Prawda

Piątek, 8 grudnia 2023 - 06:19

« Poprzedni Następny »


Trzydziestu wspaniałych i inni


Andrzej Koraszewski 2019-11-23

Profesor Mohamed Dajani przed wizytą w Auschwitz.
Profesor Mohamed Dajani przed wizytą w Auschwitz.

Zmarły 27 października 2019 roku były radziecki dysydent Władimir Bukowski wyśmiewał nazywanie dysydentów w ZSRR „inaczej myślącymi”. Jego zdaniem dysydenci byli po prostu jedynymi myślącymi. Dziwił go świat myślących na komendę, sparaliżowanych strachem, ufających pasterzom. Na dysydentów radzieckiego świata patrzono jednak jak na dziwolągi, jak na durni wierzących, że ich zabawne protesty mogą cokolwiek zmienić. Za mówienie, co myślą, płacili cenę najwyższą. Bukowski spędził 12 lat za kratami, za myślenie zamykano go w szpitalu psychiatrycznym, w więzieniu, w obozie karnym. Dysydent może się mylić, ale odmawia myślenia na rozkaz.

W naszym świecie dysydenci doczekali się upadku komunizmu, niektórzy stali się częścią nowego establishmentu chętnie mówiącego ludziom, co mają myśleć.

 

Mogę być w błędzie, ale mam wrażenie, że dziś najciekawsi dysydenci, to ludzie z muzułmańskiego świata. Ludzie zbuntowani przeciw nowej totalitarnej doktrynie raz jeszcze chcącej podporządkować świat jednej idei, jednej myśli. Ci, których ci dysydenci krytykują, odmieniają przez wszystkie przypadki słowo kalifat, zapowiadają, że islam zdominuje świat, walczą ze sobą o to, kto jest najbardziej radykalny, kto poprowadzi hufce wiernych przeciw zgniłemu Zachodowi i jego pełnej zepsucia demokracji.

 

Ci piewcy islamofaszyzmu mają na Zachodzie miliony sojuszników, tak samo jak miał ich w swoim czasie Związek Radziecki i nazistowskie Niemcy. Papież i prezydenci powtarzają bez końca, że islam jest religią pokoju, lewica radośnie popiera islamofaszyzm, udając, że nie ma on nic wspólnego z terroryzmem. Nie przeszkadza jej dyktatura, dyskryminacja kobiet, prześladowanie gejów, mordowanie opozycji. Obietnica wspaniałego świata, podporządkowanego jednej myśli jest zawsze kusząca. Znajduje również poparcie wielkich umysłow. Nic dziwnego, że dysydenci z muzułmańskiego świata nie cieszą się zainteresowaniem postępowych gazet. To są islamofobi. Są inaczej myślącymi, mówią rzeczy źle świadczące o stanie ich umysłów. Byli antykomunistyczni dysydenci udają, że tych dzisiejszych dysydentów z muzułmańskiego świata po prostu nie ma. Tak jest łatwiej, nie trzeba się zastanawiać. Muzułmańscy krytycy islamu psują interes obrońców praw człowieka i świetlanej  przyszłości.

 

W Londynie w dniach 19 i 20 listopada odbyła dziwna konferencja, 30 dysydentów z 15 arabskich krajów postanowiło założyć Arabską Radę Integracji Regionu. Powiedzieli ni mniej ni więcej, tylko, że najwyższy czas przestać bojkotować Izrael. Orzekli, że bojkotwanie Izraela jest klęską, która szkodzi narodom arabskim i szkodzi również palestyńskiej sprawie. Powiedzieli, że to Arabowie są głównymi ofiarami tego bojkotu. Wezwali do współpracy naukowej, gospodarczej i kulturalnej krajów arabskich z Izraelem, jak również do współpracy z Izraelem na polu walki z terroryzmem.

 

Nie zaproszono na tę konferencję nikogo z Izraela, bo byłoby to nazbyt niebezpieczne, uczestnicy nie ukrywali, że ich opine są w ich krajach politycznie niepoprawne, że są sprzeczne z dominującą opinią publiczną, jak również, że po powrocie mogą spotkać ich przykrości.

 

Kim są ci śmieszni ludzie, ci arabscy don Kiszoci, mający nadzieję na poparcie świata dla takich pomysłów? Jest tu palestyński profesor, który swego czasu zabrał grupę palestyńskich studentów na wycieczkę do Polski, żeby sami zobaczyli jak wyglądał obóz w Auschwitz. Profesor Mohamed Dajani został wyrzucony z uniwersytetu, dostawał groźby śmierci, wielu ludzi zerwało z nim stosunki.

 

Urodzony w Tunisie Hassen Chalghoumi (rocznik 1972), jest dziś imamem w podparyskiej miejscowości Seine-Saint-Denis. Na konferencji w Londynie mówił rzeczy, które powtarzał już wiele razy, że nauczany w szkołach islam jest praniem dzieciom mózgów, że uczy się tam nie religii, a politycznej, wojowniczej ideologii; inny uczestnik, Saleh Hamed (z  Libanu), wezwał kraje europejskie do rozprawienia się z meczetami, w których imamowie nauczają nienawiści. (Naiwny, czy tylko przekonany, że zwyczajna ludzka uczciwość wymaga, żeby to głośno powiedzieć?)  

 

Saleh Hamed mówił nie  tylko o konieczności uznania przez kraje arabskie prawa Izraela do istnienia, mówił również, że Żydzi powinni mieć prawo osiedlania się w krajach arabskich, powinni mieć prawo powrotu.

„Chcemy – mówił – by Żydzi z arabskiego świata wiedzieli, że potrzebujemy ich obecności i ich pracy, ponieważ budowanie narodu bez nich nie jest pełne. Kraje arabskie powinny chronić swoich obywateli, ich praw ekonomicznych, ich prawa do budowania miejsc świętych, by mogli się modlić i korzystać z wolności”.

Zapewne te właśnie słowa skłoniły innego uczestnika tej konferencji, dziennikarza telewizyjnego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Sukayna Mushaykhisa, do gorzkiej uwagi, że nietórzy uczestnicy, tacy właśnie jak szejk Saleh Hamed z Libanu, ryzykują życie uczestnicząc w tej konferencji. Mushaykhis jest szyitą i dobrze wie, z której strony jego libańskiemu koledze grozi największe niebezpieczeństwo po powrocie do domu.      


Uczestnicy tej konferencji to nie są jakieś płotki, mówi James Sorene, dyrektor zajmującego się Bliskim Wschodem think-tanku BICOM, są przywódcami wpływającymi na myślenie innych. Był tam przywódca partii politycznej z Egiptu, były minister z Kuwejtu, dziennikarze.  Mostafa El-Dessouki, kierujący panarabskim magazynem Al-Majalla mówił:

„Żeby odbudować nasz region, musimy zerwać z tragiczną historią. Ponieważ wojna z prawomocnością Izraela dominuje w arabskich mediach i w arabskiej polityce, musimy rzucić jej wyzwanie, mówiąc w tych samych mediach uczciwie o konstruktywnych ideach Izraela i o naszej wspólnej przyszłości.”

Z zachodnich polityków obecny był tylko Tony Blair, który w latach 2007-2015 był przedstawicielem „kwartetu” (ONZ, Unii Europejskiej, USA i Rosji), który równie bezskutecznie jak inni próbował doprowadzić do pokoju na Bliskim Wschodzie. Blair o tej konferencji powiedział:

”[Ta propozycja] nie odsuwa pokoju, w mojej ocenie przybliża pokój między Izraelem i Palestyńczykami”.

Dysydenci to ludzie, którzy cenią prawdę wyżej niż swoją osobistą wolność. Przez jednych uważani są za marzycieli, przez innych za frajerów. Ta konferencja nie przebiła się na czołówki europejskich gazet i nie ma w tym nic dziwnego. Jej echa znajdziemy na fejsbukach arabskich pisarzy i studentów chcących wierzyć,  że pewnego dnia historia przyzna rację trzydziestu wspaniałym.           


W arabskim świecie dysydenckie głosy wydają się nasilać. Kilka dni temu MEMRI informował o serii artykułów Abd Al-Hamid Al-Ansariego, byłego dziekana wydziału Prawa Islamskiego na katarskim uniwersytecie, a obecnie publicysty katarskiej gazety “Al-Watan”. W tych artykułach Al-Ansari krytykuje programy nauki islamu, które, jak mówi, propagują ekstremistyczne pojęcia, takie jak dżihad jako osobisty obowiązek każdego muzułmanina, nienawiść do innych wyznań lub poglądów i wykluczenie kobiet z publicznej areny, jak również teorie spiskowe, na przykład, że muzułmanie są pod nieustannym atakiem świeckich i globalistycznych sił.  


Skupiając się głównie na kwestii dżihadu, Al-Ansari mówi, że system edukacyjny w świecie islamskim uczy młodzież, jak umierać za Allaha, ale nie uczy, jak żyć dla Allaha.


Czy te głosy dysydentów z muzułmańskieg świata rokują nadzieję na szybką zmianę? Mało prawdopodobne, ale warto o nich pisać. (Albo to tylko głupie przyzwyczajenie z dawnych czasów, kiedy wpychałem szwedzkim gazetom teksty dysydentów z Europy Wschodniej).    


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
3. Oby ludzie baszarteg 2019-11-24
2. Powodzenia Marek Eyal 2019-11-24
1. Ech... Bukowski Peyotl 2019-11-23


Dysydenci

Znalezionych 310 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk