Prawda

Piątek, 8 grudnia 2023 - 07:27

« Poprzedni Następny »


Znaleziono skrytkę posągów z brązu


Steven Novella 2022-11-23


Archeolodzy odkryli duży zbiór ponad 50 małych posągów z brązu w ruinach starożytnej świątyni w Toskanii. Znalezisko datowane jest na okres od II wieku p.n.e. do I wieku naszej ery. Mówi się, że jest to największe znalezisko z brązu od 50 lat, jedno z największych znalezisk w historii, które daje znaczący wgląd w ten okres historii.

 

Same posągi wahają się od małych odlewów określonych części ciała, po posągi przedstawiające bogów i dochodzące do metra wysokości. Posągi te celowo wrzucono do źródła termalnego w świątyni, gdzie opadły na dno i pokryło je błoto. To błoto zachowało posągi w stosunkowo dobrym stanie przez ostatnie dwa tysiące lat. Wiele posągów ma również napisy w języku rzymskim lub etruskim. Archeolodzy uważają, że te posągi były ofiarami dla bogów z prośbą o uzdrowienie. Części ciała reprezentują dolegliwość, które bóstwo ma wyleczyć. Znaleźli także ponad 5000 złotych, srebrnych i brązowych monet, które w ciągu tych trzech stuleci wrzucono do źródła.


Zasadniczo to źródło termalne i świątynia były odpowiednikiem uzdrowiska dla bogatych. Kąpiel w gorących źródłach była popularnym luksusem bogatych tamtych czasów, a ta świątynia najwyraźniej nie była miejscem publicznym. Było to raczej prywatne uzdrowisko dla bogatych. Posągi z brązu były bardzo drogie i tylko bardzo bogaci mogli sobie pozwolić na to, by zamawiać je tylko po to, żeby je wrzucić w błoto.

 

Z naszej nowoczesnej perspektywy łatwo jest popaść w samozadowolenie na myśl o prymitywnym zachowaniu polegającym na składaniu ofiar wyimaginowanym bogom w nadziei na uzdrowienie. Ale myślę, że odwrotna reakcja jest bardziej odpowiednia. Z pewnością składanie takich ofiar w autentycznej nadziei na uzdrowienie jest czystym przesądem, całkowicie bezużytecznym z punktu widzenia rzeczywistej zmiany stanu zdrowia. Jednak biorąc pod uwagę ówczesny prymitywny stan medycyny, było to również całkiem nieszkodliwe (i jak się okazuje, archeologiczne dobrodziejstwo). Nawet bogaci i potężni nie mieli dostępu do tego, co moglibyśmy uznać za podstawową opiekę zdrowotną, więc ofiarowanie bóstwu drogiego posągu z brązu było najlepszym pomysłem, jaki mieli.

 

Dziś jednak mamy do czynienia z dobrodziejstwami współczesnej medycyny. Ze wszystkimi swoimi obecnymi wadami i ograniczeniami, nadal jest niezwykle potężna i skuteczna. Pomyśl o swoim życiu i wpływie, jaki wywarła na nie współczesna medycyna, nawet w małych sprawach. Osobiście wiem, że prawdopodobnie byłbym już kilka razy martwy, a gdybym przeżył, miałbym żałosną jakość życia w porównaniu z tym, co mam. W wieku 58 lat  prawdopodobnie nie zostałoby mi wiele zębów. Miałem kilka złamanych kości, które prawdopodobnie nie zagoiłyby się dobrze. Miałem zwykły asortyment infekcji, które wyrządziłyby szkody. Bez nowoczesnej opieki moja żona umarłaby straszną śmiercią, a jedno z moich dzieci prawdopodobnie by nie żyło. Przy nowoczesnej opiece medycznej zbywamy jako pomniejsze niedogodności takie choroby, które zabijały lub wyniszczały ludzi w czasach przednowoczesnych.

 

A jednak – przy wszystkich zaletach opieki medycznej opartej na nauce, nadal mamy uzdrowiska, w których ludzie składają bogom ofiary w celu poprawy ich zdrowia. Moim zdaniem jest to o wiele głupsze niż to samo zachowanie sprzed dwóch tysięcy lat. Ludzie w dzisiejszych czasach aktywnie odrzucają oparte na dowodach skuteczne leczenie na rzecz pseudonauki i magii. Pod tym względem nie bardzo możemy uzurpować sobie (zbiorowo) jakąkolwiek wyższość nad starożytnymi ludźmi.

 

Wracając do posągów, to przesądne zachowanie jest niezwykłym dobrodziejstwem dla współczesnych naukowców. Inskrypcje na posągach dają nam wgląd w ówczesną kulturę. Na przykład archeolodzy już się dowiedzieli, że język etruski przetrwał jako język mówiony dłużej, niż wcześniej sądzono. Oczekują, że po zakończeniu pełnego badania dowiedzą się o wiele więcej. Istnieją również plany budowy muzeum na miejscu, aby wystawić wszystkie posągi.

 

Posągi z brązu i marmuru były ostoją sztuki starożytnego świata. Kiedy Rzymianie rozszerzyli swoje posiadanie na inne kraje nad Morzem Śródziemnym, byli pod wrażeniem kultury greckiej w podbitych przez siebie miastach. Rzym fascynował się wówczas sztuką grecką. Zaczęli robić kopie greckich posągów, aby zabrać je z Grecji do siebie. Kopie te były głównie odlewami z brązu. Wykonywali jednak także odlewy gipsowe, które służyły jako wzory do robienia marmurowych kopii. Często możesz powiedzieć, że patrzysz na marmurową kopię oryginału z brązu, ponieważ trzeba było dodać trochę wsparcia (marmur nie jest tak wytrzymały jak brąz). Często przybierało to formę małego pnia drzewa, na przykład do podparcia nogi. Marmurowe posągi były również często malowane i wyposażone w szklane oczy. Dlatego w swoim czasie wyglądały zupełnie inaczej niż to, co widzimy teraz z klasycznym nagim marmurem.

 

Do czasów współczesnych przetrwało więcej posągów z marmuru niż z brązu (co wpływa na naszą współczesną perspektywę), ponieważ brąz był cenny i był przetapiany na broń lub narzędzia. To dlatego wiele z tego, co wiemy o greckich posągach, z których wiele było z brązu, pochodzi z rzymskich marmurowych kopii. Marmur był także kradziony i wykorzystywany do nowych budynków, ale posągi nie były przydatne do tego celu, więc wiele z nich przetrwało.

 

Względna rzadkość posągów z brązu również sprawia, że to najnowsze znalezisko jest bardziej wartościowe. Te przetrwały, ponieważ zostały zatopione w błocie. Wrzucenie do wody metrowego posągu z brązu musiało być nie lada wyzwaniem. Zastanawiam się, czy świątynia miała pod ręką kilku krzepkich mężczyzn, którzy pomagali swoim klientom w tym zadaniu, czy też przyjeżdżający do wód musieli zabrać ze sobą własnych osiłków.

 

Cache of Ancient Bronze Statues Found

NeuroLogica blog, 15 listopada 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Steven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1452 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk