Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 13:10

« Poprzedni Następny »


Czego spodziewać się od niepodległego państwa palestyńskiego


Fred Maroun 2016-06-28

Przywódca Hamasu, Ismail Hanija (po lewej) i przywódca Fatahu, Mahmoud Abbas (również prezydent Autonomii Palestyńskiej) głosujący w ostatnich wyborach do Palestyńskiej Rady Ustawodawczej, które miały miejsce w 2006 r.<br /> <br />

Przywódca Hamasu, Ismail Hanija (po lewej) i przywódca Fatahu, Mahmoud Abbas (również prezydent Autonomii Palestyńskiej) głosujący w ostatnich wyborach do Palestyńskiej Rady Ustawodawczej, które miały miejsce w 2006 r.Francja, z poparciem Stanów Zjednoczonych, kieruje nową próbą doprowadzenia do pokoju między Izraelem a Palestyńczykami z założonym celem stworzenia niepodległego państwa palestyńskiego – ale czego mamy oczekiwać od takiego państwa?


Chociaż zachowanie w przeszłości nie jest doskonałym prognostykiem przyszłego zachowania, jest silną jego wskazówką, szczególnie, jeśli nie podjęto żadnej akcji naprawczej.


Przemoc


Kiedy Izrael wycofał się z Gazy w 2005 r., prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas oświadczył: "Świt wolności pokazuje się wraz z odejściem ostatniego izraelskiego żołnierza i osadnika”. Niemniej zamiast użyć tej wolności do zbudowania funkcjonującej gospodarki, Palestyńczycy zniszczyli szklarnie, które zostawili osadnicy, a terroryści rozpoczęli ataki rakietowe na Izrael. Te ataki zmusiły Izrael do założenia blokady morskiej Gazy, by ograniczyć dostawy broni do terrorystów.


Umowy z Oslo podpisane przez Izrael i Palestyńczyków w latach 1990. zapewniły okres przejściowy, który miał doprowadzić Palestyńczyków do państwowości. Jednak zamiast pokojowej koegzystencji z Izraelem kierownictwo palestyńskie rozpętało napaści, które stały się znane pod imieniem Drugiej Intifady.


Podczas fali obecnych ataków nożowniczych dokonywanych przez palestyńskich terrorystów, Abbas oświadczył: "Każda kropla krwi rozlanej w Jerozolimie jest czystą krwią, jeśli jest to na rzecz Allaha. Każdy szahid (męczennik) będzie w niebie, a każdy ranny będzie nagrodzony z woli Allaha”.


Te czyny przemocy i podżegania nie są wyjątkami. Są one częścią wzoru arabskiej odmowy przyznania Żydom prawa do istnienia, która zaczęła się na długo przed ogłoszeniem niepodległości Izraela i która spowodowała wiele wojen i niezliczone ataki terrorystyczne na Izrael.


Brak demokracji


Jak dotąd demokracja palestyńska była i jest wielką porażką. Jaser Arafat został wybrany w lipcu 1994 r. na prezydenta Autonomii Palestyńskiej (AP) na czteroletnią kadencję, ale pozostał przy władzy, bez dalszych wyborów, przez ponad 10 lat, aż do śmierci w listopadzie 2004 r. Mahmoud Abbas został wybrany na prezydenta w maju 2005 r. i jest nim nadal, bez żadnych wyborów, ponad jedenaście lat później.


Hamas, który wygrał wybory w AP do ciała ustawodawczego w 2006 r., nigdy nie otrzymał sterów władzy w AP, ale przejął panowanie w Strefie Gazy przez siłowe obalenie Fatahu i nadal panuje w Gazie (także bez dalszych wyborów) dziesięć lat później.


Fatah i Hamas używają wyborów do stworzenia pozorów demokracji i nadużywają swej władzy, by pójść daleko poza swoje prawne mandaty. Jedni i drudzy rutynowo kontrolują media, kontrolują system edukacji oraz aparaty przemocy, by zachować władzę, jak to obszernie udokumentował izraelsko-arabski dziennikarz Khaled Abu Toameh.


Korupcja


Powszechnie mówi się o korupcji AP i Hamasu, mówią o tym niemal wszyscy komentatorzy od skrajnie antyizraelskich, do umiarkowanie propalestyńskich i do proizraelskich.


Jak w 2003 r. informowały CBS News: "Jaser Arafat przesunął niemal miliard dolarów funduszy publicznych na zapewnienie zachowania władzy politycznej, ale brakuje znacznie więcej".


Abbas kontynuuje tę tradycję. Haaretz informował, że Panama Papers "pokazują, że Tareq Abbas, syn prezydenta Autonomii Palestyńskiej, ma tylko w jednym w przedsiębiorstwie związanym z AP udziały wartości niemal miliona dolarów”.


Khaled Abu Toameh napisał, że "4,5 miliarda dolarów, jakie Amerykanie zainwestowali w promowanie demokracji palestyńskiej, poszło na marne lub wylądowało na tajnych kontach szwajcarskich”.


Hamas, który został wybrany częściowo jako wyraz protestu przeciwko korupcji Fatahu, jest równie skorumpowany. Moshe Elad napisał w Tablet Magazine, że rząd Hamasu “jest scentralizowany i skorumpowany, nie jest skuteczny, łapówki odgrywają ważną rolę w społeczeństwie i nepotyzm jest powszechny przy dominacji zaledwie kilku rodzin, które odnoszą korzyści z państwowych monopoli na podstawowe usługi i dobra”.  


Associated Press donosiła, że 95,5% Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu uważa, że AP jest skorumpowana, podczas gdy 82% Palestyńczyków w Gazie uważa, że Hamas jest skorumpowany.


Propagowanie nienawiści


Jak napisano poprzednio, propagowanie nienawiści przez przywódców palestyńskich jest powszechne i jest główną przeszkodą dla pokojowej koegzystencji z Izraelem. Przykładem palestyńskiej propagandy nienawiści jest film dla dzieci, w którym, jak informuje londyńska gazeta „Daily Mail”:

"Mała dziewczynka ubrana w hidżab udaje, że dźga nożem dwóch chłopców przebranych za żołnierzy izraelskich, którzy odpowiadają zastrzeleniem jej. Wtedy, wśród okrzyków zachęty tłumu, chłopiec ubrany jak zamaskowany terrorysta, masakruje żołnierzy repliką broni półautomatycznej”.

Gazeta dodaje, że film został nakręcony na “festiwalu nienawiści”, który był częściowo finansowany przez brytyjską organizację charytatywną popieraną przez przywódcę brytyjskiej Partii Pracy, Jeremy’ego Corbyna i kilku innych labourzystowskich parlamentarzystów.


Ucisk ludności palestyńskiej


Zarówno Fatah na Zachodnim Brzegu, jak Hamas w Gazie zaprowadzili rządy dyktatorskie, gdzie odmawia się wolności słowa, a opozycja karana jest więzieniem, biciem, torturami lub śmiercią. Wiedza o tym jest powszechna, także w organizacjach, które często są uważane za uprzedzone przeciwko Izraelowi, jak Human Rights Watch (HRW) i Amnesty International (AI).


W 2011 r. w 35-stronicowym raporcie, HRW udokumentowała "wypadki, w których siły bezpieczeństwa torturowały, biły i arbitralnie zatrzymywały dziennikarzy, konfiskowały ich wyposażenie i zakazywały im wstępu na Zachodni Brzeg i do Gazy”.


W raporcie 2015/16 Amnesty International napisała:

"Władze palestyńskie na Zachodnim Brzegu i Hamas, administrujący de facto Strefę Gazy, ograniczają wolność słowa, włącznie z aresztowaniem i internowaniem krytyków i przeciwników politycznych. Ograniczają także prawo do pokojowych zgromadzeń i używają nadmiernej siły do rozproszenia protestujących. Tortury i inne złe traktowanie zatrzymanych pozostaje powszechne na Zachodnim Brzegu i w Gazie”.

Brak rozwoju gospodarczego


Przywódcy palestyńscy koncentrują wszystkie swoje wysiłki na prowadzeniu wojny z Izraelem i gromadzeniu osobistego majątku. Najlepsze możliwości ekonomiczne dla przeciętnego Palestyńczyka z Zachodniego Brzegu to praca przy budowie osiedli lub codzienne dojeżdżanie do pracy w Izraelu.


Za brak rozwoju gospodarczego na Zachodnim Brzegu obwinia się często Izrael, niemniej, kiedy Izrael wycofał się z Gazy, przywódcy palestyńscy nie pochwycili okazji, by zbudować silną gospodarkę w Gazie. Wybrali zamiast tego wydawanie środków na rakiety, tunele terroru i wzbogacanie przywódców Hamasu.


Nagradzanie złego zachowania


Ci, którzy dostarczają funduszy Palestyńczykom, są świadomi tego zachowania, niemniej nie używają swoich wpływów, by je powstrzymać. W rzeczywistości, nagradzają je. 


Kierownictwo palestyńskie w Gazie na dwa sposoby otrzymuje nagrody za każdą wojnę, jaką wszczyna z Izraelem. Podczas wojny nagrody dają im media międzynarodowe, które dostarczają szerokiego nagłośnienia ofiar palestyńskich, ignorując akcje terrorystyczne, które prowadziły do tych strat (realizując w ten sposób "strategię martwego niemowlęcia" Hamasu). Po wojnie kierownictwo Gazy dostaje nagrodę w postaci kolejnych funduszy na odbudowę, mimo wiedzy, że znaczna część tego zostanie użyta na odbudowę arsenału terrorystycznego.


Kierownictwo Fatahu/Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu dostaje nagrody od darczyńców międzynarodowych, którzy pokrywają bieżące finance prezydenta Mahmouda Abbasa, podczas gdy wiedzą o rozmiarach korupcji jego reżimu i o braku demokracji.


Realizm


Przywódcy palestyńscy wielokrotnie pokazywali, że ich priorytetem nie jest pokój ani rozwiązanie w postaci dwóch państw, ani państwo palestyńskie, ale represja. Jeśli zostanie utworzone państwo palestyńskie bez zmiany tych destrukcyjnych praktyk, jest wysoce prawdopodobne, że nowy reżim palestyński podąży tym samym, ustalonym już wzorem i będzie reżimem podżegającym nienawiść, skorumpowanym, niedemokratycznym, ciemiężącym, wojowniczym i niewydolnym. Byłoby to nie tylko zagrożenie bezpieczeństwa Izraela, ale znaczyłoby więcej ucisku dla Palestyńczyków.


W obecnych wypowiedziach przywódców zachodnich o pokoju, rozwiązaniu w postaci dwóch państw i państwie palestyńskim nie ma wzmianki o tych niebezpieczeństwach. Jeśli ci przywódcy pragną osiągnąć trwały pokój, który jest korzystny dla Izraela i dla Palestyńczyków, zamiast stworzenia niestabilnej sytuacji i nieodwracalnych szkód dla obu stron, rozmowy pokojowe muszą brać pod uwagę rzeczywistość palestyńską.


Independent Palestinian state

Gatestone Institute, 15 czerwca 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaFred Maroun

Pochodzący z Libanu Kanadyjczyk. Wyemigrował do Kanady w 1984 roku, po 10 latach wojny domowej. Jest działaczem na rzecz liberalizacji społeczeństw Bliskiego Wschodu. Prowadzi stronę internetową fredmaroun.blogspot.com


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 289 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk