Prawda

Piątek, 7 maja 2021 - 13:12

« Poprzedni Następny »


Czy mamy wpływ na cokolwiek? 


Andrzej Koraszewski 2015-02-11

Poznań, Demonstracja w Dniu Pamięci o Holocauście, 27 stycznia 2015.

Poznań, Demonstracja w Dniu Pamięci o Holocauście, 27 stycznia 2015.Urodzona w 1982 roku pisarka syryjska, zastanawia się dlaczego zamordowanie 12 Francuzów ściągnęło do Paryża czołówkę polityków całego świata, a zamordowanie ponad 200 tysięcy Syryjczyków, wywołuje u tych samych polityków zaledwie mamrotanie pod nosem. Urodzony w 1982 roku poznański historyk zastanawia się dlaczego Zachód miałby reagować na wszelkie zło tego świata i (odpowiadając komuś innemu) wydaje się odpowiadać na pytanie Dimy Wannous:

Jaki jest właściwie pani postulat? By Zachód zwalczył całe zło świata i sam przy tym przepadł? Jeśli tak, to ja pasuję. Izrael nie jest tego wart.


Odpowiadając syryjskiej pisarce zamieniłby zapewne słowo Izrael na Syrię, ale Izrael jest tu niesłychanie ważny. Zdanie, że ksenofobia zaczyna się zawsze od Żydów i nigdy na nich nie kończy, jest ciekawą hipotezą badawczą, dotyczącą wzlotów i upadków tak regionów zdominowanych przez chrześcijaństwo, jak i przez islam.     


Syryjska pisarka chciałaby jednej miary dla zbrodni, jednej miary dla drugiego człowieka. Przedstawiający się jako liberał poznański historyk, dla uniknięcia jednej miary prawdopodobnie świadomie zanurza się w historycznych kłamstwach.


Poznański historyk w różnych miejscach zaklinał się, że nie jest antysemitą. Nie przeszkadzało mu to w deprecjonowaniu rzeczowego argumentu, przez stwierdzenie, że brzmiące mu z żydowska nazwisko uczestniczki dyskusji wyjaśnia jej stanowisko. Wiedzę o historii Izraela poznański historyk dokumentuje  linkami do wikipedii, ale nawet na tym poziomie dobór haseł wydaje się mówić, że jako użytkownik wikipedii nie sięga do rozszerzeń. Pisze o uchodźcach palestyńskich w wyniku wojny 1948 roku, bez podania informacji kto na kogo napadł, podaje liczbę tych uchodźców palestyńskich (750 tysięcy), ale wydaje się nie wiedzieć (lub nie chcieć wiedzieć) o wyższej liczbie uchodźców żydowskich z krajów arabskich. Przywołuje „masakrę” w Deir Jassin, nawet nie siląc się na prezentację faktów podawanych przez historyków. Ta historia jest poznańskiemu historykowi potrzebna tylko do obrony Arafata, a broni go sięgając do wikipedycznej wiedzy o  Menachemie Beginie. Dowiadujemy się tu rzeczy strasznych, że Begin „w wieku 16 lat związał się z syjonistycznym, młodzieżowym ruchem narodowo-radykalnym Bejtar. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył w 1935 r. W 1938 został przywódcą Bejtaru w Polsce. Koncentrował się na szkoleniach wojskowych (organizowanych nieoficjalnie przez rząd II RP)”.


Poznański historyk wydaje się nie wiedzieć, jakie były przyczyny i założenia ruchu syjonistycznego. Pokazywanie przez innych faktów wykraczających poza wikipedię uznał nawet za działalność Mossadu.


Żyjemy w czasach, w których nie tylko w Polsce powraca atmosfera lat 30. ubiegłego wieku, którą można zilustrować kilkoma cytatami z poznańskich gazet. „Dziennik Poznański” 3 grudnia 1932 roku informował:


„ W czasie odbywających się wczoraj demonstracji studentów spod znaku N.D-cji, na wychodzącego około godziny 13-tej z cukierni Dobskiego znanego i cenionego profesora geografii gospodarczej Uniwersytetu Poznańskiego, p. Nowakowskiego napadła grupa manifestantów.   


Wśród okrzyków antyżydowskich rzucono się na profesora Nowakowskiego oraz będące w jego towarzystwie dwie panie, bijąc i kopiąc napadniętych. W obronie napadniętych stanęli przypadkowo przechodzący ulicą członkowie Legionu Młodych pp. Strzałkowski i Jasiński, którzy przy pomocy innych kolegów zdołali przeprowadzić pobitego prof. Nowakowskiego oraz jego towarzyszki do taksówki, którą profesor odjechał do domu.”


Historyk wychodząc od tego epizodu mógłby zacząć szukać odpowiedzi na pytanie jak silna była N.D. w Poznaniu, jak była popularna wśród studentów poznańskiego uniwersytetu i jak często profesorowie, którzy przeciwstawiali się antysemickim wybrykom, byli narażani na brutalne fizyczne ataki? Jeszcze bardziej gorliwy badacz mógłby sięgnąć po opisy manifestacji poznańskich studentów, które nie ograniczały się do okrzyków „Żydzi do Palestyny”, zastępy harcerzy wybijały kamieniami okna, a zastępy młodzieńców z uniwersytetu polowały na ludzi o żydowskim wyglądzie, niezależnie od płci i wieku.           


Historyk wychodzący poza wiedzę wikipedyczną mógłby szukać informacji zarówno, skąd mógł się brać zapał części Żydów polskich do rozstania ze swoimi aryjskimi, katolickimi rodakami, jak i dlaczego przez stulecia powracali do Jerozolimy i jej okolic. Mógłby na przykład wyjść poza badania wikipedyczne i przeczytać doniesienie w „Gazecie Wyborczej” z 13 lutego 2012 roku, o wznowieniu przez poznańskie Wydawnictwo Wers wydanej po raz pierwszy w 1916, (w 1926 roku ukazało się już trzecie wydanie) książki księdza Mieczysława Noskowicza Najświętsze trzy Hostie. Jest to książka, która zaczyna się tak:    


"Wiadomo każdemu, jako tako z dziejami świata obeznanemu, że od wieków, ba, od zarania chrześcijaństwa, od chwili kiedy Boski nasz Zbawiciel począł głosić Swą Ewangelię miłości Boga i bliźniego, od tej chwili już datuje się nienawiść żydostwa do chrześcijaństwa. Dwa tysiące lat dobiega kresu i przez cały ten czas, ani na moment, rzec można, nie zaprzestali żydzi swej niechęci jawnej czy skrytej. Przy każdej danej sposobności, puszczali wodze swej nienawiści”.


Badacz mógłby dojść do wniosku, że istniał jakiś związek między działalnością wydawniczą i katechetyczną Kościoła katolickiego, a postawami studentów poznańskiego uniwersytetu. Gdyby przypadkiem słyszał o niemieckich badaniach nad miastami, w których były antyżydowskie pogromy w średniowieczu i miastami, w których takich pogromów nie było, z których to badań wynikło, że w miastach, w których były w średniowieczu pogromy, członkostwo w NSDAP było znacząco wyższe, niż w miastach, w których pogromów nie było, mógłby nasz badacz zapytać, jaka jest tajemnica  działania tego zdumiewającego mechanizmu trwającej przez stulecia nienawiści do ofiar?


Wznowiona dwa lata temu w Poznaniu książka traktuje o rzekomym wydarzeniu w Poznaniu w 1399 roku. Historycy mają kłopoty, czy było takie wydarzenie. Wikipedysta może sięgnąć do hasła w wikipedii, gdzie można wyczytać, że była to popularna opowieść w tamtych czasach i zarzuty kradzieży i molestowania hostii stawiano Żydom, żeby tak powiedzieć, rytualnie. Oskarżenia Żydów o porywanie dzieci na macę pojawiły się nieco później.


Przed dwoma laty promocję książki o trzech hostiach poprzedziła dziękczynna msza święta w kościele Bożego Ciała, a proboszcz Maćkowiak mówił, że jest wniebowzięty.    


Ksiądz Maćkowiak również nie chciałby być posądzony o antysemityzm i podczas promocji po mszy świętej mówił:


„Cudowne znalezienie hostii musiało być faktem, w innym razie, czy budowano by kościół za miastem na nadwarciańskich łąkach? Co do Żydów - tutaj zdania mogą być podzielone. Historycy podają w wątpliwość, czy naprawdę Żydzi w tym maczali ręce. Nie ma dokumentów z tamtego czasu stwierdzających na pewno winę Żydów. Natomiast, co wskazywałoby, że jednak coś w tym było: z naszych parafialnych ksiąg wynika, że w procesji Bożego Ciała szło zawsze trzech Żydów niosących noże, taka publiczna pokuta. Dopiero w 1724 r. doszło do ugody między karmelitami a Żydami i wtedy zostali z tego zwolnieni. Za to zgodzili się dostarczać wosk na świece, olej do lampy. Jeżeli ktoś będzie się upierał, że to byli Żydzi - proszę bardzo. Jeżeli nie - też nic się nie stało. Jak kto woli. I żeby nas ktoś nie posądził o antysemityzm - sumował z uśmiechem ksiądz. Sala odpowiedziała śmiechem.” („Gazeta Wyborcza”, ibidem)


Ponownie możemy się zastanawiać czy może być jakikolwiek związek między działalnością wydawniczą, nauczaniem Kościoła katolickiego w kościołach i szkołach, a postawami mieszkańców? 


Podczas kiedy w Auschwitz obchodzono siedemdziesiątą rocznicę wyzwolenia obozu, w Poznaniu „Wierni Polsce” walczyli o to, by miasto nie zostało oddane w ręce okupanta.


27 stycznia na poznańskiej stronie miastopoznaj.pl  Maciej Szefer donosił:


„Wtorek. Godzina 13 centrum miasta nieopodal Urzędu Miasta i blisko dawnej, żydowskiej synagogi. Dokładnie pod samą siedzibą Gmin Żydowskich. Bogdan Freytag, przewodniczący związku – Manifestujemy przeciw antypolskiemu rządowi, który jest agenturą niemiecko – rosyjską pod wpływem finansjery żydowskiej. Rząd nie realizuje interesu Państwa Polskiego, jest to celowa wyprzedaż Polski. Politycznie i finansowo nie mamy żadnej suwerenności. Chcemy wezwać naród Polski do buntu – rozpoczął.


Na pytanie o to czy data jest właściwa, przewodniczący „Wiernych Polsce”, odpowiedział. – Chcemy pokazać, że w obecnej sytuacji, wciąż wpływ mają pokolenia żydowskie. Chcemy protestować przeciw zakłamywaniu historii. Jeżeli mówi się tylko o ofiarach żydowskich to jest to nieprawda. Musimy pokazać że istnieje drugie dno hipokryzji środowisk żydowskich. Ani słowem świat nie mówi o holokauście który odbywa się teraz w gettach palestyńskich.”


W tym samym doniesieniu czytamy, że przedstawicielka Gmin Żydowskich, Alicja Kobus, przypomniała, że Poznań ma sześćset tysięcy mieszkańców, a demonstruje garstka nudzących się ludzi, którzy gdyby nie zainteresowanie mediów, zapewne wcale by  na tę demonstrację nie przyszli.


Urodzony w 1982 roku poznański historyk zapewne podziela tę opinię. Opiniując jako historyk informację o badaniach wskazujących na wykładniczy wzrost antysemityzmu we Francji pisał:       


„Przesada z tym antysemityzmem. Np latynosi i czarni w USA też nawzajem się napadają. Poza tym jako frankofil i liberał protestuję przeciwko nazywaniu Francji krajem antysemickim, skoro policja i politycy francuscy starają się chronić Żydów.”


Amerykański historyk Richard Landes pisał nieco szerzej o problemie antysemityzmu we Francji, stwierdzając między innym:    


„Kiedy francuska polityk Segolène Royale zapewnia Izraelczyków, że “l’anti-semitisme n’a pas sa place en France” (We Francji nie ma miejsca na antysemityzm), jest to retoryczne nadużycie czasu teraźniejszego. Przez ostatnich 15 lat antysemityzm miał wielkie miejsce we Francji, paląc się jasno wśród wielu muzułmanów francuskich, nieustannie naładowywany przez prasę anty-syjonistyczną, która bardziej podkreśla cierpienia Palestyńczyków niż cierpienia doznawane przez Żydów.”


Liczby francuskich Żydów, którzy na przestrzeni tych 15 lat uciekli z Francji znacznie się różnią, dokładne dane są tylko dla tych, którzy wyemigrowali do Izraela -  tylko na przestrzeni ubiegłego roku 8 tysięcy wyjechało do Izraela, tymczasem znacznie więcej przeniosło się w ostatnich latach do innych krajów europejskich, do USA i Kanady. Tu podawane liczby wahają się między kilkadziesiąt tysięcy, a sto tysięcy. Nic dziwnego, że premier Francji powiedział niedawno, iż Francja bez Żydów nie byłaby Francją.


Urodzona w 1982 roku pisarka syryjska, Dima Wannous, pisała o reakcjach światowych polityków  na zamordowanie 12 Francuzów. Nie wspominała innych ofiar, żydowskich i muzułmańskich, zapewne dlatego, że politycy całego świata nie przyjechali do Paryża, aby wyrazić swoją jedność z wszystkimi ofiarami paryskich zamachów, oni byli tylko „Charlie”.


Dima Wannous chce wiedzieć co jest terroryzmem i kto jest uznawany za ofiarę terroru?


Pora wrócić do opisywanego wcześniej incydentu w Poznaniu w 1932 roku. Ten sam incydent opisywany był w „Kurierze Poznańskim”, gdzie informowano o napaści bojówkarzy sanacyjnych na pokojową demonstrację.


Z poznańskiej prasy tamtego okresu wyłania się dość wyraźny obraz – silne i bardzo aktywne ugrupowania endeckie dominowały uniwersytet i Wyższą Szkołę Handlową, większość kadry nauczycielskiej albo popierała „patriotyczne demonstracje studentów” albo zachowywała „neutralność”, mówiąc często o przesadzie bijących na alarm. Nieliczni, jak właśnie profesor Stanisław Nowakowski, próbowali powstrzymać brunatną falę. Ci profesorowie żądali również od swoich „neutralnych” kolegów odpowiedzi na pytanie: „po której stronie jesteście?”


Współczesna amerykańska psycholog, Phyllis Chesler, zwraca się z tym samym pytaniem do swojego prezydenta.  Nie, w tym przypadku pytanie nie dotyczyło ani Żydów, ani Izraela. Barack Obama był właśnie na pogrzebie swojego wielkiego przyjaciela, króla Arabii Saudyjskiej, Abdullaha i amerykańska autorka zwracała się do niego z prośbą, żeby upomniał się o cztery więzione córki zmarłego króla. Nie musimy dodawać, że jej prośba nigdy nie dotarła do prezydenta, że była nikła szansa, aby ktokolwiek w jego starannie dobranej administracji zainteresował się tą prośbą.


A jednak, do tego pytania, „po której stronie jesteście” musimy wracać. Musimy je zadawać również ludziom, którzy się dziwią, a nawet oburzają, że zwracamy się z tym pytaniem do nich, nie wiedząc, że zamykając oczy na łajdactwo, dają mu ciche przyzwolenie.    


Możemy tylko pytać, ale wpływ głośno stawianych pytań  może mieć pewne znaczenie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. niska wiedza historyczna mieczysławski 2015-02-11


Znasz li ten kraj

Znalezionych 314 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Święto flagi i inne święta   Kruk   2021-05-05
Demokracja umarła, niech żyje demokracja   Koraszewski   2021-04-30
Uczucia patriotyczne w promocji   Koraszewski   2021-04-28
Chuć w narodzie, czerep nadal rubaszny, dusza anielska trzepocze sztucznymi rzęsami   Kruk   2021-04-20
Czy wicepremier zarządzi wcześniejsze wybory?   Koraszewski   2021-04-14
Nie marszcz czoła, stawiaj go wyzwaniom   Kruk   2021-04-12
Bliźni gorszego sortu i problem moralności   Koraszewski   2021-04-10
Prawda, sumienie, zgoda   Koraszewski   2021-04-07
Rewolucja w NBP, nominały jawne i poufne   Koraszewski   2021-04-01
Mural w mieście Dobrzyniu   Koraszewski   2021-03-19
Groza reedukacji narodowej   Koraszewski   2021-02-27
Państwo mi nie służy   Koraszewski   2021-02-24
Prymas częściowo nieświeży   Koraszewski   2021-02-19
Teologia zniewolenia kontra społeczeństwo obywatelskie   Koraszewski   2021-02-01
Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi   Koraszewski   2021-01-27
Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11
Panie Ministrze Czarnek, trzeba było ich nie… epatować wizerunkami młodocianych bohaterów   Górska   2020-11-03
Kobiety żądają zdjęcia dziadów   Koraszewski   2020-11-02
Wściekłość, działanie, skuteczność   Koraszewski   2020-10-30
Mazurek Dąbrowskiego w Świętochłowicach   Górska   2020-10-29
Chrześcijańskie wartości w pisowskim sosie   Koraszewski   2020-10-26
Z notatnika starego państwowca   Koraszewski   2020-10-17
Meandry odporności stadnej   Koraszewski   2020-10-12
Patrz Kościuszko na nas z nieba   Koraszewski   2020-09-29
„Moje życie jest klęską”   Koraszewski   2020-09-14
Inna twarz polskiego Sejmu   Koraszewski   2020-09-10
Niech żyje król!   Łukaszewski   2020-09-01
Wojaki Chrystusa i cudaki z PZPR   Koraszewski   2020-08-21
Maska jako symbol statusu społecznego   Koraszewski   2020-08-16
Raz na ludowo   Łukaszewski   2020-08-11
W okopach świętej  niechęci   Koraszewski   2020-08-05
Uwaga: PiS kocha ubogich   Koraszewski   2020-07-29
Rozważania wokół praworządności   Koraszewski   2020-07-27
Reizm nasz ledwie żywy   Koraszewski   2020-07-19
Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwaMarcin Kruk   Kruk   2020-07-16
Smutek obwodów kiepsko scalonych   Kruk   2020-07-11
W niedzielę druga tura, ale właściwie czego?   Koraszewski   2020-07-07
Przekonajcie mnie dlaczego mam głosować na Trzaskowskiego   Koraszewski   2020-07-01
Dyskurs narodowy i jego meandry   Kruk   2020-06-09
Widziane z ławy oskarżonych   Koraszewski   2020-06-01
Niespodziewana erekcja impotenta na placu elekcyjnym   Koraszewski   2020-05-09
Wolność jest zaledwie wstępem   Koraszewski   2020-05-06
Między świętem braku pracy a świętem gwałcenia konstytucji   Koraszewski   2020-05-02
Trzy razy NIE w bolszewickim plebiscycie na prezydenta   Koraszewski   2020-04-17
Samorząd, solidarność, samopomoc   Koraszewski   2020-04-15
Zdalna lekcja wychowawcza   Kruk   2020-04-06
Jak zbrodniczy okaże się ten rząd?   Koraszewski   2020-04-03
Kochać i być mądrym   Koraszewski   2020-04-01
Plac Powstańców i inne przystanki   Zbierski   2020-03-12
Bóg Kościołem upupiony   Koraszewski   2020-03-05
Wyścig do fotela i dylematy wyborcy   Koraszewski   2020-02-19
PiS budzi się z ręką w nocniku i przeciera oczy   Koraszewski   2020-02-15
Podanie o posadę prezydenta   Koraszewski   2020-02-12
Raport z małego miasta   Koraszewski   2020-01-23
Kości zostały rzucone   Koraszewski   2020-01-21
Diabeł hasa po Księżych Górkach   Kruk   2019-11-21
Nie cała władza w rękach postprawdziwków   Koraszewski   2019-11-18
Sen nocy listopadowej   Kruk   2019-11-12
Troski i zmartwienia z celibatem   Koraszewski   2019-10-30
Zjednoczona prawica i Halloween   Koraszewski   2019-10-26
Moralne zwierzę to oburzone zwierzę   Koraszewski   2019-10-21
Związki partnerskie w czwartej Rzeczpospolitej   Koraszewski   2019-10-16
Dzień po wyborach, Dzień Nauczyciela   Koraszewski   2019-10-14
Bób, Hummus, Włoszczyzna   Koraszewski   2019-10-02
Niedziela handlowa i Ogórek małoetyczna   Kruk   2019-10-01
Czy Polscy wybiją się i na co teraz?   Koraszewski   2019-09-28
Homo politicus vs. Homo sapiens   Koraszewski   2019-09-16
Uwagi o groźnej przewadze donosów nad doniesieniami   Koraszewski   2019-09-09
Dla kogo feralna okaże się trzynastka?   Koraszewski   2019-08-31
Kilka uwag o podwójnej lojalności   Koraszewski   2019-08-21
Przeszłość i przyszłość polskiego paralmentaryzmu   Koraszewski   2019-07-27
Ogólna teoria zatroskania   Koraszewski   2019-07-25
Struktura klasowa w świadomości aspołecznej   Koraszewski   2019-07-20
Trudno kochać i być mądrym, jeszcze trudniej nie znosić i pozostać mądrym   Koraszewski   2019-07-10
O szkodliwości palenia (na stosach) i migotaniu przedsionków (do władzy)   Koraszewski   2019-07-08
Marchewka stadnego myślenia i niechciany kij racjonalizmu   Koraszewski   2019-07-04
Wściekłość nieboszczyka i duma romantyków   Koraszewski   2019-06-24
Kronika szczęśliwego dzieciństwa   Ferus   2019-06-23
Spór o wiek zgody w czasach przyzwolenia   Koraszewski   2019-06-19
Nocne polucje wiceministra nieprawości   Kruk   2019-06-15
Jak słuchać, żeby być rozumianym?   Koraszewski   2019-06-12
Przepraszam, że przypominam raz jeszcze   Koraszewski   2019-06-06
Za Głupotę Naszą i Waszą   Koraszewski   2019-05-30
Uwagi o pełniących obowiązki  mądrych i dobrych   Koraszewski   2019-05-20
Primas Poloniae i jego niepokojący brak zgody   Koraszewski   2019-05-13
Serwus, madonna, czyli signum temporis   Koraszewski   2019-05-10
Chwała Bogu, mamy święto maryjne   Kruk   2019-05-03
Strajki szkolne czyli niesolidarna "Solidarność"   Garczyński-Gąssowski   2019-04-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk