrojonych głowic nuklearnych spadła z 70 300 w 1986 roku do, w przybliżeniu, 3 750 w 2019 roku. To jest postęp. Niestety, rządy, które mają broń jądrową raczej nie zrezygnują z niej całkowicie. Co ważniejsze, nie można „od-uczyć” technologii potrzebnej do stworzenia broni jądrowej. Najlepsze, na co możemy mieć nadzieję, to że całkowita liczba głowic jądrowych będzie stopniowo redukowana do punktu, w którym ich zamierzone wystrzelenie nie doprowadzi do zimy nuklearnej i końca cywilizacji. Nigdy jednak nie można wykluczyć przypadkowego wystrzelenia.


Rozpatrzmy także sztuczną inteligencję. Ta technologia ma potencjał olbrzymiego poprawienia życia naszego gatunku, jeśli można wierzyć futurologom, kładąc w końcu kres samej pracy. Jak zareagujemy na świat, w którym maszyny będą wykonywały wszystkie prace dotąd wykonywane przez ludzi? Czy będziemy zajmować się sztuką i rozrywką, czy też pochłonie nas egzystencjalny angst, sprowadzony przez poczucie bezsensu? A jeśli AI uzna, że świat będzie lepszy bez ludzi w nim? Amerykański neuronaukowiec, Sam Harris, jest zaniepokojony, podczas gdy psycholog z Harvardu, Steven Pinker, jest bardziej optymistyczny. To nie jest miejsce na zagłębianie się w tę kwestie, ale fascynująca rozmowa między tymi dwoma pokazuje, że przyszłość AI skłania do wielu pytań.  


Zajmując się tego rodzaju problemami, powinniśmy postępować bardzo ostrożnie. Dodatkowe protokoły bezpieczeństwa, które mają na celu zapobieżenie przypadkowemu konfliktowi nuklearnemu i uniwersalne standardy etyczne w sprawie rozwoju AI mogą pomóc, ale nie zniechęcą bandyckich elementów nastawionych na sianie chaosu.


Czwartym znanym problemem nie mogą zajmować się ludzie na Ziemi. Obejmują one wyczerpanie się wodoru w Słońcu i zamiana gwiazdy w czerwonego olbrzyma, który zniszczy cały układ słoneczny; nagłe pojawienie się czarnej dziury w naszej części kosmosu, która pochłonie wszystko na jej drodze, włącznie z naszą planetą; eksplozję jednego lub wielu superwulkanów, które wyplują tyle popiołów i dwutlenku węgla do atmosfery, że życie na Ziemi nie będzie możliwe; wybuch promieni gamma ze stosunkowo blisko położonej supernowej, która zniszczy naszą warstwę ozonową, wystawiając naszą planetę na ultrafioletowe promienie Słońca; pokrewny problem osłabienia lub zniknięcia pola magnetycznego podczas przebiegunowania Ziemi, co wystawiłoby Ziemię na kosmiczne bombardowanie; i niespodziewana asteroida, która unicestwia duży kawał naszej planety i zaciemnia Słońce.  


Jedyne wyobrażalne rozwiązanie na problemy czwartego rodzaju jest to, byśmy stali się gatunkiem międzyplanetarnym – cel, który jest nie do zrealizowania (z powodu niewspółmiernie wielkich odległości między gwiazdami) i bez sensu, biorąc pod uwagę piąty znany rodzaj problemu, który rozważał neurotyczny komik z Nowego Jorku, Alvy Singer, w filmie Woody’ego Allena z 1977 roku, Annie Hall. Młodego Alvy’ego jego matka przyprowadza do lekarza i rozwija się następująca rozmowa:


Pani Singer:
On ma depresję. Nagle niczego nie może zrobić.
Dr Flicker: Dlaczego jesteś przygnębiony, Alvy?
Pani Singer: Powiedz doktorowi Flickerowi. To jest coś, co przeczytał.
Dr Flicker: Coś, co przeczytałeś, hę?
Alvy Singer: Wszechświat rozszerza się.
Dr Flicker: Wszechświat rozszerza się?
Alvy Singer: Tak, wszechświat to jest wszystko i jeśli rozszerza się, to któregoś dnia rozłamie się i to będzie koniec wszystkiego.
Pani Singer: Czy to jest jego sprawa? Przestał odrabiać lekcje.
Alvy Singer: Bo jaki to ma sens?
Pani Singer: Co wszechświat ma wspólnego z tobą? Ty jesteś tutaj, w Brooklynie. Brooklyn nie rozszerza się.
Dr Flicker: Nie będzie rozszerzał się jeszcze przez miliardy lat, Alvy. A my musimy próbować i cieszyć się życiem, póki tu jesteśmy. Hę? Hę? Hę?


Jest wiele mądrości w rekomendacji dra Flickera. Nie możemy zamartwiać się wszystkim przez cały czas. Najlepsze, co możemy zrobić, to zajmować się problemami w miarę jak one powstają i mieć nadzieję, że ludzie i (miejmy nadzieję – przyjazne) maszyny w przyszłości popchną zasięg ludzkiej wiedzy i postępu jeszcze dalej. 

 

How To Think About Our Problems

Quillette, 19 lutego 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Marian L. Tupy

Redaktor naczelny internetowego magazynu (oraz projektu badawczego) „HumanProgress” oraz analityk w Center for Global Liberty and Prosperity.  


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1496 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk