Prawda

Niedziela, 3 marca 2024 - 15:50

« Poprzedni Następny »


List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”


Z materiałów MEMRI 2020-04-07


29 marca grupa 100 irańskich akademików oraz działaczy społecznych i politycznych opublikowała list, oskarżający najwyższego przywódcę Iranu, Alego Chameneiego, o główną odpowiedzialność za to, że epidemia COVID-19 stała się narodową katastrofą. List został zamieszczony na stronie internetowej Kalame.com, identyfikowanej z przywódcą zwolenników Ruchu Zielonych, Mirem Hossein Mousavim, który od 2011 r. przebywa w areszcie domowym za krytykowanie Chameneiego i innych funkcjonariuszy reżimu za represje wobec protestu Ruchu Zielonych i za sfałszowanie wyborów prezydenckich w 2009 r.

List akademików z 29 marca 2020 r.:


Panie Chamenei, jesteś głównym winowajcą tego, że pandemia COVID-19 stała się narodową katastrofą!


Według wysokiego szczebla pracownika Ministerstwa Zdrowia, jedna osoba zaraża się koronawirusem co minutę, co 10 minut ktoś umiera z powodu wirusa. Lekarze Iranu, jak również szefowie Światowej Organizacji Zdrowia oceniają, że liczba oficjalnie przyznanych zgonów w Iranie jest znacznie niższa od prawdziwej liczby. Dowody sugerują, że stoimy przed narodową katastrofą. 


Wszyscy wiedzą teraz, że początkowe zaciemnianie sprawy przez reżim i jego siły bezpieczeństwa obrabowały naród irański z ich szansy ograniczenia tego niebezpiecznego wirusa. Wszyscy znają fakty o tym, jak życie irańskich obywateli zostało poświęcone, nieodpowiedzialnie i nieludzko, w służbie politycznych interesów reżimu – zarówno w kraju, jak podczas parady Dnia Rewolucji 11 lutego, wyborów do Madżlisu 21 lutego i odmowy założenia kwarantanny na miasto Kum epicentrum szerzenia się wirusa z powodu jego bliskich związków z Chinami, jak również poza krajem, w polityce wobec Chin, pozwalając liniom lotniczym Mahan Air kontynuować loty także po tym, jak stał się znany zasięg pandemii. Wszystko to było straszliwymi ciosami w nas, obywateli Iranu. Wszyscy wiedzą, że nieodpowiedzialne trzymanie się reakcyjnych tradycji przez reżim przyczyniło się do przyspieszenia szerzenia się tego wirusa, etc.


Jesteśmy obecnie świadkami, jak najpotężniejszy i najwyższy rangą funkcjonariusz reżimu, irański najwyższy przywódca, Ali Chamenei, człowiek, który podejmuje najważniejsze decyzje, przedstawia niedorzeczną teorię o bioterroryzmie w staraniach o obronę swojego opartego na spiskach światopoglądu i usprawiedliwienia swojej głupiej decyzji odrzucenia kilku ofert międzynarodowej pomocy. Kiedy kryzys sięga szczytu, Przywódca Chamenei dodaje demony do swojej listy wiecznych wrogów, a odrzuca pomoc Lekarzy Bez Granic. Podczas gdy wszyscy obywatele mają zakaz odprawiania rytuałów pogrzebowych, personel wojskowy pod komendą przywódcy odprawił pogrzeb generała  IRGC, który zmarł na koronawirusa, nazywając go męczennikiem i dezinformując obywateli całkowitym kłamstwem, że ten pogrzeb był spontanicznym wydarzeniem.  


Życie każdego irańskiego obywatela jest w rękach przywódcy, jego doradców i policji oraz sił bezpieczeństwa. Posłuszny rząd irańskiego prezydenta, Rouhaniego także realizuje tę politykę i nie podejmuje koniecznych działań mimo wszystkich ostrzeżeń personelu systemów zdrowia i higieny. Tak więc obywatele Iranu, włącznie z jego personelem medycznym, który ryzykuje swoim życiem, płacą cenę za tę głupotę i nieudolność. Należy zanotować, że również sektory o niskich dochodach jeszcze nie otrzymały niczego poza obietnicami.


Wszędzie na świecie politycy zdają się na słowa i wskazówki medycznych ekspertów. Ale tutaj, w naszym Iranie, medyczni eksperci muszą być posłuszni rozkazom i wskazówkom politycznych i wojskowych funkcjonariuszy…!


Obecnie bardziej niż kiedykolwiek pan Chamenei musi stanąć przed pytaniami zadawanymi przez irańskie społeczeństwo:

  • Czy Narodowy Fundusz Rozwoju – rezerwy obcych walut  – który należy do Irańczyków, ale jest kontrolowany przez Chameneiego, ma być wydawany na Siłę Kuds [IRGC] w służbie wyłącznie regionalnych interesów Iranu, czy powinien wspierać palącą sprawę zdrowia publicznego – w położeniu fundamentów pod zminimalizowanie publicznego poruszania, wyposażeniu szpitali i oferowania populacji o niskich dochodach wsparcia, by złagodzić dalszą udrękę? 
  • Czy reżim, który ma taką wprawę w dławieniu najmniejszego protestu publicznego, nie powinien działać, by zminimalizować ruch między miastami i wewnątrz nich?
  • Czy kapitał i wiele zasobów olbrzymich organizacji kontrolowanych przez Chameneiego – włącznie z Fundacją Grobowca Imama Rezy, Fundacją Uciśnionych i Okaleczonych, Wykonawczą Kwaterą Główną Dyrektyw Imama i tak dalej – które wszystkie w rzeczywistości należą do irańskiego narodu, powinny być wydawane na pielgrzymki Arba'een i pokrywać olbrzymie wydatki biura przywódcy, zamiast [wydawania ich] na żywotną sprawę narodową walki z koronawirusem?
  • Dlaczego Chamenei i inni wysocy rangą funkcjonariusze, którzy żyją w warunkach idealnej kwarantanny, egoistycznie i uparcie nie dopuszczają międzynarodowej pomocy do irańskiego narodu pod najbardziej absurdalnymi pretekstami? Po trzęsieniu ziemi [w 2003 r.] w mieście Bam w prowincji  Kerman, zaakceptowali pomoc USA i amerykańską obecność w tym regionie, i pozwolili na zbudowanie przez Amerykanów polowego szpitala, który dostarczał usług przez długi czas. Dlaczego teraz deportują bardzo szanowaną organizację Lekarzy Bez Granic?  
  • Dlaczego Przywódca Chamenei i jego siły bezpieczeństwa oraz władze sądownicze upierają się przy blokowaniu zwolnienie więźniów politycznych? Dlaczego ci, którzy pomagają szerzyć informację, nadal są aresztowani, mimo obecnej sytuacji?  
  • Dlaczego irański urząd komunikacji, który działa przeciwko narodowi i jest posłuszny Chameneiemu, jest tak zajęty zaciemnianiem faktów, szerzeniem zabobonów i obwinianiem społeczeństwa, zamiast działać z przejrzystością w tej życiowej sprawie i dostarczać ścisłej, pożytecznej i dobrze skoordynowanej informacji, by poprawić narodową współpracę w walce przeciwko koronawirusowi?  
  • Podczas [protestów] w kryzysie paliwowym, który miał wpłynąć na publiczny budżet, Chamenei osobiście i natychmiast wkroczył do walki, uciszył krytyków, włącznie z religijnymi uczonymi związanymi z rządem prezydenta Rouhaniego. Dlaczego zatem teraz, kiedy panuje kryzys, w którym na szali jest życie ludzi, przywódca reżimu zachowuje oportunistyczne milczenie w obliczu zabobonu i konserwatywnych reakcjonistów, którzy roztrwonili szansę kwarantanny w mieście Kum i zakazania na kilka tygodni dużych zgromadzeń?  

Nie ma potrzeby wyliczania całej fundamentalnej krytyki początkowego (i trwającego) zaciemniania i kłamstw, bo wszyscy to już wiedzą.


Zdaniem sygnatariuszy tego dokumentu, Chamenei jest głównym winowajcą w przekształceniu obecnego kryzysu w narodową katastrofę. Ponadto, prezydent Rouhani jest współwinny pogorszenia tego procesu z powodu swojej współpracy z Chameneim w podżeganiu i przypisywaniu kryzysu spiskowi wroga.


Kończymy kilkoma słowami do naszych czujnych, przytłoczonych, niemniej zaniepokojonych i zagrożonych rodaków: 


Drogi narodzie naszej ojczyzny!


Pod nieobecność odpowiedzialnych, skutecznych i prawdomównych władz, tylko lekarze i ludzie zawodów medycznych poświęcają się ochronie obywateli przed tym wirusem. Mogą oni być źródłem dla obywateli starających się kontynuować życie mimo wszystkich ograniczeń...


Źródło: MEMRI, Specjalny komunikat Nr 8668, z 1 kwietnia 2020, za Kaleme.com, March 29, 2020.

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk