Prawda

Piątek, 7 maja 2021 - 12:05

« Poprzedni Następny »


Najgorsze w karmieniu komarów jest czekanie


Ed Yong 2014-04-17


Najgorszą rzeczą w karmieniu setek komarów twoją własną krwią nie jest swędzenie – jeśli robisz to wystarczająco dużo razy, twoje ciało przyzwyczaja się do ugryzień. Nie jest to także ból, chociaż jest to zawsze bolesne, bo komary używają swoich trąbek do grzebania w twoim ciele, żeby znaleźć naczynie krwionośne.

Co więcej, czasami te małe łasuchy długo zwlekają.


“Po prostu spacerują ci po ręce. Siedzisz tam i myślisz: ‘Poważnie? Mam inne rzeczy do roboty’” – mówi Chiara Andolina.


Andolina bada choroby zakaźne w Zakładzie Badania Malarii Shoklo, światowej sławy laboratorium mieszczącym się w skromnym mieście niedaleko granicy tajlandzko-birmańskiej. Kieruje owadziarnią Zakładu Badania Malarii, gdzie komary są rozmnażane, hodowane, zakażane pasożytami Plasmodium, które powodują malarię, i przeprowadza się ich sekcje.


W Tajlandii jest tylko pięć lub sześć takich owadziarni, w dużej mierze dlatego, że komary malaryczne Azji południowowschodniej są delikatne jak mimoza. W Afryce malarię przekazuje  Anopheles gambiae – odporny owad, który przez kilka dni wytrzymuje bez pokarmu. Potrafią wytrzymać trudne warunki środowiskowe. Będą ssały krew z królików, krów… w zasadzie z wszystkiego, w co udaje im się wbić swoją trąbkę.  


Ich azjatycki kuzyn, Anopheles dirus, jest zupełnie inny. “Dmuchniesz na samiczkę, a ona wpadnie w depresję: ‘Nie, nie będę dzisiaj kopulować. Jestem bardzo zdenerwowana’”. Odmawiają także jedzenia czegokolwiek poza ludzką krwią i dlatego Andolina musi sama je karmić.


Robi to po prostu przez włożenie ręki poprzez muślinową pończochę do ich klatek. Zabiera to pół godziny i robi to co cztery dni. „Są bardzo rozpuszczone” – mówi.


Andolina nakarmiła wczoraj 600 komarów – na jej ręce nie ma śladów, bo nabudowała odporność na alergeny w ślinie komarów. Jej szef, François Nosten, musiał ją zastąpić dwa tygodnie temu i jego ramię nadal pokryte jest obrzękami. Dlatego nie ma tu grafiku karmienia. Jest tylko Andolina. Próbowała przekonać swoich asystentów, by jej pomogli, ale z jakiegoś dziwnego powodu, nie było chętnych.


Klatki zawierają dwa blisko spokrewnione gatunki komara: Anopheles dirus B i C. Te dwie kolonie muszą być trzymanie oddzielnie. Gdyby ktoś zmieszał je przez pomyłkę, byłoby niemal niemożliwe naprawienie tego błędu. B i C wyglądają identycznie, nawet pod mikroskopem, i tylko ich geny ujawniają, że są to różne gatunki. Przenoszą też różne gatunki pasożyta malarii: B przenosi Plasmodium falciparum, główną przyczynę malarii w tej części świata, podczas gdy C przenosi  P.vivax. Andolina spędziła kiedyś kilka lat na eksperymentach, które nie udawały się, bo próbowała zarazić jeden z gatunków niewłaściwym pasożytem.


Tylko samice komara piją krew i używają białka ze swych posiłków do robienia osłonek dla swoich jaj. Potrzebują jednak także partnerów do kopulacji, a A. dirus są równie grymaśne w sprawie seksu, jak w sprawie jedzenia. Andolina musiała doprowadzać do przymusowej kopulacji.


Na początek dekapitowała samca i usypiała samicę eterem. Następnie łączyła je przez wsunięcie nadal wystających genitaliów samca w jego nieprzytomną partnerkę. Jeśli wszystko poszło dobrze i oba owady (lub raczej półtora owada) połączyły się, sperma została przekazana i samica była w ciąży. Andolina nauczyła się najpierw robić to bez mikroskopu. Wymagało to pewnej ręki.


Samice składają jaja jako małe, pływające tratwy. W ciągu dwóch dni wykluwają się z nich larwy, które zwisają z takiej „tratwy”, oddychając tylnymi końcami i zbierając przepływające odpadki swoimi przypominającymi szczotki otworami gębowymi. Andolina trzyma je na szeregu tac i karmi pokarmem dla ryb tropikalnych. Musi regularnie zmieniać wodę, bo inaczej larwy szybko padną ofiarą najrozmaitszych infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Nie są szczególnie odpornym gatunkiem.


Dwa tygodnia trwa ich przemiana w dorosłe owady. Wtedy gotowe są do eksperymentów. Na ogół zostają zarażone malarią.


Andolina wypełnia pompę żywnościową krwią ludzi z malarią. Pompa dostarcza krew do szarego cylindra z naciągniętą błoną. Umieszcza to na kawałku muślinu okrywającego kubek po kluskach, w którym są dziesiątki komarów. Cylinder jest jak odwrócone do góry dnem koryto. Komary zwieszają się z muślinu, przebijają błonę i wsysają krew.


“Chłopaki, coście zrobili z moimi kluska… OH MY GOD!”
“Chłopaki, coście zrobili z moimi kluska… OH MY GOD!”

Po zakażeniu, kwestia bezpieczeństwa staje się sprawą najwyższej wagi. Prawo nakazuje, że muszą być cztery pary drzwi między nimi i światem zewnętrznym, są więc trzymane w inkubatorze w jednym z trzech połączonych pokojów. Andolina liczy je codziennie, żeby upewnić się, iż żaden nie uciekł. Gdyby któregoś jej zabrakło – a to się jeszcze nie zdarzyło – nie wolno jej wyjść z laboratorium, aż go znajdzie i zabije.


“Nie robię tego z miłości do komarów” – mówi Andolina. Jej praca tworzy zapasy pasożytów. Dostarcza je współpracownikom w Paryżu i Singapurze, którzy próbują stworzyć nowe leki, nakierowane na pasożyty malarii w wątrobie pacjenta.


Bardziej bezpośrednio, chce zobaczyć, czy lek o nazwie prymachina może pomóc w złamaniu cyklu transmisji malarii. Lek ten zabija pasożyty malaryczne w wątrobie, ale istnieje szansa, że może także zapobiec zakażeniu komarów. Andolina chce zobaczyć, czy komary trudniej zakażaja się pasożytem po nakarmieniu krwią pacjentów, którzy przyjmują niskie dawki prymachiny.


Przy wysokich dawkach lek ten daje u niektórych pacjentów paskudne skutki uboczne. Jeśli jest nadal skuteczny przy niższych dawkach, to prymachina zostanie włączona do radykalnej kampanii Zakładu Shoklo całkowitego wyeliminowania malarii z Azji południowowschodniej, przez podawanie leków antymalarycznych tak dużej liczbie ludzi, jak to możliwe.


The worst bit about feeding mosquitoes is the waiting

 

Not Exactly Rocket Science, 2 kwietnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaEd Yong 

Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1212 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk