Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 06:23

« Poprzedni Następny »


Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce


Press Release 2023-05-01

Po raz pierwszy naukowcy organizują się, by przeciwstawić się polityce tożsamości

Interdyscyplinarna grupa 29 wybitnych naukowców, w tym dwóch laureatów Nagrody Nobla, opublikowała w „Journal of Controversial Ideas” pierwszy w swoim rodzaju, recenzowany artykuł rzucający światło na ideologiczny atak na naukę, jaki ma miejsce na zachodnich uniwersytetach, w wydawnictwach i instytucjach finansujących naukę. Równocześnie w artykule opublikowanym w "Wall Street Journal" (https://www.wsj.com/articles/the-hurtful-idea-of-scientific-merit-controversy-nih-energy-research-f122f74d) dwoje autorów wyjaśnia, dlaczego pomysł, że teorie naukowe powinny być oceniane na podstawach merytorycznych, a nie na podstawie polityki tożsamości, stał się nie do przyjęcia – do tego stopnia, że zamiast do któregoś z pism naukowych trafił do pisma publikującego kontrowersyjne tezy.

Artykuł opisuje obecne zderzenie w nauce między klasycznymi wartościami liberalnymi, takimi jak podstawy merytoryczne,a nowym, postmodernistycznym światopoglądem, który twierdzi, że rzeczywistość jest subiektywna i może być zrozumiana jedynie poprzez „przeżyte doświadczenie” naukowca, które z kolei zależy od płci, pochodzenia etnicznego i innych niezmiennych cech. Ta ideologia jest narzucana przez funkcjonariuszy i biurokrację „różnorodności, równości i inkluzywności” (Diversity, Equity, Inclusion - DEI), które zakorzeniły się w środowisku akademickim. Ponieważ nauka opiera się na poszukiwaniu obiektywnych prawd, ta ideologia zagraża całemu przedsięwzięciu naukowemu.


(Preprint artykułu 29 naukowców jest dostępny tutaj: https://iopenshell.usc.edu/pubs/pdf/JCI_Merit_final.pdf, a pełny artykuł pojawi się tutaj: https://journalofcontroversialideas.org/article/3/1/236 na stronie internetowej czasopisma.)


Co zawiera artykuł? 


Artykuł ustala, po pierwsze, w jaki sposób podstawa merytoryczna jest jednym z filarów klasycznego liberalizmu, humanizmu i demokracji. Oparta na podstawach merytorycznych nauka okazała się skuteczna w osiąganiu postępów technologicznych, zmniejszaniu ludzkiego cierpienia i poprawie jakości życia na całym świecie.


Artykuł dokumentuje trwające próby podważenia podstawowych zasad klasycznego liberalizmu i zastąpienia podstaw merytorycznych w nauce ideologią tożsamościową, Krytyczną Sprawiedliwością Społeczną (Critical Social Justice - CSJ).


Autorzy wyjaśniają filozoficzne źródła konfliktu, dokumentują wtargnięcie ideologii do instytucji naukowych, omawiają niebezpieczeństwa związane z porzuceniem podstaw merytorycznych i proponują alternatywne, humanistyczne podejście do nierówności i niesprawiedliwości społecznej.


Artykuł, skrupulatnie udokumentowany, dostarcza historycznych dowodów na to, że nauka oparta na podstawach merytorycznych jest skuteczna i sprawiedliwa, ilustruje niebezpieczeństwa związane z podporządkowaniem nauki kontroli ideologicznej oraz rzuca światło na obecny atak na podstawy merytoryczne i naukę.


Jaki jest cel tego artykułu?


Anna Krylov, profesor chemii na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, wyjaśnia:

„Naszym celem jest dotarcie do szerokiej, interdyscyplinarnej społeczności akademickiej, zwłaszcza STEMM [nauka, technologia, inżynieria, matematyka i medycyna]. Z naszego doświadczenia wynika, że ludzie w STEMM są mniej świadomi natury i źródła obecnych ataków na podstawy merytoryczne niż socjologowie. Wielu nie widzi, co dzieje się tuż pod ich nosem. Nie rozumieją, w jakim stopniu nieliberalna ideologia już zastąpiła podstawy merytoryczne”.

Kryłow wyjaśnia, że sporządzona przez autorów obszerna lista przykładów przenikania polityki tożsamości do nauki jest niezbędna, aby temu przeciwdziałać, pokazuje również jak zwolennicy CSJ bagatelizują i zaciemniają zakres swoich wpływów.


W konfrontacji z oburzającymi przykładami tej ideologicznej ingerencji — takimi jak zakaz używania pospolitych angielskich słów, wprowadzenie kryterium płci i rasy przy cytowaniu prac naukowych lub selekcji recenzentów, eliminowanie kandydatów na stanowiska wydziałowe za stwierdzenie, że będą traktować studentów tak samo bez względu na ich rasę lub płeć – często słyszy się, że „te przypadki muszą być wyjątkami” lub „przesadzasz, to nie jest prawdziwe DEI”.


Kryłow ma nadzieję, że obszerna prezentacja przykładów w artykule przekona społeczność naukową, że w rzeczywistości to właśnie robi DEI. Pyta na przykład: „Który z 67 artykułów w specjalnym wydaniu ‘Journal of Chemical Education’ na temat DEI, obejmujący takie tematy, jak dekolonizacja programu nauczania chemii, chemia a rasizm oraz tożsamość płciowa i orientacja seksualna na lekcjach chemii, jest wyjątkiem?”


Inni wybitni współautorzy wyjaśnili własne motywacje udziału w przygotowanie tego artykułu.


Laureat Nagrody Nobla Arieh Warshel powiedział: „Martwię się, że część naukowego establishmentu promuje zły kierunek w nauce. Porzucenie podstaw merytorycznych uniemożliwi Ameryce konkurowanie w coraz bardziej technologicznym świecie. Zdecydowałem się wziąć udział w tym przedsięwzięciu, aby pomóc powstrzymać to rosnące zagrożenie dla amerykańskiej nauki”.


Sir Walter Bodmer
, profesor genetyki i onkologii na Uniwersytecie Oksfordzkim, napisał: „Jestem bardzo zaniepokojony szybko rosnącymi podstępnymi skutkami dogmatycznej postmodernistycznej postawy wobec faktów i logicznych argumentów, nawet w bardzo szanowanych instytucjach akademickich i czasopismach naukowych. Te, na przykład, kwestionują potrzebę uwzględnienia genetycznego pochodzenia etnicznego z powodów medycznych, a nawet biologicznej definicji płci”.


Bodmer kontynuował: „Takie postawy zagrażają podstawom postępu naukowego, od którego zależy nasz obecny i przyszły dobrobyt, który z kolei zależy od uznania bezstronnych podstaw merytorycznych zarówno nauki, jak i naukowców. Mam nadzieję, że nasz artykuł będzie sygnałem alarmowym, zwłaszcza dla społeczności naukowej, pokazując niebezpieczeństwo tej coraz bardziej rozpowszechnionej podstępnej akceptacji postmodernistycznych przekonań”.


Dlaczego artykuł został opublikowany w „Journal of Controversial Ideas”?


Jak wyjaśnia artykuł w „Wall Street Journal”, autorzy próbowali opublikować swój artykuł w Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) jako reakcja na  kilka punktów widzenia prezentowanych przez czasopismo. Doradzono im usunięcie określenia „podstawy merytoryczne” z tytułu, ponieważ według redakcji czasopisma „ta koncepcja podstaw merytorycznych, o czym z pewnością wiedzą autorzy, była szeroko i słusznie krytykowana jako pusta…”.


To skłoniło autorów do wyjaśnienia w artykule, że „merytokracja w nauce jest nie tylko kontrowersyjną ideą, ale w niektórych kręgach kwestionuje się samo istnienie podstaw merytorycznych jako koncepcji”. „Ostatecznie - mówi Kryłow - PNAS odrzucił artykuł z powodów, które wydawały się być w dużej mierze ideologiczne”.


Po kilku kolejnych nieudanych próbach zainteresowania tekstem czasopism naukowych, autorzy zwrócili się do „Journal of Controversial Ideas”, gdzie został on opublikowany po dwóch niezależnych recenzjach. Czasopismo zostało założone przez Petera Singera i dwóch innych filozofów moralności, których celem jest promowanie „swobodnego badania kontrowersyjnych tematów”.


Komentując publikację w „Journal of Controversial Ideas”, współautorka i profesor matematyki, Svetlana Jitomirskaya, pisze: „Uważam za całkowicie absurdalne, że w ogóle musieliśmy napisać ten artykuł, nie wspominając tego, że trzeba było go opublikować w ‘Journal of Controversial Ideas’. Czy nie jest oczywiste, że nauka powinna opierać się na podstawach merytorycznych? Sądziłam, że żaden naukowiec nie traktuje poważnie argumentów przeciwnych. Byłam zszokowana powodami, dla których PNAS odrzucił nasz artykuł. Recenzenci, przypuszczalnie wybitni naukowcy, wyraźnie opowiadali się za przeciwstawnymi argumentami”.


O autorach


Artykuł jest napisany przez interdyscyplinarną grupę naukowców i intelektualistów z różnych dziedzin, w tym biologii, medycyny, fizyki, chemii, informatyki, matematyki, statystyki, inżynierii, psychologii, filozofii, finansów, ekonomii i amerykanistyki.


Autorzy pracują w siedmiu krajach: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Australii, Nowej Zelandii i Izraelu.


Są to: 

 • Dorian Abbot (University of Chicago, US)
 • Andreas Bikfalvi (University of Bordeaux, France)
 • April Bleske-Rechek (University of Wisconsin–Eau Claire, US)
 • Sir Walter Bodmer (University of Oxford, UK)
 • Peter Boghossian (University of Austin, US)
 • Carlos Carvalho (University of Texas–Austin, US)
 • Joseph Ciccolini (Aix Marseille University, France)
 • Jerry Coyne (University of Chicago, US)
 • Jürgen Gauss (University of Mainz, Germany)
 • Peter Gill (University of Sydney, Australia)
 • Svetlana Jitomirskaya (University of California–Irvine, US and Georgia Tech, US)
 • Lee Jussim (Rutgers University, US)
 • Anna Krylov (University of Southern California, US)
 • Glenn Loury (Brown University, US)
 • Patricia Nayna Schwerdtle (Heidelberg University, Germany and Monash University, Australia)
 • Luana Maroja (Williams College, US)
 • John McWhorter (Columbia University, US)
 • Sadredin Moosavi (Rochester Community Technical College, US)
 • Judea Pearl (University of California–Los Angeles, US)
 • Marisol Quintanilla-Tornel (Michigan State University, US)
 • H. Fritz Schaefer III (University of Georgia, US)
 • Peter Schreiner (Justus Liebig University, Germany)
 • Peter Schwerdtfeger (Massey University, New Zealand)
 • Dan Shechtman (Technion, Israel and Iowa State University, US)
 • Mikhaill Shifman (University of Minnesota, US)
 • Jay Tanzman (Independent, US)
 • Bernhardt Trout (MIT, US)
 • Arieh Warshel (University of Southern California, US)
 • James West (Vanderbilt University, US)


###

https://indefenseofmerit.org/

28 kwietnia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj
Komentarze
1. Wiara w naukę? Uwagi luźno związane Marek Eyal 2023-05-01


Nauka

Znalezionych 1461 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ryjący w ziemi przedsiębiorcy   Tonhasca Júnior   2024-02-15
Olbrzymie armie o niezliczonych umiejętnościach    Tonhasca Júnior   2024-02-08
Wejdź, powiedziała, dam ci schronienie przed burzą   Tonhasca Júnior   2024-01-15
Czy ludzie wyewoluowali w wodzie?   Coyne   2024-01-08
Jak upadają wielcy   Tonhasca Júnior   2024-01-04
Oczy reniferów zmieniają kolor, żeby łatwiej im było dostrzec jadalne porosty   Coyne   2023-12-30
Życzliwi przestępcy   Tonhasca Júnior   2023-12-28
Conor Friedesdorf (i Alexander Barvinok) o ideologicznym przymusie na amerykańskich uczelniach   Coyne   2023-12-26
Zdumiewający manipulatorzy   Tonhasca Júnior   2023-12-25
Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk