Prawda

Poniedziałek, 25 października 2021 - 15:14

« Poprzedni Następny »


Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat


Jerry A. Coyne 2021-08-11

(Źródło): Elizabeth C. Turner, profesor geologii z Laurentian University, prowadzi geologiczne prace terenowe na północy wyspy Baffin Island w 2012 roku. (Zdjęcie z Laurentian University)
(Źródło): Elizabeth C. Turner, profesor geologii z Laurentian University, prowadzi geologiczne prace terenowe na północy wyspy Baffin Island w 2012 roku. (Zdjęcie z Laurentian University)

Po pierwsze, musimy wiedzieć, co biolodzy rozumieją przez „zwierzęta”. W skrócie, są one wielokomórkowymi organizmami zawierającymi eukariotyczne komórki („prawdziwe komórki” z jądrem i błoną komórkową, jak również organellami takimi jak mitochondria). Lub, żeby powiedzieć to dokładniej, podam definicję z Wikipedii:

Zwierzęta (Animalia lub Metazoa) są wielokomórkowymi, eukariotycznymi organizmami w biologicznym królestwie Animalia. Z niewieloma wyjątkami zwierzęta konsumują organiczny materiał, oddychają tlenem, są zdolne do poruszania się, mogą rozmnażać się płciowo i przechodzą przez stadium ontogenetyczne, w którym ich ciała składają się z pustej kuli komórek, blastuli, podczas rozwoju embrionalnego.

Na długo zanim istniały zwierzęta, istniały żywe organizmy, ale były to sinice (cyjanobakterie) i inne mikroby nie uważane za zwierzęta. Pierwsze sinice datują się na 3,5 miliarda lat temu, zaledwie miliard lat po uformowaniu się Ziemi. Sinice są identyfikowane w skamieniałych stromatolitach cienkich warstwach formacji skalnych utworzonych przez nagromadzenie bakterii. Stromatolity nadal tworzą się w niektórych miejscach na Ziemi, jak w Shark Bay w Australii.


Kiedy jednak pojawił się pierwszy metazoan, czyli “zwierzę”? Do tego można użyć albo skamieniałości, albo molekularnych dowodów.


Najwcześniejszą skamieniałością, jaką naukowcy uważają za zwierzę jest Dickinsonia z fauny ediakarańskiej datowana na 540 milionów lat. Naukowcy sądzą, że jest to zwierzę, ponieważ jej biomarkery lipidowe, które można wydobyć ze skamieniałości i osadów powyżej i poniżej ich, zawierają cholesteroidy, związki znajdowane wyłącznie w zwierzętach. Dickinsonia jest znana tylko z odcisków, jak ten okaz poniżej i charakter jego pokrewieństwa z innymi zwierzętami jest tajemnicą.  


Dickinsonia
Dickinsonia

Dane molekularne, z których można skonstruować filogenetyczne drzewo żywych grup zwierzęcych, a następnie ekstrapolować wstecz, pokazały, że zwierzę prawdopodobnie powstało między 650 a 850 milionów lat temu, ale nie mamy żadnych zwierzęcych skamieniałości z tego okresu. Te filogenetyczne drzewa pokazują także, że – być może – najwcześniejsze zwierzę było podobne do gąbek, ponieważ gąbki wydają się być najbardziej  “podstawowymi” zwierzętami – tymi, które rozgałęziły się w drzewo zwierząt przed innymi grupami. To czyni z gąbek “siostrzaną grupę” wszystkich innych zwierząt.


Teraz opublikowany w “Nature” nowy artykuł Elizabeth C. Turner z Laurentian University w Kanadzie przenosi najstarszą skamieniałość zwierzęcia daleko wstecz: kilkaset milionów lat – do 890 milionów lat temu! I istotnie, skamieniałość pokazuje cechy wczesnych gąbek, weryfikując molekularne wnioski.


Nie wszyscy paleobiolodzy jednak zgadzają się, że to, co znalazła Turner, jest zwierzęciem – kilku mówi, że zaobserwowane struktury mogą mieć mikrobowe pochodzenie – ale sama Turner jest dość pewna, a popierają to również inni paleontolodzy. Przyjmijmy więc ten wniosek jako “prawdopodobny, ale nie pewny”. Z pewnością dalsze prace albo wzmocnią, albo osłabią dowody Turner.


Można zobaczyć artykuł Turner przez klikniecie na link pod zrzutem z ekranu poniżej albo w pdf tutaj. 


https://www.nature.com/articles/s41586-021-03773-z?WT.ec_id=NATURE-202107&sap-outbound-id=40127A01E9653BFE954084AB37C71FB3B9CB3633
https://www.nature.com/articles/s41586-021-03773-z?WT.ec_id=NATURE-202107&;sap-outbound-id=40127A01E9653BFE954084AB37C71FB3B9CB3633

Badając Little Dal Reef Formation w północnozachodniej Kanadzie (która sama jest rodzajem stromatolitu), Turner zbierała kamienie w latach 1992 - 2018, i w cienkich przekrojach tych kamieni zaobserwowała “vermiform” (o kształcie robaków) mikrostruktury wypełnione kryształkami kalcytu czyli kryształkami węglanu wapnia. Te przypominające tubki struktury łączą i dzielą się w rozgałęzioną sieć, tak samo jak tubule współczesnych gąbek, z których kilka ma szkielety z kalcytu. (Tubule współczesnych gąbek pozwalają w ich ciałach na krążenie wody, dostarczając pokarm i tlen.) Te robakopodobne struktury otoczone są w skamieniałościach przez „zbitą masę” kalcytu, która mogła być zewnętrznym ciałem gąbki.


Tutaj są ilustracje (a)-(b) z ilustracji 2, które pokazują skamieniałą sieć w porównaniu do współczesnej gąbki (c) z podpisem.  


(From Fig. 2 of the paper): a, Well-preserved vermiform microstructure exhibits a polygonal meshwork of anastomosing, slightly curved, approximately 30-μm-diameter tubules embedded in calcite microspar (KEC25). Scale bar, 500 μm. b, Enlarged rectangle from a, showing branching tubules forming three-dimensional polygons intersected at various angles by the thin section; clear calcite crystals, about 10–20 μm in width, fill tubules in groundmass of more finely crystalline calcite (dark grey). Scale bar, 50 μm. c, Three-dimensional fragment of spongin skeleton from a modern keratosan sponge, illustrating its branching and anastomosing network of fibres (incident light). Scale bars, 100 μm (main panel), 20 μm (inset).
(From Fig. 2 of the paper): a, Well-preserved vermiform microstructure exhibits a polygonal meshwork of anastomosing, slightly curved, approximately 30-μm-diameter tubules embedded in calcite microspar (KEC25). Scale bar, 500 μm. b, Enlarged rectangle from a, showing branching tubules forming three-dimensional polygons intersected at various angles by the thin section; clear calcite crystals, about 10–20 μm in width, fill tubules in groundmass of more finely crystalline calcite (dark grey). Scale bar, 50 μm. c, Three-dimensional fragment of spongin skeleton from a modern keratosan sponge, illustrating its branching and anastomosing network of fibres (incident light). Scale bars, 100 μm (main panel), 20 μm (inset).

Są tam jeszcze inne zdjęcia, ale pierwsze dwa pokazują sedno sprawy. Można sądzić, że pokazują niewiele, ale są tam istotnie połączone wzajemnie, rozgałęzione tubule z jasnymi kryształkami kalcytu, typowymi dla pewnej grupy gąbek. Obszar, gdzie znaleziono te domniemane skamieniałości liczy 890 milionów lat. I te skamieniałości są starsze od najstarszych i bezdyskusyjnych skamieniałości gąbek o 350 milionów lat!


Turner stawia hipotezę, że te wczesne organizmy nie mogły konkurować z budującymi rafy sinicami, ale były w stanie znaleźć „tlenowe oazy”, by używać tlenu produkowanego przez sinice. Związanie tych domniemanych gąbek z produkującymi tlen bakteriami może być świadectwem, że istotnie są to zwierzęta, które, oczywiście, wymagają tlenu.


Jak powiedziałem, część paleobiologów nie zgadza się co do tego, że są to zwierzęta. Można posłuchać dziesięciominutowej, sponsorowanej przez “Nature” dyskusji Turner z kilkoma zwolennikami i kilkoma wątpiącymi tutaj. Bardzo polecam wysłuchanie tej krótkiej, ale  klarownej dyskusji.


I jeszcze jedna sprawa: te organizmy musiały przetrwać przynajmniej jeden okres intensywnego zlodowacenia i zamarzania znany jako “Ziemia Śnieżka“, kiedy cała planeta była albo kompletnie zamarznięta, albo niemal w całości pokryta lodem poza kilkoma obszarami otwartej wody. (Największy obszar obejmowało to między 700 a 600 milionów lat temu). W podlinkowanym artykule jego autorka, Laura Poppick tak mówi o tym okresie:

Jak wyglądało w tym czasie życie na Ziemi i jak zmieniło się w wyniku tych wydarzeń?


Były pewne bakterie i były także glony i jednokomórkowe, prymitywne zwierzęta, czyli protisty.


Są także dowody, że w tym czasie powstały pierwsze wielokomórkowe zwierzęta, prawdopodobnie coś na kształt gąbek.

No cóż, według Turner pierwsze wielokomórkowe zwierzęta, prawdopodobnie coś na kształt gąbek, powstały niemal 200 milionów lat wcześniej.


Zobaczymy, jak rozwinie się spór o naturę tych skamieniałości. Czy są to zwierzęta, czy po prostu pozostałości bakterii? Jak mówi Turner w wywiadzie: “Jesteśmy całkiem pewni”, że to są podobne do gąbek zwierzęta. Dodaje: “To niemal oczywiste”.

_______________

Turner, E.C. 2021. Possible poriferan body fossils in early Neoproterozoic microbial reefsNature (2021). https://doi.org/10.1038/s41586-021-03773-z


Oldest evidence for animals found? New sponge-like fossil is 890 million years old, several hundred million years older than next oldest animal

Why Evolution Is True, 29 lipca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". (Polskie wydanie "Wiara vs fakty", Wydawnictwo Stapis.) Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1235 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk