Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 14:14

« Poprzedni Następny »


Pakistan jest bliski stania się sunnicką wersją szyickiego Iranu

Źródło: MEMRI


2013-12-20


W niedawnym wywiadzie znany dziennikarz i pisarz pakistański Arif Dżamal mówił o tym, jak sunnickie grupy dżihadystyczne szybko wpychają Pakistan w sytuację, w której trudno żyć wyznawcom sekt muzułmańskim, nie będącym deobandi i innym mniejszościom religijnym.
"Już widzimy, że grupy dżihadystów deobandi zwróciły swoją broń przeciwko armii pakistańskiej. Niestety, nadchodzą gorsze rzeczy” – ostrzegał w wywiadzie dla pakistańskiej gazety “News on Sunday” Dżamal, autor mającej się niebawem ukazać książki o Laszkar-e-Taiba.

Dżamal, który mieszka obecnie w USA, napisał poprzednio książkę o dżihadzie w Kaszmirze, zatytułowaną Shadow War: The Untold Story Of Jihad In Kashmir. W wywiadzie, którego fragmenty podajemy poniżej, Dżamal mówi o tym, jak organizacja antyszyicka Sipah-e-Sahaba Pakistan (SSP) i jej bliźniacze grupy Laszkar-e-Dżhangvi (LeJ) i Ahle Sunnat Wal Dżamaat (ASWJ) niszczą kraj od środka.

"Islam, jak każda inna religia, jest bardzo sekciarski"

Pytanie: W kontekście pakistańskim sekciarstwo zapuściło korzenie w latach 1980. w następstwie rewolucji irańskiej i dżihadu w Afganistanie. To wtedy utworzono Sipah-e-Sahaba Pakistan [grupę antyszyicką SSP]. Od lat 1990. zaczął się okres przemocy sekciarskiej. Czy to jest poprawna ocena niedawnej historii?

Arif Dżamal: Tak, jest poprawna…. Ziarna agresywnego sekciarstwa zostały zasiane, kiedy dyktator wojskowy Pakistanu, generał Ziaul Haq, próbował wzmocnić swoje rządy przez narzucenie szariatu jednej sekty kosztem innych. Muzułmanie szyiccy zareagowali negatywnie i dosłownie okupowali wówczas Islamabad, protestując wobec narzucenia przez generała Ziaula Haqa sunnickiej islamizacji Pakistanu… Wówczas sposób, w jaki protestowali szyici pakistańscy przeraził generała Zia i jego sojuszników deobandi. Następnie generał Zia i partie deobandi pracowały konsekwentnie nad – jak ja bym to nazwał – „sunnifikacją” kraju. W wyniku tego Pakistan wyłania się jako państwo sunnickie, w którym jest coraz trudniej żyć muzułmanom, nie będącym deobandi i innym religiom. 

Pakistan właściwie jest bliski stania się sunnicką wersją szyickiego Iranu, tylko dużo gorszą. Życie bez strachu staje się niemal niemożliwe dla członków wyznań, które nie są deobandi ani Ahle Hadis. Jak na ironię, nawet wyznanie większości, muzułmanie barlevi, są atakowani przez deobandi i Ahle Hadis. Irańskie wsparcie dla szyitów pakistańskich jest tylko ułamkiem wsparcia Arabów sunnickich dla partii i grup deobandi i Ahle Hadis.

Pytanie: Jak i dlaczego LeJ [Laszkar-e-Dżhangvi] oddzieliła się od SSP i jakie były skutki tego oddzielenia się dla społeczeństwa?

Arif Dżamal: Nigdy nie uważałem SSP i LeJ za dwie różne organizacje. LeJ jest zbrojnym skrzydłem SSP. W połowie lat 1990. SSP zdała sobie sprawę z tego, że jej popularność wśród ludzi wzrasta i że może zostać polityczno-religijną partią w tym sensie, w jakim jest Dżamat-e-Islami Pakistan. Zrozumieli jednak, że piętno lub etykieta terroryzmu jest przeszkodą na drodze do zostania narodową partią polityczną. Innymi słowy, ludzie byli gotowi głosować na ideologię antyszyicką i antyirańską, ale nie byli jeszcze gotowi do przeprowadzenia programu antyszickiego z użyciem siły. W tym momencie SSP zdecydowała, że zajmie się polityką, a jej zbrojne skrzydło, LeJ będzie przemocą wprowadzać jej program polityczny.

LeJ ze swej strony grała tę samą grę i zainscenizowała dramat rozejścia się ich dróg, żeby uchronić innych w organizacji przed sankcjami prawnymi. Widzieliśmy, że główni przywódcy LeJ, jak Tariq Alam i Malik Iszaq wyłonili się z dnia na dzień jako przywódcy SSP. Pokazuje to ścisłe związki LeJ z SSP/ASWJ (Ahle Sunnat Wal Dżamat). To była skuteczna strategia, która pomogła tej organizacji działać swobodnie i bezkarnie. SSP wyłoniła się jako ważna partia polityczna pod innymi nazwami. Może zdobyć wiele miejsc w wyborach krajowych i prowincjonalnych. Ma pewny bank głosów w okręgach wyborczych, gdzie inne partie polityczne zależą od SSP. To wyjaśnia, dlaczego PML [Pakistańska Liga Muzułmańska, partia premiera Nawaza Szarifa] systematycznie kokietuje SSP.

Pytanie: Proszę nam powiedzieć o LeJ i jej działaniach dzisiaj. Jakie są różne frakcje i ich związki z SSP i jaka jest różnica między LeJ a LeJ Al-Alami? A także, jaki jest dzisiaj status jej członków założycieli, jak Malik Iszaq i Akram Lahori, itd. w LeJ?

Arif Dżamal: Jest kilka frakcji także w LeJ, ale wszystkie one wydają się być lojalne wobec partii macierzystej – SSP – lub jej najnowszej reinkarnacji ASWJ [Ahle Sunnat Wal Dżamaat]. Były poważne różnice między różnymi grupami LeJ, ale nie porzucili lojalności wobec partii macierzystej [SSP]. Największe różnice obracały się wokół kwestii, ile przemocy powinni użyć wobec muzułmanów szyickich. LeJ Al-Alami bardziej skłania się ku ekstremizmowi niż LeJ.

Pytanie: Jak jest sekciarstwo w Pakistanie powiązane z sekciarstwem międzynarodowym; czy tam powinniśmy szukać ich zasobów, tak finansowych, jak logistycznych?

Arif Dżamal: Islam, jak każda inna religia, jest bardzo sekciarski. Jednak ten rodzaj pełnego przemocy sekciarstwa, jaki widzimy w Pakistanie, znajduje się tylko w Afganistanie. Większość swoich funduszy zbierają w swoich krajach poprzez datki, w tym zakat i podatek uszer, itp. Otrzymują także mnóstwo pieniędzy od pakistańskich emigrantów w Zatoce i na Zachodzie. Większość tych funduszy przysyłana jest w imię religii.

Pytanie: W latach 1990. wszystkie większe grupy sekciarskie zostały sprowadzone na platformę Rady Milli Jakdżehti [Rada Jedności Islamskiej]. Dlaczego to zawiodło i czy istnieje możliwość uczynienia kolejnego takiego wysiłku i włączenia grup twardogłowych, takich jak LeJ?

Arif Dżamal: Nie sądzę, by Rada Milli Jakdżehti była poważną próbą pohamowania sekciarstwa. To był sojusz partii i grup sunnickich, które publicznie popierały partie i grupy deobandi. Chcieli, by partie szyickie poddały się żądaniom deobandi. Sunniccy członkowie Rady Milli Jakdżehti zawsze potępiali zabijanie przywódców sunnickich, ale milczeli wobec masowego zabijania muzułmanów szyickich.

Pytanie: Jakie są związki LeJ z Tehreek-e-Taliban Pakistan i Al-Kaidą? Czy jest prawdą, że LeJ jest jednym z głównych skrzydeł operacyjnych tych grup terrorystycznych i ekstremistycznych w Pakistanie?

Arif Dżamal: LeJ jest aktywnym składnikiem TTP. Ideologia SSP/LeJ jest podstawą TTP. W rzeczywistości wszystkie te grupy są skrajnie sekciarskie. Wszystkie głoszą konieczność zabijania muzułmanów szyitów i nie-muzułmanów. Niektóre grupy nawet wierzą w prowadzenie wojny z sektą większości, barlevi. Właściwie wszystkie grupy i partie deobandi popierają TTP, nawet jeśli wypierają się jakichkolwiek związków. Mają ten sam światopogląd. Mają te same cele polityczne, chociaż są różnice co do taktyki.

Pytanie: Jaka jest rola państwa w kwestii sekciarstwa?

Arif Dżamal: Niestety, zamiast zwalczać sekciarstwo, państwo pakistańskie stale i czynnie zachęca i wspiera grupy i organizacje sekciarskie deobandi i Ahle Hadis, ponieważ były one gotowe walczyć w dżihadzie w Kaszmirze i w Afganistanie. Innym ważnym powodem tego jest, że Arabia Saudyjska ciągle zmuszała Pakistan do trzymania barlevi i szyitów z dala od dżihadu w Kaszmirze i Afganistanie. To dlatego widzimy tylko grupy deobandi i Ahle Hadis uczestniczące w walkach w Kaszmirze i w Afganistanie. Jako ustępstwo dla grup Deobandi/Ahle Hadith, walczących w Kaszmirze w imieniu armii pakistańskiej, rząd przymyka oczy na sekciarski terroryzm w kraju. W wyniku takiej polityki Pakistan jest na drodze do stania się państwem sunnickim. Sądzę, że sunnifikacja Pakistanu jest zagrożeniem zarówno dla Pakistanu, jak dla pokoju światowego. Już widzimy, że grupy dżihadystów deobandi zwróciły swoją broń przeciwko armii pakistańskiej. Niestety, nadchodzą gorsze rzeczy.Arif Dżamal 
(Zdjęcie: The News on Sunday)

Oryginał: http://tns.thenews.com.pk (Pakistan) 1 grudnia 2013.

Źródło: Specjalny komunikat Nr 5565, z 15 grudnia 2013


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujDysydenci

Znalezionych 289 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk