Prawda

Sobota, 25 czerwca 2022 - 18:50

« Poprzedni Następny »


Skrzydlaci oszuści i straż obywatelska


Ed Young 2014-01-02


Kukułka słynie z pasożytowania na instynkcie rodzicielskim innych ptaków. Składa jaja w gniazdach co najmniej 100 gatunków innych ptaków, zamieniając je w nieświadomych rodziców zastępczych swoich zachłannych piskląt. Dlatego też nazywa się ją pasożytem lęgowym. Nie jest w tym sama. Pełna lista ptasich pasożytów lęgowych obejmuje ponad 50 członków rodziny kukułek, kacyki (starzyki), miodowody, kilka zięb i przynajmniej jedną kaczkę.


Teraz William Feeneyz Australian National University odkrył, że ten rodzaj oszustwa reprodukcyjnego idzie ręka w rękę ze swoim biegunowym przeciwieństwem: wspólnym wychowywaniem piskląt, kiedy to ptaki wychowują pisklęta z pomocą rodzeństwa lub potomstwa, często kosztem sukcesu rozrodczego pomocników.

Te dwie strategie nie mogłyby być bardziej różne, ale Feeney odkrył, że każda z nich napędza ewolucję drugiej. W miejscach, gdzie jedna jest częsta, występuje także druga. Eksploatacja idzie ręka w rękę z kooperacją.

Biolodzy badali pochodzenie wspólnego wychowywania piskląt od niemal 140 lat. „Tym, co podoba mi się w tej nowej pracy, jest to, że przedstawia przekonujące dowody na tezę, która wcześniej nie była nawet rozważana  – takie zachowanie jest korzystne, ponieważ grupy redukują pasożytnictwo lęgowe” – mówi Bruce Lyon z University of California, Santa Cruz.

Również naukowcy, którzy badają pasożyty lęgowe, na ogół skupiają się na obronie, takiej jak wykrywanie jaj kukułki. „Z jakiegoś powodu system społeczny gospodarzy nie był brany pod uwagę” – mówi Lyon.Para chwostek szafirowych.

Foto: benjamint444 (Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license).


Zaczęło się to w Australii, gdzie grupa Fenney’ego badała chwostkę szafirową. Pasożytuje na niej kukułeczka brązowa, ale nie obywa się to bez walki. Zespół zaobserwował, że chwostki szafirowe bardzo agresywnie atakowały nadlatujące kukułki i że większe grupy niemal nigdy nie padały ofiarą pasożyta. Zaczęli zastanawiać się, czy te dwa zachowania – wspólne wychowywanie piskląt i pasożytnictwo lęgowe – były również powiązane w innych częściach świata.

Odpowiedzią było donośne “tak”. Spójrzcie na mapę poniżej. Górna mapa pokazuje globalny zasięg wspólnego wychowywania piskląt u wróblowych – małych ptaków, które są najczęstszym celem pasożytów lęgowych. Na obszarach czerwonych pełno jest gatunków kooperujących, podczas gdy nie ma ich na białych. Dolna mapa pokazuje zasięg pasożytów lęgowych. Widzimy tu silną zgodność. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę totalne bogactwo gatunków na danym obszarze, miejsca z wieloma kooperującymi gatunkami mają także wiele pasożytów lęgowych. Oba rodzaje występują szczególnie obficie w Afryce i Australazji.Źródło: Feeney et al, 2013. Science.

Oczywiście, ten związek może być spowodowany jakimś innym, niezależnym czynnikiem. Na przykład, skrajne formy wychowywania piskląt mogą po prostu być częstsze w Afryce i Australii, ponieważ te kontynenty mają surowe i zmieniające się środowisko. Jeśli te dwie strategie rzeczywiście są powiązane, to można oczekiwać, że będzie istniał związek wewnątrz regionu, a nie tylko między regionami.

I to właśnie znalazł Feeney. Także w Afryce i Australii południowej pasożyty lęgowe częściej wybierają za cel gatunki wspólnie wychowujące pisklęta niż inne ptaki.

Tutaj jest drzewo rodzinne pokazujące wszystkie ptaki z Afryki południowej. Pomarańczowe koła oznaczają gatunki, które są gospodarzami kukułki, a niebieskie koła to gatunki wspólnie wychowujące pisklęta. Około 29 procent gospodarzy pomaga sobie wzajemnie w gnieździe, w porównaniu do zaledwie 8 procent nie-gospodarzy.Źródło: Feeney et al, 2013. Science.

A tutaj są wszystkie wróblowe w Australii. Także tutaj widać oczywisty związek. Około 53 procent gospodarzy pomaga sobie w gniazdach w porównaniu do 12 procent nie-gospodarzy.Źródło: Feeney et al, 2013. Science.

Są dwie możliwe przyczyny tej korelacji. Pasożyty lęgowe mogą selektywnie wybierać kooperujące grupy, ponieważ dostarczają one najlepszej opieki. Albo też ptaki mogą uciekać się do opieki zespołowej, bo wtedy mogą lepiej bronić swoich gniazd przed pasożytami.

Feeney odkrył, że obie odpowiedzi są poprawne.

Jego zespół powrócił do chwostki szafirowej – ptaka, u którego niektórzy rodzice otrzymują pomoc w gnieździe, a inni jej nie otrzymują. Przez 6 lat porównywali różne gniazda i pokazali, że pisklęta kukułki rosną szybciej i przeżywają lepiej, jeśli wychowuje je większa grupa chwostek szafirowych. A więc wychowanie kooperatywne może sprzyjać zwiększeniu pasożytnictwa lęgowego.

Kukułkom jednak rzadko udaje się zrealizować tę korzyść, ponieważ większe grupy chwostek szafirowych potrafią lepiej je odeprzeć. Razem lepiej pilnują gniazda. Jeśli jedna z nich zauważy kukułkę, wydaje specyficzne zawołanie alarmowe i cała grupa rzuca się na intruza. Im większa grupa, tym bardziej uparcie atakują. Tak więc obecność pasożytów lęgowych może sprzyjać powstaniu wspólnego wychowywania piskląt.

Naomi Langmore, która kierowała tym badaniem, uważa, że stosunkowa siła tych dwóch efektów prawdopodobnie zmienia się w czasie. Kukułki i inne pasożyty lęgowe często zmieniają gospodarzy. Kiedy to się dzieje, jest im początkowo łatwiej zebrać korzyści  większej rodziny zastępczej, ponieważ nowy gospodarz nie wyewoluował mechanizmów wykrywania i odpierania intruzów. Z czasem, kiedy pojawia się taka obrona, zmienia się równowaga. Dla chwostek szafirowych i kukułeczek brązowych „kooperacja chroniąca przed pasożytnictwem jest silniejsza” – mówi Langmore.

Oczywiście, istnieje wiele powodów, dla których gatunki ewoluują kooperację przy wychowywaniu piskląt, i zagrożenie ze strony pasożytów jest tylko jednym z nich. Jeśli nie starcza terytorium dla wszystkich lub wokół są szalejące drapieżniki, będzie dla młodych korzystnej pozostać przy rodzinie zamiast pójść na własne. „Pasożytnictwo lęgowe nie wyklucza innych czynników, ale może po prostu pomóc w przechyleniu szali na rzecz pomagania zamiast rozproszenia się” – mówi Lyon.

“Stosunkowy wpływ pasożytnictwa lęgowego na wybór wspólnego wychowywania piskląt zmienia się prawdopodobnie zależnie od gatunku – mówi Langmore – ale nasze dowody sugerują, że ogólnie rzecz biorąc, jest to jedna z głównych sił selekcyjnych faworyzująca ewolucję kooperacji”.

Nie mówi tylko o ptakach. Wiele jest pasożytnictwa lęgowego wśród owadów, włącznie z grupą ponad 3 tysięcy złotolitkowatych (Chrysididae). Wiele z nich składa jaja w gniazdach innych os, a ich larwy pożerają jaja i larwy gospodarza. “Gospodarze złotolitkowatych także prowadzą niezmiernie agresywne ataki kolonii na pasożyty – mówi Langmore – i gospodarze z populacji, na których żerują pasożyty, wyewoluowały większe ciała, żeby łatwiej odpierać pasożyty”.

Źródło: Feeney, Medina, Somveille, Heinsohn, Hall, Mulder, Stein, Kilner & Langmore. 2013. Brood Parasitism and the Evolution of Cooperative Breeding in Birds. Science http://dx.doi.org/10.1126/science.1240039

Bird cheaters target teams but teamwork beats cheats

Not Exactlt Rocket Science, 20 grudnia 2013

Tłumaczenie M.K.

________
Ed Yong 

Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację. Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1306 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk