Prawda

Poniedziałek, 26 lutego 2024 - 11:51

« Poprzedni Następny »


Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem


Khaled Abu Toameh 2020-01-31

Zamiast przyjąć plan pokojowy prezydenta Donalda Trumpa, zaprojektowany do dania Palestyńczykom dobrej przyszłości, prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas odrzucił i potępił go jako „umowę hańby” i „policzek stulecia”. Na zdjęciu: Abbas wygłaszający potępienie planu pokojowego w Ramallah 28 stycznia 2020 roku. (Zdjęcie: Abbas Momani/AFP via Getty Images)

Zamiast przyjąć plan pokojowy prezydenta Donalda Trumpa, zaprojektowany do dania Palestyńczykom dobrej przyszłości, prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas odrzucił i potępił go jako „umowę hańby” i „policzek stulecia”. Na zdjęciu: Abbas wygłaszający potępienie planu pokojowego w Ramallah 28 stycznia 2020 roku. (Zdjęcie: Abbas Momani/AFP via Getty Images)Plan prezydenta USA, Donalda Trumpa, "Peace to Prosperity", o pokoju między Izraelem i Palestyńczykami oferuje nadzieję dwóm milionom Palestyńczyków w Strefie Gazy, którymi od ponad dziesięciu lat rządzi Hamas. 


Zamiast przyjąć plan pokojowy prezydenta Donalda Trumpa, zaprojektowany do dania Palestyńczykom dobrej przyszłości, prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas odrzucił i potępił go jako „umowę hańby” i „policzek stulecia”.


Co gorsza, Abbas wybrał ponowienie związków z Hamasem i Palestyńskim Islamskim Dżihadem (PIJ), dwiema wspieranym przez Iran grupami, które sprzeciwiają się jego polityce i regularnie potępiają jego politykę i decyzje.


Abbas, innymi słowy, działa nie tylko wbrew interesom swojej ludności w Strefie Gazy, ale także przeciwko samemu sobie przez współdziałanie z tymi samymi grupami, które od dawna starają się podważyć jego rządy.  


Przez odrzucenie planu Trumpa Abbas odmawia Palestyńczykom w Strefie Gazy szansy na poprawienie ich warunków życia.


Hamas i Iran nie mają żadnych planów wzmocnienia gospodarki w Strefie Gazy. Nie mają także zamiaru tworzenia miejsc pracy dla tysięcy bezrobotnych Palestyńczyków. Jedyny plan, jaki mają Hamas, Islamski Dżihad i ich patroni w Teheranie, to taki, który ściągnie na Palestyńczyków więcej cierpienia i rozlewu krwi. To jednak nie wydaje się przeszkadzać Abbasowi, który teraz stara się ugłaskać Hamas i Islamski Dżihad.  


Jak poprawnie wskazuje plan Peace to Prosperity:

"Ludność w Gazie zdecydowanie zbyt długo cierpi pod ciemiężącymi rządami Hamasu. Byli wykorzystywani jako zakładnicy i ludzkie tarcze, i zastraszani, by się podporządkowali. Hamas zawiódł ludzi w Gazie i zabiera pieniądze należące do Palestyńczyków w Gazie, włącznie z funduszami dostarczonymi przez międzynarodowych darczyńców, do atakowania państwa Izrael, zamiast użyć tych funduszy do poprawienia życia ludności w Gazie. Pod rządami Hamasu mieszkańcy Gazy cierpią skrajną biedę i deprywację. Po latach bez żadnego postępu społeczność darczyńców jest zmęczona i niechętna czynieniu dalszych inwestycji, jak długo struktura zarządzania Gazą jest opanowana przez terrorystów, którzy prowokują konfrontacje, a te prowadzą do dalszych zniszczeń i cierpienia”.

Plan wymaga, by Hamas i Islamski Dżihad zostali rozbrojeni i wzywa do powrotu rządów Autonomii Palestyńskiej Abbasa do Strefy Gazy.  


W rzeczywistości, sformułowania w planie Trumpa są całkiem zgodne ze stanowiskiem Abbasa i funkcjonariuszy AP na Zachodnim Brzegu.


W 2014 roku Abbas obarczył Hamas odpowiedzialnością za niepowodzenie odbudowania Strefy Gazy po Operacji Ochronna Tarcza Izraela, która była odpowiedzią na ostrzał rakietowy Izraela.


W 2018 roku Abbas obarczył Hamas odpowiedzialnością za zamach bombowy na konwój byłego premiera AP, Ramiego Hamdallaha w północnej części Strefy Gazy i groził tej grupie terrorystycznej karnymi posunięciami. Powtórzył także żądanie, by Hamas pozwolił AP na przejęcie pełnej odpowiedzialności za Strefę Gazy – dokładnie tak jak przedstawia to plan Trumpa.  


W zeszłym roku Abbas nasilił ataki na Hamas przez oskarżenie go, że pracuje dla Izraela, a nie dla Palestyńczyków. Oskarżył także Hamas o blokowanie starań egipskich, by osiągnąć pojednanie z jego rządzącą frakcją Fatahu i by zakończyć rozłam między Zachodnim Brzegiem a Strefą Gazy.  


Wrogość Abbasa wobec Hamasu skłoniła go także do sprzeciwiania się izraelskim próbom pomocy Palestyńczykom w Strefie Gazy przez inicjowanie rozmaitych projektów poprawienia tamtejszej infrastruktury i tworzenia miejsc pracy.


Starsi rangą doradcy Abbasa, tacy jak Azzam al-Ahmed, także kierowali zjadliwe ataki na Hamas. Ahmed nawet używał tych samych słów, jakie znajdują się w planie Trumpa, kiedy oskarżył Hamas o „porwanie” Strefy Gazy i trzymanie jej ludności jako zakładników.


Abbas ewidentnie ma te same poglądy na Strefę Gazy i Hamas, jakie znajdują wyraz w planie Trumpa. On także popiera egipską propozycję rozbrojenia Hamasu i innych grup terroru w Strefie Gazy, by utorować drogę do powrotu AP do Strefy Gazy.


Niemniej, obecnie wydaje się, że Abbas idzie w kierunku odwrotnym od swojej deklarowanej polityki. W dniu, w którym Trump opublikował swoją wizję pokoju, Abbas  zaprosił przedstawicieli Hamasu na „nadzwyczajne” spotkanie palestyńskich przywódców w Ramallah, by przedyskutować sposoby udaremnienia tego planu.  


Przedstawiciele Hamasu zaproszeni przez Abbasa, to Ajman Daraghmeh, Nasser Eddin al-Szaer, Samir Abu Eiszeh, Ahmed Atoun, Omar Abdel Razek i Ali al-Sartawi.


Przywódcy Hamasu gorąco przyjęli krok Abbasa i zaprosili go, by odwiedził Strefę Gazy tak szybko, jak to możliwe, by przedyskutować sposoby współpracy na rzecz udaremnienia „spisku” Trumpa.


Khalil al-Hajja, wysoki rangą funkcjonariusz Hamasu w Strefie Gazy, powiedział w reakcji na inicjatywę Abbasa, że Palestyńczycy są zjednoczeni w konfrontowaniu Izraela ze wspólnym arsenałem broni i jedną rewolucją”.  


Wkrótce po ujawnieniu wizji Trumpa przywódca Hamasu, Ismail Hanijja zadzwonił do Abbasa i zaproponował współpracę w staraniach o udaremnienie tego planu.  


Abbas postanowił także wyprawić delegację Fatahu do Strefy Gazy na rozmowy z Hamasem i innymi palestyńskimi grupami o stworzeniu wspólnej strategii dla udaremnienia planu Trumpa.


Abbas groził wycofaniem się z wszystkich podpisanych porozumień z Izraelem w odpowiedzi na plan Trumpa, który, jak twierdzi, ma na celu „zlikwidowanie sprawy palestyńskiej”.  


Przez wykucie sojuszu z Hamasem, grupą terrorystyczną, która nie uznaje prawa Izraela do istnienia, Abbas już sygnalizuje gotowość do połączenia sił z tymi, którzy sprzeciwiają się każdemu procesowi pokojowemu z Izraelem. Taki sojusz skutecznie umieszcza Abbasa po stronie Iranu i jego marionetek: Hamasu i Islamskiego Dżihadu.


Ponadto, Abbas powtórzył groźby zatrzymania współpracy z Izraelem w dziedzinie bezpieczeństwa, co jest równoznaczne z popełnieniem samobójstwa. Koordynacja w sprawach bezpieczeństwa przynosi znacznie większe korzyści Abbasowi niż Izraelowi. Abbas wie, że bez obecności Izraela na Zachodnim Brzegu Hamas zjadłby żywcem jego i jego rząd.  


Abbas i Hamas mogą w niedalekiej przyszłości odnowić swoje stosunki, ale cierpieć z tego powodu będą Palestyńczycy w Strefie Gazy, skazani przez swoich przywódców na nędzę i udrękę.


To niezwykłe, że Abbas – bez cienia ironii – odrzuca plan rozbrojenia jego wrogów, którzy wygnali jego rząd ze Strefy Gazy w 2007 roku i od tego czasu zabijali, aresztowali i prześladowali ludzi lojalnych wobec niego.


W odpowiedzi na plan "Peace to Prosperity" palestyńskim przywódcom udało się raz jeszcze zrobić to, co robią najlepiej: odebrać wszelką nadzieję na lepszą przyszłość swojej ludności  i pogrążyć ją jeszcze bardziej.


Palestinians: Abbas Chooses Hamas Over Peace

Gatestone Institute, 30 stycznia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk