Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 00:47

« Poprzedni Następny »


Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu


Giulio Meotti 2018-01-30

Ponieważ libański reżyser, Ziad Doueiri, sfilmował kilka scen w Izraelu, kiedy wrócił z Festiwalu Filmowego w Wenecji, libańska policja aresztowała go na lotnisku, przesłuchiwała przez trzy godziny i oskarżyła o “kolaborację z Izraelem”. (Zdjęcie: Vivien Killilea/Getty Images for Palm Springs International Film Festival)
Ponieważ libański reżyser, Ziad Doueiri, sfilmował kilka scen w Izraelu, kiedy wrócił z Festiwalu Filmowego w Wenecji, libańska policja aresztowała go na lotnisku, przesłuchiwała przez trzy godziny i oskarżyła o “kolaborację z Izraelem”. (Zdjęcie: Vivien Killilea/Getty Images for Palm Springs International Film Festival)

Minęło pięćdziesiąt lat od czasu, kiedy Izrael upokorzył wiele krajów arabskich w wojnie 1967 r., którą rozpoczęli Arabowie z jawnym celem zniszczenia państwa żydowskiego i wrzucenia Żydów do Morza Śródziemnego. Dzisiaj Izrael ma solidne stosunki dyplomatyczne z dwoma z tych krajów – Jordanią i Egiptem – podczas gdy saudyjscy oficjele rozmawiają ze swoimi izraelskimi odpowiednikami w dziedzinie bezpieczeństwa o irańskiej groźbie.

Chociaż Bliski Wschód zalany jest nową falą destabilizacji wewnętrznej, a Iran doświadczył ostatnio nowej fali protestów, podczas których ludzie skandowali "nie chcemy Islamskiej Republiki", wielkim tabu dla świata arabskiego i muzułmańskiego jest nadal wymiana kulturalna ze znienawidzonymi „syjonistami”.


Wybitny francuski producent filmowy, urodzony w Tunezji Saïd Ben Saïd, po tym jak został zmuszony do wycofania się z najbardziej prestiżowego festiwalu filmowego w Afryce Północnej, wydał ostatnie jedno z najbardziej otwartych potępień antysemityzmu w świecie arabskim. Ujawnił w artykule dla francuskiej gazety “Le Monde”, że wycofano zaproszenie go do przewodniczenia jury na Festiwalu Filmowym w Kartaginie z powodu jego współpracy z izraelskim reżyserem, Nadavem Lapidem i z powodu jego udziału w panelu podczas Festiwalu Filmowego w Jerozolimie na początku roku. Prawdziwym winowajcą, twierdzi Ben Saïd, jest wszechobecność antysemityzmu podsycana przez ekstremistów na całym Bliskim Wschodzie:

"Nikt nie może zaprzeczyć nieszczęściu narodu palestyńskiego, ale trzeba przyznać, że świat arabski jest w swojej większości antysemicki… Ta nienawiść do Żydów ma podwojoną głębię i natężenie nie z powodu konfliktu arabsko-izraelskiego, ale w powodu wzrostu pewnej wizji islamu”.

Pisarze, noweliści, dziennikarze, politycy, blogerzy, filmowcu: wielu jest arabskich i muzułmańskich artystów, którzy zapłacili ciężką cenę za przedarcie się przez żelazną kurtynę umieszczoną wokół Izraela.


Amin Maalouf
, obywatel libański i francuski, udzielił wywiadu izraelskiemu kanałowi telewizyjnemu i24. Być może sądził, że jako laureat Nagrody Goncourtów (najwyższej nagrody literackiej Francji), posiadacz Legii Honorowej i członek “Nieśmiertelnych” w Akademii Francuskiej, jest chroniony. Oczywiście, nie był. Bezpośrednio po wywiadzie rozpoczęła się fala żądań, by pozbawić go libańskiego obywatelstwa i postawić go przed sądem.


Libański reżyser, Ziad Doueiri, zrobił coś jeszcze “gorszego”: filmował kilka scen na ziemi izraelskiej! Kiedy wrócił z Festiwalu Filmowego w Wenecji, libańska policja czekała na niego na lotnisku. Został aresztowany, przesłuchiwano go przez trzy godziny i oskarżono o „kolaborację z Izraelem”.


Boualem Sansal
, znany algierski pisarz miał otrzymać Prix du Roman Arabe za książkę Rue Darwin. Jury jednak, które istotnie wybrało go, wycofało następnie nagrodę. Powód? Sansal pojechał do Jerozolimy, by wziąć udział w izraelskim festiwalu literackim.


Wspaniały egipski pisarz Ali Salem na zawsze zniszczył swoją karierę, ponieważ odwiedził Izrael. W 1994 r., kilka miesięcy po podpisaniu Porozumień z Oslo, ten słynny pisarz egipski pojechał do Izraela i napisał potem książkę, My Drive to Israel. Teatry go porzuciły i bojkotowały jego sztuki.


Laureat Nagrody Nobla w literaturze, Naguib Mahfouz, był prześladowany przez islamskich fundamentalistów nie tylko za “świeckiego ducha”, ale przede wszystkim za poparcie, jakiego w owym czasie udzielał prezydentowi Anwarowi Sadatowi za podpisanie traktatu “pokojowego” z Izraelem w Camp David. W 1979 r. kraje arabskie bojkotowały publikacje powieści Mahfouza. Nadal są oficjalnie niedostępne w niektórych krajach Bliskiego Wschodu.


Najlepiej znany blogier irański, Hossein Derakhshan, skończył w więzieniu; został oskarżony o “szpiegostwo na rzecz Izraela”. Jego “przestępstwo”? Wizyta w Izraelu dwa lata wcześniej, żeby pokazać “codzienne życie narodu żydowskiego” i zdemaskować antysemickie uprzedzenia.


Także najsłynniejszy poeta arabski, syryjski Adonis, został wyrzucony ze Związku Pisarzy Arabskich za spotkanie z izraelskimi intelektualistami w Granadzie podczas konferencji UNESCO.


Te arabskie i muzułmańskie reżimy są przerażone Izraelem, stosunkowo mikroskopijnym państwem na 20 tysiącach kilometrów kwadratowych w porównaniu do 33 milionów kilometrów kwadratowych świata arabskiego i muzułmańskiego. W olbrzymim półksiężycu, który rozciąga się od Casablanki do Mumbaju, Izrael jest jedynym wolnym państwem w regionie.


W Arabii Saudyjskiej bloger Raif Badawi został uwięziony i wychłostany. W Jordanii pisarz Nahid Hattar został zamordowany za “bluźnierstwo”. W Egipcie, pisarz Ahmed Nadżi został uwięziony za “obsceniczność”. A Iran podniósł wysokość nagrody za głowę Salmana Rushdiego.


Izrael jest jedynym państwem bliskowschodnim, gdzie dziennikarze mają całkowitą wolność wypowiedzi i mogą bezpiecznie kwestionować armię i rząd. Jest to żydowski kraj, w którym wydawnictwa tłumaczą arabskich autorów; odwrotność nie zdarza się na Bliskim Wschodzie. Jest to jedyny kraj, gdzie artyści i pisarze nie podlegają cenzurze ani państwo nie mówi im, co mają pisać, czego nie pisać lub jak się zachowywać. Tego właśnie boją się arabskie i muzułmańskie dyktatury: że ich artyści mogą zostać “zarażeni” przez tych “niesfornych” „syjonistów”.


Zachód, gdzie ludzie troszczą się o pluralizm i wolność kultury powinien silnie popierać tych arabskich i muzułmańskich pisarzy i artystów, którzy odważyli się odwiedzić Izrael i na dodatek stali się “niesforni”. Znaczy to stawianie na wolność i postęp zamiast na autokratów i sztuczny, nieudany „pokój”. Ci arabscy artyści są znacznie bardzie odważni i uczciwi niż wszyscy ci europejscy pseudo-intelektualiści, którzy popierają bojkot Izraela, jedynego wolnego i otwartego kraju na Bliskim Wschodzie.


Arab Regimes Terriried by Israel’s Freedoms

Gatestone Institute, 16 stycznia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaGiulio Meotti 


Włoski publicysta, autor książki „A New Shoah: The Untold Story of Israel’s Victims of Terrorism”.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 289 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk