Prawda

Niedziela, 1 sierpnia 2021 - 12:31

« Poprzedni Następny »


Walka o zachowanie bioróżnorodności


Matt Ridley 2019-05-15


W tym tygodniu biolodzy podnieśli głośny krzyk w sprawie bioróżnorodności - być może z zazdrości o uwagę, jaką cieszą się ich koledzy zajmujący się zmianą klimatu, a także z powodu ambicji ustanowienia nowego, wielkiego, międzyrządowego organu, który będzie dowoził naukowców samolotami na gigantyczne konferencje.


Mają rację, że dzieje się niedobrze z dziką fauna i florą świata, że możemy zrobić znacznie więcej, by ją zachować, wzmocnić i odbudować, ale nagłośnienie w mediach i wiele wypowiedzi Sir Boba Watsona, przewodniczącego Międzyrządowego Panelu ds. Bioróżnorodności i Usług Ekosystemu[Intergovernmental Panel on Biodiversity and Ecosystem Services (IPBES)], jest, prawdę mówiąc, dziwaczne.


Zagrożenie bioróżnorodności nie jest niczym nowym, ani prawdopodobnie nie przyspiesza, a przede wszystkim nie jest powodowane wzrostem ekonomicznym ani zamożnością, ani zmianą klimatyczną i nie zostanie zażegnane przez wycofanie się do organicznej samowystarczalności. Tutaj jest kilka delikatnych uwag do tych rewelacji.


Wiele zniszczeń bioróżnorodności ludzie dokonali dawno temu


Tempo wymierania gatunków ssaków i ptaków kulminowało około roku 1900 (głównie z powodu statków, które przywlekały szczury na wyspy). Ostatnim gatunkiem ptaka wyniszczonego w Europie była alka olbrzymia – w 1844 roku. Tysiące lat temu łowcy-zbieracze epoki kamiennej spowodowali wymarcie megafauny w Ameryce Północnej i Południowej, Australii, Nowej Zelandii i na Madagaskarze bez żadnej pomocy ze strony nowoczesnej technologii czy kapitalizmu. Nie znaczy to, że wymieranie nie dzieje się nadal, ale zdecydowanie największą przyczyną są inwazyjne, obce gatunki, szczególnie na wyspach: są to grzyby skoczkowce, które zabiły wiele żab i ropuch, ptasia malaria, która zabiła wiele hawajskich ptaków łuskaczy i tak dalej.


To jest konkretny problem, z którym można się uporać i odwrócić skutki, ale potrzeba do tego technologii, nauki i pieniędzy, nie zaś wycofania się w samowystarczalność i jedzenie fasoli. Wytępienie szczurów na wyspie South Georgia jest świetnym przykładem właściwego zrobienia tego – z helikopterami, GPS i mnóstwem nauki.


Byliśmy już na tym filmie. W 1981 roku ekolog Paul Ehrlich przepowiadał, że 50% wszystkich gatunków wymrze do roku 2005. W rzeczywistości przez kilka stuleci wymarło jak dotąd 1,4% gatunków ptaków i ssaków, które są łatwiejsze do udokumentowania niż mniejsze stworzenia, a także bardziej narażone. 


Myśl, że “zachodnie wartości” lub “kapitalizm” są problemem, jest błędna


Ogólnie rzecz biorąc, tym, co naprawdę zmniejsza bioróżnorodność, jest duża, ale uboga populacja żyjąca z tego, co wyprodukuje ziemia. W miarę jak kraje bogacą się i dołączają do gospodarki rynkowej, na ogół odwracają trend deforestacji, spowalniają straty gatunków i ratują gatunki zagrożone. Kraje takie jak Bangladesz są obecnie wystarczająco zamożne, by prowadzić zalesienie zamiast wylesienia, a to dzieje się na całym świecie. Większość tego jest naturalnym lasem, nie zaś plantacjami. Jeśli chodzi o dziką faunę, pomyślcie o wszystkich gatunkach, które w obfitości powróciły do Wielkiej Brytanii: wydry, rybołowy, bieliki, kanie, bobry, sarny i wiele innych. Dlaczego populacje wilków rosną na całym świecie, populacje lwów maleją, a tygrysów utrzymują się na tym samym poziomie? Zasadniczo dlatego, że wilki zamieszkują bogate kraje, lwy są w biednych krajach, a tygrysy w krajach o średnim dochodzie. Zamożność jest rozwiązaniem, nie zaś problemem.


Nic nie zabija natury szybciej niż życie z niej. Kiedy afrykański wieśniak staje się wystarczająco zamożny, by kupić żywność w sklepie zamiast iść do buszu na polowanie, jest to wygrana dla dzikiej przyrody. Tak samo jest, kiedy stać go na gaz do gotowania zamiast ścinać drzewo w lesie. Im bardziej urbanizujemy i im bardziej możemy podnieść użycie intensywnego rolnictwa i paliw kopalnych, tym mniej musimy wycinać lasów na żywność lub paliwo.


Intensywne rolnictwo oszczędza ziemię dla przyrody 


Wyliczono, że gdyby miano wykarmić dzisiejsza populację używając głównie organicznych plonów z lat 1960., musielibyśmy uprawiać 82% ziemi na świecie, podczas gdy dzisiaj uprawiamy około 38%. Dzięki nawozom, traktorom, genetyce i pestycydom potrzebujemy teraz o 68% mniej ziemi do wyprodukowania danej ilości żywności niż potrzebowaliśmy w 1960 roku. To dobrze. Większość rozsądnych obrońców przyrody rozumie, że „oszczędzanie ziemi” jest właściwym podejściem – intensywne rolnictwo i ziemia nieuprawiana zamiast niewydajnego rolnictwa z niewielką ilością dzikiej przyrody między polami. Profesor Andrew Balmford z Cambridge University kierował zespołem, który wykonał staranne badanie pokazujące, że jest to lepsze podejście nie tylko dla używania ziemi, ale także dla innych problemów środowiskowych: na przykład, odkryli, że organiczne farmy mleczne powodują co najmniej 30% więcej utraty gleby i zajmują dwukrotną powierzchnię w stosunku do konwencjonalnej farmy mlecznej, by wyprodukować tę samą ilość mleka.


Zasada wydajności


Ulubiona magiczną formułą wielu środowiskowców jest to, że nie można mieć nieskończonego wzrostu przy ograniczonych zasobach. To jednak jest zwyczajnie błędne, bo wzrost ekonomiczny pochodzi z poprawiania wydajności. Jeśli więc wynajdę nowy silnik samochodowy, który pozwala przejechać dwukrotnie więcej kilometrów na litrze paliwa, to spowoduję wzrost ekonomiczny, bo zużyjemy mniej paliwa. Podobnie jest, jeśli podniosę plony rośliny uprawnej, będę potrzebował mniej ziemi i prawdopodobnie również mniej paliwa. Ten „wzrost przez zmniejszenie zużycia zasobów” dzieje się bez przerwy: pomyśl, o ile mniejsze są telefony komórkowe niż były kiedyś.


Media ignorują fakt, że gatunki odradzają się 


BBC używało śpiewy humbaków, by pokazać gatunek zagrożony wyginięciem. W latach 1960. liczba humbaków spadła do kilku tysięcy i zostały uznane za ”zagrożone”. W 1996 roku, kiedy populacja wzrosła, przeniesiono je do kategorii „narażone”. W 2008 roku, kiedy stały się liczne, zaliczono je do kategorii ”niewielkiego ryzyka”. Dzisiaj jest ich 80 tysięcy, w wielu częściach świata są ponownie w ilości sprzed eksploatacji i grupy do 200 osobników żerują czasami razem, co jest sukcesem niewyobrażalnym, kiedy byłem młody. To samo dotyczy innych uprzednio eksploatowanych gatunków, takich jak  koticzaki niedźwiedziowate, słonie morskie, pingwiny królewskie i inne.


Z jakiegoś powodu środowiskowcy nienawidzą mówienia o sukcesach ludzi zajmujących się ochroną przyrody w ratowaniu gatunków, pomocy w odradzaniu gatunków i ponownego wprowadzania ich do natury. Wolą rozprawiać o zagrożeniach. To daje większy rozgłos i datki, ale szerzy także rozpacz, zostawiając wielu zwykłych ludzi z poczuciem bezradności, zamiast zaangażowania. Pora na uczciwą debatę o tym, co można zrobić dla ratowania dzikiej natury zamiast krzyczeć jak „szeregowiec Fraser”, że „wszyscy jesteśmy skazani”.  

 

A Counsel of Despair about the Loss of biodiversity is the Wrong Approach

Rational Optimist, 8 maja 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1221 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk