Prawda

Wtorek, 7 grudnia 2021 - 13:17

« Poprzedni Następny »


Cała władza w ręce marginesu


Andrzej Koraszewski 2018-11-28

Jerzy Duda Gracz - Hamlet polny
Jerzy Duda Gracz - Hamlet polny

Poseł Cymański pragnie edukować. Faszyzm nie jest dobry i jeśli gdzieś ktoś przypadkiem wyznaje takie poglądy, to pewnie wynik słabej edukacji, ale działania organizacji „Duma i Nowoczesność” to margines marginesu.


Jest w tym stwierdzeniu ziarno prawdy. Chociaż afera wokół podejrzenia propagowania faszyzmu przez reportera TVN, który zajmował się pokazywaniem owego marginesu, może sprawiać wrażenie, że margines marginesu jest pod specjalnym nadzorem, a nawet, że nasza obecna władza, włącznie z posłem Cymańskim, to swego rodzaju władczy margines społeczny po cichu wspierający margines marginesu.


Chwilowo sprawujący władzę margines społeczny doszedł do wniosku, że przesadził (albo raczej, że odsłonił zbyt dużo) i wycofał się na z góry upatrzone pozycje. Oskarżenie, że ujawnianie marginesu marginesu jest propagowaniem faszyzmu, zostało wycofane i jesteśmy tam, gdzie byliśmy, czyli jak to mogliśmy zobaczyć podczas radosnych obchodów setnej rocznicy niepodległości naszego kraju, na czele idzie margines, a dopiero kawałek dalej margines marginesu, z którym margines sprawujący władzę zachowuje łączność duchową.


Ukazuje się właśnie książka Grzegorza Gaudena Lwów non fiction. Książki nie ma jeszcze na rynku, „Gazeta Wyborcza” opublikowała mały fragment. Ten fragment zaczyna się tak:

„W piątek 22 listopada 1918 roku, w ciemnościach nad ranem o godz. 5.30, Maurycy Ignacy Baczes, zamieszkały w sercu dzielnicy żydowskiej Lwowa przy ulicy Bóżniczej 20, róg Smoczej, usłyszał ze swojego trzypokojowego mieszkania na drugim piętrze graną na ulicy na harmonii melodię „Jeszcze Polska nie zginęła”. Potem dobiegło go bicie do bram okolicznych kamienic.


Dziesięć minut wcześniej porucznik Roman Abraham i chorąży Józef Mazanowski weszli na wieżę ratusza i wywiesili polski sztandar.”


Po 146 latach Lwów był w całości w polskich rękach.”

W dziesięć dni po formalnym ogłoszeniu niepodległości Lwów powrócił do Polski i uczciliśmy to pogromem. Grzegorz Gauden przez dwa i pół roku ślęczał w lwowskich archiwach wygrzebując świadectwa popełnionych w tym dniu zbrodni. Jak mówi: „Tego dnia we Lwowie Pan Tadeusz zabił Jankiela”. W opublikowanym fragmencie czytamy:

„Legionista w ceratowej kurtce, z rewolwerem wyglądał na lwowskiego inteligenta. Na ramieniu miał biało-czerwoną odznakę. Wysoki, silny, o czerstwej twarzy z blizną, był człowiekiem inteligentnym i należał do lepszych sfer „skoro ja, która sama gram na fortepianie, oceniam jego grę jako interesującą”. Tak Adela Neuer opisała zabójcę brata.


Trzech polskich legionistów dowodzonych przez mężczyznę w ceratowej kurtce zaatakowało dom przy ulicy Szpitalnej 21 o godz. 9 rano w sobotę, 23 listopada 1918 roku, w drugim dniu pogromu. Napastnicy wybili szyby w drzwiach i oknach mieszkania Neuera. Potem weszli do domu. Tam pianista odebrał Neuerowej biżuterię, którą chowała na piersiach, i zmasakrował kobiecie twarz kolbą rewolweru. Wybił jej zęby.


Proszony przez Neuera, aby przestał bić żonę, przerzucił się na jego teściową, staruszkę. Adela Neuer zeznała, że ona i inni obecni w mieszkaniu całowali pianistę po rękach i nogach, błagając, by nie zabijał.


Neuer też błagał o darowanie życia jemu i jego rodzinie. Pianista stwierdził, że szkoda byłoby pozostawić przy życiu tak silnego mężczyznę i że trzeba go zabić.”

Stara historia, sprzed stu lat, czy warto do tego wracać? To też był przecież margines marginesu. Uhuru, wolność w języku suahili.


Świętowanie stulecia niepodległości Polski obserwowane na ekranie komputera sprawiało wrażenie marszu postaci z obrazów Jerzego Dudy Gracza.


Brat mojej matki, Zbigniew Jasiński, opisywał scenę z 11 listopada 1918 roku kiedy goszcząca w Warszawie stara Amerykanka na wiadomość o ogłoszeniu polskiej niepodległości, przypięła swojemu pieskowi białoczerwoną kokardkę do obroży i wyszła z nim do Saskiego Ogrodu, gdzie piesek został skopany na śmierć, a Amerykanka tylko pobita. W kilka lat później, niemal w tym samym miejscu dwóch młodzieńców z marginesu marginesu oblało wózek z żydowskim niemowlęciem i podpaliło ten wózek, uciekając z miejsca zdarzenia z głośnym radosnym śmiechem. 


Polska badaczka opisująca nieludzkie barbarzyństwo wobec żydowskich sąsiadów podczas wojny wyrzuciła z siebie bolesny okrzyk, że to mogło się zdarzyć tylko w Polsce. Ludzki odruch, ale absurdalny. Jesteśmy nieustannie świadkami niewyobrażalnego barbarzyństwa w różnych miejscach globu. Kambodża, Ruanda, Sudan, Syria, ISIS. Informacja o większości tych koszmarów nigdy do nas nie dociera. Strzelanina w USA jest koszmarem, o którym piszą wszyscy, ale o znikaniu całych wsi, o śmierci dziesiątków a czasem setek ludzi nie dowiadujemy się, o wojnach trwających przez dziesiątki lat, w których giną miliony, słyszymy czasem jakieś wzmianki. Nasza niepodległość jest skażona okrucieństwem, nieudolnością, korupcją, polskim piekłem. Możemy powiedzieć, że inni są zdolni do większego okrucieństwa, gotują sobie nawzajem znacznie gorsze piekło. Spójrzcie na Afganistan czy Pakistan, a zobaczycie bezmiar barbarzyństwa. Marne pocieszenie. Ale tak, wolność jest trudna wszędzie, czasem bywa gorsza od zniewolenia.


Uhuru. Wolność, która budzi demony. Kenia jest kolebką ludzkości, tu Richard Leakey znalazł szkielet chłopca sprzed ponad półtora miliona lat. Homo erectus. Wiele wskazuje na to, że gdzieś w tym regionie pojawił się Homo sapiens. Gatunek, którego okrucieństwo wykraczało daleko poza konieczność. Kenia zdobyła niepodległość od Brytyjczyków w 1963 roku. Pierwszym prezydentem został Jomo Kenyatta, który przed wojną studiował w Londynie antropologię u Bronisława Malinowskiego. W latach 30. Kenyatta błagał Brytyjczyków o lepszą oświatę dla czarnych, o reformę rolną, o stopniowe przygotowanie do niepodległości. Oczywiście Brytyjczycy nie zamierzali takich głupstw słuchać, a w 1963 roku pewnego dnia wyszli, ponieważ koszty utrzymania kolonii stały się zbyt wysokie. Wolność okazała się natychmiast piekłem, chociaż akurat w Kenii nieco mniejszym niż w sąsiednich krajach afrykańskich.  


Przed wieloma laty somalijski dziennikarz w Londynie polecił mi książkę Roberta Ruarka Uhuru, która — jak mówił — nawet jeśli nie jest dobrą pozycją literatury pięknej — jest znakomitym studium wprowadzającym w świat afrykańskiej polityki. Rozmawialiśmy wcześniej o Jomo Kenyatcie i jego liście do londyńskiego Timesa. Pisał, w tym liście, że dostęp do oświaty i własnej ziemi jest warunkiem tego, aby w Afryce nie doszło do straszliwego rozlewu krwi.


W 1963 roku, prawie siedemdziesięcioletni Jomo Kenyatta został wybrany premierem, a następnie prezydentem niepodległej Kenii, ale była to wolność, do której nie było przygotowane ani społeczeństwo, ani jego elity. Brytyjczycy pozostawili za sobą sztuczne państwo, składające się z blisko czterdziestu grup etnicznych, które nie tylko miały za sobą długą tradycję wzajemnych walk, ale w których ten antagonizm świadomie i z premedytacją podsycano. Posiadaczy dyplomów uniwersyteckich można było policzyć na palcach, w większości byli to absolwenci socjologii lub ekonomii. Zdecydowana większość społeczeństwa nie umiała ani czytać, ani pisać, własnych przedsiębiorców nie było, nie było inżynierów, nie było agronomów, nie było ludzi mogących poprowadzić administrację państwa.


W latach sześćdziesiątych niemal wszyscy wykształceni na Zachodzie politycy afrykańscy przesiąknięci byli marksizmem i byli głęboko przekonani o tym, że tylko marksizm odpowiada na pytanie, co zrobić z wolnością bez kadr, bez struktur politycznych i stojąc w obliczu gmatwaniny plemiennych konfliktów. Jomo Kenyatta oparł się jednak naciskom, nie zgodził się na nacjonalizację, opowiadał się za gospodarką rynkową. W odróżnieniu od innych państw afrykańskich ta gospodarka funkcjonowała dość sprawnie, ale wzrost dochodu narodowego pochłaniał bardzo wysoki przyrost naturalny ludności, korupcja obcych oraz niebywała chciwość, nepotyzm i okrucieństwo, tym razem już własnych elit politycznych.


Ponieważ w większości innych państw afrykańskich rządzili marksistowscy dyktatorzy, toczyły się ustawiczne wojny domowe, miliony ludzi umierały z powodu wojny i głodu, więc nawet po śmierci Jomo Kenyatty uważano na Zachodzie, że Kenia jest jednym z lepiej rządzonych krajów na tym kontynencie.


Na początku obecnego stulecia korupcja w Kenii była tak koszmarna, że jedna z gazet w Nairobi opublikowała cennik łapówek, jakich sędziowie żądali za wyroki uniewinniające. Od 250 dolarów za gwałt i 500 za morderstwo, do niemal dwustu tysięcy za uniewinnienie przez sąd apelacyjny. Artykuł nosił tytuł: "Po co wynajmować prawnika, jak można kupić sędziego."  Bank Światowy wstrzymał wszelkie pożyczki dla tego kraju jeszcze w roku 1997, ta decyzja została podjęta ze względu na niebotyczną korupcję polityków w Nairobi i, co tu dużo ukrywać, notoryczne rozkradanie wszystkiego, co tylko znajdowało się w zasięgu ich rąk. Cała władza znalazła się w rękach marginesu społecznego, innych elit nie było, a ci, którzy zdobywali wykształcenie na zachodnich uniwersytetach, albo stawali na głowach, żeby nie wracać do ojczyzny, albo wracali i wsiąkali w bagno korupcji. W 50 lat po uzyskaniu niepodległości prezydentem został Uhuru Kenyatta, syn pierwszego prezydenta, który wcześniej jako wicepremier był oskarżony o zbrodnię ludobójstwa, jako pośrednio odpowiedzialny za ataki bojówkarzy na cywilną ludność dwóch miast, które popierały jego rywala. Wolność jest trudna, bywa, że budzi tęsknotę do czasów niewoli.


Jerzy Duda Gracz mówił, że jest chory na Polskę. To dość częsta choroba, chociaż czasem zmienia się nazwa kraju. Jerzy Giedroyc też był chory na Polskę, ale inaczej. Inny talent, inne środki wyrazu. Najpiękniej o chorobie Jerzego Dudy Gracza opowiada jego córka Agata, o tym specyficznym patriotyzmie zanurzonym w języku, w kulturze, w przywiązaniu do swojskości, do „polskiego gatunku”. Ten gatunek, jak mówi, to mieszanka sprzecznych cech i fobii, kompleksów, pychy, nieuctwa, chamstwa, bohaterstwa i żarliwej wiary.  

„U nas nic nie jest wyważone, tylko jaskrawe i absurdalnie krańcowe. Najbardziej rzuca się w oczy nasz narodowy brak umiejętności wyciągania wniosków z historii oraz agresywna pogarda dla wszystkiego, co „nie nasze”. A ” nie nasze” jest to, czego nie rozumiemy i co budzi w nas lęk.


Te zjawiska szybko stają się wrogie i sprzeczne z naszą polsko-katolicką moralnością. A to jest bardzo pojemny wór, do którego byle krzykacz może wrzucić wszystko: od feministek, gejów i Żydów, po in vitro, gender i uchodźców. Za tym zaś idzie kolejna typowo polska cecha: ferowanie wyroków bez znajomości faktów. Oraz pogarda dla nich.”

Niemal zabawne, a równocześnie zrozumiałe jest to wyobrażenie, że te zjawiska są „typowo polskie”, chociaż to samo, czasem w znacznie drastyczniejszych postaciach, znajdziemy w społeczeństwie rosyjskim, czy ukraińskim, w Ameryce Łacińskiej, czy społeczeństwach arabskich. Ale swoje chamstwo, to swoje, boli bardziej, wydaje się wyjątkowe.


W tym wywiadzie Agata Duda Gracz opowiada o sobie i o swoim spektaklu „Będzie pani zadowolona”, ale Agata Duda Gracz, kiedy opowiada o sobie, sprawia wrażenie, jakby mówiła o swoim ojcu. Jest kontynuacją, twórczą, dynamiczną, ale nieustanną kontynuacją. Ucieka od polityki, fascynuje ją swojski, moralny turpizm. O swoim ojcu niejednokrotnie opowiadała w innych miejscach, więc bez trudu zauważamy wszystkie powiązania.


Tu mówi o sobie, że jest po stronie  „ściętych drzew, niedouczonych dzieci, wyrzucanych z pracy pozbawionych prawa ludzi i koni z Janowa”. Dziennikarka pyta, kogo wini?


Jerzy Duda Gracz - Requiem dla lasu
Jerzy Duda Gracz - Requiem dla lasu

„Dopuściliśmy do tego. My – wykształciuchy. My – obyta, oczytana zgraja mająca w pogardzie „katoli” i „hołotę”. My – pseudoelity. Pani – jako dziennikarka, ja – jako reżyser i każdy, który teraz dowiedział się, że jest „gorszego sortu”.”


Wszyscy jesteśmy winni, wszyscy popełnialiśmy błędy, wszyscy coś zaniedbaliśmy. Agata Duda Gracz jest reżyserem, patrzy na świat przez pryzmat tego, co może przekazać przez scenę. Historię mordu z lat siedemdziesiątych przeniosła w lata dziewięćdziesiąte, chcąc pokazać Łazarza, kiedy cudotwórca już sobie poszedł i trzeba wrócić do codzienności z bagażem tego, co się stało. Łazarz dostaje wolność życia dalej. Tu jednak Łazarz to mordercy i świadkowie mordu, obrońcy mrocznej swojskości. Pisząc swój scenariusz zastanawiała się nad złem tkwiącym w dobrych ludziach. Pytanie można postawić inaczej, ilu morderców jest wśród nas i jak łatwo uwolnić potwora? Kiedy wybucha wolność, czasem nie ma komu powstrzymać morderców, a Pan Tadeusz idąc zamordować Jankiela dumnie założy białoczerwoną opaskę. Potem powstaje państwo z jego aparatem przemocy, który ma zapanować nad złem tkwiącym w dobrych ludziach. Kiedy margines społeczny przejmuje władzę państwową, margines marginesu dostaje mundury i broń z magazynów państwowych. Okazuje się wtedy, że kiedy rządzi margines społeczny, margines marginesu jest ogromy, a dobrych ludzi skorych do ujawnienia swego zła niemal bez liku.     


Rosyjski poeta Osip Mandelsztam czytając w łagrze „Prawdę” ze zdumieniem stwierdził, iż nie wiedział, że dostaliśmy się w łapy humanistów.       


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Wszystko to prawda Piotr 2018-11-29


Znasz li ten kraj

Znalezionych 334 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dzyndzyk patriotyczny i kwestie prawne   Kruk   2021-11-19
Głupota oparta na wiedzy   Koraszewski   2021-11-15
Jezus, Mahomet i cała reszta   Koraszewski   2021-11-11
 Byłem z Romanem na ty   Koraszewski   2021-11-09
Jarosław Kaczyński i historia polskiego analfabetyzmu   Koraszewski   2021-10-28
Czy można zrozumieć pamięć i tożsamość?   Koraszewski   2021-10-25
My naród i klops   Koraszewski   2021-10-15
Saga rodu Fedorowiczów, powiatowa walka z zaborcą i proces Katarzyny Mrówczyny   Koraszewski   2021-10-04
Historia pewnego teatru   Łukaszewski   2021-09-25
Niech żywi nie tracą nadziei   Kruk   2021-09-15
Dyskurs nasz powszedni pozwól zmienić Panie   Koraszewski   2021-09-11
Zawieszony w prawach członka   Kruk   2021-07-21
Codzienne obowiązki sołtysa honoris causa   Koraszewski   2021-06-26
Czy warto być Polakiem – wyjaśniamy   Koraszewski   2021-06-18
Polityczna kamasutra i umysł człowieka podnieconego   Koraszewski   2021-06-12
Dławiący wiatr historii   Koraszewski   2021-06-07
Piasek dla kota i inne troski   Koraszewski   2021-06-02
Nowy ład, Polski ład, czyli Nowa Ekonomiczna Polityka   Koraszewski   2021-05-29
Sen nocy wiosennej   Koraszewski   2021-05-14
Owszem żyję, ale trudno to potwierdzić   Koraszewski   2021-05-08
Święto flagi i inne święta   Kruk   2021-05-05
Demokracja umarła, niech żyje demokracja   Koraszewski   2021-04-30
Uczucia patriotyczne w promocji   Koraszewski   2021-04-28
Chuć w narodzie, czerep nadal rubaszny, dusza anielska trzepocze sztucznymi rzęsami   Kruk   2021-04-20
Czy wicepremier zarządzi wcześniejsze wybory?   Koraszewski   2021-04-14
Nie marszcz czoła, stawiaj go wyzwaniom   Kruk   2021-04-12
Bliźni gorszego sortu i problem moralności   Koraszewski   2021-04-10
Prawda, sumienie, zgoda   Koraszewski   2021-04-07
Rewolucja w NBP, nominały jawne i poufne   Koraszewski   2021-04-01
Mural w mieście Dobrzyniu   Koraszewski   2021-03-19
Groza reedukacji narodowej   Koraszewski   2021-02-27
Państwo mi nie służy   Koraszewski   2021-02-24
Prymas częściowo nieświeży   Koraszewski   2021-02-19
Teologia zniewolenia kontra społeczeństwo obywatelskie   Koraszewski   2021-02-01
Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi   Koraszewski   2021-01-27
Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11
Panie Ministrze Czarnek, trzeba było ich nie… epatować wizerunkami młodocianych bohaterów   Górska   2020-11-03
Kobiety żądają zdjęcia dziadów   Koraszewski   2020-11-02
Wściekłość, działanie, skuteczność   Koraszewski   2020-10-30
Mazurek Dąbrowskiego w Świętochłowicach   Górska   2020-10-29
Chrześcijańskie wartości w pisowskim sosie   Koraszewski   2020-10-26
Z notatnika starego państwowca   Koraszewski   2020-10-17
Meandry odporności stadnej   Koraszewski   2020-10-12
Patrz Kościuszko na nas z nieba   Koraszewski   2020-09-29
„Moje życie jest klęską”   Koraszewski   2020-09-14
Inna twarz polskiego Sejmu   Koraszewski   2020-09-10
Niech żyje król!   Łukaszewski   2020-09-01
Wojaki Chrystusa i cudaki z PZPR   Koraszewski   2020-08-21
Maska jako symbol statusu społecznego   Koraszewski   2020-08-16
Raz na ludowo   Łukaszewski   2020-08-11
W okopach świętej  niechęci   Koraszewski   2020-08-05
Uwaga: PiS kocha ubogich   Koraszewski   2020-07-29
Rozważania wokół praworządności   Koraszewski   2020-07-27
Reizm nasz ledwie żywy   Koraszewski   2020-07-19
Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwaMarcin Kruk   Kruk   2020-07-16
Smutek obwodów kiepsko scalonych   Kruk   2020-07-11
W niedzielę druga tura, ale właściwie czego?   Koraszewski   2020-07-07
Przekonajcie mnie dlaczego mam głosować na Trzaskowskiego   Koraszewski   2020-07-01
Dyskurs narodowy i jego meandry   Kruk   2020-06-09
Widziane z ławy oskarżonych   Koraszewski   2020-06-01
Niespodziewana erekcja impotenta na placu elekcyjnym   Koraszewski   2020-05-09
Wolność jest zaledwie wstępem   Koraszewski   2020-05-06
Między świętem braku pracy a świętem gwałcenia konstytucji   Koraszewski   2020-05-02
Trzy razy NIE w bolszewickim plebiscycie na prezydenta   Koraszewski   2020-04-17
Samorząd, solidarność, samopomoc   Koraszewski   2020-04-15
Zdalna lekcja wychowawcza   Kruk   2020-04-06
Jak zbrodniczy okaże się ten rząd?   Koraszewski   2020-04-03
Kochać i być mądrym   Koraszewski   2020-04-01
Plac Powstańców i inne przystanki   Zbierski   2020-03-12
Bóg Kościołem upupiony   Koraszewski   2020-03-05
Wyścig do fotela i dylematy wyborcy   Koraszewski   2020-02-19
PiS budzi się z ręką w nocniku i przeciera oczy   Koraszewski   2020-02-15
Podanie o posadę prezydenta   Koraszewski   2020-02-12
Raport z małego miasta   Koraszewski   2020-01-23
Kości zostały rzucone   Koraszewski   2020-01-21
Diabeł hasa po Księżych Górkach   Kruk   2019-11-21
Nie cała władza w rękach postprawdziwków   Koraszewski   2019-11-18
Sen nocy listopadowej   Kruk   2019-11-12
Troski i zmartwienia z celibatem   Koraszewski   2019-10-30
Zjednoczona prawica i Halloween   Koraszewski   2019-10-26
Moralne zwierzę to oburzone zwierzę   Koraszewski   2019-10-21
Związki partnerskie w czwartej Rzeczpospolitej   Koraszewski   2019-10-16
Dzień po wyborach, Dzień Nauczyciela   Koraszewski   2019-10-14
Bób, Hummus, Włoszczyzna   Koraszewski   2019-10-02
Niedziela handlowa i Ogórek małoetyczna   Kruk   2019-10-01
Czy Polscy wybiją się i na co teraz?   Koraszewski   2019-09-28
Homo politicus vs. Homo sapiens   Koraszewski   2019-09-16
Uwagi o groźnej przewadze donosów nad doniesieniami   Koraszewski   2019-09-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk