Prawda

Niedziela, 3 lipca 2022 - 07:52

« Poprzedni Następny »


Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby


Fred Maroun 2017-11-05

Libański premier Saad al-Hariri.
Libański premier Saad al-Hariri.

Od Redakcji:


Libański premier, Saad al-Hariri, podczas wizyty w Arabii Sauydyjskiej poinformował, w sobotę 4 listopada, iż w obawie o swoje życie rezygnuje z funkcji premiera. Hariri, syn zamordowanego w 2005 roku premiera Rafika al-Hariri, powiedział, że “Iran sieje w regionie strach i destrukcję”, oskarżył również popieraną przez Iran szyicką organizację Hezbollah o “kierowanie broni” na Libańczyków, Syryjczyków i Jemeńczyków. Jak powiedział w wywiadzie nadanym przez telewizję w Rijadzie; “Żyjemy w atmosferze, jaka panowała przed zamachem na Rafika Hariri.” Dodał również, że obawiał się zamachu na swoje życie. Konsekwencą tej rezygnacji i przekazania informacji o niej właśnie w Arabii Saudyjskiej może być dalszy wzrost napięcia w Libanie.


Poniżej publikujemy napisany kilka dni temu list Freda Marouna (libańskiego emigranta mieszkającego w Kanadzie), do swoich rodaków.      

 


Próba Żydów pokazania ich miłości wobec Bejrutu (w Libanie) w mediach społecznościowych spotkała się z wrogością moich rodaków libańskich. Ktoś o imieniu  Walaa Mrad napisał, “Wysyłają swoje samoloty nad nasz kraj, żądają więcej ziemi, grożą, porywają [sic], zabijają, bombardują”.


Piszę więc do mojego rodaka Libańczyka, by o tym porozmawiać.


Nie pisałbym tego, gdybym żył w Libanie, bo nie mam tendencji samobójczych. Komunikowanie się z Izraelczykami z jakiejkolwiek przyczyny jest w Libanie zabronione. Gdybym żył tam, milczałbym, tak jak milczy olbrzymia większość Libańczyków. Ponieważ jednak cieszę się luksusem swobody słowa, używam jej. 


Wychowałem się w Libanie i przeżyłem tam 10 lat wojny domowej, znam więc strach przed tym, że zostanę zabity lub okaleczony przez bombę, kiedy jesteś na ulicy, zajęty własnymi sprawami, albo nawet kiedy śpisz w swoim łóżku. Miałem szczęści, że nikt z mojej rodziny nie zginał podczas wojny, ale mam bliskich przyjaciół, którzy tak bezsensownie stracili bliskich ludzi; nadal, po dziesięcioleciach nie całkiem otrząsnęli się z tego.


Wojna jest straszna. W rzeczywistości właśnie dlatego wyjechałem z Libanu. Czuję empatię dla ludzi w Libanie, którzy chcą wyjechać, ale nie mogą, i podziwiam tych, którzy postanowili zostać, by doprowadzić kraj do pokoju i dobrobytu.


Nikt rozsądny nie może oczekiwać, by ludzie w Libanie byli wdzięczni Izraelowi za inwazję lub bombardowanie części Libanu, ani za to, że samoloty armii izraelskiej nadal latają czasami nad ich głowami. Możemy jednak oczekiwać, że ludzie w Libanie zażądają od swoich polityków, by uczynili niezbędne zmiany, które zapewnią, że nic podobnego więcej się nie zdarzy.


Jakie więc zmiany może zrobić Liban?


Unikać atakowania Izraela


Zapewnienie, że Hezbollah lub inne grupy powstrzymają się od atakowania Izraela, byłoby początkiem. Już to niemal gwarantuje, że nie będzie kolejnej wojny z Izraelem. Wojna 1982 r. z Izraelem była bezpośrednim rezultatem ataków Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) na Izrael z ziemi libańskiej. Wojna 2006 r. z Izraelem była bezpośrednim rezultatem ataków Hezbollahu na Izrael z ziemi libańskiej.


Wbrew temu, co twierdzi Mrad, Izrael nie ma żadnych roszczeń do ziemi libańskiej. Izrael okupuje tylko maleńki skrawek (22 kilometry kwadratowe) Farm Szaba i Izrael już oznajmił, że jest gotowy ewakuować ten teren, jeśli przejdzie on pod kontrolę sił pokojowych ONZ, a więc wszystkim, co stoi na przeszkodzie powrotu tej ziemi do Libanu, jest wola Libańczyków, by to się stało. 


Nie ma żadnego zasadnego powodu, by Liban atakował Izrael.


Kiedy Izrael jest atakowany, reaguje, a jego reakcje jest obliczona na to, by odstraszyć dalsze ataki. Nie powinno to nikogo zaskakiwać. Tak samo jak Libańczycy, Izraelczycy nie chcą żyć pod nieustanną groźbą bomb spadających na ich głowy. 


Nie da się tego obejść: nie atakujcie Izraela.


Unikać grożenia Izraelowi


Ponieważ nie ma powodu atakowania Izraela, nie ma także powodu grożenia mu. Wśród innych gróźb, Hezbollah umieścił wielki plakat w pobliżu granicy izraelskiej ze słowem “Przychodzimy” po hebrajsku. Kiedy Izrael otrzymuje groźby, musi przygotować się na atak, a to oznacza przelot samolotów wojskowych nad Libanem, szukających transportów broni dla Hezbollahu. Usuńcie te groźby.


Unikać chwalenia tych, którzy grożą Izraelowi


Kiedy prezydent Libanu, Michel Aoun, chwali Hezbollah za grożenie Izraelowi, a także twierdzi, że armia Hezbollahu jest “uzupełnieniem armii libańskiej”, jest to równoznaczne z bezpośrednią groźbą wobec Izraela. Unikajcie tego infantylnego prężenia muskułów. 


Unikać koalicji z terrorystami


Przez włączenie Hezbollahu do koalicji rządowych Liban wysyła Izraelowi wyraźny komunikat, że Hezbollah i Liban są jednym i tym samym, co oznacza, że każda groźba lub atak Hezbollahu przeciwko Izraelowi jest groźbą lub atakiem Libanu przeciwko Izraelowi. Nie wybierajcie terrorystów i nie włączajcie ich do rządu. 


Rozmawiać z Izraelem o pokoju


Ponieważ Liban nie ma powodu atakować Izraela, ma wszystkie powody, by wynegocjować porozumienie pokojowe z Izraelem. Porozumienie, które gwarantuje, że rząd libański zapobiegnie każdemu atakowi na Izrael ze swojego terytorium zapewni, że Izrael nie będzie miał powodu wysyłania swoich samolotów wojskowych nad Liban. 


Mimo złożonego kontekstu (wpływy irańskie, militarna dominacja Hezbollahu, tradycyjna nienawiść arabska do Żydów) sprawa między Libanem i Izraelem jest w rzeczywistości bardzo prosta: zostawcie Izrael w spokoju, a nie zaatakuje Libanu. Politycy libańscy z prawością charakteru i odwagą, powinni wybrać pokój dla swoich obywateli zamiast wrogiego impasu, który nie przynosi korzyści nikomu poza tymi, którzy pragną rozlewać krew i niszczyć życie ludzkie.


Oczywiście, z powodu istniejącego kontekstu, zajęcie takiego stanowiska przez polityka oznacza narażanie życia, a nawet ryzykowanie wojny domowej, i dlatego politycy libańscy nie zajmują takiego stanowiska. Nie mogę ich winić, bo sam porzuciłem Liban. Libańczycy jednak, tacy jak Walaa Mrad, powinni być przynajmniej wystarczająco uczciwi, by przyznać, że aby można było uniknąć kolejnej wojny z Izraelem, zmiany muszą zajść w Libanie; nikt nie może dokonać tych zmian za Liban, także Izrael.

 

To my fellow Lebanese who are angry about Israeli bombs

Times of Israel, 3 października 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Fred Maroun

Pochodzący z Libanu Kanadyjczyk. Wyemigrował do Kanady w 1984 roku, po 10 latach wojny domowej. Jest działaczem na rzecz liberalizacji społeczeństw Bliskiego Wschodu. Prowadzi stronę internetową fredmaroun.blogspot.com


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 289 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk