Prawda

Poniedziałek, 29 listopada 2021 - 14:55

« Poprzedni Następny »


Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy


Jerry A. Coyne 2021-10-08


Chociaż sam Darwin naszkicował różnicę między doborem naturalnym a doborem płciowym, dobór płciowy jest w rzeczywistości specjalnym przypadkiem doboru naturalnego. Dobór płciowy jest po prostu doborem naturalnym między osobnikami tego samego gatunku pod względem ich zdolności zdobycia partnera: jedno z wielu zachowań, które determinują, jak wiele genów pozostawisz po sobie. I są wypadki, kiedy trudno ustalić, który rodzaj doboru zachodzi. Jeśli plemniki samca pływają szybciej niż plemniki innych samców w gatunku, w którym samice są wielokrotnie zapładniane (np. muszki owocowe) to czy ten samiec doświadcza pozytywnego doboru naturalnego, czy płciowego?

No cóż, szczegóły nie mają znaczenia, jak długo wiemy, co się dzieje. W nowym artykule w “Nature Communications” (streszczonym także w “Current Biology”), grupa badaczy pokazała, jak dobór płciowy może być w konflikcie z innymi postaciami doboru naturalnego. Eksperyment był trudny i pracochłonny, ale wyniki można przekazać dość prosto, więc spróbuję.  


Jeśli chcecie przeczytać tylko jeden z tych artykułów, polecam drugi, ponieważ jest krótszy, napisany dla mniej wyspecjalizowanego czytelnika, niemniej jest to dobre streszczenie. Jeśli jednak chcesz oryginalną pracę, kliknij link pod zrzutem z ekranu poniżej lub weź pdf tutaj.


Żeby przeczytać artykuł z Current Biology kliknij na link pod poniższym zrzutem z ekranu lub w pdf jest tutaj. 


Zaczynamy z seksualnie dymorficznym chrząszczem (poniżej), Gnatocerus comutus, “rogatek spichrzowy”, który jest szkodnikiem w zbożu i jego przetworach. Jak widać, cechuje się silnym dymorfizmem płciowym, z samcami o większej głowie i wielkiej parze żuwaczek (strzałki). Samice nie mają takich żuwaczek przekształconych w haki. To jest wskazówka, że żuwaczki nie służą do obrony przed drapieżnikami, ale są używane w rywalizacji między samcami o samice (gdyby pomagały w zdobywaniu pokarmu lub odpędzaniu drapieżników, samice powinny także je mieć). I rzeczywiście, żuwaczki są właśnie tylko do tego używane.  Na podstawie tej różnicy naukowcy stawiają hipotezę, że istnieje metaboliczny koszt wyhodowania takich żuwaczek i chociaż samce z żuwaczkami mają ogólnie większe przystosowanie, jeśli usuniesz rywalizację między samcami, żuwaczki nie dadzą selekcyjnych korzyści. W takim wypadku byłby dobór na ewolucję mniejszych żuwaczek, bo zasoby użyte na nie można zużyć na inne aspekty przystosowania. Za każdym razem, kiedy widzimy dymorfizm płciowy z nieporęczną lub rzucająca się w oczy cechą, możemy przewidzieć, że ta cecha pociąga za sobą koszty i jest związana z doborem płciowym (ogon pawia jest tego klasycznym przykładem).  


Autorzy tej pracy wykonali pomysłowy eksperyment. Zamiast usuwać rywalizację między samcami (można to zrobić przez zestawianie par jeden samiec jedna samica przez pokolenia; przewiduje się, że żuwaczki zmalałyby), wystawili samce i samice (osobno) na krwawego drapieżnika, owada-zabójcę Amphibolus venator, który w naturze nie żeruje regularnie na G. comutus, ale zje wszystko, co napotka.


Tutaj jest ten owad-zabójca i jego potencjalna zdobycz (z artykułu w „Current Biology”):Co się stało?


Najpierw przez 7 pokoleń samców, które umknęły drapieżnikowi, kojarzonymi z (nie wyselekcjonowanymi) samicami, potomstwo miało mniejsze żuwaczki. Najwyraźniej nie broniły się przed zabójcą; żuwaczki wydawały się raczej przeszkodą do przeżycia. Autorzy sugerują, że są one ciężkie i hamują ruchliwość, kiedy trzeba uciekać przed drapieżnikiem.


I, jak przewidywano, samce o mniejszych żuwaczkach, których potomkowie przetrwali przez 7 pokoleń drapieżnictwa, przegrywały, kiedy pozwolono im rywalizować z normalnymi samcami o samice: wygrywały o połowę rzadziej w porównaniu do samców z grupy kontrolnej. Żuwaczki liczą się w okresie godów! 


Czego nie oczekiwano, to tego, że samice, które były potomkami samców narażonych na drapieżniki, stały się  lepiej przystosowane.  Dlaczego? Ponieważ powiększyły się ich odwłoki, być może dla umożliwienia produkcji większej liczby jajeczek. (Alternatywnym wyjaśnieniem jest, że powiększyły się narządy do przechowywania plemników, umożliwiając składowanie większej ich ilości.) Dlaczego jednak to się zdarzyło? Prawdopodobnie istnieje genetyczna korelacja między wielkością samczych żuwaczek a wielkością albo odwłoku, albo narządów do przechowywania plemników u samic, jeśli więc zmniejszają się jedne, te drugie powiększają się. Istnieją na to niezależne dowody. (Nie znamy szlaków rozwojowych, które wiążą samcze żuwaczki i samicze odwłoki.) 


Pokazuje to nie tylko koszt doboru płciowego, ale koszt nałożony na zarówno samce, jak samice. Gdyby nie było rywalizacji między samcami i samce miałyby małe żuwaczki, samice miałyby więcej potomstwa. Można zapytać więc: skoro jest koszt większych żuwaczek dla obu płci, dlaczego samce nadal ewoluowały większe żuwaczki?


Odpowiedzią musi być to, że geny, które podnosiły rozmiary żuwaczek w przeszłości, nadal dawały korzyści NETTO w stosunku do genów na mniejsze żuwaczki. Innymi słowy, ich koszt w postaci mniejszej zdolności uniknięcia drapieżników był z nawiązką rekompensowany korzyścią wygrywania konkurencji o samice. To pokazuje, że wzrost przystosowania u jednej płci (większe żuwaczki u samców) może odbywać się kosztem zmniejszenia przystosowania u drugiej płci (mniejsza reprodukcja samic o mniejszych odwłokach).


I tak Natura utkała tutaj splątaną sieć, ale nieco rozplątaną przez mozolne eksperymenty badaczy.  


Sexual versus natural selection: a-case in beetles

Why Evolution Is True, 4 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska Jerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt" (polskie wydanie "Wiara vs. fakty. Dlaczego religia i nauka nie są zgodne). Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1248 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk