Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 06:36

« Poprzedni Następny »


Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela


Khaled Abu Toameh 2020-03-21

(Zdjęcie: Szpital w Ramallah)
(Zdjęcie: Szpital w Ramallah)

Jaki jest związek między niedawno przedstawionym przez prezydenta USA planem pokojowym dla Bliskiego Wschodu a koronawirusem?  


Palestyńscy przywódcy wydają się wierzyć, że istnieje związek między planem pokojowym, znanym także jako Umowa Stulecia, a pandemią koronawirusa. Według tych przywódców Izrael wykorzystuje sytuację zdrowotną, by realizować plan Trumpa i buduje nowe mieszkania dla Żydów na Zachodnim Brzegu. Mówią o zamiarze Izraela zbudowania nowej drogi między obszarem E1 a Jerozolimą oraz 3,5 tysiącach mieszkań w Ma'aleh Adumim, na wschód od Jerozolimy.


Po pierwsze, program budowania na tym terenie jest na porządku dnia od ponad 20 lat. Popierały to wszystkie rządy izraelskie od czasu drugiej kadencji Icchaka Rabina jako premiera w latach 1990.


Po drugie, niedawna izraelska decyzja jest z ostatniego tygodnia lutego, przed wybuchem koronawirusa w Izraelu i na Zachodnim Brzegu. Ogłoszono ją przed wyborami 3 marca i była najprawdopodobniej obietnicą premiera Benjamina Netanjahu w jego kampanii wyborczej.


18 marca Komitet Wykonawczy OWP, którego członkowie zebrali się w Ramallah, powiedział, że „odrzuca wykorzystywanie przez izraelski rząd okupacyjny koronawirusa, by kontynuować politykę budowy osiedli i kolonialnej ekspansji”.


Komitet, składający się z przywódców OWP i ludzi lojalnych wobec prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa, twierdził, że izraelski rząd i żydowscy osadnicy wykorzystują epidemię wirusa do "niszczenia drzew, atakowania domów i pojazdów, i budowania nowych dróg do użytku dla osadników [na Zachodnim Brzegu] w celu realizowania złowieszczej, tak zwanej Umowy Stulecia”.  


Ponadto przywódcy OWP potępili Izrael za rzekome pozwolenie „hordom żydowskich osadników na szturm na meczet Al-Aksa” w Jerozolimie. Chodziło o rutynowe, pokojowe wizyty Żydów na Wzgórzu Świątynnym. W rzeczywistości Żydzi nie „szturmują” Wzgórza. Wchodzą natomiast jako zwiedzający w porozumieniu z izraelskimi władzami. Ponadto, sprzecznie z twierdzeniami Palestyńczyków, żaden z tych Żydów nie postawił nigdy stopy wewnątrz meczetu Al-Aksa.


Palestyńscy funkcjonariusze nie zamierzają jednak pozwolić, by „fakty ich dezorientowały”.  Palestyńscy przywódcy nadal codziennie szerzą kłamstwa o Izraelu i Żydach, podczas gdy Izrael pomaga im w walce z koronawirusem. Po arabsku nazywamy to wakkaha (bezczelność).


Podczas gdy izraelscy i palestyńscy medycy pracują razem, by zapobiec szerzeniu się wirusa, oficjalna agencja informacyjna Autonomii Palestyńskiej, Wafa, wystąpiła z nowym krwawym oszczerstwem przeciwko Izraelowi.


Według Wafa, Izrael wypuszcza teraz wilki, by atakowały cielęta należące do palestyńskich farmerów w Dolinie Jordanu. Agencja twierdziła, że troje cieląt zostało zabitych, kiedy zaatakowały je wilki „wypuszczone przez izraelskie siły okupacyjne w okolicy Dżabarees w północnej części Doliny Jordanu”. Na tym terenie zawsze były wilki, ale twierdzenie, że wypuszczają je Izraelczycy, jest kłamstwem. Nie ma żadnych dowodów, by Izraelczycy – ani ktokolwiek inny – kiedykolwiek wypuszczał na wolność wilki na tym terenie.


Innym fałszywym oskarżeniem, szerzonym przez palestyńskich funkcjonariuszy i media, jest, że Izrael wykorzystuje zaabsorbowanie świata koronawirusem, by „narzucić krzywdzące posunięcia” na Palestyńczyków trzymanych w izraelskich więzieniach.  Stowarzyszenie Palestyńskich Więźniów (PPS) opublikowało 17 marca oświadczenie, oskarżając "izraelską administracje więzienną o używanie koronawirusa jako pretekstu, by kontynuować narzucanie krzywdzących posunięć na palestyńskich więźniów. PPS wezwało międzynarodowe organizacje, szczególnie Czerwony Krzyż, by „zatrzymały wykorzystywanie obecnej sytuacji do narzucania bardziej krzywdzących posunięć przeciwko więźniom”.  


Mahmoud Aloul, wiceprzewodniczący rządzącej frakcji Abbasa, Fatahu, także przyczynił się do antyizraelskiej kampanii przez powtórzenie twierdzenia, że Izrael wykorzystuje zaabsorbowanie świata wirusem, by realizować plan pokojowy Trumpa.


Jak wynika z oświadczenia PPS i fałszywych oskarżeń rzucanych przez funkcjonariuszy OWP, to palestyńscy przywódcy, nie zaś Izrael, wykorzystują zarazę. Palestyńscy przywódcy najwyraźniej wykorzystują koronawirusa do kontynuowania kampanii podżegania przeciwko Izraelowi i żydowskim osadnikom, zamiast skupić energię na zapobieganiu rozprzestrzeniania się choroby.


Palestyńscy przywódcy wydają się mieć również wystarczająco dużo czasu, by prowadzić starania o postawienie Izraela przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (ICC) za „zbrodnie wojenne”. Palestyńscy przywódcy są ewidentnie zdecydowani na kontynuowanie starań o delegitymizację Izraela w oczach reszty świata.


16 marca Autonomia Palestyńska przedstawiła swoje "uwagi" ICC w związku z prośbą prokurator o ocenę zasięgu terytorialnej jurysdykcji sądu na kontrolowanych przez AP terenach. Te „uwagi” zostały przekazane ICC w tym samym czasie, kiedy Izrael był zajęty dystrybucją zestawów do testów na koronawirusa wśród Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Gazie.


"W ciągu ostatnich dwóch tygodni Izrael w reakcji na wybuch epidemii wirusa w regionie dostarczył na terytoria palestyńskie i do palestyńskiego systemu opieki zdrowotnej setki zestawów testujących pacjentów na obecność koronawirusa” - powiedział major Jotam Szefer z izraelskiego Ministerstwa Obrony.

"Izraelskie i palestyńskie organy opieki zdrowotnej i medycznej współpracują w szkoleniu personelu medycznego i dzieleniu się wiedzą i wyposażeniem. Będziemy kontynuować nasze wspólne wysiłki, by zapobiec szerzeniu się choroby i utrzymać zdrowie publiczne w całym regionie”.

18 marca Izrael dostarczył również setki zestawów do wykrywania koronawirusa do rządzonej przez Hamas Strefy Gazy razem z wyposażeniem do ochrony personelu medycznego. To jest ta sama Strefa Gazy, z której Hamas i inne palestyńskie grupy terroru w ostatnich latach  strzelały tysiącami rakiet na Izrael i wypuszczały kolorowe balony niosące ukryte bomby co robili jeszcze w zeszłym tygodniu. Tylko w lutym ponad 40 rakiet wystrzelono na Izrael ze Strefy Gazy.


Palestyńscy przywódcy, którzy kontynuują starania o postawienie Izraelczyków przed sądem za „zbrodnie wojenne”, ukrywają przed własną ludnością i przed społecznością międzynarodową fakt, że Izrael pomaga im w wojnie z koronawirusem.


Zamiast mówienia Palestyńczykom prawdy, ci przywódcy kontynuują podżeganie swoich obywateli przeciwko Izraelowi. Palestyńskie „uwagi” przekazane do ICC nie zawierają wzmianek na temat izraelskiej pomocy Palestyńczykom w walce przeciwko szerzeniu się wirusa. Dopiero 16 marca rzecznik palestyńskiego rządu przyznał, że Palestyńczycy i Izrael ustanowili wspólne centrum zarządzania, by walczyć z wirusem.


Palestyńscy przywódcy raz jeszcze pokazali, że są mistrzami podwójnej gry.  


Z jednej strony, starają się o pomoc Izraela w walce z koronawirusem. Z drugiej strony, nasilili dyplomatyczną wojnę w próbie delegitymizacji Izraela wobec społeczności międzynarodowej. Wydaje się, że dla palestyńskich przywódców wojna z Izraelem jest ważniejsza niż walka z pandemią i ratowanie życia własnej ludności. Niemniej, ci przywódcy i ich rodziny, jeśli otrzymają diagnozę tej choroby, niewątpliwie będą pierwsi w pędzie do Izraela, by tam udzielono im pomocy medycznej.


Palestinian Leaders Use Coronavirus to Attack Israel

Gatestone Institute, 20 marca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj
Komentarze
2. Aneksja Marek Eyal 2020-03-21
1. Brawo Izrael! kuba 2020-03-21


Dysydenci

Znalezionych 316 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk