Prawda

Niedziela, 1 października 2023 - 11:13

« Poprzedni Następny »


4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli


Bassam Tawil 2019-11-22

Palestyńczyków w syryjskich więzieniach prawdopodobnie niezbyt obchodzi, jakie napisy Europejczycy każą naklejać na butelkę wina wyprodukowaną przez Żydów. Europejczycy jednak wydają się postrzegać produkty osiedli jako bardziej niebezpieczne niż represyjne i brutalne kroki podejmowane  przez władze syryjskie wobec Palestyńczyków. (Zdjęcie: iStock)
Palestyńczyków w syryjskich więzieniach prawdopodobnie niezbyt obchodzi, jakie napisy Europejczycy każą naklejać na butelkę wina wyprodukowaną przez Żydów. Europejczycy jednak wydają się postrzegać produkty osiedli jako bardziej niebezpieczne niż represyjne i brutalne kroki podejmowane  przez władze syryjskie wobec Palestyńczyków. (Zdjęcie: iStock)

Kiedy wszystkie oczy są zwrócone na najnowsze napięcia w Strefie Gazy, gdzie palestyńskie grupy terrorystyczne strzelały rakietami na Izrael w odwecie za zabicie przez Izrael dowódcy Islamskiego Dżihadu, Bahaa Abu al-Ata, liczba Palestyńczyków zabitych w Syrii od początku wojny domowej w 2011 roku wzrosła do 4006.


Los Palestyńczyków w Syrii nie obchodzi jednak palestyńskich przywódców na Zachodnim Brzegu [Judea i Samaria. przyp. tłum.] i w Strefie Gazy, których obsesją nadal jest zniszczenie Izraela. Społeczność międzynarodowa, włącznie z Organizacją Narodów Zjednoczonych i organizacjami praw człowieka, także zupełnie nie są zainteresowane cierpieniami Palestyńczyków w Syrii – ani w żadnym innym kraju arabskim.


4006 Palestyńczyków w Syrii nie było ofiarami Izraela; ewidentnie jest to wystarczający powód dla międzynarodowej społeczności i ONZ, by odwrócić wzrok.


Europejczycy najwyraźniej uważają, że mają wystarczająco dużo czasu, by martwić się o produkty żywnościowe z izraelskich przedmieść, ale nie mają ani chwili czasu na wyrażenie zatroskania o brutalną śmierć ponad 500 Palestyńczyków rocznie w Syrii przez ostatnie siedem lat.


W tym tygodniu, zamiast zauważyć rosnącą liczbę palestyńskich ofiar śmiertelnych w Syrii, Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że państwa członkowskie muszą zobowiązać sprzedawców do identyfikowania produktów z izraelskich osiedli specjalnymi nalepkami.


Decyzja europejskiego sądu w żaden sposób nie pomaga Palestyńczykom w Syrii. Tych Palestyńczyków zupełnie nie obchodzi czy Europejczycy naklejają specjalne nalepki na izraelskie produkty, czy nie. Obchodzi ich pozostanie przy życiu – i doceniliby, gdyby ludzie w Europie wspierali ten cel zamiast skupiać się na debacie o opakowaniach produktów izraelskich.


Czy, na przykład, ta decyzja sądu europejskiego wpływa na nagłośnienie sprawy trzech Palestyńczyków, którzy zmarli w wyniku tortur w październiku w syryjskim więzieniu rządowym? Tych trzech ludzi, Said Mustafa Amarin, Ziad Lutfi Amarin i Fadi Fuad Al-Sotari, władze syryjskie aresztowały kilka lat temu. Ich śmierć podnosi do 611 liczbę Palestyńczyków, zmarłych w wyniku tortur w syryjskich więzieniach w ciągu ostatnich ośmiu lat, jak podaje niedawny raport.


Według Action Group For Palestinians of Syria (AGPS), innych ośmiu Palestyńczyków zostało zabitych w Syrii w różnych wybuchach przemocy w październiku.


Te ofiary prawdopodobnie nie wiedziały nic o działaniach europejskiego sądu, by oznakowywać produkty osiedli – ale nadal mogły być żywe, gdyby Europejczycy zwrócili część uwagi na potworności popełniane przez syryjski reżim przeciwko Palestyńczykom zamiast próbować zablokować produkty Żydów, żyjących spokojnie w swoich społecznościach na Zachodnim Brzegu. Europejczycy dowiedli jednak, że jedynymi Palestyńczykami, którzy ich obchodzą, są ci, którzy żyją na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy i o których cierpienia można w jakiś sposób obwinić Izrael.  


Sąd Europejski wyświadczyłby większą przysługę Palestyńczykom, gdyby orzekł, że syryjskie władze muszą ujawnić los 329 Palestyńczyków, którzy zaginęli w Syrii w ostatnich latach. Sąd wyświadczyłby także Palestyńczykom większą przysługę, gdyby orzekł, że syryjskie władze muszą uwolnić 1768 Palestyńczyków, od lat gnijących w syryjskich więzieniach.


Palestyńczyków w syryjskich więzieniach prawdopodobnie niezbyt obchodzi, jakie napisy Europejczycy każą naklejać na butelkę wina wyprodukowaną przez Żydów. Europejczycy jednak, którzy nigdy nie przestają prawić morałów reszcie świata, uważają inaczej: wydają się postrzegać produkty osiedli jako bardziej niebezpieczne niż represyjne i brutalne kroki podejmowane  przez władze syryjskie wobec Palestyńczyków.


Również palestyńscy przywódcy wydają się śmiertelnie obojętni na cierpienia ich ludzi w Syrii. Kiedy liczba ofiar przekroczyła 4 tysiące, Autonomia Palestyńska i przywódcy Hamasu nadal sprzeczali się o to, czy powinni zorganizować nowe i bardzo opóźnione wybory prezydenckie i parlamentarne. Te dwie strony walczą ze sobą od ponad 10 lat i jedyną rzeczą, co do której zgadzają się, jest dławienie swoich lokalnych, arabskich oponentów.


Szczegóły, takie jak 4000 Palestyńczyków, którzy zginęli z rąk syryjskich katów, są zbyt błahe, by zdobyć uwagę palestyńskich przywódców. Hamas wraz ze swoimi sojusznikami z Islamskiego Dżihadu wydaje się zdecydowany na kontynuowanie walki przeciwko Izraelowi, niezależnie od ceny jaką muszą za to płacić Palestyńczycy w Strefie Gazy. Autonomia Palestyńska i jej prezydent, Mahmoud Abbas, są tymczasem zbyt zajęci ściganiem krytyków z Facebooka, by zwracać jakąkolwiek uwagę na Palestyńczyków w Syrii.


Za dwa miesiące Abbas ukończy 85 lat. Prezydent Autonomii Palestyńskiej wydaje się zdecydowany na pozostanie u władzy do ostatniego oddechu. W minionym tygodniu jego funkcjonariusze z Fatahu publicznie oznajmili, że Abbas będzie ich jedynym kandydatem w wyborach prezydenckich, jeśli i kiedy się odbędą. Nie mogli oznajmić tego bez zatwierdzenia przez Abbasa. Innymi słowy, Abbas jest zbyt zajęty trzymaniem się władzy, by zauważyć, że jego ludzie, szczególnie ci, którzy żyją w Syrii i w Strefie Gazy, są zajęci całymi dniami, patrząc w otwory luf karabinów maszynowych, skierowanych na nich przez ich arabskich braci.   


Wyraźnie antysemickie zaabsorbowanie Europejczyków walką z produktami z osiedli – nie oznakowują przecież produktów z Chin, chociaż Chiny okupują Tybet - zamiast ratowania  życia Palestyńczyków, musi uszczęśliwiać Abbasa i Hamas. Jak to jest możliwe, by prezydent AP i Hamas nie byli ani odrobinę zażenowani tym, że Arabowie zabijają Palestyńczyków? Z ich punktu widzenia jest znacznie lepiej, że społeczność międzynarodowa spędza czas na pluciu nienawiścią do Izraela i Żydów; to przecież służy Palestyńczykom w ich prawdziwym projekcie delegitymizacji i zniszczenia jedynego w regionie wolnego i demokratycznego państwa.  


The 4006 Palestinians the Europeans Have Not Heard Of

Gatestone Institute, 13 listopada 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 303 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk