Prawda

Piątek, 27 stycznia 2023 - 22:47

« Poprzedni Następny »


Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy


Liat Collins 2022-01-11

Pracownicy w kombinezonach ochronnych są widziani 2 stycznia przy usuwaniu zwłok żurawi, które zginęły po wybuchu ptasiej grypy w dolinie Hula.(zdjęcie: RONEN ZVULUN/REUTERS)

Pracownicy w kombinezonach ochronnych są widziani 2 stycznia przy usuwaniu zwłok żurawi, które zginęły po wybuchu ptasiej grypy w dolinie Hula.

(zdjęcie: RONEN ZVULUN/REUTERS)Wszyscy potrzebujemy miejsca, do którego moglibyśmy chociażby w myślach wycofać się, kiedy chcemy odpocząć od stresującego otoczenia. Dla mnie takim miejscem jest dolina Hula w północnym Izraelu. Oddycham głęboko i odpoczywam podróżując w wyobraźni do tego raju dla ptaków i ludzi. Przypominam sobie swoje dawne wyprawy, oglądanie żurawi i innych ptaków siadających z gracją na wodzie lub hałaśliwe podrywających się do lotu na pola o zmierzchu, z taflą jeziora i górą Hermon w tle.

Siedzenie w pokrytej kamuflażem furgonetce nad brzegiem jeziora w dolinie Hula, w pobliżu tysięcy par tańczących w zalotach żurawi dostarcza emocji, jakich nie można mieć nigdzie indziej na świecie. Czuję się wtedy jak na filmie z Davidem Attenborough. 

 

Na początku pandemii, kiedy wprowadzono lockdown, uciekałam w wirtualne wyprawy do Hula, podczas których przewodnik opowiadał o życiu ptaków i innych dzikich zwierząt, takich jak indyjskie bawoły i koty bagienne. Miałam nadzieję, że niebawem będę mogła tam pojechać osobiście po kolejną dawkę przyrodniczej magii. 


Teraz boję się tego, co zobaczę. Cały obszar jeziora Agamon Hahula i centrum dla zwiedzających jest zamknięty z powodu innej potwornej pandemii - ptasiej grypy, która zostaje w cieniu trwającej zarazy Covidu. Od lipca na całym świecie u dzikiego ptactwa i na farmach drobiu wykryto wiele szczepów bardzo zjadliwych wirusów ptasiej grypy .

 

Ponieważ Izrael znajduje się na naturalnym skrzyżowaniu szlaków, około 500 milionów ptaków wędrownych z ponad 500 gatunków dwa razy w roku ogląda Izrael z lotu ptaka. Ale ptasia grypa już zebrała swoje żniwo. Do tej pory w Agamon Hahula zginęło ponad 5280 żurawi i oczekuje się, że ostateczna liczba będzie znacznie wyższa.


YOSSI LESHEM (kredyt: OREN COHEN)
YOSSI LESHEM (kredyt: OREN COHEN)

Zadzwoniłam do światowej sławy ornitologa prof. Yossiego Leshema, żeby dowiedzieć się jak wygląda dziś sytuacja, stara się być powściągliwy, ale mówi o „tragedii” i „katastrofie”. 

 

Profesor Leshem, pracuje na Uniwersytecie w Tel Awiwie, był szefem izraelskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody, ma wiele osiągnięć, w tym projekt zapobiegania uszkodzeniom a nawet katastrofom samolotów, kiedy ptaki wpadają do silników odrzutowych, oraz projekt użycia sów płomykówek do zwalczania pasożytów w rolnictwie, współpracując nad tym projektem ze specjalistami z Autonomii Palestyńskiej, Jordanii, Maroka, Cypru i Grecji.

 

Yossi Leshem używa podobnej terminologii, którą słyszymy w komunikatach na temat Covidu. Mówi, że „sytuacja jest skomplikowana”, że „aczkolwiek w tej chwili ptasia grypa atakuje wyłącznie ptaki, może jednak przeskoczyć na inne zwierzęta i na ludzi”. Zawsze istnieje obawa, że pojawią się jakieś nowe, bardziej zjadliwe mutacje.


Wirus H5N1 ptasiej grypy zabił około 4000 gęsi kanadyjskich w samej Anglii i stwierdzono jego obecność w blisko dwustu innych miejscach w Europie. Od lipca występuje również w 40 krajach Ameryki Północnej, Azji i Afryki.

 

Głównym problemem jest wielkość i gęstość populacji. Dlatego ptasia grypa jest tak groźna dla kur i innych ptaków z ferm przemysłowych. To także problem z żurawiami. Jak wiemy, te ptaki gromadzą się w wielkie stada, a to oznacza, że choroba  łatwo się przenosi. Jest to szczególnie widoczne w dolinie Hula, która jest ptasim wąskim korytarzem w sezonach migracyjnych.

 

Leshem powraca do katastrofy osuszania bagien Hula w latach 50. ubiegłego wieku, gigantycznego pionierskiego projektu mającego na celu zapobieganie malarii. To pozwoliło na pozyskanie żyznych gruntów, ale zrujnowało bioróżnorodność, a także to, że bagna Hula przestały działać jako filtr zatrzymujący azotany przed dotarciem do Jeziora Galilejskiego, które jest głównym zbiornikiem wodnym Izraela.

 

W latach 90. rząd i Jewish National Fund podjęły decyzję o ponownym zalaniu części doliny Hula. Ale jezioro Agamon obejmowało tylko stosunkowo niewielki obszar 100 hektarów. 


Przed zalaniem w lokalnym rolnictwie dominowały uprawy bawełny, które nie podobały się żurawiom. Potem widzieliśmy przejście do upraw orzeszków ziemnych, co znacznie uatrakcyjniło ten obszar dla ptaków. Jak zauważa Leshem, żurawie potrzebują do szczęścia głównie  dwóch warunków: pożywienia i płytkiej wody, w której mogą stać i spać w nocy.

 

Na początku przybyło około tysiąca żurawi, ale ich liczba stopniowo rosła. W tym samym czasie, gdy dolina Hula okazywała się coraz bardziej atrakcyjna dla ptaków wędrownych, były one wypychane z innych tradycyjnych miejsc, takich jak Etiopia, gdzie rolnicy zaczęli hodować kwiaty na rynki europejskie.

 

Masowe przyloty ptaków na zimę stały się bólem głowy dla części okolicznych rolników, których uprawy znikały w gardłach skrzydlatych gości. Pelikany, bociany, kormorany i wiele innych ptaków padło ofiarą rolników, którzy nie uważają ich za przyjaciół. Dlatego też rozpoczęto projekt karmienia ptaków z dala od pól uprawnych. Ten projekt poszybował wysoko, zmieniając dolinę Hula w główną atrakcję turystyczną Izraela, którą była aż do śmiertelnej kombinacji pandemii koronawirusa i ptasiej grypy.

 

Dziś w Agamon Hahula przebywa około 45 000 żurawi, mówi  profesor Leshem. „Cieszą również tych, którzy nie są pasjonatami ptaków. To cud natury”. 

 

Częścią tego uroku jest obserwowanie zalotów żurawi i szczególnego związku w parach. Bociany ponoć przynoszą dzieci, ale to żurawie pozostają sobie wierne i dzielą między sobą rodzicielską troskę. Często widuje się dwa dorosłe żurawie z młodymi, które stoją między nimi.


Ale tutaj mamy kolejną porcję tragedii: bez dorosłych młode żurawie nie mogą przeżyć, nawet jeśli unikną infekcji. Pracownicy na miejscu donoszą, że widzieli młode żurawie stojące nad martwymi dorosłymi ptakami.

 

Można się również spodziewać, że epidemia spowoduje znaczne szkody wśród drapieżnych ptaków i ssaków żywiących się padliną.

 

Ponieważ kurze farmy nie cieszą się powszechną miłością, więc pomór drobiu nie przyciąga tyle uwagi mediów, co dramat ich pięknych dzikich kuzynów. Warto jednak odnotować, że w Izraelu z powodu ptasiej grypy padło około 90 tysięcy indyków i ponad pół miliona kur. Miliony sztuk drobiu zabija się profilaktycznie, próbując powstrzymać roznoszenie się wirusa.     

 

„To jest skala infekcji, jakiej wcześniej nie doświadczyliśmy” – powiedział minister rolnictwa Oded Forer, który wziął sprawy pod swoje skrzydła, podczas gdy minister ochrony środowiska Tamar Zandberg nazwała wybuch „najgorszym ciosem w dziką przyrodę w historii kraju”.

 

Tutaj również może pomóc zmniejszenie zagęszczenia drobiu na famach, zauważa Yossi Leshem. Również, minister Forer zaleca przechodzenie z hodowli przemysłowej w maleńkich klatkach do większych, otwartych obiektów, zarówno ze względów humanitarnych, jak i jako sposób zapobiegania szerzeniu się choroby, która roznosi się głównie przez odchody. Z rzędami klatek ustawionych w blokach, jest to recepta na epidemiologiczną katastrofę.

 

Profesor Leshem maluje ponury obraz obecnej sytuacji, ale także proponuje kilka możliwych rozwiązań. Jednym z nich jest połączenie obszaru turystycznego Agmon Hahula z pobliskim rezerwatem przyrody, tak aby zmniejszyć zagęszczenie ptactwa. Leshem lubi powtarzać, że „ptaki nie znają granic”, więc nie jest zaskoczeniem, że jeśli chodzi o zapobieganie rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy, jest również zaangażowany we współpracę międzynarodową.   

 

Chociaż w obecnej sytuacji jest na to już za późno, ale w rezerwatach gdzie grypa jeszcze nie dotarła można podjąć kroki ostrożności, takie jak spryskanie dużego obszaru środkiem przeciwko ptasiej grypie.

 

Przed pandemią koronawirusa, około 400 000 do 500 000 odwiedzających rocznie przyjeżdżało do doliny Hula w bardzo szczególnej formie pielgrzymki. Dochód regionu Górnej Galilei oszacowano na ponad 100 mln NIS. rocznie, co pokazuje, że ochrona przyrody może być opłacalna.

 

Yossi Leshem mówi, że żurawie będą nadal przybywać, jeśli tylko znajdą tu jedzenie i dobre warunki. „Nawet jeśli zginęło około 6000 żurawi, nadal będą przylatywać do doliny Hula i tu pozostaną. Tak działa natura. Ich liczba ponownie wzrośnie”.

 

To jest katastrofa, ale jeszcze nie łabędzi śpiew tych pięknych ptaków .

 

Nie mogę się doczekać powrotu do tej doliny w prawdziwym życiu. Niebo znów się otworzy i będzie bezpieczne dla turystów i ptaków. Pandemie przeminą, a dolina Hula odzyska swoją wspaniałość.

 

Fowl play’ and the other pandemic

Jerusalem Post, 6 stycznia 2022

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski  Liat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1376 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22
Cuchnąca pułapka i przytulna kryjówka   Tonhasca Júnior   2022-10-21
Obraz Izraela na amerykańskich uniwersytetach   Mansour   2022-10-19
Kenia aprobuje GMO po 10 latach zakazu   Maina   2022-10-18
Pangenom jedwabnika morwowego   Novella   2022-10-14
Czy Samolubny gen zaszkodził publicznemu rozumieniu biologii?   Coyne   2022-10-13
Nieokrzesani goście   Tonhasca Júnior   2022-10-11
Niezrozumienie równości   Winegard   2022-10-07
Zyski klimatyczne to „niewygodna prawda” — nie wszystkie wiadomości o środowisku są złymi wieściami   Lomborg   2022-10-06
Gorzko-słodki, uzależniający lek   Tonhasca Júnior   2022-09-30
Przeciwko autentyczności   Winegard   2022-09-27
Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk