Prawda

Czwartek, 8 grudnia 2022 - 21:06

« Poprzedni Następny »


Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów


Matt Ridely 2021-10-29


Zaledwie połowiczne poparcie rządu dla tego procesu pozbawia nas ogromnej szansy na postęp

Rząd chce wyzwolić innowacje. Gdyby rozumiał, że mamy magiczną różdżkę, która do 2040 r. pozwoliłaby nakarmić dodatkowe miliony ludzi, uniknąć milionów ton emisji gazów cieplarnianych i poprawić bioróżnorodność na setkach tysięcy hektarów, przynosząc jednocześnie korzyści gospodarce i zmniejszając wpływ rolnictwa na zmiany klimatyczne, z pewnością by za nią złapał.


 

To jest dokładnie to, co Crispr i inne technologie edytowania genów mogą dać w rolnictwie, patrząc na to w oparciu o to, co już dokonuje się gdzie indziej. A jednak, te pierwsze kroki podjęte przez rząd w kierunku zezwolenia na edytowanie genów, teraz, gdy jesteśmy wolni od przytłaczających ograniczeń UE, choć mile widziane, są zdecydowanie nazbyt chwiejne.


Zgodnie z planami opublikowanymi w ubiegłym miesiącu, Crispr będzie dozwolony, ale początkowo tylko w odniesieniu do roślin, a nie zwierząt. Jest to irytujące, ponieważ brytyjska firma Genus jako pierwsza na świecie sfinansowała badania w brytyjskim instytucie badawczym Roslin, niedaleko Edynburga, mające na celu usunięcie małego segmentu DNA z genomu świń i tym samym uzyskanie niemal całkowitej odporności na bardzo dokuczliwą chorobę zwaną zespołem rozrodczo-oddechowym świń (PRRS). Świnie z edytowanym segmentem DNA są całkowicie zdrowe pod każdym względem.


Ponieważ podczas tego procesu niczego nie dodaje się do genomu świni, nie ma nawet teoretycznej możliwości jakiejś niezamierzonej konsekwencji, jak w przypadku krzyżowania lub (w przypadku roślin) celowej mutacji genów w sposób przypadkowy przez naświetlanie promieniami gamma. Genus wkrótce uzyska zgodę na sprzedaż tych świń w Meksyku, Chinach i Ameryce, ale nie w Wielkiej Brytanii. Brytyjscy hodowcy świń i brytyjscy konsumenci wieprzowiny będą w niekorzystnej sytuacji ekonomicznej i medycznej. Reszta świata będzie zdumiona.

 

To jest absurdalne, bowiem jedyną podstawą sprzeciwu zielonych ekstremistów wobec tej innowacji może być to, że jeśli świnie mają mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania, rolnicy mogą je gorzej traktować. Nie rozumiem tej logiki.Wygląda jednak na to, że jakiś kret dostał się do rządu i przekonał go do odroczenia decyzji w sprawie dopuszczenie edytowania DNA zwierząt.


Jeśli chodzi o uprawy, w krajach, które zachęcają do nowych technik, w tym Crispr i modyfikacji genetycznej, obserwujemy zwiększoną produktywność i konkurencyjność, wzrost dochodów gospodarstw rolnych, większą bioróżnorodność na skutek mniejszego zużycia pestycydów, spadek zapotrzebowania na grunty pod uprawę (co pozwala na zwrot gruntów naturze), wzrasta akceptacja GMO, pojawia się całe mnóstwo małych firm i uniwersytetów współpracujących przy projektach mających na celu poprawę jakości odżywczej upraw niszowych. Na przykład w Argentynie widzimy wysyp małych start-upów zajmujących się edytowaniem genów.


Europa straciła wszystkie te dobrodziejstwa, a jej rolnictwo jest bardziej zależne od chemikaliów, subsydiów, upraw towarowych i wielkiego biznesu niż miałoby to miejsce w innym przypadku.


Te obawy, które 20 lat temu wywołały panikę rządów i spowodowały utworzenie biurokratycznych barier dla biotechnologii, okazały się całkowicie bezpodstawne. Korzyści z biotechnologii znacznie przewyższają wszelkie zagrożenia dla zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego. Ale zamiast wyciągnąć wnioski i przeciwstawić się ekopanikarzom, brytyjscy politycy zachowali urzędniczą ostrożność. To daje irracjonalnym panikarzom więcej czasu na zorganizowanie się (pamiętajmy o ich działaniach w sprawie gazu łupkowego) i stawia nowe bariery dla małych firm i produktów niszowych.


Żyjemy z absurdalną prawdą, że jeśli chcesz stworzyć odpornego na zarazę ziemniaka, bombardując jego geny promieniami gamma (technologią, przeciwko której Greenpeace i cała reszta tego towarzystwa nigdy nie prowadzili kampanii tylko dlatego, że została wynaleziona 70 lat temu), masz znacznie mniej przeszkód, kiedy próbujesz wprowadzić go na rynek, niż gdy generujesz identyczny ziemniak, wycinając lub wstawiając maleńki kawałek DNA za pomocą Crispr. Czemu? Powinno się liczyć wyłącznie to, czy taki ziemniak jest bezpieczny.


Bez żadnej przesady można  powiedzieć, że sposób, w jaki uregulowaliśmy biotechnologię, w rzeczywistości zwiększył ryzyko. Załóżmy, że ktoś zaproponował naprawdę niebezpieczny eksperyment, na przykład  – pobranie genów bakterii wąglika i umieszczenie ich w pszenicy. Napotkałby na przeszkody nie większe, niż te, na które napotyka ktoś, kto chce stworzyć ziemniaka odpornego na zarazę, wycinając fragment DNA. W końcu, jak dobrze wiemy, ryzykowne eksperymenty „wzmocnienia funkcji” wirusów, sztucznie zwiększona infekcyjność i zjadliwość, odbywają się rutynowo w niektórych laboratoriach w Chinach i w Ameryce. A jednak martwimy się o ziemniaki.


Wielka Brytania była pionierem w wielu technikach modyfikowania roślin i zwierząt, ma pierwszorzędny system licencjonowania odmian roślin z doskonałymi wynikami w zakresie bezpieczeństwa i była pionierem w rozwoju biotechnologii roślin i zwierząt, ale teraz obserwuje innych, którzy komercjalizują wcześniejszą pracę i zbierają korzyści. Brakuje nam nie tyle dobrych eksperymentów badawczych, ile dobrej ścieżki do szybkiego zatwierdzania nowych odmian roślin uprawnych i zwierząt opracowanych przy użyciu najnowszych technik, tak aby uruchomić kilka kluczowych projektów komercyjnych, które mogą mieć niezwykle korzystne efekty dla gospodarki i środowiska.


*Pierwsza publikacja w The Telegraph


We’re wasting our big Brexit gene-editing opportunity

Rational Optimist, 6 października, 2021

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski

 Matt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1362 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22
Cuchnąca pułapka i przytulna kryjówka   Tonhasca Júnior   2022-10-21
Obraz Izraela na amerykańskich uniwersytetach   Mansour   2022-10-19
Kenia aprobuje GMO po 10 latach zakazu   Maina   2022-10-18
Pangenom jedwabnika morwowego   Novella   2022-10-14
Czy Samolubny gen zaszkodził publicznemu rozumieniu biologii?   Coyne   2022-10-13
Nieokrzesani goście   Tonhasca Júnior   2022-10-11
Niezrozumienie równości   Winegard   2022-10-07
Zyski klimatyczne to „niewygodna prawda” — nie wszystkie wiadomości o środowisku są złymi wieściami   Lomborg   2022-10-06
Gorzko-słodki, uzależniający lek   Tonhasca Júnior   2022-09-30
Przeciwko autentyczności   Winegard   2022-09-27
Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk