Prawda

Niedziela, 3 lipca 2022 - 07:22

« Poprzedni Następny »


Dlaczego Palestyńczycy nie chcą kamer na Wzgórzu Świątynnym


Khaled Abu Toameh 2015-11-17

Setki muzułmanów na Wzgórzu Świątynnym, wrzeszczących i rzucających przedmiotami, otacza trzech Żydów i ich dzieci, a około dziesięciu policjantów próbuje powstrzymać wściekły tłum i ewakuować Żydów.
Setki muzułmanów na Wzgórzu Świątynnym, wrzeszczących i rzucających przedmiotami, otacza trzech Żydów i ich dzieci, a około dziesięciu policjantów próbuje powstrzymać wściekły tłum i ewakuować Żydów.

Dlaczego Autonomia Palestyńska (AP) sprzeciwia się propozycji jordańskiej, by zainstalować kamery na jerozolimskim Haram al-Szarif (Wzgórzu Świątynnym), świętym dla chrześcijan, muzułmanów i Żydów?

Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu ludzi w Jordanii, po niedawnym porozumieniu między Izraelem a Jordanią osiągniętym pod auspicjami sekretarza stanu USA, Johna Kerry’ego. Był to pomysł króla Jordanii Abdullaha, który miał złagodzić napięcia w tym świętym miejscu na Starym Mieście Jerozolimy.


Wkrótce po zaakceptowaniu pomysłu przez Izrael Autonomia Palestyńska pospiesznie go potępiłajako „nową pułapkę”. Minister spraw zagranicznych AP, Riad al-Malki i inni dygnitarze z Ramallah wyrazili zaniepokojenie, że Izrael mógłby użyć tych kamer do “aresztowań Palestyńczyków pod pretekstem podżegania”.


Przez ostatnie dwa lata Autonomia Palestyńska i inne strony, włącznie z Hamasem i Ruchem Islamskim (Oddział Północny) w Izraelu prowadzili kampanię podżegania przeciwko wizytom Żydów na Haram al-Szarif. Twierdzili w tej kampanii, że Żydzi planują zniszczenie meczetu Al-Aksa.


W próbie niedopuszczenia, by Żydzi wchodzili na teren Wzgórza Świątynnego mający łączną powierzchnię około 150 tysięcy metrów kwadratowych, Autonomia Palestyńska i Ruch Islamski w Izraelu wynajmowali dziesiątki muzułmanów i muzułmanek, by nękali żydowskich odwiedzających oraz eskortujących ich policjantów. Mężczyzn nazywa się Murabitoun, a kobiety Murabitat (obrońcy lub strażnicy wiary).


Tych mężczyzn i kobiety filmowano, kiedy krzyczeli i próbowali atakować Żydów i policjantów na Haram al-Szarif. Autonomia Palestyńska próbuje uniknąć tego rodzaju dowodów filmowych. AP wraz z Ruchem Islamskim chce, by ci mężczyźni i kobiety nadal napastowali Żydów pod pretekstem “obrony” Al-Aksa przed “zniszczeniem” i “zbrukaniem”.


Zainstalowanie kamer monitorujących w tym miejscu ujawniłoby agresywne zachowanie Murabitoun i Murabitat, i pokazałoby światu, kto naprawdę “bezcześci” islamskie miejsca święte i zamienia je w bazę wypadową do napadów i maltretowania żydowskich gości i policjantów.  


Kamery obalą także twierdzenie, że Żydzi “przemocą najeżdżają” meczet Al-Aksa i modlą się na Wzgórzu Świątynnym. Autonomia Palestyńska, Hamas i Ruch Islamski od dawna opisują wizyty żydowskie jako „prowokacyjne i pełne przemocy wtargnięcia” do meczetu Al-Aksa. Teraz jednak kamery pokażą, że Żydzi nie wchodzą do meczetu Al-Aksa, wbrew twierdzeniom Palestyńczyków.


Innym powodem, dla którego Palestyńczycy są przeciwni pomysłowi króla Abdullaha, jest ich obawa, że kamery ujawnią, iż Palestyńczycy szmuglują kamienie, bomby zapalające i bomby rurowe do meczetu Al-Aksa (co robią od dwóch lat). AP, Hamas i Ruch Islamski nie chcą, by świat to zobaczył ; sceny te pokazują bowiem, kto naprawdę „bezcześci” Haram al-Szarif. Nie trzeba dodawać, że jak dotąd nie złapano żadnego Żyda wchodzącego na teren Wzgórza Świątynnego na szmuglu  broni.   


Młodzi Arabowie palestyńscy w maskach wewnątrz meczetu Al-Aksa (niektórzy w butach) gromadzą kamienie do rzucania na Żydów odwiedzających Wzgórze Świątynne, 27 września 2015 r.
Młodzi Arabowie palestyńscy w maskach wewnątrz meczetu Al-Aksa (niektórzy w butach) gromadzą kamienie do rzucania na Żydów odwiedzających Wzgórze Świątynne, 27 września 2015 r.

Przez odrzucenie pomysłu założenia 24-godzinnych kamer monitorujących na Haram al-Szarif Autonomia Palestyńska znalazła się na kursie kolizyjnym z Jordanią. Jordańscy politycy i publicyści wyrażali oburzenie na stanowisko AP i określili je jako szkodliwe dla interesów palestyńskich i islamskich.


Gazeta jordańska “Al-Ghad”, która jest bliska rządowi, cytowała polityków jordańskich, którzy potępiali sprzeciw Autonomii Palestyńskiej wobec instalowania kamer jako “niestosowny, nietaktowny, niesmaczny i niesprawiedliwy”.


Źródła w Ramallah wyjaśniły w tym tygodniu, że sprzeciw AP wobec kamer powinno się także widzieć w kontekście walki o władzę między Palestyńczykami a Jordanią o kontrolę nad islamskimi miejscami świętymi w Jerozolimie. Jordańczycy starają się zachować pozycję „strażników” meczetu Al-Aksa i innych islamskich miejsc świętych w Jerozolimie. Jest to sytuacja, którą przez ostatnich dwadzieścia lat niektórzy Palestyńczycy i Ruch Islamski w Izraelu próbowali zmienić, szczególnie po podpisaniu umów w Oslo między OWP a Izraelem w 1993 r.


Sprzeciw Autonomii Palestyńskiej wobec zamontowania kamer uważa się za próbę podważenia pozycji Jordanii w islamskich miejscach świętych. Wielu Palestyńczyków argumentuje, że to oni, nie zaś Jordańczycy powinni zawiadować Haram al-Szarif. Członkowie AP są przeciwni kamerom, ponieważ jest to propozycja Jordanii i wzmacnia rolę Jordanii w nadzorze nad tym miejscem świętym.


W takim razie stanowisko Autonomii Palestyńskiej można uważać za próbę zmiany status quo Wzgórza Świątynnego przez próbę wypchnięcia Jordańczyków z tego terenu. Król Abdullah jest najwyraźniej świadomy palestyńskich prób niedopuszczenia go do odgrywania jakiejkolwiek roli w tej sprawie; dlatego pospiesznie zawarł układ z Izraelem o zainstalowaniu kamer. AP tymczasem będzie nadal działać przeciwko ich instalacji w nadziei, że nie dopuszczą, by świat zobaczył, co naprawdę dzieje się w tym miejscu, oraz w celu podważenia jordańskiej roli „strażnika” islamskich miejsc świętych w Jerozolimie.


Ciekawe, jak sekretarz Kerry, który pośredniczył w umowie o kamerach między Jordanią i Izraelem, zareaguje na tę najnowszą próbę Autonomii Palestyńskiej doprowadzenia do eskalacji napięć w miejscu świętym. Jeśli Kerry’emu nie uda się nacisk na AP, by zaprzestała podżegania i powtarzanych prób uniemożliwienia Jordanii odgrywania jakiejkolwiek pozytywnej roli na Haram al-Szarif, obecna fala ataków nożowych na Żydów będzie trwała.


Temple Mount cameras

Gatestone Institute, 3 listopada 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

 

Od Redakcji

Kamery zostały zamontowane na Wzgórzu Świątynnym w piątek 13 listopada, natychmiast wywołało to zapowiedzi ich zniszczenia (m.in. ze strony znanego duchownego w rozmowie z gazetą zbliżoną do Hamasu). Niektórzy przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej mówili, że akceptują to porozumienie, podczas gdy inni twierdzili, że nigdy nie zaaprobują tej izraelskiej interwencji na terenie meczetu Al-Aksa. Tymczasem przedstawiciel Jordanii powiedział, że nadal pewne szczegóły tej umowy muszą być omówione między Izraelem a Jordanią.      


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Ruch Islamski został zdelegalizowany Marek C (Negev) 2015-11-17


Dysydenci

Znalezionych 289 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk