Prawda

Niedziela, 28 maja 2023 - 02:37

« Poprzedni Następny »


Szaleństwo odnawialnej energii


Matt Ridley 2021-01-23


Sądząc po zdjęciach ilustrujących raporty o energii, świat funkcjonuje obecnie głównie na energii wiatrowej i słonecznej. Spojrzenie na dane statystyczne powoduje szok. W 2019 roku wiatr i słońce razem dostarczyły zaledwie 1,5 procenta światowej konsumpcji energii. Woda dostarczyła 2,6 procenta, energia jądrowa 1,7 procenta, a cała reszta – 94 procent – pochodzi ze spalania węgla, ropy naftowej, gazu, drewna i paliwa biologicznego.

Jak mógłby powiedzieć Mark Twain, doniesienia o odejściu od spalania jako źródle energii są wielce przesadzone. To prawda, emisje dwutlenku węgla rosną wolniej niż konsumpcja energii, ale jest tak głównie dlatego, że węgiel jest zastępowany gazem. Wzrost energii odnawialnej jak dotąd nie zrekompensował nawet niedawnego spadku produkcji energii w reaktorach jądrowych – do którego to spadku przyczyniła się energia odnawialna, ponieważ sporadyczność jej dostaw najbardziej uderza w energię jądrową. Nie można co chwila włączać i wyłączać elektrowni jądrowych.


Tak więc termodynamiczne wyjaśnienie gospodarki świata pozostaje takie samo jak było od czasu, kiedy rewolucja przemysłowa uwolniła nas od polegania głównie na (odnawialnej) energii mięśni ludzi, koni i wołów lub kaprysach (odnawialnego) wiatru. Używamy ciepła płomieni do użytecznych rzeczy, takich jak transport, oświetlanie i ogrzewanie domów, produkcję towarów, uprawianie ziemi traktorami, zasilanie Internetu.


Główną zmianą w ostatnich latach jest to, że energia jest coraz bardziej centralnie planowana. Zamiast rynku decydującego o wyborze paliwa, rząd wybiera faworytów do subsydiowania, a potem subsydiuje te stare także, kiedy odkrywa, że popsuł ich rynkowe podstawy. W całym zachodnim świecie rynki energii są nadmiernie regulowane. Budowa rurociągu, korporacyjna retoryka i akcje rynku paliw są głównie efektem decyzji politycznych.


To ma pewne perwersyjne konsekwencje. Rządy na całym świecie, lobbowane przez firmy takie jak General Electric, Sylvania i Philips, zmusiły konsumentów do rezygnacji z żarówek na rzecz kosztownych świetlówek kompaktowych, podobno dla oszczędzania energii. Osiągnęło to jedynie opóźnienie w dobrowolnym zastąpieniu jednego i drugiego znacznie bardziej wydajną i niezawodna formą oświetlenia: LED.


Świat potrzebuje innowacji w dziedzinie energii, jeśli ma zredukować użycie paliw kopalnych, czego domaga się teraz niemal każdy polityk. Ale rzeczy takie jak elektryczne samochody po prostu przesuwają spalanie z silnika samochodu do elektrowni. Zredukowanie emisji zależy od tego, ile elektryczności pochodzi z węgla, gazu lub innych źródeł, ile energii potrzeba do wyprodukowania baterii i jak długo bateria może być używana. Przy najbardziej optymistycznych założeniach redukcja emisji jest niewielka. I chociaż wydajność przy konsumpcji energii poprawia się, nie może to rozwiązać problemu. Po pierwsze, wielu ludzi w rozwijających się krajach nadal jest bez elektryczności i paliwa potrzebnego do transportu. Popyt na energię wzrośnie, w miarę wzrostu ich dochodów. Po drugie, jak ekonomista William Stanley Jevons wskazał w 1865 roku, jeśli tanieje węgiel (lub oświetlenie, lub przeloty) ludzie używają go więcej. Zyski z powodu wzrostu wydajności podnoszą popyt.


Innowacje są potrzebne nie tylko na polu konsumpcji energii, ale w jej wytwarzaniu. Tutaj jest kolejna przeszkoda. Historia pokazuje, że nie można zamówić konkretnej innowacji i spodziewać się, że się pojawi, niezależnie od tego jak szczodre bodźce oferujesz. Gdyby to było możliwe, ponaddźwiękowe samoloty, regularne podróże kosmiczne i odrzutowe plecaki, jakie obiecywano nam w latach 1950., pojawiłyby się już dawno. Zamiast tego od 50 lat mamy Beoinga 747: skończyły nam się wielkie innowacje w transporcie lotniczym.


Niemal równie długo prosimy wynalazców o znalezienie sposobu wytwarzania taniej, niezawodnej i bezpiecznej energii bez produkowania dwutlenku węgla. Uczciwie mówiąc, obecnie jest jasne, że źródła odnawialne nie mogą tego zrobić. Dla wykorzystywania źródeł energii o niskiej gęstości potrzeba wiele miejsca. Żadna ilość innowacji nie zmieni tego ograniczenia. Nie ma dość rzek do budowania tam, terenów pływowych do budowania zapór lub wzgórz do ozdobienia turbinami wiatrowymi bez zniszczenia zbyt wiele dzikiej przyrody. Do zbudowania turbiny wiatrowej potrzeba 150 ton węgla i dwóch ton metali ziem rzadkich.  (Rządy i cwaniacy rynkowi zapewniają, że energia wiatrowa jest obecnie tania. Kontrola ksiąg rachunkowych firm, które budują farmy wiatrowe, ujawnia, że nie jest to prawda.)  


Na panele słoneczne jest wystarczająco dużo przestrzeni na pustyniach, głównie na Saharze,  ale koszty przesyłki tej energii tam, gdzie będzie używana, i magazynowanie jej do użycia w nocy (lub zamiana jej na paliwo lotnicze), pozostają astronomicznie wysokie, niezależnie od tego jak szybko spada koszt samych paneli słonecznych. Jeśli chodzi o fale lub pompy ciepła z ziemi lub energię geotermiczną, pozostają one niszowymi okazjami z niewielką szansą zmniejszenia popytu na ropę i gaz w skali globalnej.


Energia jądrowa mogłaby zaspokoić nasze potrzeby zostawiając stosunkowo mały odcisk stopy na ziemi, ale uczyniliśmy innowacje w tej dziedzinie praktycznie niemożliwe przez olbrzymie podniesienie kosztów i czasu wymaganych do uzyskania licencji na nowy projekt. Trzymamy się więc starych i niewydajnych modeli, które używają schładzania wodą i paliwa w formie stałej, podczas gdy wypaczony rynek energii zmusza przemysł jądrowy do błagania o subsydia równe subsydiom dla przemysłu źródeł odnawialnych. Któregoś dnia reaktory na stopioną sól będą wydajniejsze, bezpieczniejsze i tańsze, ale tylko jeśli nastąpi rewolucja w przepisach, a nie tylko w technologii. Obserwujcie Kanadę, która próbuje to zrobić.


Kontrolowana synteza termojądrowa jest kolejną innowacja, jaką nam obiecywano, ale nie udało się dotrzymać obietnicy. Teoretycznie, niewielka ilość ciężkiej wody (zawierającej deuter i lit by stworzyć tryt) mogłaby dostarczyć elektryczności miastu, jeśli uda się skłonić atomy do fuzji. Działa to w bombach wodorowych. Robienie jednak tego w kontrolowanych warunkach od pół wieku okazuje się nieosiągalne. Zbudziła się jednak nowa nadzieja, że nadprzewodniki niskotemperaturowe i “sferyczne tokamaki” mogą rozwiązać problem kontrolowanej fuzji i że w 2040 roku będziemy mieli obfitość taniej i niezawodnej energii na zawołanie.


Gdyby to się stało poprzez reaktory na stopioną sól lub przez kontrolowaną fuzję, wyobraźmy sobie, co moglibyśmy robić. Moglibyśmy syntetyzować paliwo dla transportu, rozmontować turbiny wiatrowe i rurociągi naftowe, odsalać dość wody, by zaopatrzyć ludzkość bez dotykania dzikich rzek i wysysać dwutlenek węgla z powietrza. Nade wszystko, moglibyśmy podnieść standardy życia najuboższych na planecie. Z pewnością warto spróbować.


Tymczasem obserwujemy niepokojący trend. Konsumpcja energii na Zachodzie jest w zastoju, a w niektórych sektorach, takich jak elektryczność, spada. Nikt tak naprawdę nie wierzy, że wyjaśnieniem tego jest zwiększenie wydajności. Co się dzieje? 


W praktyce: Zachód przekazał swoją konsumpcję energii Chinom. Ogłoszenie Xi Jinpinga z września ubiegłego roku, że do roku 2060 Chiny osiągną neutralność węglową, było jedynie tanim chwytem, by dostać się na pierwsze strony gazet. W tym samym przemówieniu oznajmił, że emisje Chin będą rosły do 2030 roku oraz że pozostaną wysokie również przez długi czas potem. To jest, przez 30 lat od 2030 do 2060 roku. I to była wiadomość.


Przez następnych kilkadziesiąt lat Chiny kupią i użyją tyle paliw kopalnych, ile to możliwe. Naiwne kampanie dywestycji po prostu działają Chinom na rękę. Jeśli Harvard sprzedaje swoje inwestycje w paliwa kopalne, ktoś je kupuje. Kto?


Z bogactwem stworzonym przez węgiel, ropę i gaz Chiny ruszą po energię jądrową. W ciągu ostatnich 20 lat Chiny wraz z Rosją odpowiadają za dwie trzecie globalnego rozwoju energii jądrowej. Przyszłość energii zależy więc od tego, czy Zachód zbudzi się i zrobi to samo, czy też będzie trwał przy szaleństwie odnawialnej energii, aż będzie za późno na zmianę kursu.    


Pierwsza publikacja w
National Review

The folly of renewable energy

Rational Optimist, 3 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley

Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Wskaźnik rozsądku Marek Eyal 2021-01-23


Nauka

Znalezionych 1411 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22
Cuchnąca pułapka i przytulna kryjówka   Tonhasca Júnior   2022-10-21
Obraz Izraela na amerykańskich uniwersytetach   Mansour   2022-10-19
Kenia aprobuje GMO po 10 latach zakazu   Maina   2022-10-18
Pangenom jedwabnika morwowego   Novella   2022-10-14
Czy Samolubny gen zaszkodził publicznemu rozumieniu biologii?   Coyne   2022-10-13
Nieokrzesani goście   Tonhasca Júnior   2022-10-11
Niezrozumienie równości   Winegard   2022-10-07
Zyski klimatyczne to „niewygodna prawda” — nie wszystkie wiadomości o środowisku są złymi wieściami   Lomborg   2022-10-06
Gorzko-słodki, uzależniający lek   Tonhasca Júnior   2022-09-30
Przeciwko autentyczności   Winegard   2022-09-27
Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk