Prawda

Wtorek, 28 czerwca 2022 - 11:24

« Poprzedni Następny »


Wezwanie do obudzenia się sumienia: Palestyńczycy są realnymi ludźmi


Bassem Eid i Fred Maroun 2015-06-13


“Propalestyńscy” aktywiści oskarżają Izrael o lekceważenie życia palestyńskich cywilów, o dehumanizowanie ich, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Choć istnieje daleko idące dehumanizowanie Palestyńczyków, winną stroną nie jest ta, którą za winną uważacie.


Oskarża się Izrael o upokarzanie Palestyńczyków na punktach kontrolnych i oskarża się go o nie podejmowanie wystarczających środków ostrożności w atakach na Hamas, by uniknąć ofiar cywilnych. Niektórzy posuwają się nawet tak daleko, że oskarżają Izrael o ludobójstwo na Palestyńczykach.

 

Prawda jest zupełnie inna. Chociaż Palestyńczycy istotnie doświadczają upokorzeń w niektórych wypadkach na punktach kontrolnych i choć faktycznie jest zbyt wiele ofiar cywilnych podczas ataków izraelskich na terrorystów (nawet jedna ofiara to zbyt dużo), istnieją liczne dowody, że Izrael stosuje standardy ostrożności, które są co najmniej równie dobre, jak te, które każda demokracja liberalna stosowałaby w podobnych okolicznościach. I z pewnością nie ma mowy o żadnym ludobójstwie.


Dehumanizowanie Palestyńczyków istotnie zdarza się wśród fanatycznych pro-syjonistycznych aktywistów. Niektórzy z nich, szczególnie ci, którzy nie mieszkają w Izraelu, myślą o Palestyńczykach w abstrakcyjnych kategoriach. Używają argumentów takich jak: „nie ma czegoś takiego jak Palestyńczycy” i bezdusznie lekceważą prawdziwe tragedie palestyńskie (takie jak zniszczenia spowodowane wojną w Gazie lub tragiczna sytuacja uchodźców w krajach arabskich) jako nieważne, ponieważ Izrael legalnie bronił swojego kraju. 


Dehumanizowanie Palestyńczyków jest także szeroko rozpowszechnione wśród reżimów arabskich. Użyli Palestyńczyków jako pionka w momencie ogłoszenia niepodległości Izraela i robią to do dzisiaj. Fakt, że państwa arabskie nie dają obywatelstwa uchodźcom palestyńskim, których goszczą od dziesięcioleci, jest czymś, co byłoby potępione w jak najostrzejszych słowach, gdyby działo się to w Europie albo Ameryce Północnej, ponieważ jednak winnymi są Arabowie i ofiarami są Arabowie, świat ignoruje tę zbrodnię i wręcz zachęca do niej przez finansowanie specjalnie utworzonego organu ONZ (UNRWA).


Rekordzistami w dehumanizowaniu Palestyńczyków są jednak aktywiści zupełnie niewłaściwie nazwani “propalestyńskimi”. Choć niektórzy syjoniści ignorują śmierć ludzi w Gazie, „propalestyńscy” aktywiści używają śmierci Palestyńczyków dla celów propagandowych, odmawiając równocześnie żądania, by położyć kres atakom terrorystycznym z Gazy. Niemniej, powstrzymanie ataków terrorystycznych z Gazy jest jedynym sposobem zapobieżenia temu, by cywile znajdowali się w ogniu krzyżowym odwetu izraelskiego. Podczas gdy niektórzy syjoniści widzą obronę Izraela jako cel, który przeważa nad interesami palestyńskimi, aktywiści „propalestyńscy” widzą zniszczenie Izraela jako cel, który można osiągnąć tylko za cenę śmierci Palestyńczyków.


Także na Zachodnim Brzegu aktywiści „propalestyńscy” używają Palestyńczyków jako pionki w grze. Organizują kampanie delegitymizowania przedsiębiorstw izraelskich, które działają na Zachodnim Brzegu, nie zwracając uwagi na fakt, że te przedsiębiorstwa dostarczają dobrych możliwości zatrudnienia Palestyńczykom. Aktywiści „propalestyńscy” uważają, że utrata pracy przez Palestyńczyków jest rozsądną ceną za ważniejszy cel, jakim jest osłabienie Izraela.


W ten sposób aktywiści “propalestyńscy” dokończyli zwrotu od postawy rzekomo propalestyńskiej do postawy w pełni antypalestyńskiej. Choć twierdzą, że bronią interesów Palestyńczyków, w rzeczywistości pławią się w śmierci i bezrobociu Palestyńczyków.


Palestyńczycy są realnymi ludźmi. Nie są abstrakcyjną masą i liczy się życie każdego Palestyńczyka. John Calvin jest palestyńskim uchodźcą w Kanadzie, któremu grozi deportacja na terytoria palestyńskie, gdzie jego życie będzie w niebezpieczeństwie z powodu jego homoseksualizmu. Jak dotąd ani jedna grupa „pro-palestyńska” nie wystąpiła w obronie Calvina. Nie ulega wątpliwości, że gdyby Calvin był zwolennikiem Hamasu i groziło mu uwięzienie w Izraelu, grupy „propalestyńskie” rzuciłyby się do jego obrony, ponieważ jednak Calvin popiera Izrael, nie uważają go za Palestyńczyka, którego warto bronić. Aktywiści „propalestyńscy” nie cenią życia Palestyńczyków; cenią wartość propagandową palestyńskiego życia i śmierci.


Oczywiście, dla antysyjonistów to wszystko zaczyna się od dehumanizowania Izraelczyków. Gdyby zrozumieli, że Izraelczycy są realnymi ludźmi, może łatwiej zrozumieliby, że także Palestyńczycy są realnymi ludźmi. Antysyjoniści jednak widzą Izraelczyków jako abstrakcyjną, imperialistyczną, bezkształtną masę. Poza faktem, że Izrael nie jest imperialistycznym przedsięwzięciem, ale jest przedsięwzięciem tubylczym, żadni dwaj Izraelczycy nie są tacy sami, ale dla antysyjonistów wszyscy Izraelczycy muszą zostać potępieni, bojkotowani, izolowani i w ostatecznym rachunku zmuszeni, by zniknąć.


Czy jest ważne, by Izraelska Armia Obronna (IDF) widziała Palestyńczyków jako ludzi? Tak, oczywiście, że jest, ale całe gromady ludzi przypominają IDF o tym fakcie przez 24 godziny na dobę, każdego dnia roku, przypominają im także sami Izraelczycy, chociaż IDF wykonuje przyzwoitą robotę i nie potrzebuje tak częstych przypomnień. Te gromady ludzi nie patrzą jednak w lustro i nie widzą, że oni, bardziej niż ktokolwiek inny, rutynowo i bezmyślnie dehumanizują Palestyńczyków.


Kiedykolwiek mówi się im, że ich działania szkodzą Palestyńczykom znacznie bardziej niż szkodzą Izraelowi, aktywiści “propalestyńscy” zatykają uszy i zaczynają krzyczeć “la la la la, nie słyszę cię, nie słyszę cię”, a potem wracają do swojej mantry o Izraelczykach, którzy ukradli ziemię i muszą zostać ukarani, i są całkowicie nikczemnymi ludźmi i tak dalej. Byłoby to śmieszne, gdyby nie to, że jest rzeczywiste.


Jest oburzające, ale i w jakimś sensie spodziewane (biorąc pod uwagę 67 lat przemocy przeciwko Izraelowi), że niektórzy syjoniści także dehumanizują Palestyńczyków, jest jednak pełną tragedią, że aktywiści “propalestyńscy” są jeszcze bardziej winni. Problemem jest nałogowa i fanatyczna natura antysyjonizmu.  Nie pozwala ona jego wyznawcom zobaczyć drzew z powodu ich obsesji na temat lasu, który istnieje na ogół tylko w ich wyobraźni. Nienawistna natura antysyjonizmu pali wszystko wokół, a głównymi ofiarami są Palestyńczycy.


Dlatego wzywamy do przebudzenia się sumienia w szeregach tych, którzy nazywają siebie propalestyńskimi. Jeśli naprawdę są propalestyńscy, a nie tylko po prostu antyizraelscy, to oczekujemy, że ostro potępią terroryzm Hamasu i korupcję Fatahu, które są głównymi powodami cierpień palestyńskich, zamiast demonizować Izrael i ignorować konsekwencje tego demonizowania dla życia realnych Palestyńczyków.


Calling for an awakening of conscience: Palestinians are real people

6 czerwca 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBassem Eid


Inicjator i przewodniczący Palestinian Human Rights Monitoring Group, pozarządowej organizacji zajmującej się monitorowaniem naruszeń praw człowieka i działaniem na rzecz demokratycznej i pluralistycznej Palestyny.Fred Maroun

Pochodzący z Libanu Kanadyjczyk. Wyemigrował do Kanady w 1984 roku, po 10 latach wojny domowej. Jest działaczem na rzecz liberalizacji społeczeństw Bliskiego Wschodu. Prowadzi stronę internetową fredmaroun.blogspot.com


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 289 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk