Prawda

Niedziela, 26 marca 2023 - 20:11

« Poprzedni Następny »


Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat


Jerry A. Coyne 2021-08-11

(Źródło): Elizabeth C. Turner, profesor geologii z Laurentian University, prowadzi geologiczne prace terenowe na północy wyspy Baffin Island w 2012 roku. (Zdjęcie z Laurentian University)
(Źródło): Elizabeth C. Turner, profesor geologii z Laurentian University, prowadzi geologiczne prace terenowe na północy wyspy Baffin Island w 2012 roku. (Zdjęcie z Laurentian University)

Po pierwsze, musimy wiedzieć, co biolodzy rozumieją przez „zwierzęta”. W skrócie, są one wielokomórkowymi organizmami zawierającymi eukariotyczne komórki („prawdziwe komórki” z jądrem i błoną komórkową, jak również organellami takimi jak mitochondria). Lub, żeby powiedzieć to dokładniej, podam definicję z Wikipedii:

Zwierzęta (Animalia lub Metazoa) są wielokomórkowymi, eukariotycznymi organizmami w biologicznym królestwie Animalia. Z niewieloma wyjątkami zwierzęta konsumują organiczny materiał, oddychają tlenem, są zdolne do poruszania się, mogą rozmnażać się płciowo i przechodzą przez stadium ontogenetyczne, w którym ich ciała składają się z pustej kuli komórek, blastuli, podczas rozwoju embrionalnego.

Na długo zanim istniały zwierzęta, istniały żywe organizmy, ale były to sinice (cyjanobakterie) i inne mikroby nie uważane za zwierzęta. Pierwsze sinice datują się na 3,5 miliarda lat temu, zaledwie miliard lat po uformowaniu się Ziemi. Sinice są identyfikowane w skamieniałych stromatolitach cienkich warstwach formacji skalnych utworzonych przez nagromadzenie bakterii. Stromatolity nadal tworzą się w niektórych miejscach na Ziemi, jak w Shark Bay w Australii.


Kiedy jednak pojawił się pierwszy metazoan, czyli “zwierzę”? Do tego można użyć albo skamieniałości, albo molekularnych dowodów.


Najwcześniejszą skamieniałością, jaką naukowcy uważają za zwierzę jest Dickinsonia z fauny ediakarańskiej datowana na 540 milionów lat. Naukowcy sądzą, że jest to zwierzę, ponieważ jej biomarkery lipidowe, które można wydobyć ze skamieniałości i osadów powyżej i poniżej ich, zawierają cholesteroidy, związki znajdowane wyłącznie w zwierzętach. Dickinsonia jest znana tylko z odcisków, jak ten okaz poniżej i charakter jego pokrewieństwa z innymi zwierzętami jest tajemnicą.  


Dickinsonia
Dickinsonia

Dane molekularne, z których można skonstruować filogenetyczne drzewo żywych grup zwierzęcych, a następnie ekstrapolować wstecz, pokazały, że zwierzę prawdopodobnie powstało między 650 a 850 milionów lat temu, ale nie mamy żadnych zwierzęcych skamieniałości z tego okresu. Te filogenetyczne drzewa pokazują także, że – być może – najwcześniejsze zwierzę było podobne do gąbek, ponieważ gąbki wydają się być najbardziej  “podstawowymi” zwierzętami – tymi, które rozgałęziły się w drzewo zwierząt przed innymi grupami. To czyni z gąbek “siostrzaną grupę” wszystkich innych zwierząt.


Teraz opublikowany w “Nature” nowy artykuł Elizabeth C. Turner z Laurentian University w Kanadzie przenosi najstarszą skamieniałość zwierzęcia daleko wstecz: kilkaset milionów lat – do 890 milionów lat temu! I istotnie, skamieniałość pokazuje cechy wczesnych gąbek, weryfikując molekularne wnioski.


Nie wszyscy paleobiolodzy jednak zgadzają się, że to, co znalazła Turner, jest zwierzęciem – kilku mówi, że zaobserwowane struktury mogą mieć mikrobowe pochodzenie – ale sama Turner jest dość pewna, a popierają to również inni paleontolodzy. Przyjmijmy więc ten wniosek jako “prawdopodobny, ale nie pewny”. Z pewnością dalsze prace albo wzmocnią, albo osłabią dowody Turner.


Można zobaczyć artykuł Turner przez klikniecie na link pod zrzutem z ekranu poniżej albo w pdf tutaj. 


https://www.nature.com/articles/s41586-021-03773-z?WT.ec_id=NATURE-202107&sap-outbound-id=40127A01E9653BFE954084AB37C71FB3B9CB3633
https://www.nature.com/articles/s41586-021-03773-z?WT.ec_id=NATURE-202107&;sap-outbound-id=40127A01E9653BFE954084AB37C71FB3B9CB3633

Badając Little Dal Reef Formation w północnozachodniej Kanadzie (która sama jest rodzajem stromatolitu), Turner zbierała kamienie w latach 1992 - 2018, i w cienkich przekrojach tych kamieni zaobserwowała “vermiform” (o kształcie robaków) mikrostruktury wypełnione kryształkami kalcytu czyli kryształkami węglanu wapnia. Te przypominające tubki struktury łączą i dzielą się w rozgałęzioną sieć, tak samo jak tubule współczesnych gąbek, z których kilka ma szkielety z kalcytu. (Tubule współczesnych gąbek pozwalają w ich ciałach na krążenie wody, dostarczając pokarm i tlen.) Te robakopodobne struktury otoczone są w skamieniałościach przez „zbitą masę” kalcytu, która mogła być zewnętrznym ciałem gąbki.


Tutaj są ilustracje (a)-(b) z ilustracji 2, które pokazują skamieniałą sieć w porównaniu do współczesnej gąbki (c) z podpisem.  


(From Fig. 2 of the paper): a, Well-preserved vermiform microstructure exhibits a polygonal meshwork of anastomosing, slightly curved, approximately 30-μm-diameter tubules embedded in calcite microspar (KEC25). Scale bar, 500 μm. b, Enlarged rectangle from a, showing branching tubules forming three-dimensional polygons intersected at various angles by the thin section; clear calcite crystals, about 10–20 μm in width, fill tubules in groundmass of more finely crystalline calcite (dark grey). Scale bar, 50 μm. c, Three-dimensional fragment of spongin skeleton from a modern keratosan sponge, illustrating its branching and anastomosing network of fibres (incident light). Scale bars, 100 μm (main panel), 20 μm (inset).
(From Fig. 2 of the paper): a, Well-preserved vermiform microstructure exhibits a polygonal meshwork of anastomosing, slightly curved, approximately 30-μm-diameter tubules embedded in calcite microspar (KEC25). Scale bar, 500 μm. b, Enlarged rectangle from a, showing branching tubules forming three-dimensional polygons intersected at various angles by the thin section; clear calcite crystals, about 10–20 μm in width, fill tubules in groundmass of more finely crystalline calcite (dark grey). Scale bar, 50 μm. c, Three-dimensional fragment of spongin skeleton from a modern keratosan sponge, illustrating its branching and anastomosing network of fibres (incident light). Scale bars, 100 μm (main panel), 20 μm (inset).

Są tam jeszcze inne zdjęcia, ale pierwsze dwa pokazują sedno sprawy. Można sądzić, że pokazują niewiele, ale są tam istotnie połączone wzajemnie, rozgałęzione tubule z jasnymi kryształkami kalcytu, typowymi dla pewnej grupy gąbek. Obszar, gdzie znaleziono te domniemane skamieniałości liczy 890 milionów lat. I te skamieniałości są starsze od najstarszych i bezdyskusyjnych skamieniałości gąbek o 350 milionów lat!


Turner stawia hipotezę, że te wczesne organizmy nie mogły konkurować z budującymi rafy sinicami, ale były w stanie znaleźć „tlenowe oazy”, by używać tlenu produkowanego przez sinice. Związanie tych domniemanych gąbek z produkującymi tlen bakteriami może być świadectwem, że istotnie są to zwierzęta, które, oczywiście, wymagają tlenu.


Jak powiedziałem, część paleobiologów nie zgadza się co do tego, że są to zwierzęta. Można posłuchać dziesięciominutowej, sponsorowanej przez “Nature” dyskusji Turner z kilkoma zwolennikami i kilkoma wątpiącymi tutaj. Bardzo polecam wysłuchanie tej krótkiej, ale  klarownej dyskusji.


I jeszcze jedna sprawa: te organizmy musiały przetrwać przynajmniej jeden okres intensywnego zlodowacenia i zamarzania znany jako “Ziemia Śnieżka“, kiedy cała planeta była albo kompletnie zamarznięta, albo niemal w całości pokryta lodem poza kilkoma obszarami otwartej wody. (Największy obszar obejmowało to między 700 a 600 milionów lat temu). W podlinkowanym artykule jego autorka, Laura Poppick tak mówi o tym okresie:

Jak wyglądało w tym czasie życie na Ziemi i jak zmieniło się w wyniku tych wydarzeń?


Były pewne bakterie i były także glony i jednokomórkowe, prymitywne zwierzęta, czyli protisty.


Są także dowody, że w tym czasie powstały pierwsze wielokomórkowe zwierzęta, prawdopodobnie coś na kształt gąbek.

No cóż, według Turner pierwsze wielokomórkowe zwierzęta, prawdopodobnie coś na kształt gąbek, powstały niemal 200 milionów lat wcześniej.


Zobaczymy, jak rozwinie się spór o naturę tych skamieniałości. Czy są to zwierzęta, czy po prostu pozostałości bakterii? Jak mówi Turner w wywiadzie: “Jesteśmy całkiem pewni”, że to są podobne do gąbek zwierzęta. Dodaje: “To niemal oczywiste”.

_______________

Turner, E.C. 2021. Possible poriferan body fossils in early Neoproterozoic microbial reefsNature (2021). https://doi.org/10.1038/s41586-021-03773-z


Oldest evidence for animals found? New sponge-like fossil is 890 million years old, several hundred million years older than next oldest animal

Why Evolution Is True, 29 lipca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". (Polskie wydanie "Wiara vs fakty", Wydawnictwo Stapis.) Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1393 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22
Cuchnąca pułapka i przytulna kryjówka   Tonhasca Júnior   2022-10-21
Obraz Izraela na amerykańskich uniwersytetach   Mansour   2022-10-19
Kenia aprobuje GMO po 10 latach zakazu   Maina   2022-10-18
Pangenom jedwabnika morwowego   Novella   2022-10-14
Czy Samolubny gen zaszkodził publicznemu rozumieniu biologii?   Coyne   2022-10-13
Nieokrzesani goście   Tonhasca Júnior   2022-10-11
Niezrozumienie równości   Winegard   2022-10-07
Zyski klimatyczne to „niewygodna prawda” — nie wszystkie wiadomości o środowisku są złymi wieściami   Lomborg   2022-10-06
Gorzko-słodki, uzależniający lek   Tonhasca Júnior   2022-09-30
Przeciwko autentyczności   Winegard   2022-09-27
Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk