Prawda

Niedziela, 13 czerwca 2021 - 09:52

« Poprzedni Następny »


YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą


Steven Novella 2019-07-18


W wielu mediach relacjonowano historię Mari Lopez, YouTuberki, która razem ze swoją siostrzenicą, Liz Johnson, wyprodukowała kilka wideo, na których twierdziła, że dieta z surowych warzyw wyleczyła ją z raka piersi. Johnson niedawno dodała do wideo informację, że Mari Lopez zmarła na raka w grudniu 2017 roku. Odmówiła jednak usunięcia filmów.


Ta historia powtarza się niestety często. Kiedy ludzie otrzymują diagnozę raka, jest to zrozumiały szok psychiczny. Stoją nie tylko przed ponurą możliwością rychłej śmierci, ale przed perspektywą operacji, chemioterapii i/lub naświetlania, a nic z tego nie jest przyjemne. Jest to wydarzenie, które zmienia życie. Czyni także, że są narażeni – kto w takiej sytuacji nie chciałby szukać drogi ucieczki, sposobu na powrót do normalnego życia? To właśnie oferują szarlatani – zapomnij o chirurgach i chemioterapii, po prostu zastosuj łagodną interwencję, taką jak zmiana diety, a twój rak zniknie. 


Ludzie skuszeni tą syrenią pieśnią mają kilka możliwości. Po pierwsze, mogą nadal poddać się początkowej terapii, takiej jak operacja, ale potem odmawiają dalszej terapii, takiej jak chemioterapia lub naświetlania. Niektórych pacjentów istotnie może wyleczyć sama operacja. Często celem chemioterapii jest zredukowanie ryzyka nawrotu. Inni mogą całkowicie odrzucić medycynę opartą na nauce.


Po postawieniu diagnozy, oraz jakiejś interwencji lub bez niej, następuje to, co nazywamy „miesiącem miodowym”. Na tym etapie rak może dawać stosunkowo niewielkie objawy. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy choroba została wykryta w badaniach przesiewowych, jak prześwietlenie lub badanie krwi, a nie dlatego, że już pojawiły się objawy. Ten okres może trwać miesiącami, a nawet latami, zależnie od stadium i rodzaju nowotworu. To na tym właśnie etapie ci, którzy leczą się wymyślonymi przez jakiegoś szarlatana środkami, przekonują sami siebie, że zostali wyleczenie. Na ogół przypisują to wyleczenie alternatywnej terapii, nawet jeśli przeszli operację lub jakieś inne standardowe leczenie.  


Przez miesiące lub lata mogą wykrzykiwać na cały świat, że wyleczyli się z raka dzięki szarlatanerii, której padli ofiarą. Jeśli przeżyją stają się przypadkiem wykorzystywanym jako „dowód” skuteczności tej terapii. Jeśli jednak mają nawrót lub umierają z powodu choroby, na ogół po prostu więcej o nich nie słyszymy. Jeśli czasami pokazuje się jakaś informacja, to jest ona krótka i często towarzyszą jej znajome wymówki – zasadniczo sprowadzają się one do stwierdzenia, że nie wierzyli wystarczająco mocno. Albo: nigdy nie mówiliśmy, że nasza metoda jest w 100% skuteczna. Nic z tego nie powstrzyma kolejnej ofiary od przejścia tego samego cyklu i zwabienia kolejnych ofiar, kiedy są w fazie miesiąca miodowego.


Mari Lopez wyraźnie pasuje do tego wzoru. Otrzymała diagnozę raka piersi. Postanowiła zrezygnować ze standardowego leczenia, mimo że rak piersi jest w dużej mierze wyleczalny, i zamiast tego wybrała leczenie raka surową dietą wegańską. W wywiadzie doskonale pokazała postawę chorego w czasie miesiąca miodowego:

“To jest mój wybór, jestem w porządku, nie umarłam, nie poszłam do szpitala. Będę kontynuowała tą drogą naturalną – powiedziała Lopez – [Rak] minął, jest skończony, jestem uzdrowiona. Czuję to w duszy i w ciele”.

Wierzyła w to, podczas gdy rak powoli rozprzestrzeniał się. W końcu były przerzuty do krwi, kości i wątroby. Liz informuje, że rak „powrócił”, ale nie ma żadnych dowodów, że kiedykolwiek „odszedł”. Wyłącznie rozwijał się. A potem, w grudniu 2017 roku, Mari zmarła na raka, którego prawdopodobnie można było wyleczyć. Przed śmiercią poprosiła Liz o usuniecie wideo, ale Liz odmówiła.


Według wszystkich informacji Liz ma wszystkie objawy pełnego psychologicznego zaprzeczenia. Jak wyjaśnia niepowodzenie diety wegańskiej?

“Moja ciocia nie była konsekwentna w sprawie diety i życia duchowego – napisała na YouTube. – Nie kontynuowała wegańskiej diety soków/surowych [warzyw], kiedy znowu została zdiagnozowana, wybrała naświetlania i chemię”.

Pod koniec straciła wiarę. Liz obwinia również żywność gotowaną w mikrofalówce. I, oczywiście, w rozpaczy (jakże częstej) Maria pod koniec ustąpiła i zgodziła się na standardowe leczenie, ale było za późno. To jednak pozwala Liz na winienie terapii opartej na nauce za śmierć jej ciotki. Oczywiście, najprostszym wyjaśnieniem jest, że wegańska dieta nie miała żadnego wpływu na raka, który po prostu rozwijał się naturalnie z całkowicie przewidywalnym skutkiem. Żadne dowody jednak nie wstrząsną prawdziwie wierzącym. W tym miejscu należy dodać, że nie ma żadnych dowodów, by dietą można było leczyć raka. Restrykcyjna dieta tylko osłabia pacjenta, kiedy walczy z rakiem i dochodzi do siebie po terapiach.


Jest jeszcze inny aspekt tej historii, poboczny, ale także bardzo częsty – wiara Mari w wegańską dietę miała zdecydowany duchowy wymiar. Mówiła, że Bóg prowadził ją do najlepszych owoców i warzyw dla wyleczenia jej raka. Wierzyła także, że wiara uleczyła ją z jej homoseksualizmu. Wiara i duchowość są blisko splecione z tak zwanymi alternatywnymi terapiami i widać to wyraźnie w tym przypadku.  


Nie ma tu nic nowego, jest to ponuro typowy przypadek. W epoce mediów społecznościowych wywołał jednak poważne pytanie. „Washington Post” informuje:

Google i Facebook obiecały, że rozprawią się z dezinformacją zdrowotną, w sytuacji, w której ostatnio związek między antyszczepionkowymi teoriami spiskowymi a wybuchem epidemii odry stał się głośny.

Opierają się na Ustępie 230 Communications Decency Act, który ich zdaniem daje im prawo nadzorowania ich platform i chroni ich przed odpowiedzialnością za ingerencję. Jest kilka sposobów zwalczania szarlatanerii na YouTube i innych platformach. Pierwszym jest po prostu zakazanie takich treści. Oczywiście, to wywoła okrzyki o naruszanie „wolności słowa” – ale wolność słowa nie jest licencją na praktykowanie medycyny. Zasadnie można uważać, że jeśli ktoś daje konkretną poradę, taką jak – nie poddawaj się chemioterapii lub naświetlaniom, a zamiast tego użyj mojej diety do wyleczenia raka – w zasadzie praktykuje on medycynę.


To prawda, że jest to szara strefa. Zawsze mogą powiedzieć, że dają ogólną poradę, nie zaś leczą konkretnego człowieka i mogą dalej zabezpieczyć się szablonowymi zastrzeżeniami. W epoce mediów społecznościowych jednak może należałoby ponownie ustalić, gdzie dokładnie przebiega ta linia. Ważnym aspektem tego jest, że często nie mówimy o opinii. Ludzie mogą w swoich wideo twierdzić rzeczy, które w oparciu o obecne dowody naukowe są jawnie i obiektywnie błędne. To jest ten sam standard, jakiego wymagamy od rzeczywistych lekarzy. Jeśli państwo może odebrać lekarzowi licencję za mówienie pacjentom czegoś, co jest błędne, to dlaczego nie-ekspertom uchodzi to na sucho? Nie mówię, żeby ich wsadzać do więzienia ani nawet o nakładaniu grzywien, mówię po prostu, że niekoniecznie muszą mieć nieograniczone przywileje mediów społecznościowych. 


Można ograniczyć prawo ludzi do zamieszczania wideo, jeśli ich treść narusza prawa autorskie kogoś innego, a także, jeśli stanowi oszczerstwo. Na pewnych platformach istnieją też standardy przyzwoitości przeciwko pornografii i innym treściom, takich jak filmy snuff, które można uważać za wykorzystujące lub wymagające popełnienia przestępstwa. Czy jest nierozsądne włączenie standardów ograniczających treści, które stanowią oczywiste zagrożenie zdrowia publicznego?  


Poza zakazami platformy mogą także podrasować swoje algorytmy, by faworyzowały autorytatywne źródła przed indywidualną, niepewną treścią. Jeśli szukasz „terapia na raka” jakie otrzymujesz pierwsze 20 wyników? YouTube może powiedzieć – możesz swobodnie zamieszczać swój nonsens, ale my nie mamy obowiązku przekazywać go ludziom, którzy szukają informacji. Nie należy uważać YouTube, Facebooka i Google za bierne platformy pozbawione wszelkiej odpowiedzialności. Ich algorytmy są aktywne – wybierają, jakie treści wypływają na wierzch. Są całkowicie otwarte w kwestii tego, że jakość treści jest głównym kryterium, a więc branie pod uwagę naukowej ścisłości jest całkowicie uzasadnione.


Platformy mogą także odmówić zamieszczania reklam, by zarabiać na treści, która jest szkodliwa lub wykorzystująca.


Wiem, że porusza to szerszą kwestię, ponieważ daje ogromną władzę kilku korporacjom. To jest głębszy problem, o którym musimy myśleć i się nim zająć. Tymczasem częścią każdego rozwiązania powinno być rozważanie skutków społecznych sposobu, w jaki te platformy przekazują informację.  


Cancer Quackery on YouTube

8 lipca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Szarlataneria, czas itp baszarteg 2019-07-18


Nauka

Znalezionych 1214 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk