Prawda

Niedziela, 3 marca 2024 - 03:46

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie


Khaled Abu Toameh 2021-12-09

Jeśli prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, rzeczywiście jest zainteresowany powrotem do stołu negocjacyjnego z Izraelem, musi zdecydować, czy jest po stronie swojego partnera chcącego pokoju, Izraela, czy swoich politycznych wrogów - Hamasu. Na zdjęciu: Przywódca Hamasu Chaled Maszaal (po lewej) spotyka się z “prezydentem” AP Mahmoudem Abbasem w Kairze 23 lutego 2012 (Zdjęcie: Mohammed al-Hums/Flash90)
Jeśli prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, rzeczywiście jest zainteresowany powrotem do stołu negocjacyjnego z Izraelem, musi zdecydować, czy jest po stronie swojego partnera chcącego pokoju, Izraela, czy swoich politycznych wrogów - Hamasu. Na zdjęciu: Przywódca Hamasu Chaled Maszaal (po lewej) spotyka się z “prezydentem” AP Mahmoudem Abbasem w Kairze 23 lutego 2012 (Zdjęcie: Mohammed al-Hums/Flash90)

Prezydent Autonomii Palestyńskiej (AP), Mahmoud Abbas, powiedział ostatnio, że jest zainteresowany wznowieniem rozmów pokojowych z Izraelem. Oświadczył to w przeddzień spotkania 23 listopada z rosyjskim prezydentem, Władimirem Putinem, w kurorcie nad Morzem Czarnym, Soczi.


Abbas zaznaczył, że chce wznowienia rozmów z Izraelem pod auspicjami Rosji i trzech pozostałych członków Międzynarodowego Kwartetu: Unii Europejskiej, Narodów Zjednoczonych i Stanów Zjednoczonych.


Jeśli prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, rzeczywiście jest zainteresowany powrotem do stołu negocjacyjnego z Izraelem, musi zdecydować, czy jest po stronie swojego partnera chcącego pokoju, Izraela, czy swoich politycznych wrogów - Hamasu. Abbas musi zdecydować, czy należy do propokojowego obozu w Izraelu i w świecie arabskim, czy do wrogów pokoju, razem z Hamasem, Palestyńskim Islamskim Dżihadem i ich patronami w Iranie.   

Obecnie wydaje się, że Abbas chce jednego i drugiego. Z jednej strony, przedstawia siebie jako umiarkowanego i pragmatycznego przywódcę, który stara się ożywić proces pokojowy z Izraelem. Abbas komunikuje to nie tylko Rosjanom, ale także przedstawicielom administracji USA i UE, z którymi w ostatnich miesiącach regularnie się spotykał.


Z drugiej strony, Abbas mówi również Palestyńczykom, że ma dużo sympatii dla Hamasu i jest nawet gotowy włączyć go w przyszły rząd jedności Palestyny.


To jest ten sam Hamas, który nie uznaje prawa Izraela do istnienia i sprzeciwia się jakiejkolwiek normalizacji stosunków lub porozumieniu pokojowemu z „syjonistycznym tworem”.   


Abbas, innymi słowy, mówi ludziom Zachodu, że popiera pokój z Izraelem, a równocześnie wyciąga rękę do wspieranej przez Iran grupy terrorystycznej, która otwarcie głosi zamiar zlikwidowania Izraela i prowadzenia dżihadu (świętej wojny) z Żydami.  


Hamas jest zagrożeniem nie tylko dla Izraela, ale także dla reżimu AP. Abbas i Hamas skaczą sobie do gardeł od 2007 roku, kiedy Hamas przechwycił władzę w Strefie Gazy przez krwawy zamach stanu i zrzucał ludzi Abbasa z dachów wysokich domów.


W tym miesiącu Abbas dowiódł, że próbuje działać na obie strony w sprawie procesu pokojowego z Izraelem i Hamasem, po tym, jak brytyjska ministra spraw wewnętrznych, Priti Patel ogłosiła w parlamencie „decyzję zdelegalizowania na terenie Wielkiej Brytanii wojowniczego, islamistycznego, terrorystycznego ruchu Hamas w całości ". Zdrowy rozsądek mówi, że Abbas powinien był z radością przyjąć to posunięcie przeciwko swoim rywalom w Hamasie, grupie, która okrzyczała go zdrajcą, organizowała zamach stanu i nie ukrywa pragnienia usunięcia go od władzy.


Brytyjska decyzja zdelegalizowania Hamasu jest niewątpliwie dobrą wiadomością dla Abbasa, który przez ostatnie dziesięć lat dokonywał wielkich starań, by podważyć Hamas i zakończyć jego rządy nad dwoma milionami Palestyńczyków w Strefie Gazy.  

"Hamas ma znaczące terrorystyczne możliwości, włącznie z dostępem do szerokiego wachlarza nowoczesnej broni, jak też szkolenia terrorystów - powiedziała Patel 19 listopada. – Dlatego dzisiaj delegalizujemy Hamas w całości”.  

Zamiast przyjąć z zadowoleniem brytyjską decyzję delegalizacji Hamasu, Abbas był jednym z pierwszych Palestyńczyków, którzy potępili ten krok. Przez potępienie tej decyzji Abbas informuje społeczność międzynarodową, że w rzeczywistości popiera terror i Hamas.  


Oświadczenie
 wydane przez ministerstwo spraw zagranicznych Abbasa w Ramallah potępiło decyzję rządu brytyjskiego uznania Hamasu za organizację terrorystyczną. W oświadczeniu powiedziano, że Palestyńczycy uważają brytyjskie posunięcie za „nieuzasadniony atak na naród palestyński”.  


Najbardziej śmiechu wartą częścią oświadczenia palestyńskiego ministerstwa jest ta, w której  twierdzi się, że brytyjska decyzja „stawia przeszkody na drodze do osiągnięcia pokoju”. Jak może decyzja delegalizacji grupy terrorystycznej, która przysięgła nigdy nie zawrzeć pokoju z Izraelem, być postrzegana jako „przeszkoda” dla pokoju?  


A jednak w świecie Autonomii Palestyńskiej wygląda na to, że zakazywanie działania radykalnej grupie terrorystycznej jest złą rzeczą.  

"[Palestyńskie] ministerstwo wzywa rząd brytyjski, by zaprzestał polityki podwójnych standardów i natychmiast cofnął tę decyzję” – czytamy dalej w oświadczeniu.

Brudna gra podwójnych standardów jest jednak tym, co przez dziesięciolecia Abbas i kierownictwo AP doprowadzili do doskonałości.


Kroki podjęte przez Abbasa i AP w walce z Hamasem są znacznie poważniejsze niż decyzja brytyjskiego rządu, by zdelegalizować tę grupę terrorystyczną.


W 2007 roku Abbas wydał "dekret prezydencki", którym praktycznie zakazał działalności Hamasu i jego zbrojnej milicji. To posunięcie przyszło wkrótce po zdymisjonowaniu przez Abbasa kierowanego przez Hamas palestyńskiego rządu jedności.  


Od 2018 roku Abbas narzuca szereg ekonomicznych i finansowych sankcji na rządzoną przez Hamas Strefę Gazy jako część starań o zachęcenie Palestyńczyków, by zbuntowali się przeciwko grupie terrorystycznej, Hamasowi.


Z powodu sankcji, które jak dotąd nie pomogły usunąć Hamasu od władzy, dziesiątki tysięcy Palestyńczyków straciło pracę lub jedyne źródło dochodów. Nie trzeba dodawać, że sankcje tylko pogorszyły ekonomiczny i humanitarny kryzys w Strefie Gazy.


Ponadto Abbas zawiesił wypłacanie pensji członkom Palestyńskiej Rady Legislacyjnej z ramienia Hamasu, zwolnił z pracy związanych z Hamasem pracowników z organów nadzorowanych przez AP i aresztował tysiące zwolenników tej grupy na Zachodnim Brzegu [w Judei i Samarii].


Tego samego dnia, w którym ministerstwo Abbasa potępiło brytyjską decyzję, jego siły bezpieczeństwa aresztowały Husseina Zijada, nauczyciela z Betlejem, pod zarzutem wyrażania poparcia dla Hamasu.


Cytowano ojca Zijada, który mówił, że oficjalnym powodem aresztowania było to, że jego syn “obraził palestyńską flagę” przez powiedzenie uczniom, że woli flagę Hamasu.


Tego samego dnia, kiedy ministerstwo Abbasa potępiło brytyjską decyzję przeciwko Hamasowi, palestyńskie siły bezpieczeństwa napadły na zwolenników Hamasu w Ramallah za publiczne wznoszenie flag Hamasu.


Według informacji w palestyńskich mediach, palestyńskie siły bezpieczeństwa obrzucały kanistrami z gazem łzawiącym zwolenników Hamasu i skonfiskowały niesione przez nich flagi Hamasu.  


W podobnym incydencie kilka tygodni temu palestyńskie siły bezpieczeństwa zaatakowały zwolenników Hamasu w mieście Bala'a na północy Zachodniego Brzegu [Judei i Samarii] aresztowały wielu ludzi i skonfiskowały flagi Hamasu.


Abbas doskonale wie, że gdyby nie obecność Izraela na Zachodnim Brzegu [w Judei i Samarii], Hamas odebrałby mu władzę dawno temu. Kiedy Abbas potępiał brytyjską decyzję, Izrael ogłosił, że aresztował dziesiątki terrorystów na Zachodnim Brzegu [w Judei i Samarii], podejrzanych o planowanie zamachów terrorystycznych na Izraelczyków.


Takie działania izraelskich sił bezpieczeństwa utrzymują Abbasa i palestyńskie kierownictwo w bezpieczeństwie i chronią ich przed terroryzmem Hamasu.


Niemniej, zamiast podziękować Izraelowi za rozprawianie się z Hamasem, Abbas nadal w straszliwych słowach nieustannie potępia Izrael. Zamiast wyrazić wdzięczność brytyjskiemu rządowi za zdelegalizowanie Hamasu, Abbas wybiera potępienie brytyjskiej decyzji i bronienie Hamasu.


Pora, by Abbas i inni palestyńscy przywódcy powiedzieli wreszcie prawdę, po której są stronie: po stronie tych, którzy walczą z terrorem i których traktują jako wrogów, czy po stronie tych, którzy pragną ich obalić i stworzyć jeszcze jedną fundamentalistyczną dyktaturę i wymazać Izrael z mapy świata.


For Palestinians, Terrorism or Peace? Abbas Wants It Both Ways

Gatestone Institute, 29 listopada 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk