Prawda

Środa, 28 wrzesnia 2022 - 21:12

« Poprzedni Następny »


Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii


Jerry A. Coyne 2021-12-14


Jak pisałem już poprzednio, w Nowej Zelandii obserwujemy rozwodnienie edukacji w naukach ścisłych od czasu jak coraz bardziej “przebudzony” rząd i władze uniwersytetów zdecydowały, że rdzenny sposób poznania, zwany “mātauranga Māori”, powinien być wykładany na równi z naukami ścisłymi zarówno w liceach, jak na uniwersytetach. Jednak “sposób poznania” Maorysów to mieszanka. Jest tam “praktyczna” wiedza, taka jak sposób ustalanie, które tereny może zalać powódź i jak łapać węgorze, ale jest tu także wiele mitologii i zabobonów, które nowoczesna nauka obaliła. Wśród nich jest kreacjonistyczny pogląd na pochodzenie roślin i zwierząt. Uczenie jednego i drugiego na lekcjach nauk ścisłych jest jak uczenie ewolucyjnej biologii i kreacjonizmu w Ameryce na kursie o ewolucji: jest przepisem na dezorientację i wprowadzanie podziałów społecznych – i jest  przeszkodą dla tych Maorysów, którzy chcą zostać naukowcami.

Oczywiście “mātauranga Māori” powinna być nauczana w akademickim świecie, jako że maoryska kultura jest wszechobecna i wpływowa w Nowej Zelandii. Ale powinno to być w ramach antropologii lub socjologii, a nie nauk ścisłych.


Niedawno siedmioro profesorów z Auckland University napisało list sprzeciwiający się równoprawnemu nauczaniu nauk ścisłych i mātauranga Māori. List, zatytułowany “W obronie nauki” opublikował tygodnik o nazwie “The Listener” i możecie zobaczyć go tutaj. W odpowiedzi Royal Society Nowej Zelandii rozważa ukaranie lub wyrzucenie ze stowarzyszenia dwóch sygnatariuszy, którzy są członkami Royal Society Nowej Zelandii. I wielu ludzi ze świata akademickiego Nowej Zelandii podpisało petycję z wyrazami sprzeciwu wobec treści tego listu (przeczytajcie ten list;  nie jest obraźliwy dla nikogo, kto zachował zdolność myślenia). Dawn Freshwater, prorektorka Auckland University, zwróciła uwagę na list i jego sygnatariuszy, i oświadczyła:

List w numerze pisma “The Listener” z tego tygodnia od siedmiorga spośród naszego akademickiego personelu na temat tego, czy Mātauranga Māori może być nazywana nauką, spowodował znaczne wzburzenie i niepokój wśród naszego personelu, studentów i absolwentów.  


Podczas gdy nauczyciele akademiccy mają swobodę wyrażania swoich poglądów, chcę wyraźnie powiedzieć, że nie reprezentują oni poglądów University of Auckland.

Jak powiedziałem, nie jest jasne czy pani prorektorka ma jakiekolwiek upoważnienie, by oświadczać, jakie są „poglądy University of Auckland”, ani czy istnieją jakiekolwiek oficjalne poglądy w tej sprawie. Jest jasne, że demonizuje profesorów, a równocześnie mówi, że, no cóż, mają prawo do swobody słowa – ale Uniwersytet może ich oficjalnie krytykować, a Royal Society może ich ukarać! Jeśli zaś chodzi o “znaczne wzburzenie i niepokój” na Uniwersytecie, uważam za niedorzeczne odwoływanie się do emocji zamiast do rozumu. Czujesz się, jako Nowozelandczyk, zraniony lub zaniepokojony tym listem? Trudno. Jeśli masz kontrargumenty, wyraź je, zamiast wyrażania swoich emocji.


Reagując na groźbę Royal Society ukarania sygnatariuszy (co zamienia to towarzystwo naukowe w kiepski dowcip), Richard Dawkins napisał list do ówczesnego przewodniczącego Towarzystwa (można zobaczyć ten list tutaj).


Teraz w reakcji na prośbę kilku sygnatariuszy listu Richard zmienił nieco ten tekst, by skierować go do szerszej publiczności, a nie tylko do Royal Society Nowej Zelandii. Właśnie pojawił się w wersji online “The Listener” i będzie wydrukowany w tym tygodniu. Mam pozwolenie na opublikowanie go i znajduje się poniżej. Tytuł, jaki Richard nadał mu, brzmiał: “Drodzy nowozelandzcy przyjaciele nauki i rozumu”, co redaktorzy zmienili w wersji opublikowanej.

NAUKA JEST NAUKĄ


Od kiedy w lipcu podniesiono w listach sprawę mātauranga Māori, narasta globalna reakcja przeciwko niedorzecznemu posunięciu włączenia maoryskiego “sposobu poznania” do programów nauk ścisłych Nowej Zelandii i doprawdy oburzającego zaniechania przez Royal Society Nowej Zelandii wystąpienia w obronie nauki – w końcu, po to właśnie istnieje towarzystwo naukowe.


Royal Society Nowej Zelandii, podobnie jak Royal Society, którego mam zaszczyt być członkiem, ma reprezentować i bronić nauki. Nie “zachodniej” nauki, nie “europejskiej” nauki, nie “białej” nauki, nie „kolonialnej” nauki. Po prostu nauki. Nauka jest nauką i nie ma znaczenia, kto ją uprawia, gdzie, ani w jakiej “tradycji” mogła powstać. Prawdziwa nauka opiera się na dowodach, nie na tradycji; zawiera zabezpieczenia, takie jak recenzje przez specjalistów, powtarzane eksperymenty mające na celu sprawdzanie hipotez, podwójnie ślepe próby, instrumenty do uzupełnienia i potwierdzenia zawodnych zmysłów itd.  


Gdyby “inny” sposób poznania działał, gdyby zadowolił powyższe testy oparcia o dowody, nie byłby “inny”, byłby nauką. Nauka działa. Wysyła pojazdy kosmiczne na planety, tworzy szczepionki przeciwko zarazom, przewiduje zaćmienia z dokładnością  do sekundy, datuje powstanie wszechświata i rekonstruuje życie wymarłych gatunków, takich jak tragicznie wytępiony moa. 


Jeśli Royal Society Nowe Zelandii nie chce stanąć w obronie prawdziwej nauki w waszym kraju, kto to zrobi? Do czego innego jest to towarzystwo? Jaki jest inny powód jego istnienia? Mam nadzieję, że nie uznacie mnie za aroganta, że jako outsider (który właściwie wolałby być Nowozelandczykiem) zachęcam was, byście sprzeciwili się temu nonsensowi i zachęcali do tego innych.  


Richard Dawkins, DSc, FRS
Profesor Emeritus Publicznego Rozumienia Nauki, University of Oxford

Szczególnie podoba mi się zdanie: Gdyby “inny” sposób poznania działał, gdyby zadowolił powyższe testy oparcia o dowody, nie byłby “inny”, byłby nauką. To jest klasyczny Dawkins.


Jeśli jesteś nowozelandzkim naukowcem, który ma odwagę przeciwstawić się nonsensowi rządu, uniwersytetów i Royal Society, bronić rozumu i wartości nauki jako jedynego zinstytucjonalizowanego “sposobu poznania”, apeluję, byś dołączył do Richarda i “Szatańskiej Siódemki”. Tak, wiem, że są prawdziwe groźby represji za obronę dowodów i rozumu. Jeśli będziesz milczeć z obawy przed nimi, nie będę krytykował. Proszę jednak o rozważenie dołączenia do Dawkinsa i “Szatańskich Siedmiu”, bo nauka w Nowej Zelandii stoczy się do rynsztoka.


Richard Dawkins writes to New Zealand’s “friends of science and reason”

Why Evolution Is True, 10 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt" (wydanej również po polsku przez wydawnictwo "Stapis)". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Powrót ciemnoty Marek Eyal 2021-12-14


Nauka

Znalezionych 1343 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Przeciwko autentyczności   Winegard   2022-09-27
Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk