Prawda

Niedziela, 3 marca 2024 - 16:54

« Poprzedni Następny »


Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu


Raheel Raza 2019-11-27

(Photo: Flickr/Marc Nozell/CC2.0)
(Photo: Flickr/Marc Nozell/CC2.0)

Nieustraszona Raheel Raza pisze o nowym antysemityzmie stwierdzając: Po Holocauście świat powiedział ”Nigdy więcej”.

A jednak tylko w ostatnich dniach, pobieżny przegląd wiadomości pokazuje, że jest inaczej:

 • W Brooklinie, ataki na Żydów stały się codziennością.
 • W Omaha, 75 nagrobków na żydowskim cmentarzy zostało przewróconych, a szkody ocenia się na około 50 tysięcy dolarów.
 • W Wielkiej Brytanii w 81 rocznicę Kristallnacht, masowych pogromów przeciwko Żydom w Niemczech, drzwi do synagogi zostały zachlapane czerwoną farbą.

Jako muzułmanka mieszkająca w Kanadzie naprawdę nie akceptuję powiedzenia ”nigdy więcej”, ponieważ dzieje się to przez cały czas. Na całym świecie widzimy ponowny wzrost antysemityzmu.

 • Nieustający wzrost ruchów BDS na amerykańskich uniwersytetach. Te ruchy BDS zostały określone jako ruchy antysemickie zgodnie z definicją antysemityzmu Departamentu Stanu. Ta definicja jest przyjęta przez 31 państw. Opiera się na ”roboczej definicji” zaproponowanej przez International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA), której Stany Zjednoczone są członkiem (tekst definicji poniżej).
 • Widzimy organizowanie tygodni „izraelskiego apartheidu”.
 • Widzimy wściekłą nienawiść do Żydów i Izraela płynącą z ust wybranych przedstawicieli społeczeństwa.

W Kanadzie, według danych organizacji B’nai Brith, w ubiegłym roku odnotowano 2 041 antysemickich incydentów, wzrost o 16.5% w porównaniu z rokiem porzednim.


To jest niebezpieczna trajektoria. Wiemy z doświadczenia jak nienawiść prowadzi do dehumanizacji „innego”, a to z kolei do przemocy i ludobójstwa. Holocaust stale nam o tym przypomina.


Pilnie potrzebujemy odpowiedzi dlaczego tak się dzieje. Konieczna jest dyskusja o tym w  naszych społecznościach. To nie jest żydowski problem. Jest to kryzys humanitarny o ogromnych proporcjach.  


Deborah Lipstadt, światowej sławy historyczka z Emory University, przedstawiła to najlepiej w wywiadzie Steve’a Paikina dla TVO:


“Jeśli walczysz z antysemityzmem, nie rób tego wyłącznie ze względu na twojego żydowskiego sąsiada czy żydowskich przyjaciół, bo nie chcesz, by ich skrzywdzono, ani żeby żyli w strachu. To ważne, ale to nie jest główny powód. Podobnie jak walka z antysemityzmem, bo nienawidzisz przesądów piętnujących mniejszości, grupy religijne, etniczne czy jakiekolwiek inne – to jest ważny powód, ale to nadal nie jest główny powód.


Powodem walki z antysemityzmem jest to, że stanowi on zagrożenie dla demokratycznych społeczeństw, w których żyjemy. Żadne zdrowe demokratyczne społeczeństwo nie może tolerować takiej nienawiści i być nadal nazywanym zdrowym społeczeństwem.          


Jest wiele powodów tego wzrostu antysemityzmu, ale rzadko o nich mówimy ze względu na polityczną poprawność. Ja jednak to zrobię:   

 • Masowa imigracja do społeczeństw zachodnich z krajów, w których antysemityzm jest zinstytucjonalizowany i gdzie uczy się dzieci antysemityzmu w ramach programów szkolnych. Tak więc, ci którzy wyrastają karmieni nienawiścią i teoriami spiskowymi, przywożą ze sobą tą ideologię.
 • Wraz z wzrostem imigracji tego typu, zmienia się demografia. Zachodni politycy nie tylko ignorują wzrost antysemityzmu, ale zaczynają się opowiadać po stronie tych, którzy ten atysemityzm utrwalają.   
 • Co jest jeszcze gorsze, lewica jednoczy się z islamistami, dostarczając oręża antysemityzmowi. Organizacje islamistyczne są gospodarzami przepełnionych nienawiścią Dni Al Quds, które widzimy w wielkich miastach. Niedawno nastąpił wzrost ataków antysemickich ze strony neonazistów i zwoleników supremacji białej rasy, którzy dziś naśladują wzory Bractwa Muzułmańskiego. To daje islamistom wymówkę, by mówić: ”to oni, a nie my”, co jest jeszcze bardziej niebezpieczne.
 • Podczas gdy działania grup neonazistowskich są obrzydliwe i przerażające, są zlokalizowane i najwyraźniej są wykorzywstywane przez islamistów dla propagowania swojej podstępnej agendy.   
 • Dla przykładu, w ubiegłym tygodniu w Wielkiej Brytanii najstarszy żydowski dziennik ”The Jewish Chronicle”, zaapelował do ludzi nie będących Żydami by nie głosowali na Jeremy Corbyna ze względu na jego nieprzejednany antysemityzm. Dziennik stwierdza, że ”niemal całkowity brak działań pana Corbyna i reszty kierownictwa Labour Party w kwesti szerzącego się w partii antysemityzmu zarówno ośmieliło antysemitów, jak i zachęciło innych.”

Maajed Nawaz, muzułmański działacz zwalczający islamizm, opublikował na swoim Facebooku długi post przeciw Corbynowi i jego bandzie, stwierdzając m. in.:


Po Holocauście poprzysięgliśmy w Europie #NeverAgain – ale potem wydarzyła się Bośnia. Europa nie uodporniła się na powtórki. I nie wolno nam pozwalać sobie na arogancję twierdzenia, że jest inaczej. Niezależnie od Brexitu, czy pozostania w Unii Europejskiej, mamy inny wybór niż Labour. Nie wolno nam zdradzić naszych żydowskich kuzynów na rzecz głosowania plemiennego.   


Po tym wszystkim, jeśli jednak wybierzemy Labour, przynajmniej przestańmy udawać, że jesteśmy ”postępowi”, lub że przejmujemy się rasizmem, losem mniejszości, czy że ”słuchamy ofiar, kiedy mówią nam, że je krzywdzimy”. To wszystko są bzdury. Po prostu przyznajcie, że w najmniejszym stopniu nie obchodzi was los Żydów.        


Nawaz pisał dalej:


Chodzi o to, że Labour Party jest dziś oskarżona o “zinstytucjonalizowany antysemityzm” (rasizm) … To nie jest to samo co wskazywanie na jakieś elementy programu, które nam się nie podobają, czy na bigoteryjne wypowiedzi jednostek. Aby organizacja była instytucjanalnie rasistowska (jak na ironię to określenie wykute w latach 90. w raporcie labourzystowskiego rządu) ”nie każdy jej członek” musi być rasistą i niekoniecznie musi nim być przywódca.      


Aby organizacja mogła być uzanana za “instytucjonalnie rasistowską”, intencje i indywidualne zachowania nie są punktem wyjścia. Ważny jest efekt końcowy. Jeśli taka organizacja jako całość, jej procedury, instytucje i struktury przynoszą  ”rasistowski efekt”, wówczas jednostkowe intencje nie stanowią obrony.


Jest wiele zamieszania i zaprzeczania wokół pytania czym jest antysemityzm. Jest również wielu islamistów, którzy chętnie powtarzają, że islamofobia (ich ukochane pojęcie) i antysemityzm są tym samym. Nie są i nie możemy nigdy używać tego jako definicji lub wymówki.


Dla pełnej jasności chciałabym  przypomnieć:


W czerwcu 2019, rząd Kanady poinformował, iż przyjał definicję antysemityzmu przedstawioną przez International Holocaust Remembrance Alliance’s (IHRA) jako element Canada’s Anti-Racism Strategy. Jest to definicja z 26 maja 2016, kiedy to na plenarnym posiedzeniu w Bukareszcie 31 państw zrzeszonych w International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA), którego członkiem są również Stany Zjednoczone, przyjęły jako ”prawnie niewiążącą ’roboczą definicję’” antysemityzmu:


Antysemityzm jest określonym postrzeganim Żydów, które może być wyrażane jako nienawiść do Żydów.


Słowne i fizyczne manifestacje antysemityzmu są skierowane przeciwko Żydom lub jednostkom, które nie są Żydami lub/albo przeciwko ich własności, przeciwko żydowskim społecznościom, instytucjom lub obiektom religijnym.   


Dokument stwierdza również, że te manifestacje mogą się kierować przeciwko państwu Izrael, pojmowanemu jako żydowska zbiorowość. Jednak krytyka Izraela, podobna do kierowanej na inne państwa, nie może być uznawana za antysemityzm.  


Jednakże jest antysemityzmem “[stosowanie] podwójnych standardów przez żądanie [od Izraela] zachowań, jakich nie oczekuje się lub nie żąda od żadnego innego demokratycznego kraju.” Na przykład jest na świecie nie mniej niż 100 terytorialnych konfliktów, które nie są obiektem ruchów “BDS”.


Antysemityzm często oskarża Żydów o spiskowanie w celu zaszkodzenia ludzkości, jest również często formą obwiniania Żydów „za wszelkie zło”. Znajduje wyraz w mowie, w piśmie, w formach wizualnych i w działaniach, używa złowrogich stereotypów i negatywnych cech charakteru.    


Ja osobiście wyrastałam w muzułmańskim kraju, gdzie nie mówiło się zbyt wiele ani o Żydach, ani o Izraelu. Byłam jednak ciekawa po lekturze Dziennika Anne Frank. Kiedy przyjechałam do Kanady, przy pierwszej okazji pojechałam do Izraela i wszystkie stereotypy zniknęły. Reszta jest historią. Zakochałam się.   


Dlaczego? Ponieważ znalazłam rozsądek w otaczającym ten mały kraj obłędzie, zobaczyłam prawdziwą różnorodność, a nie taką jaką lansuje premier Trudeau.  


Oczywiście, że krytykuję Izrael, tak samo jak krytykuję Kanadę i kraj mojego urodzenia – wolność tej krytyki czyni Izrael wielkim.   


W tym roku pojechałam do Izraela po raz 13. Na granicy urzędnik zapytał mnie żartem, gdzie mam izraelski paszport? 


I will Not Be PC About Anti-Semitism

Clarion Project, 11 listopada 2019

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiRaheel Raza

 

Kanadyjska dziennikarka urodzona w Pakistanie, autorka książki    

Their Jihad, Not My Jihad: A Muslim Canadian Woman Speaks Out. Walczy z islamskim ekstremizmem, rasizmem i w obronie tradycyjnego pojmowania praw człowieka.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj
Komentarze
2. @kuba - cytat z Einsteina Paweł 2019-11-28
1. He fell in love kuba 2019-11-27


Dysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk