Prawda

Wtorek, 28 czerwca 2022 - 11:29

« Poprzedni Następny »


Kto stworzył ISIS?


Hiszam Melhem 2014-09-01

Od stycznia do lipca 2014 w samym Iraku bojownicy ISIS zabili ponad 5 tysięcy osób i ranili ponad 11 tysięcy. Podczas ostatnich dwóch miesięcy operacje bojowników ISIS prawdopodobnie zwielokrotniły tę liczbę ofiar, nikt nie posiada jednak nawet przybliżonych danych.
Od stycznia do lipca 2014 w samym Iraku bojownicy ISIS zabili ponad 5 tysięcy osób i ranili ponad 11 tysięcy. Podczas ostatnich dwóch miesięcy operacje bojowników ISIS prawdopodobnie zwielokrotniły tę liczbę ofiar, nikt nie posiada jednak nawet przybliżonych danych.

W artykule zatytułowanym "Dość kłamstw, polityka arabska stworzyła raka ISIS”, znany dziennikarz libański dr Hiszam Melhem, który jest szefem biura waszyngtońskiego „Al-Arabii” i korespondentem libańskiej gazety „Al-Nahar”, występuje przeciwko powszechnym w świecie arabskim teoriom spiskowym, które – jak mówi – są metodą Arabów na unikanie odpowiedzialności i na obwinianie wszystkich innych za własne problemy.

 

Poniżej podajemy fragment jego artykułu, który został zamieszczony 16 sierpnia 2014 r. na angielskojęzycznej witrynie internetowej Al-Arabiji[1].


Większość ludzi jest niechętna introspekcji i rzadko zajmuje się samokrytyką. Arabowie nie są inni. Jednak kultura polityczna, jaka rozwinęła się w świecie arabskim przez ostatnich 60 lat, szczególnie w krajach rządzonych przez autokratyczne rządy, przesunęła winę za katastrofalne niepowodzenia na inne, zewnętrzne, złowrogie siły. Kraje te utraciły zdolność samokrytyki.


Z czasem to dziedzictwo stworzyło żyzny grunt dla teorii spiskowych, urojeń, samooszustwa, paranoi i ksenofobii. Jeśli czytasz gazetę arabską albo strony internetowe z tego regionu, nieuchronnie natkniesz się na niektóre z tych objawów. To prawda, czasami mogą one być zabawne, ale w większości wypadków są zwyczajnie obrzydliwe i ujawniające głębokie patologie strachu.


Teorie spiskowe królują zazwyczaj w niedemokratycznych społeczeństwach, którym brak przejrzystych instytucji, wolnych i tętniących życiem mediów i kultury politycznej, która nie unika zajmowania się kwestiami, które niektórzy mogą uważać za tabu. Czepianie się teorii spiskowych, szczególnie w czasach trudności i niepewności, staje się atrakcyjne, ponieważ uwalnia wierzących w nie od jakiegokolwiek poczucia odpowiedzialności za to, co dzieje się między nimi, pozwalając im obwiniać ukryte i potężne siły, nad którymi nie panują… Zaprzeczanie  rzeczywistości i ucieczka od odpowiedzialności jest drugą stroną teorii spiskowych. W tym zmyślonym świecie inni, zazwyczaj zmówieni ze sobą, przebiegli i ze złymi zamiarami, stoją za wszystkimi naszymi problemami… Oczywiście, teorie spiskowe istnieją także w otwartych i demokratycznych społeczeństwach, ale na ogół ograniczone są do marginalnych grup…


Szokujące i niepohamowane barbarzyństwo Islamskiego Państwa Iraku i Syrii (ISIS), które przekształciło się ostatnio w Państwo Islamskie, jest dobrym przykładem. Niewyobrażalna brutalność tego najnowszego przejawu Politycznego Islamu w świecie arabskim, jest dla wielu muzułmanów arabskich nie do zniesienia. Albo więc zaprzeczają potwornościom, twierdząc, że muzułmanie nigdy nie popełniliby tak potwornych czynów (mimo tego, że sami sprawcy tych czynów zapewniają, że ich przemoc ma szerzyć purytańsko wypaczoną wersję islamu), albo uciekają się do łatwiejszej opcji i wybierają jedną z wielu teorii spiskowych, które są rozpowszechniane przez agencje wywiadowcze, grupy polityczne, dziennikarzy i samozwańczych strażników moralności sekt religijnych lub grup etnicznych…


Jeszcze przed szybkim i krwawym zajęciem jednej trzeciej Iraku, co pociągnęło za sobą wygnanie i zabijanie chrześcijan i jazydów oraz okupację Mosulu, drugiego co do wielkości miasta w Iraku, Arabowie twierdzili, że ISIS zostało stworzone gdzieś poza Syrią lub Irakiem lub w ogóle nie przez Arabów. Zależnie od wyznania, pochodzenia etnicznego lub sympatii politycznych mówiącego, ISIS, zdaniem wielu, zostało stworzone w Ameryce z niejaką pomocą – jak zwykle – Izraelczyków; inni, szczególnie ci, którzy są niechętni osi Iran-Syria-Hezbollah, powiedzą z równą pewnością siebie, że ISIS zostało stworzony w Iranie w zmowie z reżimem syryjskim. Ci jednak, którzy popierają oś pod przewodnictwem Iranu, będą jednoznacznie twierdzili, że ISIS zostało stworzony przez USA w kolaboracji z „pewnym” państwem z Zatoki. (Zazwyczaj sam możesz sobie wybrać z którym: Arabią Saudyjską, Katarem, a nawet Turcją.)


W tym wypaczonym środowisku politycznym świadectwa lub dowody jakiegokolwiek twierdzenia nie są konieczne lub, w najlepszym wypadku, są liche, a kiedy zaprzecza się spiskowi, zaprzeczenie uważane jest za dowód. Ponieważ teorie spiskowe są zazwyczaj oparte na wyimaginowanych przyczynach i skutkach oraz przez spekulacje na temat tych, którzy mogliby odnieść korzyści z jakiegoś rozwoju wypadków, dla niektórych staje się oczywiste twierdzenie, że tylko dlatego, iż reżim Assada diabelsko skorzystał z wojny, jaką ISIS wydała Wolnej Armii Syryjskiej i innym islamskim grupom opozycyjnym, to Assad albo stoi za ISIS, albo zmawia się nim bezpośrednio i operacyjnie. Niedawne walki między ISIS a siłami Assada w Syrii wschodniej pokazują, że takie twierdzenia nie mają żadnych podstaw.


Ci, którzy twierdzą, że Iran stoi za ISIS, ponieważ Teheran chce podzielić Irak lub utrzymywać go w stanie wojny domowej, nie lubią rozważać prostszego poglądu, który utrzymuje, że narodowemu interesowi Iranu lepiej służy stabilny i stowarzyszony Irak, który byłby zależny od Iranu lub znajdowałby się w politycznej orbicie Iranu, która to sytuacja pozwoliłaby Iranowi na rozciągnięcie swoich wpływów od Zatoki do Morza Śródziemnego…


Prawdą jest, że kraje Zatoki, takie jak Arabia Saudyjska i Katar, jak również Turcja, dostarczały broni i funduszy syryjskim grupom opozycyjnym, w tym walczącym tam organizacjom  islamistycznym. Ale duże sumy pieniędzy dane jako pomoc przez bogate osoby z Zatoki, które na samym początku mogły dotrzeć do ekstremistów, włącznie z Frontem Dżabhat Al-Nusra i ISIS, nie oznaczają, że państwa Zatoki stworzyły ISIS, ponieważ te państwa już określiły ISIS jako organizację terrorystyczną. Ponadto uniemożliwiają swoim obywatelom dołączenie do „Dżihadu w Syrii i Iraku i współpracują z U.S. Treasury Department, by zapobiec transferowi funduszy z prywatnych kont bankowych w krajach Zachodu. Ostatnio  U.S. Treasury Department  desygnował trzech kuwejckich zwolenników ISIS jako Specjalnie Desygnowanych Terrorystów Globalnych.


Z osłupiającymi zwycięstwami ISIS w Iraku, które zmusiły administrację Obamy do rozpoczęcia ograniczonych uderzeń powietrznych przeciwko formacjom wojskowym ISIS… region ogarnęła nowa teoria spiskowa o pochodzeniu i ewolucji ISIS, twierdząca tym razem, że taki autorytet jak sama była sekretarz stanu Hillary Clinton zapewnia, iż ISIS zostało stworzone w Ameryce… Nawet przy niskich standardach teorii spiskowych na Bliskim Wschodzie głupota tej teorii jest wyjątkowo irytująca…


Ci, którzy mają bardziej wyrozumiały pogląd na powszechność teorii spiskowych na Bliskim Wschodzie, wskazaliby na to, że od II wojny światowej USA i ich sojusznicy istotnie angażowali się w potajemną działalność i spiski, włącznie z wywoływaniem zamachów stanu, wpływaniem na wybory i współpracą z podejrzanymi typami w imię walki z komunizmem i radykalizmem, oraz że inwazja na Irak była oparta na bezpodstawnych twierdzeniach o broni masowego zniszczenia i innych kłamstwach. To wszystko prawda, ale nie usprawiedliwia to rozpowszechnionej tendencji wielu Arabów, włącznie z dziennikarzami i przedstawicielami aparatu władzy, do dawania wiary w cudaczne spiski bez kłopotania się o przedstawienie dowodów…


Od czasu klęski Arabów w wojnie z Izraelem w 1967 r., na politykę arabską wpływały i w dużej mierze ją kształtowały rozmaite odmiany islamistów, włącznie z radykalnymi i używającymi przemocy grupami, które działały jeszcze przed pojawieniem się Al-Kaidy i ISIS, Bractwo Muzułmańskie, różni salafici, egipska Dżamaa Islamija, Hezbollah, Hamas. Powstanie i rozkwit islamistów, takich jak tunezyjska Al-Nahda, a później Al-Kaida i ISIS, ułatwiły rozbój „świeckich” reżimów arabskich, dyktatorów wojskowych i rządów jednopartyjnych, a w szczególności zdeprawowanych rządów partii Baas zarówno w Syrii, jak Iraku.


Przez dziesięciolecia społeczeństwa Syrii, Iraku, Egiptu, Algierii, Jemenu, Libii, a później Tunezji, zostały całkowicie zdewastowane przez brutalność i korupcję tych reżimów. Społeczeństwa arabskie stały się stopniowo jałowe politycznie i intelektualnie. Postępowcy, lewicowcy, liberałowie i oświeceni nacjonaliści, którzy przez dziesięciolecia dominowali życie polityczne w tych społeczeństwach, byli ścigani, zastraszani i pozbawiani prawa tworzenia jakichkolwiek niezależnych organizacji politycznych. Społeczeństwo obywatelskie zostało wypatroszone, szczególnie w Syrii i Iraku, gdzie elity rządzące kontrolowały każdy aspekt życia społecznego i ekonomicznego… Tymczasem islamiści, z których wielu było poddanych podobnemu traktowaniu, albo uciekli do podziemia, albo udało im się poprzez organizacje charytatywne i meczety zachować jakąś żywotność polityczną i legalne struktury organizacyjne.


Nie  ma już dłużej sensu mówienie o Syrii i Iraku jako o jednolitych państwach, ponieważ wielu ludzi zaangażowanych tam w rozmaite walki nie wydaje się podzielać narodowej narracji. Pouczająca jest obserwacja, że ci, którzy rządzą w Damaszku i Bagdadzie, nie wydają się skłonni do zrobienia czegokolwiek w sprawie siły, która przekreśliła ich granice narodowe i okupuje jedną trzecią każdego z tych krajów oraz jest zdecydowana stworzyć purytański Kalifat, rozciągający się od Mezopotamii do Morza Śródziemnego. ISIS wykorzystuje oburzenie i alienację sunnickiej mniejszości arabskiej w Iraku na coraz bardziej sekciarską politykę prowadzoną przez 8 lat przez Nouriego Malikiego, tak samo, jak eksploatuje gniew sunnickiej większości arabskiej w Syrii, którą od ponad 40 lat marginalizowała dynastia Assada.


Na razie ISIS odnosi korzyści z tego głębokiego niezadowolenia sunnitów i czas pokaże, kiedy narastający nihilizm i barbarzyńskie mordy rytualne doprowadzą ludzi do zbuntowania się przeciwko niemu. ISIS jest Al-Kaidą na steroidach. Standardy zdeprawowania ISIS (masowe egzekucje, obcinanie głów i ukrzyżowania) ustawiają ich daleko nawet poza talibami w Afganistanie. ISIS jest pierwszą nowoczesną organizacją terrorystyczną, która działa jak kult i jest dowodzona przez przywódcę, który działa jak przywódca tajnego stowarzyszenia kultu śmierci, nowoczesnej wersji XII-wiecznego Hasana_ibn_Sabbaha, ismailskiego przywódcy perskiego małej grupy fanatyków, czasami określanych jako Haszaszyni lub asasyni, który prowadził kampanię przemocy i terroru ze swej twierdzy górskiej w Persji północnej, ale ustanowił prymitywną formę rządów z biurokracją, pobieraniem podatków i sądami religijnymi, osławionymi z wymierzania koszmarnych kar śmierci.


ISIS może być odrzutem Al-Kaidy, ale podobnie jak Al-Kaida, jest nieślubnym dzieckiem współczesnego islamu politycznego, który rósł i rozprzestrzeniał się w tym, co Arabowie nazywają “przyjaznym środowiskiem”. Paskudną prawdą jest to, że ten rak ISIS został stworzony przez bardzo chorą i słabą politykę arabską.

 

Przypis:

 

[1] English.alarabiya.net, 16 sierpnia 2014.

Źródło: MEMRI, Specjalny komunikat nr 5829, z 28 sierpnia 2014r.

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska  


Hisham Melhem (zdjęcie: English.alarabiya.net)
Hisham Melhem (zdjęcie: English.alarabiya.net)

Hiszam Melhem

Znany dziennikarz libański, obecnie jest szefem biura waszyngtońskiego „Al-Arabii” i korespondentem libańskiej gazety „Al-Nahar”.

 

Od Redakcji

Przykładów mitomanii, o ktorej pisze libański dziennikarz można przedstawić tysiące - wystąpienia polityków, dziennikarzy, duchownych. Nie trzeba ich szukać daleko. Poniżej prezentujemy film z kazaniem syryjskiego duchwnego sprzed trzech dni.  (Są polskie napisy.)Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. gorzka prawda o islamie Mieczysławski 2014-09-06
1. Stabilizacja MEF 2014-09-01


Dysydenci

Znalezionych 289 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk