Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 06:13

« Poprzedni Następny »


Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa


Bassam Tawil 2017-12-09

Garść Palestyńczyków, których sfilmowano w Betlejem, kiedy palili wizerunki prezydenta Trumpa 6 grudnia, pokazano tak, jakby byli częścią masowego protest ogarniającego palestyńskie społeczności. (Zrzut z ekranu z CBS News)
Garść Palestyńczyków, których sfilmowano w Betlejem, kiedy palili wizerunki prezydenta Trumpa 6 grudnia, pokazano tak, jakby byli częścią masowego protest ogarniającego palestyńskie społeczności. (Zrzut z ekranu z CBS News)

Zaledwie trzy godziny po tym, jak prezydent USA Donald Trump zadzwonił do prezydenta Autonomii Palestyńskiej (AP) Mahmouda Abbasa, by poinformować go o zamiarze przeniesienia ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy, szereg fotoreporterów otrzymało telefony z Betlejem.


Dzwonili palestyńscy “aktywiści”, którzy zapraszali fotoreporterów, by przyjechali do miasta i udokumentowali „ważne wydarzenie”. Kiedy fotoreporterzy przybyli, odkryli, że “ważnym wydarzeniem” była garść palestyńskich “aktywistów”, którzy chcieli spalić plakaty z wizerunkiem Trumpa na oczach kamer.  


“Aktywiści” czekali cierpliwie aż fotoreporterzy i kamerzyści ustawią swoje wyposażenie, żeby zanotować “ważne wydarzenie” na filmie. Wkrótce potem w mediach huczało od doniesień o “rozgniewanych Palestyńczykach, protestujących na ulicach” przeciwko zamiarowi Trumpa przeniesienia ambasady do Jerozolimy i jego uznaniu miasta jako stolicy Izraela. Garść Palestyńczyków, których sfilmowano, kiedy palili wizerunki Trumpa, pokazano tak, jakby byli częścią masowego protestu ogarniającego palestyńskie społeczności.


Ten incydent jest kolejnym przykładem zmowy między mediami i Palestyńczykami. Przedstawiciele mediów są zawsze gotowi służyć jako tuby palestyńskiej machiny propagandowej i dostarczać otwartej platformy do nadawania palestyńskich gróźb wobec Izraela i USA.  


Gdyby fotoreporterzy i kamerzyści nie pojawili się na “spontanicznym” wydarzeniu palenia wizerunków, palestyńscy aktywiści musieliby po cichu wrócić do jednej z wytwornych kawiarni Betlejem.


Ale nie mieli powodów do niepokoju: palestyńscy aktywiści są w pełni świadomi, że miejscowi i zagraniczni reporterzy gonią za sensacją – a co lepiej pasuje do tego określenia niż wizerunki Trumpa znikające w płomieniach pośrodku miejsca narodzin Chrystusa, blisko Bożego Narodzenia, kiedy tysiące chrześcijańskich pielgrzymów i turystów zjeżdża się do miasta?


Przez fałszywe przedstawienia “ceremonii” palenia wizerunków Trumpa jako rozpowszechnionej palestyńskiej wściekłości na politykę Trumpa w sprawie Jerozolimy międzynarodowe media stały się raz jeszcze wspólnikami w promowaniu palestyńskiej propagandy. Palestyńscy przywódcy i rzecznicy dążą do stworzenia wrażenia, że polityka Trumpa w sprawie Jerozolimy spowoduje, że cały region stanie w płomieniach. Chcą także dać komunikat amerykańskiemu narodowi, że polityka ich prezydenta naraża na niebezpieczeństwo ich życie. W efekcie media zgłaszają się na ochotnika w służbie palestyńskiej kampanii zastraszania. A media, gromadzące się wokół farsy palenia plakatów w Betlejem, to dopiero początek.


Teraz, kiedy Palestyńczykom udało się – z pomocą mediów – wyryć te obrazy w umysłach milionów Amerykanów, planują więcej zainscenizowanych protestów. Cel: przerazić amerykańskie społeczeństwo i zmusić Trumpa, by cofnął swoją decyzje w sprawie statusu Jerozolimy. Ta taktyka zastraszania przez media nie jest nowa. W rzeczywistości jest to coś, co dzieje się od dziesięcioleci w znacznej mierze dzięki udziale zachodnich mediów głównego nurtu.


Obecnie palestyńscy i zachodni dziennikarze dostali zaproszenia na szereg planowanych protestów przez Palestyńczyków w nadchodzących dniach i tygodniach w odpowiedzi na politykę Trumpa. Dziennikarze, włącznie z fotografami i ekipami kamerzystów otrzymali szczegółowe harmonogramy wydarzeń, które odbędą się w różnych miejscach Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy. Dziennikarzom obiecano więcej scen palenia zdjęć Trumpa i flag USA. Kilku dziennikarzy otrzymało także informacje o lokalizacji „starć”, jakie mają mieć miejsce między palestyńskimi protestującymi a żołnierzami Izraelskich Sił Obronnych (IDF). Innymi słowy, powiedziano dziennikarzom, gdzie dokładnie muszą być, żeby udokumentować Palestyńczyków rzucających kamieniami w żołnierzy – i przewidzianą reakcję IDF.


A oto zabawna część. Jeśli, z jakiejkolwiek przyczyny, nie pokażą się kamery, prawdopodobnie nie będzie także “aktywistów”. W świecie palestyńskim zawsze chodzi o manipulowanie mediami i rekrutowanie ich na rzecz sprawy. A sprawą jest zawsze nagonka na Izrael – z nagonką na Trumpa tuż za nią.


Tak, Palestyńczycy będą protestować przeciwko Trumpowi w nadchodzących dniach. Tak, wyjdą na ulice i będą rzucali kamieniami w żołnierzy IDF. Tak, będą palić wizerunki Trumpa i flagi USA. I tak, będą próbowali przeprowadzać ataki terrorystyczne na Izraelczyków.


Kiedy jednak siedzimy w domach i oglądamy wiadomości z Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy, zadajmy sobie pytanie: ile z tych “wydarzeń” w rzeczywistości jest medialnymi farsami? Dlaczego dziennikarze pozwalają nabierać się palestyńskiej machinie propagandowej, która sieje nienawiść i przemoc od rana do nocy? I dlaczego dziennikarze wyolbrzymiają i przesadzają palestyńskie groźby przemocy i anarchii?


Po pierwsze, wielu dziennikarzy chce przypodobać się swoim czytelnikom i redakcjom przez oferowanie im wiadomości, które źle świadczą o Izraelu. Po drugie, niektórzy dziennikarze wierzą, że pisanie antyizraelskich opowieści toruje im drogę do zdobywania nagród od rozmaitych organizacji „sygnalizujących cnotę”. Po trzecie, wielu dziennikarzy wierzy, że pisanie antyizraelskich doniesień daje im dostęp do tak zwanych „liberalnych” i rzekomo „oświeconych” koterii, które idealizują bycie „po właściwej stronie historii”. Nie chcą widzieć, że 21 państw muzułmańskich od dziesięcioleci próbuje zniszczyć jedno państwo żydowskie; zamiast tego wydają się sądzić, że jeśli dziennikarze są „liberalni” i mają „otwarte umysły”, muszą popierać „słabszego”, którym, jak wierzą, są „Palestyńczycy”. Po czwarte, wielu dziennikarzy widzi ten konflikt jako konflikt między złymi charakterami (mają nimi być Izraelczycy), a dobrymi charakterami (mają nimi być Palestyńczycy) i uważają, że jest ich obowiązkiem stać po stronie „dobrych charakterów”, nawet jeśli ci „dobrzy” zajmują się przemocą i terroryzmem.


Niedawno ponad 300 muzułmańskich wiernych zmasakrowali muzułmańscy terroryści, kiedy ci modlili się w meczecie na Synaju w Egipcie. Relacjonowało stamtąd mniej dziennikarzy niż z zainscenizowanego epizodu z wizerunkami Trumpa w Betlejem. Gdzie było oburzenie w świecie arabskim i islamskim? Teraz Arabowie i Muzułmanie mówią o „dniach wściekłości” w proteście przeciwko Trumpowi. Dlaczego nie było żadnych „dni wściekłości” w krajach arabskich i islamskich, kiedy ponad 300 wiernych, w tym wiele dzieci, zmasakrowano podczas piątkowych modłów?


Najwyższa pora na jakiś rachunek sumienia ze strony mediów: czy naprawdę chcą nadal służyć jako tuby dla tych Arabów, którzy zastraszają i terroryzują Zachód?


Dziennikarze czynnie zmawiają się z Autonomią Palestyńską i Hamasem, żeby stworzyć fałszywe wrażenie, że III wojna światowa wybuchnie, jeśli ambasada USA zostanie przeniesiona do Jerozolimy. Setki tysięcy muzułmanów i chrześcijan zamordowano od początku „Wiosny Arabskiej” sześć lat temu. Zabili ich muzułmańscy terroryści i inni Arabowie. Rozlew krwi trwa do dziś w Jemenie, Libii, Syrii, Iraku i Egipcie.


Bądźcie więc pewni: “rzeki krwi”, które nam obiecują, już płyną teraz. Tak, to nóż, jakim Arabowie i muzułmanie podrzynają sobie wzajem gardła, jest powodem tego czerwonego nurtu, nie zaś jakaś wypowiedź prezydenta USA. Może to wreszcie stanie się wydarzeniem wartym udokumentowania przez niezmorzonych reporterów tego regionu?


The Real Palestinian Response to Trump’s Jerusalem Speech

Gatestone Institute, 7 grudnia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Bassam Tawil 
Badacz i publicysta palestyński mieszkający na Bliskim Wschodzie.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 261 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk