Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 13:02

« Poprzedni Następny »


Ameryka zdradza umiarkowanych Arabów i kolaboruje z terrorystami


Khaled Abu Toameh 2015-02-13


Kiedy egipski rząd prowadzi wojnę z Bractwem Muzułmańskim i innymi radykalnymi grupami islamskimi, to amerykańska administracja i niektóre kraje europejskie torpedują wysiłki na rzecz zwalczania terroryzmu.


Wielu Egipcjan oraz umiarkowanych Arabów i muzułmanów było w szoku, kiedy dowiedzieli się, że amerykański departament stanu przyjął delegację Bractwa Muzułmańskiego. Byli w takim samym szoku, kiedy sąd Unii Europejskiej usunął Hamas z unijnej listy organizacji terrorystycznych.


Departament stanu USA przyjmujący przywódców Bractwa Muzułmańskiego? To była zniewaga dla egipskiego prezydenta Abdela Fataha Sisiego, który prowadzi nieprzejednaną wojnę przeciwko tej organizacji od zeszłego roku.


Jednym z członków delegacji Bractwa Muzułmańskiego był sędzia Waleed Sharaby, który pozował do zdjęcia na waszyngtońskim Foggy Bottom wykonując czterema palcami dłoni gest "Rabia". Ten gest wziął swoją nazwę od kairskiego placu Rabia, gdzie zbierali się zwolennicy obalonego prezydenta Mohamada Mursiego z Bractwa Muzułmańskiego w sierpniu 2013 r.


"Jeśli Biały Dom chciał obrazić naszych najbliższych arabskich sojuszników i chce wzniecić ich podejrzenia, to mu się udało" - napisała bliskowschodnia ekspertka Linda S. Heard. "Jeśli jest jakiś spisek, to się ujawnia" - dodała. "W dwa dni po tej kontrowersyjnej wizycie Bractwo Muzułmańskie wezwało do wojny przeciwko egipskim rodakom".


Oświadczenie wydane przez Bractwo Muzułmańskie stwierdziło, że "na wszystkich spoczywa obowiązek bycia świadomym, że znajdujemy się w trakcie drugiej fazy, w której wezwiemy to, co ukryte w naszej mocy, kiedy przypomnimy sobie znaczenie dżihadu i przygotujemy siebie, nasze żony, naszych synów, nasze córki i kogokolwiek, kto wszedł nam w drogę na długą i bezkompromisową walkę i na tym etapie prosimy o męczeństwo".


Władze Egiptu potępiły Amerykanów za przyjęcie Bractwa Muzułmańskiego. Egipski minister spraw zagranicznych Same Shoukry skrytykował gest amerykańskiego departamentu stanu i powiedział, że "Bractwo Muzułmańskie nie jest partią polityczną, ale - zgodnie z egipskim prawem, które musi być przestrzegane - jest uznane za organizację terrorystyczną".


Czas tego spotkania między liderami Bractwa a amerykańskimi dygnitarzami nie mógł być gorszy dla Egiptu, bo nastąpił krótko po tym jak islamscy terroryści zamordowali 31 żołnierzy i ranili 45 innych po serii ataków na półwyspie Synaj. 


Wprawdzie do ataków przyznali się terroryści Państwa Islamskiego, ale Sisi odpowiedzialnością obarczył Bractwo Muzułmańskie. "Egipt prowadzi wojnę przeciwko najsilniejszej, a zarazem tajnej grupie w ostatnich 20 latach", powiedział prezydent Sisi i dodał, że "organizacja ma tajne cele, utajone przekonania i konspiracyjne fora". 


Egipscy publicyści i dziennikarze również krytykowali amerykańską administrację za jego związki z Bractwem Muzułmańskim.


"Administracja USA nadal naraża swoje relacje z Egiptem poprzez umizgi do Bractwa Muzułmańskiego. Bractwo chce wrócić na arenę polityczną poprzez amerykańskie drzwi oraz ataki terrorystyczne. Polityka amerykańska jest pokrętna i nie można jej ufać", napisał czołowy publicysta Ezzat Ibrahim.


Inny egipski publicysta, Mohamed Salmawi, ostro zaatakował amerykańską administrację, którą oskarżył o kłamstwa i podwójne standardy. Powiedział, że spotkanie między amerykańskimi dostojnikami a Bractwem Muzułmańskim, pokazuje oszukańczą amerykańską politykę wobec islamskich grup terrorystycznych.


"Władze amerykańskie mówią, że zwalczają te grupy u siebie w domu, kiedy wspierają je zagranicą. To spotkanie jest śmiertelną wskazówką, bo pokazuje, że Waszyngton nie porzucił swojej polityki podwójnych standardów wobec terroryzmu islamskiego", napisał Salmawi. 


Salmawi wypomniał też Amerykanom, że przymykają oczy na hipokryzję Bractwa Muzułmańskiego.


- Na przykład jeden z liderów Bractwa Muzułmańskiego apelował do narodu egipskiego, że Egipcjanie powinni milionami maszerować, żeby uwolnić Jerozolimę spod żydowskiej okupacji, a obalony prezydent Muhamed Mursi przed wybraniem go na prezydenta nazwał Żydów potomkami małp i świń. Po angielsku Bractwo Muzułmańskie mówi jedno, a po arabsku coś kompletnie innego - dodał Salmawi.


Said Lindawi, wpływowy egipski ekspert ds. międzynarodowych, nazwał to spotkanie Bractwa z administracją Obamy "daniem zielonego światła na ataki terrorystyczne przeciwko Egiptowi".


"Amerykańska administracja odmówiła uznania Bractwa Muzułmańskiego za grupę terrorystyczną. Amerykanie ciągle powtarzają, że Bractwo Muzułmańskie nie jest odpowiedzialne za ataki terrorystyczne w Egipcie", powiedział Lindawi.


Poprzez wspieranie Bractwa Muzułmańskiego amerykańska administracja wysyła złą wiadomość do umiarkowanych Arabów i muzułmanów. Ten przekaz oznajmia, że Waszyngton wierzy w to, że istnieją dobrzy i źli terroryści.


Sądząc po wściekłych reakcjach w Egipcie, to stało się jasne, że większość umiarkowanych Arabów i muzułmanów już dłużej nie widzi USA w roli sojusznika w wojnie przeciwko islamskim grupom terrorystycznym. A co jest jednak jeszcze bardziej zatrważające, że oni widzą Amerykę jako przyjaciółkę i sojuszniczkę terrorystów.


Tłumaczenie i pierwsza publikacja polskiego tłumaczenia portal Erec Israel.Khaled Abu Toameh

-
urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News. Ten wielokrotnie nagradzany dziennikarz w maju 2014 roku otrzymał prestiżową Nagrodę im. Daniela Pearla za "odwagę i obiektywizm z jakimi opisuje życie w Gazie i na Zachodnim Brzegu [...] oraz konsekwentne pozostawanie po stronie prawdy".

 

Od Redakcji

Podczas wywiadu dla stacji telewizyjnej Vox.com, dziennikarz, Matt Yglesias, zadał prezydentowi Obamie pytanie czy ”media czasem nie wyolbrzymiają poziomu terroryzmu i chaosu, aby wpędzić ludzi w panikę, w odróżnieniu od długoterminowego problemu zmian klimatycznych i epidemii chorób zakaźnych?


Prezydent zauważył, że Amerykanie mają pewien powód do niepokoju, ale zgodził się, że media wyolbrzymiają problem terroru, ze względu na generalną tendencję do sensacyjnych wiadomości. O terrorystach amerykański prezydent powiedział, że są to “gwałtowni, wściekli zeloci, którzy obcinają głowy, lub urządzają strzelaninę do jakiejś grupy ludzi w delikatesowym sklepie w Paryżu”. 


Prezydent bardzo starannie unika jakichkolwiek wzmianek o religijnej motywacji terrorystów i narodowości czy wyznaniu ofiar. Jak zauważył Shakespeare – w tym szaleństwie jest metoda. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Egipt nawiązuje współpracę z Rosją mieczysławski 2015-02-13


Dysydenci

Znalezionych 289 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk