Prawda

Środa, 28 wrzesnia 2022 - 21:50

« Poprzedni Następny »


Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej


Joseph Opoku Gakpo 2021-10-12


W Nigerii brakuje genetycznie modyfikowanych nasion wspięgi wężowatej, bo popyt na tę odporną na owady odmianę radykalnie przekracza podaż.  


Naukowcy sektora publicznego, którzy stworzyli tę wysokoplenną odmianę, mają trudności z wyprodukowaniem wystarczającej ilości certyfikowanych nasion, by zaspokoić olbrzymi popyt po tym, jak farmerzy, posadzili je na próbę w ubiegłym roku i opowiadali o tym, jak pomogła ochronić ich pola przed żarłocznym owadem, który niszczy strąki roślin. W grudniu 2019 roku Nigeria zaaprobowała komercyjne używanie odpornej na te owady odmiany.


Hajia Dijesaidu, koordynatorka Organizacji Kobiet Właścicielek Małych Gospodarstw, powiedziała, że pierwszy raz posadziła nasiona GM wspięgi wężowatej w zeszłym roku i otrzymała wyższe plony i zmniejszone żerowanie owadów. Zaprosiła kilka członkiń swojej organizacji, żeby zobaczyły jej pola i wszystkie zażądały nowej odmiany.  


“Widzą, że daje wyższe plony i nie pochłania pieniędzy [na środki owadobójcze]. Wymaga mniej pracy i mniej oprysków. Opryskałam pole tylko dwa razy. Przy naszych poprzednich nasionach robiliśmy opryski 10 do 12 razy przed zbiorami” – powiedziała Alliance for Science podczas naszej niedawnej wizyty u niej na farmie w Nigerii.


Ale Dijesaidu i inni członkowie jej organizacji, która liczy około 25,5 tysiąca członków, nie mogli zdobyć tyle nasion wspięgi wężowatej PBR, ile chcieli posadzić w tym roku. “Chciałabym, żeby te firmy [nasiennicze] dostarczyły nam więcej nasion PBR następnym razem, bo nasi ludzie je chcą” – powiedziała. 

 

Ahiaba M. Sylvanus, właściciel niewielkiej farmy w stanie Kaduna State, miał podobne doświadczenie. Ten 63-letni farmer wydaje na ogół około 20 tysięcy naira (50 dolarów) rocznie na pestycydy – koszt, który redukuje jego zyski. W zeszłym roku, kiedy posiał GM wspięgę wężowatą, wydał tylko około 25 procent tej sumy. 


“Zacząłem żałować, że odmiana GM wspięgi nie istniała wcześniej – powiedział. – Jest tyle korzyści… Mniej pracujemy i kupujemy mniej środków chemicznych do oprysków. Opryskujemy GM wspięgę dwa do trzech razy. Ale te inne opryskujemy do ośmiu razy”.


Zapytany, czy będzie uprawiał GM wspięgę wężowatą w przyszłym roku, powiedział: Nie mam jej jeszcze”, bo ziarna nie są już dostępne na rynku. Powiedział, że rozważa zasianie nasion, które oszczędził z zeszłorocznych zbiorów, jeśli nie dostanie certyfikowanych.  


Kiedy w lipcu rozpoczął się sezon siania, Instytut Badań Rolnych (IAR), który wraz z uniwersytetem Ahmadu Bello stworzył tę odmianę, przekazał tony nasion trzem nigeryjskim firmom nasienniczym i kilku farmerskim grupom spółdzielczym na sprzedaż dla farmerów. Zapasy skończyły się jednak szybko i farmerzy chcą więcej wspięgi wężowatej PBR, znanej komercyjnie jako SAMPEA 20-T.


Profesor Mohammed Ishiyaku, dyrektor wykonawczy IAR mówi, że spodziewano się braków, ponieważ proces wprowadzania nasion GM w Nigerii nadal jest na początkowym etapie. “Teraz zabrakło nasion, ponieważ to jest dopiero początek. Popyt na te nasiona daleko przewyższył to, co jesteśmy w stanie wyprodukować. Następnym krokiem dla nas jest więc rozszerzenie bazy produkcji nasion, a wtedy firmy nasienne mogą produkować nasiona, by zaspokoić popyt ze strony farmerów” – powiedział.


Przemysł nasienniczy jest zaskoczony popytem


Onyibe Onyisi John, dyrektor Gold Agric Nigeria Ltd., jednej z lokalnych firm nasienniczych, zakontraktowanych do dystrybucji nasion GM do farmerów, powiedział, że jego firma nigdy wcześniej nie spotkała równie popularnej odmiany. Nie otrzymali jednak wystarczającej ilości nasion od IAR i dostępne zapasy szybko zostały wyprzedane.


“Kiedy rozpoczęli, dali nam 2,5 ton na próbę. To było za mało. 2,5 tony nie wystarczyły nawet na miesiąc – powiedział John do Alliance for Science. – My w firmach nasienniczych mamy dużo do zrobienia… Nie mieliśmy odmiany, na którą są zamówienia tak duże, jak na PBR wspięgę wężowatą”.


Bala Dari Kayi, dyrektor generalny Tecnic Seeds, powiedział, że 2,5 tony nasion wspięgi wężowatej PBR nie wystarczyły nawet na dwa tygodnie. “Farmerzy zawsze szukają sposobów obniżenia kosztów produkcji – powiedział. - Wspięga wężowata PBR jest znakomita w porównaniu do innych wspięg”.


Benjamin Ameh Abraham, kierownik administracyjny w Maina Seeds, powiedział, że szybko sprzedał dostarczony zapas, choć farmerzy płacili 1000 naira (2,4 dolara) za kilogram nasion wspięgi wężowatej PBR w porównaniu do 800 naira (1,9 dolara) za kilogram konwencjonalnych nasion. „Sądzimy, że wielu farmerów nadal będzie chciało tej odmiany, bo tyle od niej zyskują” – Abraham.


“Olbrzymie korzyści” 


Wspięga wężowata jest podstawową roślina uprawną, która zawiera dużo białka i jest konsumowana przez około 200 milionów ludzi w Afryce jako codzienne pożywienie. Zazwyczaj gotuje się ją i zjada ze źródłami węglowodanów, takimi jak zielone banany i ryż. Chociaż Nigeria jest największym producentem wspięgi wężowatej w Afryce, roczny niedobór produkcji wynosi ponad 500 tysięcy ton.    


Wiele z tych niedoborów można przypisać destrukcyjnemu szkodnikowi Maruca vitrata, który potrafi zniszczyć do 100% plonów. Te owady są szczególnie niszczycielskie, ponieważ  niszczą nie tylko kwiaty i pąki, ale także strąki wspięgi wężowatej, powodując olbrzymie straty ziaren.


Wspięga wężowata PBR dostarcza wrodzonej ochrony przed szkodnikiem z powodu wprowadzenia genu z Bacillus thuringiensis (Bt), naturalnie występującej w glebie bakterii, szeroko używanej w organicznym rolnictwie. Nigeria jest pierwszym krajem na świecie, który wprowadził na rynek wspięgę Bt, a podobne projekty rozpoczęły się w Ghanie i Burkina Faso pod auspicjami mieszczącej się w Kenii AATF (dawniej nazywanej African Agricultural Technology Foundation).


Ishiyaku powiedział, że farmerzy, którzy uprawiają GM wspięgę wężowatą, otrzymują olbrzymie korzyści, ponieważ mogą znacząco obniżyć koszty pestycydów i osiągają wyższe plony. Odmiana PBR daje 2,9 ton na hektar w porównaniu do 1,9 do 2 ton niemodyfikowanych genetycznie odmian.  

 

Nigerian farmers just can’t get enough of GMO cowpea seeds

Alliance for Science, 4 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJoseph Opoku Gakpo

Dziennikarz z Ghany, zajmujący się problematyką środowiska, rolnictwa i rozwoju wsi. Ukończył studia dziennikarskie i rolnicze. Współpracuje z Alliance for Science od 2016 roku.     

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1343 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Przeciwko autentyczności   Winegard   2022-09-27
Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk