Prawda

Piątek, 22 października 2021 - 22:15

« Poprzedni Następny »


Panie Ministrze Czarnek, trzeba było ich nie… epatować wizerunkami młodocianych bohaterów


Weronika Górska 2020-11-03

Oni jeszcze nie wierzą, że akademia pierwszomajowa się skończyła.
Oni jeszcze nie wierzą, że akademia pierwszomajowa się skończyła.

W trwające od tygodnia w całej Polsce protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego włączyła się przede wszystkim młodzież, zarówno uniwersytecka, jak i szkolna. Nic dziwnego, wszak to na jej życiu decyzje zależnego od PiS-u Trybunału zaważą najbardziej. Wiele z tych dziewczyn za kilka lat będzie zachodzić w ciążę, część, niestety, usłyszy diagnozę: „ciężkie i nieodwracalne wady płodu” i w tej dramatycznej sytuacji zostanie pozbawiona  możliwości wyboru. Niektóre z nich czeka to może nie za kilka lat, ale już za kilka miesięcy. W końcu zgodnie z prawicową ideologią w szkołach nie przekazuje się rzetelnych informacji na temat antykoncepcji, a chociaż prawo dopuszcza seks od piętnastego roku życia, to aż do osiemnastego do ginekologa wolno iść tylko z mamą lub tatą. Ponadto, świeżo upieczony minister edukacji Przemysław Czarnek piętnuje czekanie z ciążą do trzydziestki, w imię zdobywania przez kobietę wykształcenia oraz niezależności ekonomicznej i domaga się, aby rodzić pierwsze dziecko już w wieku dwudziestu, maksymalnie dwudziestu pięciu lat… a po nim gromadkę następnych. Kto zatem, jak nie obecne piętnasto- i dwudziestolatki, ma większe prawo do wywrzaskiwania: „Moja macica to nie kaplica!”, „Chcemy zdrowia, nie zdrowasiek!”, „Chcemy lekarzy, nie misjonarzy!”, „Chcemy edukacji, nie indoktrynacji!”?

Pan Czarnek grzmi na wszystkich, którzy rozumieją wściekłość protestujących dziewcząt i chłopców (również gromadnie wychodzących na ulicę). Uczelniom, które w środę, dzień Generalnego Strajku Kobiet, ogłosiły godziny rektorskie, grozi konsekwencjami w postaci odebrania środków finansowych na działalność badawczą (zatem to nie wartość naukowa, społeczna czy gospodarcza prowadzonych przez naukowców badań, ale ich posłuszeństwo ma być kryterium przyznawania dotacji i grantów). Pan minister zarzuca tymże uczelniom, że nawołują młodzież do protestów w czasie pandemii i że… nie są ostojami wolności światopoglądowej! Otóż nie, panie ministrze, uczelnie do niczego nie nawołują ani tym bardziej nie nakazują. One jedynie, poprzez ogłoszenie godzin rektorskich, dają swoim wychowankom to, co odebrało im właśnie opresyjne państwo – wybór.


Za rzekome „zachęcanie uczniów do udziału w ulicznych protestach” oberwało się również Związkowi Nauczycielstwa Polskiego, któremu pan Czarnek nie może wybaczyć, że półtora roku temu ośmielił się strajkować przeciwko jedynej słusznej władzy. ZNP nie pozostało dłużne – pozwało ministra edukacji do sądu, podkreślając, że nie zachęcało do wyjścia na ulice ani uczniów, ani nawet nauczycieli, a jedynie wystosowało oświadczenie, w którym, jako środowisko składające się głównie z kobiet, sprzeciwia się decydowaniu o nich bez nich.


Dyrektor jednej ze szkół katolickich w Lublinie grozi uczniom obniżeniem zachowania, a nawet wyrzuceniem ze szkoły za udział w protestach. Natomiast niektórzy dyrektorzy szkół świeckich zakazują wychowankom nie tylko wychodzenia na ulice (co można tłumaczyć ich bezpieczeństwem, a także sytuacją epidemiologiczną), ale również posługiwania się symbolami Strajku Kobiet podczas zdalnej edukacji. Ich zdaniem szkoła powinna być neutralna światopoglądowo, a dzieci nie angażować się w „sprawy dorosłych”. Gdyby jednak faktycznie szkoły miały być neutralne światopoglądowo, to nie odbywałyby się w niej lekcje religii katolickiej, nie wisiały na ścianach krzyże, a uczniowie również nie mogliby nosić krzyży na szyjach. Zaś co do „spraw dorosłych”, to przecież do tego służy szkoła, aby przygotować dzieci do udziału w nich, nauczyć je społecznej orientacji i zaangażowania.


Ogromny udział młodych ludzi w protestach wynika jednak nie tylko stąd, że to przede wszystkim im odebrano właśnie prawo do samostanowienia, ale także, paradoksalnie, z nacisku na edukację patriotyczną. Za wzór stawia im się studentów ze Szkoły Podchorążych, którzy zorganizowali Powstanie Listopadowe oraz studentów protestujących w 1968 roku przeciwko zdjęciu przez cenzurę ze sceny Dziadów Kazimierza Dejmka. Za wzór stawia im się również strajkujące w szkole we Wrześni dzieci oraz młodociane Szare Szeregi – mimo że po ich akcjach nazistowscy okupanci stosowali działania odwetowe na przypadkowych warszawiakach, często ich rodzicach i dziadkach.


Jak zauważyła profesor Magdalena Środa, protestujemy, mimo pandemii, bo taka jest nasza tradycja narodowa, bo wolność bywa dla nas większą wartością niż życie i zdrowie. Warto przy tym się zastanowić, gdzie uczniowie są bardziej narażeni na zarażeniem COVIDEM19 – w zamkniętych pomieszczeniach szkolnych, bez maseczek, czy też na świeżym powietrzu, w maseczkach (które wszyscy na protestach karnie zakładają)?  


Pozostając w kręgu literatury, minister Czarnek oraz posłuszni mu dyrektorzy, zarazem infantylizujący i represjonujący wyrażającą swoje poglądy młodzież, przywołują skojarzenia z nauczycielami opisanymi w Syzyfowych Pracach, czy też – wychodząc poza polskie podwórko – z Dolores Umridge, znienawidzoną inkwizytorką, a później dyrektorką Hogwartu z Harrego Pottera. Jeżeli pan Czarnek nie zna tych książek, warto mu powiedzieć, że im bardziej przywołane postacie ograniczały wolność uczniów, tym bardziej radykalni stawali się w swoim buncie, a także… tym bardziej dostrzegali komizm swoich prześladowców.

Nic zatem dziwnego, że jednym z postulatów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet jest dymisja Przemysława Czarnka, który zasłynął nie tylko jako seksista, ale też homofob i właśnie w nagrodę za homofibiczne hasła wygłaszane w trakcie kampanii prezydenckiej otrzymał tekę ministra. Wśród innych postulatów, wychodzących naprzeciw potrzebom najmłodszych demonstrantów, znajduje się usunięcie religii ze szkół, a wprowadzenie do nich rzetelnej edukacji seksualnej, wsparcie dla dziecięcej psychologii i psychiatrii czy równouprawnienie osób LGBT.


Są to postulaty pojawiające się w publicznej debacie od dawna, ale szczególnie w ostatnich miesiącach. To znamienne jednak, że nareszcie wykrzykują je sami zainteresowani, własnym głosem – nie tylko wściekłym i wulgarnym, ale też pełnym humoru i inwencji. Młodzież nie tylko nie chce być odzierana z praw reprodukcyjnych, ale też nie chce być dłużej ofiarą propagandy, a w skrajnych przypadkach pedofilii kleru czy dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Nie chce być ofiarą opresyjnego systemu, którego twarzą jest Przemysław Czarnek.Weronika Górska

Poetka, autorka książki dla dzieci.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Nie tylko kwestia aborcji i edukacji seksualnej Stanisław Pisarek 2020-11-03


Znasz li ten kraj

Znalezionych 328 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

My naród i klops   Koraszewski   2021-10-15
Saga rodu Fedorowiczów, powiatowa walka z zaborcą i proces Katarzyny Mrówczyny   Koraszewski   2021-10-04
Historia pewnego teatru   Łukaszewski   2021-09-25
Niech żywi nie tracą nadziei   Kruk   2021-09-15
Dyskurs nasz powszedni pozwól zmienić Panie   Koraszewski   2021-09-11
Zawieszony w prawach członka   Kruk   2021-07-21
Codzienne obowiązki sołtysa honoris causa   Koraszewski   2021-06-26
Czy warto być Polakiem – wyjaśniamy   Koraszewski   2021-06-18
Polityczna kamasutra i umysł człowieka podnieconego   Koraszewski   2021-06-12
Dławiący wiatr historii   Koraszewski   2021-06-07
Piasek dla kota i inne troski   Koraszewski   2021-06-02
Nowy ład, Polski ład, czyli Nowa Ekonomiczna Polityka   Koraszewski   2021-05-29
Sen nocy wiosennej   Koraszewski   2021-05-14
Owszem żyję, ale trudno to potwierdzić   Koraszewski   2021-05-08
Święto flagi i inne święta   Kruk   2021-05-05
Demokracja umarła, niech żyje demokracja   Koraszewski   2021-04-30
Uczucia patriotyczne w promocji   Koraszewski   2021-04-28
Chuć w narodzie, czerep nadal rubaszny, dusza anielska trzepocze sztucznymi rzęsami   Kruk   2021-04-20
Czy wicepremier zarządzi wcześniejsze wybory?   Koraszewski   2021-04-14
Nie marszcz czoła, stawiaj go wyzwaniom   Kruk   2021-04-12
Bliźni gorszego sortu i problem moralności   Koraszewski   2021-04-10
Prawda, sumienie, zgoda   Koraszewski   2021-04-07
Rewolucja w NBP, nominały jawne i poufne   Koraszewski   2021-04-01
Mural w mieście Dobrzyniu   Koraszewski   2021-03-19
Groza reedukacji narodowej   Koraszewski   2021-02-27
Państwo mi nie służy   Koraszewski   2021-02-24
Prymas częściowo nieświeży   Koraszewski   2021-02-19
Teologia zniewolenia kontra społeczeństwo obywatelskie   Koraszewski   2021-02-01
Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi   Koraszewski   2021-01-27
Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11
Panie Ministrze Czarnek, trzeba było ich nie… epatować wizerunkami młodocianych bohaterów   Górska   2020-11-03
Kobiety żądają zdjęcia dziadów   Koraszewski   2020-11-02
Wściekłość, działanie, skuteczność   Koraszewski   2020-10-30
Mazurek Dąbrowskiego w Świętochłowicach   Górska   2020-10-29
Chrześcijańskie wartości w pisowskim sosie   Koraszewski   2020-10-26
Z notatnika starego państwowca   Koraszewski   2020-10-17
Meandry odporności stadnej   Koraszewski   2020-10-12
Patrz Kościuszko na nas z nieba   Koraszewski   2020-09-29
„Moje życie jest klęską”   Koraszewski   2020-09-14
Inna twarz polskiego Sejmu   Koraszewski   2020-09-10
Niech żyje król!   Łukaszewski   2020-09-01
Wojaki Chrystusa i cudaki z PZPR   Koraszewski   2020-08-21
Maska jako symbol statusu społecznego   Koraszewski   2020-08-16
Raz na ludowo   Łukaszewski   2020-08-11
W okopach świętej  niechęci   Koraszewski   2020-08-05
Uwaga: PiS kocha ubogich   Koraszewski   2020-07-29
Rozważania wokół praworządności   Koraszewski   2020-07-27
Reizm nasz ledwie żywy   Koraszewski   2020-07-19
Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwaMarcin Kruk   Kruk   2020-07-16
Smutek obwodów kiepsko scalonych   Kruk   2020-07-11
W niedzielę druga tura, ale właściwie czego?   Koraszewski   2020-07-07
Przekonajcie mnie dlaczego mam głosować na Trzaskowskiego   Koraszewski   2020-07-01
Dyskurs narodowy i jego meandry   Kruk   2020-06-09
Widziane z ławy oskarżonych   Koraszewski   2020-06-01
Niespodziewana erekcja impotenta na placu elekcyjnym   Koraszewski   2020-05-09
Wolność jest zaledwie wstępem   Koraszewski   2020-05-06
Między świętem braku pracy a świętem gwałcenia konstytucji   Koraszewski   2020-05-02
Trzy razy NIE w bolszewickim plebiscycie na prezydenta   Koraszewski   2020-04-17
Samorząd, solidarność, samopomoc   Koraszewski   2020-04-15
Zdalna lekcja wychowawcza   Kruk   2020-04-06
Jak zbrodniczy okaże się ten rząd?   Koraszewski   2020-04-03
Kochać i być mądrym   Koraszewski   2020-04-01
Plac Powstańców i inne przystanki   Zbierski   2020-03-12
Bóg Kościołem upupiony   Koraszewski   2020-03-05
Wyścig do fotela i dylematy wyborcy   Koraszewski   2020-02-19
PiS budzi się z ręką w nocniku i przeciera oczy   Koraszewski   2020-02-15
Podanie o posadę prezydenta   Koraszewski   2020-02-12
Raport z małego miasta   Koraszewski   2020-01-23
Kości zostały rzucone   Koraszewski   2020-01-21
Diabeł hasa po Księżych Górkach   Kruk   2019-11-21
Nie cała władza w rękach postprawdziwków   Koraszewski   2019-11-18
Sen nocy listopadowej   Kruk   2019-11-12
Troski i zmartwienia z celibatem   Koraszewski   2019-10-30
Zjednoczona prawica i Halloween   Koraszewski   2019-10-26
Moralne zwierzę to oburzone zwierzę   Koraszewski   2019-10-21
Związki partnerskie w czwartej Rzeczpospolitej   Koraszewski   2019-10-16
Dzień po wyborach, Dzień Nauczyciela   Koraszewski   2019-10-14
Bób, Hummus, Włoszczyzna   Koraszewski   2019-10-02
Niedziela handlowa i Ogórek małoetyczna   Kruk   2019-10-01
Czy Polscy wybiją się i na co teraz?   Koraszewski   2019-09-28
Homo politicus vs. Homo sapiens   Koraszewski   2019-09-16
Uwagi o groźnej przewadze donosów nad doniesieniami   Koraszewski   2019-09-09
Dla kogo feralna okaże się trzynastka?   Koraszewski   2019-08-31
Kilka uwag o podwójnej lojalności   Koraszewski   2019-08-21
Przeszłość i przyszłość polskiego paralmentaryzmu   Koraszewski   2019-07-27
Ogólna teoria zatroskania   Koraszewski   2019-07-25
Struktura klasowa w świadomości aspołecznej   Koraszewski   2019-07-20
Trudno kochać i być mądrym, jeszcze trudniej nie znosić i pozostać mądrym   Koraszewski   2019-07-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk