Prawda

Piątek, 8 grudnia 2023 - 08:02

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?


Bassam Tawil 2019-02-09

Palestyńczyk, który próbuje wnieść worek cementu lub inny materiał budowlany do obozu uchodźców, jest narażony na aresztowanie, przesłuchanie, proces przed sądem wojskowym i grzywnę. Ta nieludzka i niesprawiedliwa praktyka ma miejsce w Libanie. (Źródło zdjęcia: iStock)
Palestyńczyk, który próbuje wnieść worek cementu lub inny materiał budowlany do obozu uchodźców, jest narażony na aresztowanie, przesłuchanie, proces przed sądem wojskowym i grzywnę. Ta nieludzka i niesprawiedliwa praktyka ma miejsce w Libanie. (Źródło zdjęcia: iStock)

Palestyńczyk, który próbuje wnieść worek cementu lub inny materiał budowlany do obozu uchodźców, żeby zbudować dom, jest narażony na aresztowanie, przesłuchanie, proces przed sądem wojskowym i grzywnę.


Czy to dzieje się w Strefie Gazy? Nie. Czy to dzieje się na Zachodnim Brzegu? Nie. Ta nieludzka i niesprawiedliwa praktyka jest stosowana w arabskim kraju, w którym żyje ponad 500 tysięcy Palestyńczyków [Tę liczbę podaje UNRWA, jednak spis przeprowadzony w grudniu 2017 r. pokazał znacznie mniejszą liczbę, niespełna 175 tysięcy. Patrz: https://www.haaretz.com/israel-news/lebanon-census-finds-number-of-palestinian-refugees-only-a-third-of-official-un-data-1.5629560.  Przyp. tłum.]


Ponadto ten zakaz wwozu materiałów budowlanych karze nie tylko żywych, ale i zmarłych. Palestyńczycy mówią, że z powodu tego zakazu nie mogą znaleźć kamieni i cementu do zbudowania grobów.


Zarówno społeczność międzynarodowa, jak zachodnie media głównego nurtu ignorują nędzne warunki, w jakich żyją Palestyńczycy w Libanie. Jedynymi Palestyńczykami, o jakich wydaje się dbać społeczność międzynarodowa, są ci, którzy żyją na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy – ci, o których żale można obwinić Izrael. 


Większość Palestyńczyków w Libanie żyje w 12 obozach dla uchodźców, gdzie cierpią z powodu nędzy, zatłoczenia i przemocy, jak również z powodu dyskryminujących i przypominających apartheid praw i działań Libanu, które odmawiają im podstawowych praw.  


Władze libańskie twierdzą, że zakaz sprowadzania materiałów budowlanych do obozów ma na celu zagwarantowanie Palestyńczykom „prawa powrotu” do ich byłych wsi i miast w Izraelu. Władze libańskie mówią Palestyńczykom: „Nie chcemy, byście budowali nowe domy w naszym kraju: to zagroziłoby waszemu prawu powrotu!”   


Władze libańskie wiedzą doskonale, że Izrael nigdy nie pozwoli setkom tysięcy Palestyńczyków na wprowadzenie się do Izraela jako część „prawa powrotu”. Dla Izraela oznaczałoby to, że Żydzi staną się mniejszością we własnym kraju i że będą wówczas trzy państwa palestyńskie: Gaza, Izrael i Zachodni Brzeg.


Ten drobny szczegół nie powstrzymał jednak Libanu i innych krajów arabskich, które odgrywają rolę gospodarzy dla palestyńskich uchodźców i ich potomków, od ciągłego kłamania im i podsycania fałszywych nadziei, że któregoś dnia wrócą do domów swoich ojców, dziadków i pradziadków w Izraelu.  


Zakaz posiadania materiałów budowlanych dla Palestyńczyków w Libanie jest tylko jednym przykładem dyskryminacji, jakiej doznają w tym kraju arabskim od dziesięcioleci.


Prawo w Libanie zakazuje również Palestyńczykom pracy w niektórych zawodach, w tym w medycynie, inżynierii, pielęgniarstwie, księgowości, farmaceutyce i nauczaniu. W Libanie Palestyńczycy uważani są za obcokrajowców i nie wolno im posiadać, sprzedawać lub darować nieruchomości.  


Renowacja domów w obozach palestyńskich wymaga zezwolenia od libańskich władz bezpieczeństwa z powodu niepokoju, że te materiały mogłyby zostać użyte do celów militarnych. Jeśli otrzymują zezwolenie, armia zazwyczaj narzuca surowe środki  ostrożności, takie jak liczenie worków z cementem lub sprawdzanie ilości kamieni, które Palestyńczycy chcą sprowadzić do obozu.


Palestyńczyk schwytany na szmuglowaniu materiałów budowlanych do obozu zostaje aresztowany, przesłuchany i czeka go grzywna w wysokości 100 tysięcy libańskich funtów (66 dolarów).  


Według niedawnego raportu Palestyńskiego Centrum Informacji zakaz wwozu materiałów budowlanych obowiązuje od 22 lat. „To jest nieludzkie” – stwierdza raport. W 2004 roku, według raportu, zakaz zniesiono na kilka miesięcy, po czym wprowadzono go ponownie i rozszerzono na dodatkowe społeczności palestyńskie w Libanie.


W dodatku do cementu Palestyńczycy mają zakaz sprowadzania do obozów rur na wodę, przewodów elektrycznych, aluminium, drzwi, płytek ceramicznych, okien, szyb i farby.


W ostatnich dwóch latach władze libańskie zaczęły budować betonowe mury z wieżami obserwacyjnymi wokół dwóch palestyńskich obozów: Ain al-Hilweh i Raszidieh. Władze libańskie uzasadniają budowę murów względami bezpieczeństwa i przypuszczalnie robią to po to, by zapobiec ekspansji palestyńskich obozów. Palestyńczycy nazywają te mury, które zamieniły ich obozy w zamknięte getta, „murami hańby”.


Dżamal Chatib, sekretarz generalny Islamskiej Frakcji w Ain al-Hilweh, wezwał władze libańskie do zniesienia zakazu. „Część domów zapadła się i raniła kobiety i dzieci” - powiedział.


Mohammed al-Szuli, palestyński działacz praw człowieka, powiedział, że zakaz wwozu materiałów budowlanych stał się „koszmarem” dla wszystkich uchodźców.  


Ostatnio Palestyńczycy w Ain al-Hilweh musieli usuwać kamienie ze swoich domów, żeby zbudować grób dla zmarłego mieszkańca, Chaleda Zaitera. Ciało mężczyzny trzymano przez kilka dni w kostnicy zanim mieszkańcom udało się zebrać dość kamieni z własnych domów, by zbudować mu grób.


"Pochowanie zmarłego Palestyńczyka w obozie Ain al-Hilweh stało się bolesnym i traumatycznym przeżyciem” - powiedział Abdel Raheem Makdah, przywódca społeczności palestyńskiej w Libanie.


Jest mało prawdopodobne, by protesty Palestyńczyków w Libanie przyciągnęły jakąkolwiek uwagę społeczności międzynarodowej, włącznie z tak zwanymi propalestyńskimi grupami, które działają na kampusach uniwersyteckich USA i Kanady i w innych miejscach.  


Rzeczywiste "propalestyńskie” grupy to te, które są gotowe przemawiać przeciwko złemu traktowaniu Palestyńczyków przez ich braci Arabów. Rzeczywiste „propalestyńskie” grupy to te, które są gotowe bronić praw kobiet i gejów żyjących pod władzą Hamasu w Strefie Gazy. Rzeczywiste „propalestyńskie” grupy to te, które są gotowe działać na rzecz demokracji i wolności słowa dla Palestyńczyków żyjących pod represyjnymi rządami Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu i Hamasu w Strefie Gazy. Rzeczywiste „propalestyńskie” grupy to te, które są gotowe potępić Liban za rasistowską i dyskryminującą politykę wobec Palestyńczyków, żywych i martwych.


Chowanie się na kampusie uniwersyteckim i plucie nienawiścią wobec Izraela nie czyni człowieka „propalestyńskim”. Czyni z niego człowieka żyjącego nienawiścią wobec Izraela. Czy „propalestyńskie” grupy wysłuchają okrzyków SOS dochodzących od ludzi w Libanie, których jak twierdzą, reprezentują? Prawdopodobnie, nie. Najprawdopodobniej będą nadal głosić swoją nienawiść do Izraela, podczas gdy Palestyńczycy w Libanie nadal będą wyrywać kamienie z własnych domów, żeby zbudować groby dla swoich bliskich.

The Palestinians: Who Really Cares?

Gatestone Institute, 1 lutego 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 310 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk