Prawda

Poniedziałek, 27 czerwca 2022 - 17:28

« Poprzedni Następny »


Ateizm: luksus dla bogatych?


Jerry Coyne 2014-01-01


No, jeśli to nie bije na głowę wszystkiego… Właśnie kiedy myślałem, że słyszałem już każdą możliwą krytykę ateizmu, wyskakuje nowa. I to, oczywiście, od ateisty: Chrisa Arnade, który był woźnym w college’u, studiował fizykę i uzyskał doktorat, był analitykiem na Wall Street, a potem fotografem bezdomnych narkomanów. (jego strona internetowa jest tutaj).

Jego związek z narkomanami i bezdomnymi dał mu lekcję, którą przekazuje w artykule w “Guardianie”.

Tytuł tego artykułu głosi: The people who challenged my atheism most were drug addicts and prostitutes [Ludźmi, którzy stawiają największe wyzwanie mojemu ateizmowi, są narkomani i prostytutki] (podtytuł: I’ve been reminded that life is not as rational as Richard Dawkins sees it. Perhaps atheism is an intellectual luxury for the wealthy [Przypomniano mi, że życie nie jest tak racjonalne, jak to widzi Richard Dawkins. Być może ateizm jest luksusem dla bogatych] .)

Arnade spodziewał się, że kloszardzi będą ateistami – a oni nimi nie byli! Niesłychane.

Kiedy pierwszy raz poszedłem do Bronx, zakładałem, że znajdę tam ten sam cynizm wobec wiary, jaki ja m am. Jeśli ktoś wydaje się doskonałym kandydatem do ateizmu, to narkomani, którzy codziennie widzą, jak niesprawiedliwy i podły potrafi być świat.

Żaden z nich nie jest ateistą. Są to raczej najżarliwsi wierzący, jakich spotkałem, przeniknięci kombinacją Biblii, zabobonu i folkloru.

Mogłem mu to powiedzieć. Na ogół ludźmi, którzy są najbardziej religijni, są ci, którym jest najgorzej, bo gdzie indziej mogą się zwrócić? Mówią nam o tym setki badań socjologicznych. Arnade podaje wiele przykładów wyrzutków społeczeństwa, którzy trzymają się Boga:

Sonya i Eric, bezdomni heroiniści, mają obrazek Ostatniej Wieczerzy, który wędruje z nimi. Wisiał na opuszczonym budynku, wisiał w wypełnionej ściekami piwnicy, a teraz opiera się o słup w małej przestrzeni pod wiaduktem na autostradzie, gdzie żyją.

Sarah, od 15 lat na ulicy, nosi na szyi krzyżyk. Zawsze. Michael, 30 lat na ulicy, nosi w kieszeni różaniec. Zawsze. W każdej mecie z narkotykami, w najciemniejszym budynku, gdzie nie ma żadnych mebli, można znaleźć starą Biblię, leżącą gdzieś między kubkami, zapalniczkami i fajkami do kokainy.

Jego teoria wyjaśniająca religijność zmarginalizowanych wydaje się jednak daleka od prawdy:

Takeesha i inni bezdomni narkomani są odczłowieczani przez system napędzany drapieżnym ekonomicznym racjonalizmem (określenie użyte niedawno przez J. M. Coetzee w eseju: On Nelson Mandela). Społeczeństwo patrzy na nich i niemal każdy widzi ich jako nieudaczników. Tylko ćpuny i prostytutki żyjące w opuszczonych budynkach. Mają swoją wiarę, bo to, w co wierzą, nie osądza ich.

Ależ oczywiście, że to, w co wierzą, osądza ich: chrześcijaństwo, to przede wszystkim osądzanie, czy może jestem  błędzie? Nie, mają tę wiarę, ponieważ wierzą, że istotnie ich osądza i osądza ich jako grzeszników, którym zostanie to wybaczone i dostaną się do nieba. Wierzą, ponieważ w swoim Bogu znajdują kogoś, kto – jak myślą – dba o nich i wszystko naprawi. Wszystko to wiedział już Karol Marks.

Arnade dochodzi do wniosku, że nie powinien głosić ateizmu wśród tych ludzi:

Mają swoją wiarę, ponieważ to, w co wierzą, nie osądza ich. I kimże jestem, żeby im powiedzieć, że ich wiara jest irracjonalna? Kim jestem, żeby im powiedzieć, iż jedyna rzecz, która daje im nadzieję i pozwala im na znalezienie jakiegoś piękna w okropnym świecie, jest niespójna? Nie mogę powiedzieć im, że nie ma niczego poza fizycznym życiem. Byłoby to okrutne i bezcelowe.

No cóż, to jest kwestia sporna, bo może, gdyby powiedział im, że Bóg się nimi nie zaopiekuje, mieliby motywację do zrobienia czegoś ze swoim życiem teraz, bo jest to jedyne życie, jakie mają. Gdyby zapytali mnie, w co wierzę, powiedziałbym im, ale najważniejszą rzeczą dla tych ludzi nie jest rozwiewanie ich religijnych urojeń, ale nauczenie ich, jak i gdzie mogą otrzymać pomoc. Niestety, Arnade rozciąga następnie swój pogląd nie tylko na bezdomnych, ale na wszystkich:

Wkrótce zobaczyłem czym naprawdę jest mój ateizm: przekonaniem intelektualnym najłatwiej dostępnym dla tych, którym się udało.

Chcę wrócić do mojego 16-letniego “ja” i powiedzieć mu, żeby się zamknął z tą postawą „patrzcie jaki jestem mądry”. Chcę mu powiedzieć, by docenił to, jak było mu łatwo z wytyczoną ścieżką. Ścieżką do bogactwa.

I kończy on swój esej najbardziej chyba niegodziwą i podłą krytyką głośnego ateizmu, jaką kiedykolwiek widziałem:

Inaczej widzę także Richarda Dawkinsa. Widzę go jako dorosłą wersję tego 16-letniego dzieciaka, dumnego, że jest bystrym, niezdolnego do zrozumienia, dlaczego ktokolwiek miałby wierzyć lub myśleć inaczej niż on. Widzę osobę tak daleką od ludzkości i tak daleką od wieloznaczności życia, że osądza tych, którzy myślą inaczej.

Widzę kogoś robiącego to, czego, jak twierdzi, nienawidzi u innych. Głoszącego kazania z samolubnej, korzystnej pozycji.

Podejrzewam, że Dawkins, podobnie jak my wszyscy, jest w pełni zdolny do zrozumienia motywacji do wiry religijnej. I podejrzewam, że nie chodzimy wygłaszać kazań o bezbożności do bezdomnego, który przede wszystkim potrzebuje żywności, schronienia i metadonu. Tak, biedni znajdują pociechę w wierze; ale w ostatecznym rachunku wszystko, co dostają od wiary, to jakieś uniesienie psychiczne. Ich problemy pozostają nierozwiązane – w rzeczywistości może to przeszkodzić znalezieniu rozwiązania – i nie dostaną nagrody, której oczekują.

Ateizm nie jest tylko dla bogatych. W rzeczywistości, jak sobie z tego zdał sprawę Marks, jest prawdopodobnie najbardziej użyteczny dla sponiewieranych. Arnade powtarza dokładnie to, co mówi wielu innych: twierdzi, że chociaż religia jest urojeniem i on jej nie akceptuje, musimy pozwolić „małym ludziom” – w tym przypadku biednym i bezdomnym – na posiadanie ich urojeń. Jest to niewybaczalnie protekcjonalna postawa i kolejny nieuzasadniony atak na Nowy Ateizm, reprezentowany – oczywiście – przez Dawkinsa. Jest wielu ateistów na tej planecie i nie wszyscy są zamożni.

Arnade powinien zrozumieć, jak to zrozumiało wielu z nas, że w wielu wypadkach religia służy jako narzędzie ucisku, mówiąc ludziom, że cierpienie jest dobre (mistrzem w tym jest Kościół katolicki) i że powinni zaakceptować swój los (patrz Matka Teresa). Nie jestem marksistą, ale w tym zgadzam się z Marksem: kiedy odrzucasz wiarę, zrzucasz kajdany.

Atheism a luxury for the wealthy

Why Evolution Is True, 26 grudnia 2013

Tłumaczenie: M.K.
____________

Jerry A. Coyne
Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza ksiażka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Dla kogo ateizm? Kalikles 2014-02-24


Dysydenci

Znalezionych 289 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk