Prawda

Środa, 22 marca 2023 - 13:52

« Poprzedni Następny »


Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje


Bassam Tawil 2018-11-19

Podczas gdy Hamas łamie prawa międzynarodowe przez odmawianie jakiejkolwiek  komunikacji z Izraelczykami, których przetrzymuje, palestyńscy terroryści w izraelskich więzieniach korzystają nadal z wielu praw, włącznie z wizytami rodzinnymi. Na zdjęciu: zamaskowany palestyński terrorysta w Kalandia w pobliżu Jerozolimy. (Zdjęcie: Ilia Yefimovich/Getty Images)
Podczas gdy Hamas łamie prawa międzynarodowe przez odmawianie jakiejkolwiek  komunikacji z Izraelczykami, których przetrzymuje, palestyńscy terroryści w izraelskich więzieniach korzystają nadal z wielu praw, włącznie z wizytami rodzinnymi. Na zdjęciu: zamaskowany palestyński terrorysta w Kalandia w pobliżu Jerozolimy. (Zdjęcie: Ilia Yefimovich/Getty Images)

Hamasowi, palestyńskiej grupie terrorystycznej, która rządzi Strefą Gazy, nie podoba się projekt ustawy, nad którą pracuje izraelski Kneset, a która zakazałaby wizyt rodzin terrorystów w izraelskich więzieniach. Projekt, sponsorowany przez posła Orena Hazana (Likud), nie dopuściłby do takich wizyt dla terrorystów, którzy są członkami grup trzymających izraelskich więźniów i odmawiających im wizyt.

"Ponieważ Izrael jest nowoczesną demokracją, zobowiązaną konwencjami praw człowieka, do których terroryści nie są zobowiązani, powstaje nieznośna sytuacja. Organizacje terrorystyczne stosują jako strategię porywanie izraelskich obywateli bez względu na to kim są i nie pozwalają na żadne wizyty. Ta nierównowaga poważnie szkodzi morale i narodowej sile państwa Izrael” – mówi wyjaśniająca nota do projektu ustawy.


W odpowiedzi Hamas potępił proponowane prawo jako „rasistowskie” i oświadczył, że jest „rażącym pogwałceniem wszystkich praw i konwencji humanitarnych”. Rzecznik Hamasu,  Hazem Kassem utrzymywał, że propozycja jest „częścią polityki Izraela narzucenia więźniom ograniczeń”.


Czy Hamas nagle troszczy się o ”międzynarodowe prawo i humanitarne konwencje”? Nie całkiem. Jest tu małe ograniczenie. Hamas troszczy się o nie tylko wtedy, kiedy chodzi o palestyńskich terrorystów. Jeśli chodzi o prawa Izraelczyków przetrzymywanych przez Hamas, palestyńska grupa terrorystyczna najwyraźniej nadal uważa, że nie mają oni żadnych praw.


Proponowane prawo jest w istocie reakcją na odmowę Hamasu dostarczenia danych o czterech Izraelczykach przetrzymywanych w Strefie Gazy. Dwóch z nich to izraelscy żołnierze prawdopodobnie zabici w wojnie między Hamasem a Izraelem w 2014 r.: porucznik Hadar Goldin i sierżant Oron Shaul. Dwaj pozostali to obywatele Izraela porwani przez Hamas po tym, jak dobrowolnie weszli do Strefy Gazy: Avera Mengistu i Hiszam al-Sajjed.


Hamas odmówił także przedstawicielom Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża  (ICRC) i innym organizacjom międzynarodowym na odwiedzenie tych więźniów. Rodziny tych czterech Izraelczyków również nie otrzymały pozwolenia na wizytę ani nawet informacji o tym, czy są żywi, czy martwi.  


Przywódcy Hamasu mówią, że Izrael musi najpierw zapłacić cenę za jakąkolwiek informację o losie tych czterech Izraelczyków. Cena, jakiej żąda Hamas to uwolnienie dziesiątków palestyńskich terrorystów, którzy zostali ponownie aresztowani po uwolnieniu w umowie z 2011 r. o wymianie więźniów między Hamasem a Izraelem.


W tej umowie Izrael uwolnił 1027 palestyńskich terrorystów w zamian za Gilada Schalita, izraelskiego żołnierza, którego porwali palestyńscy terroryści w pobliżu granicy ze Strefą Gazy 25 czerwca 2006 r. Część uwolnionych terrorystów została później ponownie aresztowana przez Izrael za wznowienie działalności terrorystycznej.  


Schalitowi, przez 1935 dni, jakie spędził w niewoli Hamasu, odmawiano wizyt przedstawicieli ICRC, a jego rodzina nie tylko nie mogła go odwiedzać, ale nie wiedziała czy  żyje, czy nie.


Hamas robi obecnie to samo z czterema Izraelczykami, których przetrzymuje. Hamas odmawia podania jakichkolwiek informacji o ich stanie i losie. Próby Egiptu, Niemiec, Norwegii i międzynarodowych organizacji przekonania Hamasu, by złagodził stanowisko w kwestii pojmanych Izraelczyków, nie powiodły się.   


Podczas gdy Hamas łamie prawa międzynarodowe przez odmawianie wizyt lub jakiejkolwiek w ogóle komunikacji z Izraelczykami, których przetrzymuje, palestyńscy terroryści w izraelskich więzieniach nadal korzystają z wielu podstawowych praw, włącznie z spotkaniami z adwokatem, opieką medyczną, prawami religijnymi, podstawowymi warunkami życiowymi (jak gorąca woda, prysznice i kanalizacja), porządną wentylacją i infrastrukturą elektryczną. Regularnie odwiedza ich ICRC, a także mają możliwość edukacji.


W dodatku do tych podstawowych praw, terroryści mają prawo do otrzymywania gazet, wysyłania i otrzymywania listów i czytania oraz posiadania własnych książek. Więźniom wolno także kupować towary z więziennej kantyny. Otrzymują także wizyty rodzinne, oglądają telewizję i mają urządzenia elektryczne, takie jak czajniki i urządzenia do ochrony przed komarami.


Warto poświęcić chwilę na porównanie warunków w izraelskich więzieniach i w więzieniach
Hamasu i Autonomii Palestyńskiej (AP).


W zeszłym tygodniu organizacja Human Rights Watch (HRW) opublikowała 149-stronicowy raport, zatytułowany: "Two Authorities, One Way, Zero Dissent: Arbitrary Arrest and Torture Under the Palestinian Authority and Hamas" [Dwie władze, jedna droga, zero sprzeciwu: arbitralne aresztowania i tortury przez Autonomię Palestyńską i Hamas]. W raporcie jest oskarżenie Hamasu i Autonomii Palestyńskiej o rutynowe aresztowanie i torturowanie pokojowych krytyków i przeciwników. W komunikacie prasowym zapowiadającym raport HRW pisze:  

"W udokumentowanych sprawach siły palestyńskie często groziły, biły i zmuszały zatrzymanych do przyjmowania przez długi okres czasu wywołujących ból pozycji, włącznie z używaniem kabli lub sznurów, by podciągnąć ramiona za plecami. Policja często używała podobnych taktyk, by wydobyć przyznanie się ludzi aresztowanych za narkotyki lub inne przestępstwa kryminalne. Siły bezpieczeństwa również zmuszały rutynowo zatrzymanych, by dostarczyli dostępu do ich telefonów komórkowych i kont na mediach społecznościowych. Te kroki wydają się mieć na celu ukaranie dysydentów i odstraszenie innych od dalszej działalności...


Systematyczne arbitralne aresztowania i tortury łamią główne traktaty o prawach człowieka, do których Palestyna niedawno przystąpiła. Niewielu funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa postawiono przed sądem i żaden nie został skazany za bezprawne aresztowanie lub za torturowanie...


Systematyczna praktyka tortur przez władze palestyńskie może równać się zbrodni przeciw ludzkości ściganej przez Międzynarodowy Trybunał Karny (ICC)”.

Tak więc raport HRW potwierdza to, o czym Gatestone Institute informuje od lat: Autonomia Palestyńska i Hamas rozprawiają się z dysydentami i bezprawnie więżą i torturują Palestyńczyków.  


Hamas i AP nie odpowiedzieli na te poważne oskarżenia o aresztowania i tortury. Zamiast odpowiedzieć, te dwie organizacje palestyńskie są zajęte podżeganiem przeciwko Izraelowi.  Proponowane prawo izraelskie jest tymczasowym środkiem, którego celem jest zmuszenie Hamasu do przekazania informacji o czterech Izraelczykach przetrzymywanych w Strefie Gazy. Nie byłoby potrzeby tego prawa, gdyby Hamas był gotowy do przestrzegania międzynarodowych i humanitarnych konwencji i pozwolił na wizyty ICRC i innych organizacji międzynarodowych u przetrzymywanych przez siebie Izraelczyków.  


Hamas jest grupą terrorystyczną, która lekceważy międzynarodowe prawa i normy. Depcze prawa własnej ludności, której członków arbitralnie aresztuje i torturuje – jaki jest los każdego Izraelczyka, który wpada w ich ręce?


Rodziny palestyńskich terrorystów, którzy siedzą w izraelskich więzieniach, wiedzą, gdzie są ich synowie. Wiedzą także, że ich synowie otrzymują porządną opiekę medyczną i spędzają dnie na czytaniu, ćwiczeniach i oglądaniu telewizji. Ale Izraelczycy trzymani przez Hamas, gnijąc w niewoli, mogą tylko marzyć o zobaczeniu światła dziennego. Kiedy Hamas krzyczy o łamaniu międzynarodowego prawa przez Izrael, ci którzy rzeczywiście je łamią ukrywają swoje czyny za fałszywym oburzeniem.


New Palestinian ”Concern” for International Conventions

Gatestone Institute, 30 października 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 296 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk