Prawda

Środa, 28 lutego 2024 - 01:41

« Poprzedni Następny »


Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela


Khaled Abu Toameh 2020-04-12

2 kwietnia przywódca Hamasu, Jahja Sinwar groził: \
2 kwietnia przywódca Hamasu, Jahja Sinwar groził: "Jeśli nie zostaną dostarczone [przez Izrael] do Gazy respiratory, weźmiemy je siłą od Izraela i zatrzymamy oddychanie sześciu milionów osadników”.

Przywódcy Hamasu, palestyńskiej grupy islamistycznej, która rządzi Gazą od 2007 roku, mówią, że niepokoją się brakiem medycznych respiratorów podczas wybuchu pandemii koronawirusa.  


Ci przywódcy Hamasu, którzy nie zrobili absolutnie niczego, by zabezpieczyć podstawową opiekę zdrowotną w Strefie Gazy, próbują teraz zrzucić odpowiedzialność na Izrael za niewystarczającą liczbę respiratorów w palestyńskich szpitalach.


Przywódcy Hamasu grożą terroryzmem, by zmusić Izrael do zaopatrzenia Strefy Gazy w respiratory.  


To są ci sami przywódcy, którzy do niedawna autoryzowali ataki rakietowe ze Strefy Gazy na społeczności Izraela. To są ci sami przywódcy, którzy nigdy nie pomijają okazji, by przypomnieć wszystkim o swoim pragnieniu zniszczenia Izraela. To są także ci sami przywódcy, którzy nigdy nie akceptują odpowiedzialności za dobrostan swojej ludności i nieustannie szukają sposobów, by obwiniać Izrael za wszystkie udręki Palestyńczyków.


Przywódcy Hamasu, którzy teraz skarżą się na brak respiratorów w ich szpitalach, są tymi samymi, którzy inwestowali dziesiątki milionów dolarów w produkcję i szmuglowanie broni, włącznie z rakietami, by atakować Izrael.  


Od 2014 roku Hamas zainwestował około 120 milionów dolarów w tunele terroru. Według różnych oszacowań, tunel terroru kosztuje od 3 do 10 milionów dolarów – zależnie od jego długości i głębokości.  


Gdyby Hamas zainwestował małą część tej sumy na zakup wyposażenia medycznego, sytuacja w szpitalach w Strefie Gazy byłaby dzisiaj zupełnie inna. Opieka zdrowotna jednak ma ewidentnie niski priorytet wśród przywódców Hamasu.


Zamiast oferować współpracę z Izraelem w bitwie przeciwko koronawirusowi, Hamas stara się teraz odwrócić uwagę od swojej nieudolnej polityki przez grożenie zabijaniem Żydów za nie pomaganie Palestyńczykom w Strefie Gazy. Zamiast poprosić Izrael o pomoc, przywódcy Hamasu  poinformowali państwo Izrael: "Pomóżcie nam, albo zabijemy sześć milionów Żydów”.


Oto co przywódca Hamasu, Jahja Sinwar powiedział w wywiadzie z 2 kwietnia dla związanej z Hamasem stacji telewizyjnej: „Jeśli nie zostaną dostarczone [przez Izrael] do Gazy respiratory - ostrzegł - weźmiemy je siłą od Izraela i zatrzymamy oddychanie sześciu milionów osadników”.


Sinwar nie wspomniał, że w minionym tygodniu Izrael dostarczył setki zestawów do testowania koronawirusa personelowi medycznemu w Strefie Gazy.


Zapomniał także powiedzieć, że to izraelscy lekarze uratowali mu życie, kiedy neurochirurg usunął mu guz mózgu w czasie, kiedy odsiadywał karę więzienia w Izraelu za zamordowanie kilku Palestyńczyków, podejrzanych o współpracę z Izraelem.


Operacja mózgu i czas spędzony w izraelskim więzieniu nauczyły Sinwara, że Izrael ma jeden z najlepszych systemów opieki medycznej na Bliskim Wschodzie. Prawdopodobnie dlatego chce teraz, by Izrael pomógł Palestyńczykom w Strefie Gazy zapobiec szerzeniu się pandemii koronawirusa.  


Można zapytać: co zrobił Sinwar i inni przywódcy Hamasu przez ostatnie 12 lat, by pomóc swoim szpitalom i swojej ludności?  


Hamas jest de facto rządem w Strefie Gazy od kiedy przejął tę nadbrzeżną enklawę w krwawym przewrocie w 2007 roku. Jako taki, Hamas jest odpowiedzialny za zarządzanie sprawami dwóch milionów Palestyńczyków, którzy żyją pod jego rządami, w tym jest odpowiedzialny za opiekę medyczną.  


Sinwar i jego przyjaciele w kierownictwie Hamasu najwyraźniej mają pilniejsze sprawy niż zajmowanie się opieką zdrowotną w Strefie Gazy.  


Ewidentnie nie mieli czasu na zajmowanie się takimi sprawami. Byli zajęci kopaniem tuneli wzdłuż granicy z Izraelem, żeby umożliwić Hamasowi infiltrację terenu Izraela i zabijanie Izraelczyków. Nie mieli czasu na zajmowanie się potrzebami szpitali w Strefie Gazy: produkowali rakiety, moździerze i drony. Byli także zajęci szmuglowaniem broni przez granicę z Egiptem, której później używali do atakowania Izraela.  


Przez ostatnie dwa lata Sinwar i jego przyjaciele w kierownictwie Hamasu byli także zajęci wysyłaniem tysięcy Palestyńczyków, by ścierali się z izraelskimi żołnierzami na granicy Gaza-Izrael w ramach sponsorowanego przez Hamas, tak zwanego Wielkiego Marszu Powrotu.


Dla przywódców Hamasu cotygodniowe starcia wzdłuż granicy Gaza-Izrael były widocznie ważniejsze niż kupno respiratorów i innego wyposażenia medycznego dla szpitali w Strefie Gazy.  


Według różnych raportów, Hamas płacił protestującym 100 dolarów na osobę, by brali udział w demonstracjach w pobliżu granicy z Izraelem. Dodatkowo, Hamas wynajmował autobusy i ciężarówki, by transportować Palestyńczyków do miejsc starć.   


Hamas wydał także miliony dolarów, by płacić rodzinom, których członkowie zostali zabici lub ranni podczas starć z izraelskimi żołnierzami.


21 kwietnia 2019 roku Ahmed al-Kurd, członek „Biura Politycznego” Hamasu, ocenił, że tylko w minionym roku dostarczono  usług i leczenia ponad 10 tysiącom rannych Palestyńczyków całkowitym kosztem 5 milionów dolarów. Dodatkowo Hamas pokrywał koszty leczenia rannych Palestyńczyków wysyłanych do zagranicznych szpitali, głównie do Turcji i Egiptu.  


Kilka miesięcy wcześniej owego roku al-Kurd oznajmił o rozdzielaniu pomocy finansowej od 100 do 150 dolarów dla czterech tysięcy rodzin Palestyńczyków, którzy byli  poważnie zranieni podczas tych cotygodniowych demonstracji.  


Sinwar nie obarczał żadnego arabskiego ani islamskiego rzadu odpowiedzialnością za możliwe szerzenie się wirusa w Strefie Gazy.


A co z odpowiedzialnością rządu Autonomii Palestyńskiej za bezpieczeństwo i zdrowie Palestyńczyków w Strefie Gazy? Co z moralną odpowiedzialnością krajów arabskich i islamskich za ich palestyńskich braci?  


W ostatnich dniach funkcjonariusze i rzecznicy Hamasu nasilili groźby wobec Izraela, twierdząc, że Izrael będzie ponosił pełną odpowiedzialność za szerzenie się koronawirusa w Strefie Gazy.  


Przywódcy Hamasu dodali kolejną groźbę: Izrael musi zwolnić z więzień palestyńskich więźniów, włącznie z więźniami skazanymi za zamordowanie Żydów, bo mogliby oni  zarazić się wirusem.


Hamas chce, by świat wierzył, że tylko Izrael, który całkowicie wycofał się ze Strefy Gazy w 2005 roku, jest odpowiedzialny za problemy dręczące tam Palestyńczyków.  


Najnowsze groźby Hamasu mają na celu utorowanie drogi do wznowienia ataków terrorystycznych na Izrael – tym razem pod pretekstem, że Izrael nie zaopatruje Strefy Gazy w respiratory ani nie zwalnia więźniów. To jest klasyczne posunięcie Hamasu: odmowa przyjęcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własnej ludności i skierowanie ognia na Izrael.  


Może pandemia koronawirusa wreszcie skłoni międzynarodową społeczność do pociągnięcia władców Strefy Gazy z Hamasu do odpowiedzialności za miliony dolarów, które poświęcili na budowanie – nie szpitali i ośrodków zdrowia – ale tuneli terroru i fabryk broni.  


Hamas: A New Pretext to Attack Israel

Gatestone Institute, 8 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk