Prawda

Środa, 28 lutego 2024 - 00:42

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy i wirus normalizacji


Khaled Abu Toameh 2020-05-06

Jeśli Hamas jest przeciwny jakimkolwiek formom współpracy z Izraelem, dlaczego zezwala na wwóz medykamentów z Izraela do Gazy? Ujawniono również, że siostra wysokiego rangą funkcjonariusza Hamasu,   Musy Abu Marzouka (na zdjęciu) została przyjęta do szpitala w Izraelu na dwutygodniową kurację na raka.  (Zdjęcie Wikipedia)
Jeśli Hamas jest przeciwny jakimkolwiek formom współpracy z Izraelem, dlaczego zezwala na wwóz medykamentów z Izraela do Gazy? Ujawniono również, że siostra wysokiego rangą funkcjonariusza Hamasu,   Musy Abu Marzouka (na zdjęciu) została przyjęta do szpitala w Izraelu na dwutygodniową kurację na raka.  (Zdjęcie Wikipedia)

Rami Aman, palestyński dziennikarz i „działacz na rzecz pokoju” jest od 9 kwietnia w areszcie Hamasu w związku z zarzutem zorganizowania wideokonferencji, na której dyskutowano z Izraelczykami o sytuacji w Gazie i o wybuchu pandemii koronawirusa.  


Rzecznik kontrolowanego przez Hamas ministerstwa spraw wewnętrznych, Eyad al-Bozom, powiedział, że Aman oraz inni Palestyńczycy, którzy brali udział w tej konferencji są podejrzani o „działalność w Internecie zmierzającą do normalizacji stosunków z izraelskim okupantem”. Według al-Bozoma, "utrzymywanie jakichkolwiek kontaktów z izraelskim okupantem jest przestępstwem karanym przez prawo i zdradą naszego ludu oraz jego poświęceń”.


Uwięzienie Amana i jego przyjaciół nie zdziwiło nikogo, kto zna represyjne działania skierowane przeciw dwóm milionom Palestyńczyków żyjącym w Gazie pod rządami Hamasu. Co więcej, to uwięzienie ”działaczy na rzecz pokoju” jest zgodne z linią palestyńskiej kampanii (prowadzonej również w innych krajach arabskich), przeciw normalizacji, która zabrania jakichkolwiek kontaktów między Palestyńczykami i Izraelczykami.


Podczas gdy Hamas uważa wideokonfenrencje z udziałem młodych Palestyńczyków i Izraelczyków za "zdradę Palestyńczyków i ich poświęceń”, ta sama organizacja dała jasno do zrozumienia, że oczekuje pomocy Izraela, by powstrzymać szerzenie się pandemii koronawirusa. 


W oczach Hamasu i wielu innych Palestyńczyków, wideokonferencja na temat pokoju i współpracy jest ”formą normalizacji z tworem syjonistycznym”. Jeśli to jest prawdą, dlaczego Hamas w dalszym ciagu oczekuje od Izraela medycznej pomocy w walce z pandemią?      


W kilka dni po aresztowaniu Amana i jego przyjaciół, Hamas przyznał, że kilkudziesięciu lekarzy z Gazy brało w ostatnich tygodniach udział w szkoleniach przez lekarzy izraelskich na temat metod zwalczania koronawirusa.   


Rzecznik kontrolowanego przez Hamas ministerstwa zdrowia, Kamal Musa, napisał na swojej stronie Facebooka, że spotkanie z palestyńskimi lekarzami miało miejsce w izraelskiej bazie wojskowej w pobliżu przejścia granicznego Erez między Gazą i Izraelem. "Skąd to całe zażenowanie i zamieszanie w związku ze spotkaniem lekarzy koło przejścia Erez?” zastanawiał się Musa w poście, który wkrótce po jego opublikowaniu usunął z Facebooka.  


W swoim usuniętym wpisie Musa przyznał również, że izraelskie zespoły medyczne szkolą palestyńskich lekarzy w Akademii Wojskowej w Jerycho na Zachodnim Brzegu.


Musa nie wyjaśnił swoim czytelnikom, dlaczego usunął ten wpis o Izraelczykach szkolących palestyński personel medyczny. Najbardziej prawdopodobnym powodem jest to, że Palestyńczycy mogliby to pozwolenie palestyńskim lekarzom na szkolenie przez Izrael użyć do oskarżenia Hamasu o angażowanie się w działalność na rzecz normalizacji stosunków z Izraelem. Inaczej  mówiąc, Musa obawiał sie, że jego wpis ujawnia hipokryzję Hamasu w jego stosunkach z Izraelem. Jak może Hamas usprawiedliwić tego rodzaju współpracę z Izraelem na polu medycyny w chwili, kiedy jego siły bezpieczeństwa aresztują palestyńczyków za ”działalność na rzecz pokoju” uznając za ”zbrodnię” rozmowy online z młodymi Izraelczykami? 


Jeśli Hamas jest przeciwny wszelkiej współpracy z Izraelem, dlaczego nadal pozwala na cotygodniowe przekazywanie medykamentów z Izraela do Gazy? W ubiegłym tygodniu 96 ton medykamentów zostało wwiezionych do Gazy z Izraela przez przejście Kerem Shalom. Ponadto, 1 368 tirów z innymi towarami z Izraela wjechało do Gazy przez to samo przejście graniczne. Tydzień wcześniej 88 ton medykamentów przewieziono z Izraela do Gazy oraz 1 116 tirów z innymi towarami.


Na początku miesiąca w koordynacji z izraelskim ministerstwem obrony dostarczono do Gazy respiratory i skomplikowany sprzęt medyczny do wykrywania koronawirusa. Te urządzenia medyczne, warte dziesiątki tysięcy dolarów były darowane przez międzynarodowe organizacje i przekazane z pomocą Światowej Organizacji Zdrowia. Pozwolą na podwojenie testów na COVID-19 na terenie Gazy. 


Brutalne działania sił bezpieczeństwa Hamasu wobec Palestyńczyków, którzy odważyli się rozmawiać z Izraelczykami najwyraźniej nie obejmują oficjeli Hamasu i ich rodzin. Ci funkcjonariusze Hamasu nie mają problemu, żeby starać się o leczenie w Izraelu dla siebie i swoich krewnych, nawet wtedy, kiedy ich ruch ostrzeliwuje izraelskie miasta rakietami.   


W 2018, Izraelski Sąd Najwyższy nakazał wpuszczenie pięciu krytycznie chorych kobiet z Gazy na pilne leczenie (wbrew rządowej decyzji o zakazie wpuszczania do Izraela dla krewnych funkcjonariuszy Hamasu).  Te kobiety odwołały się do izraelskiego sądu, po tym jak ich podanie o pozwolenie na leczenie w Izraelu zostało odrzucone ze względu na ich rodzinne powiązania z funkcjonariuszami Hamasu.   


W 2014 roku izraelski szpital Ichilov potwierdził, że leczyła się w nim córka przywódcy Hamasu Ismaila Haniji. Szpital ujawnił, że córka Haniji była leczona przez wiele dni oraz że była jedną z ponad tysiąca Palestyńczyków z Gazy, którzy byli w tym czasie leczeni w tym szpitalu.   


W tym samym roku ujawniono, że siostra wysokiego rangą funkcjonariusza Hamasu, Musy Abu Marzouka, została przyjęta do izraelskiego szpitala na dwutygodniową kurację na raka.


A jednak Hamas mówi teraz, że palestyńscy „aktywiści na rzecz pokoju”, którzy rozmawiali z Izraelczykami podczas konferencji online będą pociągnięci do odpowiedzialności karnej za swoją „zbrodnię”.      


Najwyraźniej, kiedy chodzi o Hamas, to medyczna pomoc Izraela nie jest ”zbrodnią”, w szególności, kiedy dotyczy to członków rodzin wysokich funkcjonariuszy Hamasu. Waro zauważyć, że Hamas nie upublicznia faktu,  że jego przywódcy i ich rodziny otrzymywali pomoc medyczną w Izraelu. Ukrywa również przed społeczeństwem fakt, że upoważnieni do tego palestyńscy lekarze otrzymali szkolenie od lekarzy izraelskich. Tego rodzaju doniesienia są kłopotliwe  dla przywódców Hamasu, szczególnie kiedy aresztują młodych Palestyńczyków za rozmawianiue z Izraelczykami.             


Trudno znaleźć w Gazie Palestyńczyków mających odwagę, żeby wypomnieć Hamasowi jego hipokryzję. Bardziej niepkojące jest to, że jak się wydaje jest więcej Palestyńczyków popierających aresztowanie Amana i jego przyjaciół przez Hamas, niż tych, którzy potępili te działania.       


Aczkolwiek Aman jest dziennikarzem, Związek Palestyńskich Dziennikarzy nie uznał za stosowne, by potępić jego aresztowanie oraz aresztowanie innych uczestników tej wideokonferencji. Związek potępił natomiast krytykę innej dziennikarki, Hind Khoudary, która zaalarmowała funkcjonariuszy Hamasu o wideokonferencji, co skłoniło Hamas do zaaresztowania "działaczy na rzecz pokoju”. Wkrótce po publikacji wideokonferencji w Internecie, Khoudary opublikowała na swoim Facebooku komentarz, donosząc o tym wydarzeniu jako o działaniu na rzecz normalizacji. Khoudary, była współpracowniczka Amnesty International, oznaczyła trzech wysokich rangą funkcjonariuszy Hamasu, aby się upewnić, że nie przeoczą tej wideokonferencji.


Również szereg frakcji palestyńskich w Gazie wystąpiło z poparciem aresztowania Amana i jego przyjaciół, raz jeszcze podtrzymując swoją nieprzejednaną opozycję wobec jakiejkolwiek normalizaji z ”syjonistycznym worgiem”. Jedna z tych grup Stowarzyszenie Niezależnych Palestyńskich Osobistości, pochwaliło Hamas za jego działanie, stwierdzając w swoim oświadczeniu:


"Potwierdzamy nasz szacunek i uznanie dla sił bezpieczenstwa [Hamasu] za postawienie w stan oskarżenia tych wszystkich, ktorzy zaangażowali się w  zachowania, które są sprzeczne z naszymi narodowymi wartościami i szkodzą interesowi publiczmu, żądamy by ich rozliczyć.”


Przywódcy Hamasu mają wszystkie powody by nie bojkotować medycznej pomocy z Izraela i możliwości leczenia w izraelskich szpitalach. Raczej niż inwestować w system opieki zdrowotnej w Gazie, Hamas przez wiele lat wolał wydawać miliony dolarów na produkcję rakiet i budowę tuneli terroru do atakowania Izraela.


Jeśli Hamas nie chce żadnych kontaktów z Izraelem może zamknąć granice Gazy i odmówić dostaw medykamentów, towarów i paliw. Jeśli Hamas nie chce żadnych kontaktów z Izraelem, powinien przestać wysyłać członków rodzin swoich przywódców na leczenie w Izraelu. Jeśli Hamas nie chce żadnych kontaktów z Izraelem, powinien zaprzestać wysyłania palestyńskich lekarzy na szkolenia do Izraela.        


Jeśli Hamas nie chce żadnych kontaktów za Izraelem, powinien zwrócić się do Egiptu, który znajduje się po drugiej stronie granicy z Gazą, i zażądać od Egiptu, żeby arabski kraj dostarczył medycznej pomocy. W ubiegłym tygodniu, wysoki rangą funkcjonariusz Hamasu, Khalil al-Haya ostrzegał, że "wszystkie scenariusze są możliwe" jeśli idzie o zmuszenie przez jego ruch Izraela  do dostarczenia Gazie medycznego wyposażenia do walki z koronawirusem. Innymi słowy, funkcjonariusz Hamasu ostrzega, że jego ruch odwoła się do działań terrorystycznych, jeśli Izrael nie pomoże Palestyńczykom w Gazie. 


Czy al-Haya użył takiego samego ostrzeżenia pod adresem Egipcjan, którzy kontrolują przejście graniczne w Rafah? Oczywiście, że nie. Czy on, lub inny przywódca Hamasu, odważyłby się na takie groźby za brak pomocy medycznej dla Gazy pod adresem któregokolwiek arabskiego kraju? Oczywiście, że nie.      


Jeśli ”działacze na rzecz pokoju” zostaną postawieni przed sądem w Gazie, międzynarodowa społecznośc oraz ci, którzy przedstawiają się jako działacze pro-palestyńscy, będą mieli złotą okazję, ujawnienia hipokryzji i kłamstw Hamasu. Jeśli tego nie zrobią, będzie to oznaczało ułatwianie Hamasowi i palestyńskim ekstremistom prześladowania każdego, kto chciałby lepszej przyszłości dla Palestyńczyków i pokoju z Izraelem.         


Palestinians and the Virus of Normalization

Gatestone Institute, 27 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Tipsa en vn WydrukujDysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk