Prawda

Niedziela, 28 maja 2023 - 02:12

« Poprzedni Następny »


Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów


Elder of Ziyon 2022-07-18

Dr. Tessa Chelouche, Wicedyrektor Instytutu Maimonidesa Badań Medycyny, Etyki i Holocaustu na dwunastej konferencji UNESCO poświęconej bioetyce, etyce w medycynie i ochronie zdrowia w 2017 roku. (Żródło Instytut Maimonidesa).

Dr. Tessa Chelouche, Wicedyrektor Instytutu Maimonidesa Badań Medycyny, Etyki i Holocaustu na dwunastej konferencji UNESCO poświęconej bioetyce, etyce w medycynie i ochronie zdrowia w 2017 roku. (Żródło Instytut Maimonidesa).Właśnie ukazała się nowa książka zatytułowana Bioethics and the Holocaust: A Comprehensive Study in How the Holocaust Continues to Shape the Ethics of Health, Medicine and Human Rights. Można ją bezpłatne pobierać z Maimonides Institute for Medicine Ethics & The Holocaust. 

 

Rozdział drugi, "Teaching Medical Ethics in Nazi Germany: Debunking the Myth that the Nazi Physicians Abandoned Their Ethics" [Nauczanie etyki medycznej w nazistowskich Niemczech: obalanie mitu, że nazistowscy lekarze porzucili swoją etykę] autorstwa Tessy Chelouche, jest osłupiający.


Wierzcie lub nie, nazistowskie Niemcy były awangardą publikacji przewodników etyki lekarskiej. Podręcznik etyki lekarskiej, Orzecznictwo lekarskie i Zasady wykonywania zawodu lekarza, został napisany przez dr Rudolfa Ramma. Na swój chory i pokręcony sposób ten lekarz stworzył system etyczny, który pod pewnymi względami przypomina ten stosowany przez lekarzy na całym świecie - ale był przesiąknięty nazistowską ideologią rasową.

Nieprzyjemna rzeczywistość jest taka, że lekarze, którzy dokonali tych zbrodni, byli przekonani, że ich działania są moralnie i naukowo słuszne (Caplan 2010). Nie byli to niekompetentni, szaleni lekarze z marginesu tej grupy zawodowej. Wielu z nich było wybitnymi, doświadczonymi specjalistami z głównego nurtu medycyny niemieckiej, która była uważana za najbardziej postępową w swoim czasie (Aly i in. 1994; Weiss 2005). Niemieccy lekarze nie byli zmuszani do wstępowania do partii nazistowskiej, ale robili to z własnej inicjatywy i w większej liczbie niż przedstawiciele jakiegokolwiek innego wolnego zawodu (Kater 1989). Wśród nich byli profesorowie uniwersyteccy i doświadczeni lekarze, którzy podobnie jak Rudolf Ramm podjęli się wpajania przyszłym pokoleniom lekarzy nazistowskich zasad właśnie z tego powodu, że wierzyli, iż to, co praktykują i głoszą, jest etycznie i moralnie słuszne (Bruns i Chelouche 2017). Jak pisze Ramm: „Tak więc ta książka powinna być towarzyszem i przewodnikiem dla studenta medycyny i dla młodego lekarza w jego ustalonym celu oraz doradcą dla młodego człowieka w jego wyborze zawodu”.


... nazistowskie Niemcy jako pierwszy kraj na świecie prowadziły obowiązkowe zajęcia z etyki w szkołach medycznych.  


Antysemityzm był nieodłączną cechą nazistowskiej ideologii medycznej. 
Jednym z pierwszych kroków podjętych w nowo powstałym reżimie nazistowskim było usunięcie Żydów z praktyki medycznej, zarówno akademickiej, jak i klinicznej. Czytając ten podręcznik, zdajemy sobie sprawę, do jakiego stopnia nazistowscy lekarze uwewnętrznili i przyjęli antysemityzm jako nieodłączny i zgodny z normami medycznymi i etycznymi. Ramm chwali nowe antysemickie dyrektywy: „Jednym z pierwszych środków kierownictwa narodowosocjalistycznych lekarzy było oczyszczenie zawodu z politycznie niepewnych i rasowo obcych elementów, o ile nie zagrażało to korzyściom medycznym dla ludności Volk ” „Oczyszczenie zawodu” odnosi się do wydalenia z medycyny żydowskich lekarzy w 1938 r., którym cofnięto licencje i których nie uważano już za lekarzy, lecz raczej za uzdrowicieli, którzy mogli leczyć tylko innych Żydów. „W urzędach krajów związkowych, które powstały po przymusowym wypędzeniu Żydów z zawodu, już dziś można jednak uchwycić dobrodziejstwa ważne dla życia i naszego ludu ”. Racjonalizuje prześladowania i marginalizację lekarzy żydowskich: “To Żyd zmusił niektórych niemieckich lekarzy do prymitywnego, materialistycznego stosowania niegodnych zawodowo metod konkurencji; Żyd zagrażał niemieckiemu Volkowi oraz poprzez poszerzanie swoich zatruwających duszę idei umożliwił niszczenie kiełkującego życia, jednocześnie wywołując wrażenie, swoimi metodami reklamy w szerokich kręgach ludności, że jest niezbędny jako badacz medycyny i lekarz… Dzisiaj żaden pełnokrwisty Niemiec nie pozwoliłby się leczyć żydowskiemu lekarzowi ”. Chociaż te fragmenty brzmią jak rażąca rasistowska propaganda, są one w istocie tym, co uznano za moralnie słuszne nauczanie studentów medycyny w nazistowskich Niemczech.

W dalszej części tego rozdziału jest omówienie sterylizacji, eugeniki i eutanazji, a wszystko to jest umieszczone w etycznych ramach.


Podręcznik etyki medycznej Ramma stworzył ramy, które były „etyczne” w tym sensie, że miały podstawy etyczne – znaczenie ludu i narodu, zapewniając, że najbardziej sprawni ludzie będą przewodzić narodowi w przyszłości. W tym celu należy zmarginalizować i ostatecznie wyeliminować tych, którzy szkodziliby temu celowi. Jest to potworne, ale są to spójne ramy etyczne, które przemawiały do ówczesnych lekarzy w Niemczech. 


Autorka stwierdza:

Nauczanie etyki nie zapewnia przyszłej dobrej praktyki medycznej. Ponadto istnienie kodeksów i dyrektyw, a w tym przypadku podręczników etycznych, nie zapewnia prawości moralnej. W rzeczywistości praca Ramma pokazuje nam, jak szkolenia i edukacji można używać do szkodliwych celów.  

Jeśli wykroczymy nieco poza zawód lekarza, to właśnie widzimy dzisiaj. Tak zwane grupy „obrony praw człowieka”, okrywając się szatą najwyższych arbitrów etycznych, jak to zrobili profesjonaliści medyczni, stworzyły własną, spójną definicję moralności, która akurat jest skierowana przeciwko dzisiejszym Żydom. Stworzyli zupełnie nowe definicje „apartheidu” i „prześladowania” i „kolonializmu”, które zbudowali tak, by miały zastosowanie tylko do izraelskich Żydów, lub terminy takie jak „rdzenni”, które zostały celowo zinterpretowane w celu wykluczenia Żydów. 

 

Podstępność ich metodologii polega na tym, że nie tylko sieją nienawiść. Uczą swoich ram etycznych tak, jakby był to jedyny istniejący system etyczny. 

 

W tych ramach nie można bronić Izraela (a także tradycyjnej rodziny, religii i wielu innych kwestii). 

 

Ten rozdział ma na celu nauczenie lekarzy, że nie mogą zakładać, że ich etyczne wykształcenie czyni ich odpornymi na robienie niemoralnych rzeczy w służbie panujących norm i obyczajów. Ale inni, przekonani o swojej wyższości moralnej, również powinni to przeczytać. 

 

Bioetyka i prawa człowieka stały się znacznie bardziej znaczące jako odpowiedź na Holocaust. Ta książka przypomina nam, że trzymanie się ram etycznych nie wystarczy: czasami same ramy mogą usprawiedliwiać nawet najbardziej ohydne zbrodnie. 

 

 (h/t Jay L)

 

Elder of Ziyon, 12 lipca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Elder of Ziyon – doskonały amerykański badacz i bloger.  

 

 

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1411 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22
Cuchnąca pułapka i przytulna kryjówka   Tonhasca Júnior   2022-10-21
Obraz Izraela na amerykańskich uniwersytetach   Mansour   2022-10-19
Kenia aprobuje GMO po 10 latach zakazu   Maina   2022-10-18
Pangenom jedwabnika morwowego   Novella   2022-10-14
Czy Samolubny gen zaszkodził publicznemu rozumieniu biologii?   Coyne   2022-10-13
Nieokrzesani goście   Tonhasca Júnior   2022-10-11
Niezrozumienie równości   Winegard   2022-10-07
Zyski klimatyczne to „niewygodna prawda” — nie wszystkie wiadomości o środowisku są złymi wieściami   Lomborg   2022-10-06
Gorzko-słodki, uzależniający lek   Tonhasca Júnior   2022-09-30
Przeciwko autentyczności   Winegard   2022-09-27
Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk