Prawda

Wtorek, 28 czerwca 2022 - 10:21

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy chcą godności przed tożsamością


Bassem Eid 2016-02-20


Dla zwykłych Palestyńczyków ONZ, przywódcy arabscy i Autonomia Palestyńska nie oferują żadnego rozwiązania. Kiedy rozmawiam z ludźmi z Gazy i pytam ich, na co czekają, odpowiadają: „Na pomoc Boga”. Najmłodszy w kierownictwie palestyńskim ma około 75 lat. Utknęli w przeszłości. Abbas należy do 1950, 1960., 1970. lat. A co z przyszłością moich dzieci i wnuków?


Zarówno społeczność międzynarodowa, jak Palestyńczycy wiedzą, że kierownictwo palestyńskie jest skorumpowane. Abbas jest Robertem Mugabe Bliskiego Wschodu. Taka jest obecnie moja walka. Palestyńczycy nie chcą wyjścia spod okupacji. Chcą pozbyć się własnego kierownictwa.


Wystapienie Bassema Eida w Sydney Institute (Australia), wygłoszone 24 sierpnia 2015 r. (redakcja i skróty: Fred Maroun):


Jest dla mnie zaszczytem wystąpienie tutaj, w Sydney Institute, by mówić o przyszłości konfliktu izraelsko-palestyńskiego.


Podzieleni Palestyńczycy


My, Palestyńczycy, staliśmy się tragicznie podzielonym społeczeństwem, szczególnie od kiedy Hamas przejął Strefę Gazy w czerwcu 2007 r. Wiele krajów, głównie arabskich, próbowało doprowadzić do jedności lub pojednania między dwiema największymi frakcjami politycznymi, Fatahem i Hamasem, ale jak dotąd zawiodły wszystkie wysiłki.


My, Palestyńczycy, nadal zasługujemy na państwo poprzez rozwiązanie w postaci dwóch państw, ale obecnie wygląda na to, że Palestyńczycy żądają rozwiązania w postaci trzech państw dla dwóch narodów. Hamas walczy o własny Emirat Islamski w Strefie Gazy, a Fatah, włącznie z prezydentem Mahmoudem Abbasem, walczy o własne imperium na Zachodnim Brzegu. Izraelczycy i Palestyńczycy są znużeni obecnym status quo, ale przywódcy palestyńscy wydają się być zadowoleni.


Nie wierzę, że Fatah lub Hamas rzeczywiście chcą pojednania lub jedności. Rozłam utrzymuje społeczeństwo palestyńskie w słabości w obliczu wszystkich przyszłych rozmów lub inicjatyw pokojowych. Gdyby premier izraelski, pan Netanjahu, spotkał się jutro z Abbasem, pierwszym pytaniem Netanjahu byłoby: „Kogo pan reprezentuje, panie prezydencie? Strefę Gazy? Zachodni Brzeg? Diasporę palestyńską?” Moim zdaniem Abbas reprezentuje obecnie tylko swoich dwóch synów i swoją żonę.


Staranie się o godność


Palestyńczycy nie popierają walki Abbasa w ONZ lub przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Jeśli zapytasz zwykłych Palestyńczyków: „Jakie są twoje priorytety?” odpowiedzą: „praca, żeby przeżyć, system edukacyjny i system opieki zdrowotnej dla dzieci”. Nikt nie wspomina osiedli, bariery bezpieczeństwa ani nawet państwa palestyńskiego.


Większość Palestyńczyków stara się raczej o godność niż o tożsamość. Nie mam żadnego problemu z moją tożsamością, gdziekolwiek jestem, mówię, że jestem Palestyńczykiem i ludzie to rozumieją. Jeśli jednak powiedziałbym, że jestem z Abu Zabi, ludzie pytaliby: „Czy to daleko od Turcji? Czy to tam, gdzie prezydent zabija swoich ludzi? Czy to jest w Azji, czy w Afryce?” Nikt nie wie, gdzie leży Abu Zabi, ale wszyscy wiedzą, co to znaczy być Palestyńczykiem. Nie mam więc problemu z moją tożsamością. Mam problem z moją godnością.


Palestyńczycy niepokoją się o swoją przyszłość. Moim zdaniem godność może przyjść tylko z dobrobytu. Społeczność międzynarodowa powinna odłożyć na stronę kwestie polityczne i negocjacje pokojowe. Zwykli Palestyńczycy mają tego powyżej uszu. Pora w dążeniu do pokoju zacząć koncentrować się bardziej na dobrobycie gospodarczym.


Dobrobyt gospodarczy może utorować drogę do trwałego rozwiązania dla Izraelczyków i dla Palestyńczyków. Dobrobyt powinien obejmować nie tylko Izraelczyków i Palestyńczyków. Bardzo chciałbym widzieć zaangażowanych w to także Jordańczyków, Egipcjan i Saudyjczyków. Wszyscy powinni być zaangażowani we wspólne projekty z Palestyńczykami i Izraelczykami. To pomogłoby Palestyńczykom osiągnąć rozwiązanie konfliktu  z Izraelem w ciągu kilku lat.


Morderczy uścisk Hamasu w Gazie


Hamas narzucił zwykłym ludziom w Gazie trzy wojny. W sierpniu ubiegłego roku, pośrodku wojny, nie zaskoczyło mnie, kiedy usłyszałem, że pewien Palestyńczyk napisał, że Hamas używał własnej ludności jako ludzkiej tarczy. Nie musiałem czekać na ONZ i Amnesty International, by mi to powiedziały. Wiedziałem o tym z moich rozmów z ludźmi z Gazy.


W pierwszym tygodniu wojny armia izraelska wysłała informację do Palestyńczyków mieszkających w Beit Lahia na północy Gazy, ostrzegając ich, by opuścili swoje domy. Izraelczycy odkryli, że Hamas zbudował tunele pod tymi domami. Nie można było zniszczyć tych tuneli bez zniszczenia domów. Kiedy ludzie zaczęli opuszczać domy, członkowie Hamasu wepchnęli ich z powrotem do domów, nazywając ich zdrajcami izraelskimi. Troska o życie własne i o życie członków ich rodzin uczyniła ich zdrajcami w oczach Hamasu! Ten czyn Hamasu był główną przyczyną, dla której wysoka liczba Palestyńczyków straciła życie w Beit Lahia.


Znam dokładnie atmosferę narzuconą przez Hamas na ludność Gazy. Hamas, podobnie jak inni terroryści, poświęca własną ludność; Hamas nie dba o życie. Niestety, są kraje, które popierają Hamas. Te kraje nie dbają o ludność w Gazie; słuchają tylko Hamasu i jego propagandy.


W wojnie ubiegłego lata straciliśmy około 2 tysiące ludzi i zniszczonych zostało 35 tysięcy domów. Ludzie nadal czekają na odbudowę swoich domów, ale dla Hamasu priorytetm nie są domy, ale tunele terroru i potencjał militarny. Większość krajów na świecie używa pocisków do ochrony swojej ludności. W Gazie Hamas używa ludności do ochrony swoich pocisków.


Gazańczycy tęsknią nawet do osiedli izraelskich, bo były one źródłem dochodu. Są tam także trujące stosunki między Hamasem a władzami egipskimi. W Gazie zmartwieniem jest blokada narzucona przez Egipt, nie zaś przez Izraelczyków. Izraelczycy nadal karmią Gazę. W ciągu ostatnich kilku miesięcy dziesiątki milionów ton cementu i dziesiątki milionów ton stali wjechało do Gazy z Izraela. Kiedy zapytać ludzi w Gazie, dlaczego nie zaczęli odbudowywać domów, odpowiadają, że cement i stal są na czarnym rynku, a oczywiście Hamas kontroluje czarny rynek.


Problemem jest kierownictwo palestyńskie


Dla zwykłych Palestyńczyków ONZ, przywódcy arabscy i Autonomia Palestyńska nie oferują żadnego rozwiązania. Kiedy rozmawiam z ludźmi z Gazy i pytam ich, na co czekają, odpowiadają: „Na pomoc Boga”. Najmłodszy w kierownictwie palestyńskim ma około 75 lat. Utknęli w przeszłości. Abbas należy do 1950, 1960., 1970. lat. A co z przyszłością moich dzieci i wnuków?


Zarówno społeczność międzynarodowa, jak Palestyńczycy wiedzą, że kierownictwo palestyńskie jest skorumpowane. Abbas jest Robertem Mugabe Bliskiego Wschodu. Taka jest obecnie moja walka. Palestyńczycy nie chcą wyjścia spod okupacji. Chcą pozbyć się własnego kierownictwa.


Kiedy mówię do moich rodaków Palestyńczyków, wyobraźcie sobie, że budzicie się jutro rano i Izraelska Armia Obronna opuściła Zachodni Brzeg, co by się zdarzyło? Ludzie odpowiadają: „O mój Boże, umarlibyśmy z głodu”. Nikt tego nie chce.


Palestyńczycy uważają, że są sami. Nikt ich nie popiera. Nie ma żadnych korzyści dla Palestyńczyków z bojkotu Izraela. Na Zachodnim Brzegu jest 92 tysiące pracowników palestyńskich, którzy mają izraelskie pozwolenie na pracę. Codziennie, wcześnie rano, przekraczają punkty kontrolne w drodze do pracy w Izraelu. Kiedy więc widzę 92 tysiące Palestyńczyków codziennie jadących do pracy do Izraela, jest jasne, dlaczego nie ma palestyńskiego bojkotu Izraela. Na rynkach w miastach palestyńskich tysiące skrzyń i kartonów warzyw i owoców pochodzi z Izraela.


Lud palestyński chce przeżyć. Ruch Bojkotu, Dywestycji i Sankcji (BDS) odnosi korzyści z cierpień Palestyńczyków. Kto upoważnił ruch BDS do mówienia w moim imieniu? Chciałbym wiedzieć. Ci ludzie próbują zabić naszą gospodarkę.


Jak możemy utorować drogę do dobrobytu ekonomicznego podczas izraelsko-palestyńskiego konfliktu? W Canberze spotkałem się z kilkoma członkami parlamentu i osobą o dużych wpływach w ministerstwie spraw zagranicznych. Zapytałem tego urzędnika ministerstwa spraw zagranicznych, ile rząd australijski daje Autonomii Palestyńskiej. Powiedział, że dają 65 milionów dolarów, więc zapytałem, czy rząd australijski próbował dowiedzieć się, na co używane są te pieniądze. Przez dawanie pieniędzy skorumpowanym ludziom nie pomagają rzeczywistym ludziom.


Konieczna jest zmiana charakteru nacisku międzynarodowego i konieczna jest zmiana – odejście – od Fatahu i Hamasu. Dopiero wtedy poprawi się sytuacja Palestyńczyków.


Palestinians are seeking dignity before identity

16 lutego 2016

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Bassam Eid

Palestyńczyk mieszkający w Jerozolimie Wschodniej. Twórca (działającej od 1996 roku) i dyrektor Palestinian Human Rights Monitoring Group (PHRMG), której cele tak są przedstawiane na ich stronie internetowej: dokumentuje naruszenia praw człowieka Palestyńczyków na terenach Zachodniego Brzegu, Gazy i Wschodniej Jerozolimy, niezależnie od tego, kto jest za nie odpowiedzialny.


Od Redakcji

P.S. Poniżej wideo nagrane przez grupę Palestyńcyków zwracających się do Zachodu z apelem o nadzorowanie pieniędzy przekazywanych dla "Palestyny".  Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 289 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk