Prawda

Czwartek, 21 października 2021 - 05:23

« Poprzedni Następny »


Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji


Phyllis Chesler 2021-06-24


Do niedawna nauki ścisłe były odporne na polityczną propagandę oraz bojkoty i cenzurę w sowieckim stylu. Ale to się skończyło.  


Od uniwersyteckich kampusów do poszczególnych lekarzy i innego personelu medycznego ludzie, których cała praca jest zakorzeniona w badaniach faktów, prześcigają się wzajemnie w potępieniu Izraela za jego obronną wojnę przeciwko Hamasowi w zeszłym miesiącu – robią to przerażająco jednolitym językiem.


Nie wiem, jak zatrzymać kłamstwa o izraelskich “masakrach”, skoro te kłamstwa powtarzają teraz profesorowie tak wielu uniwersytetów, media, studenci, jak również medyczne i naukowe pisma.  


Lekarze, zarówno klinicyści, jak badacze naukowi, upolitycznili się. Moja przyjaciółka, która jest chirurgiem pisze:

"Musiałam odejść z Facebookowej grupy kobiet-lekarzy z powodu wściekłego antysemityzmu kryjącego się za propalestyńskim humanitaryzmem. Stworzyłyśmy osobną grupę o nazwie ‘lekarze przeciwko antysemityzmowi’, która szybko zdobyła 1500 członków”.

Według Michaela Vanyukova, genetyka i profesora nauk farmaceutycznych z University of Pittsburgh: 

"Wyjechałem z antysemickiego Związku Radzieckiego 30 lat temu… nie mogłem wiedzieć, że naukowe stowarzyszenie, do którego dołączyłem wkrótce po przybyciu do Stanów Zjednoczonych - Behavior Genetics Association (BGA)...przywróci wspomnienia z mojego starego kraju. Niedawno dowiedziałem się, że komitet wykonawczy stowarzyszenia wyraził poparcie dla BLM. Zaszokowało mnie to. Nie tylko zupełnie nie jest sprawą BGA angażowanie się w politykę, ale ataki BLM na żydowskie instytucje nie były przypadkowe… niezaskakująco, przywódcy BLM określają siebie jako ‘wyszkolonych marksistów’. Popieranie BLM – rasistowskiej, nienawidzącej Żydów grupy – przenosi genetykę ponownie do jej paskudnych kart historii, do ignorancji”.   

Vanyukov zrezygnował z członkostwa za co należy mu się wielkie uznanie.


W naukowych pismach medycznych widzimy coraz więcej obskuranckich uprzedzeń.

 

To ma całkowity sens. Zachodzi coraz większa degradacja zarówno ekspertów, jak ekspertyzy.


Na przykład, w 2010 roku “Lancet”, niegdyś znakomite pismo medyczne, obwiniło Izrael za wzrost przypadków „bicia żon” w Gazie.

 

Badacze nie poinformowali, że ich badanie było finansowane przez Autonomię Palestyńską, a ich dane dostarczyło palestyńskie Centralne Biuro Statystyczne. Ponadto nie podali żadnego punktu odniesienia do przemocy domowej w Egipcie, Syrii i Arabii Saudyjskiej, krajach, które nie są okupowane przez Izrael, ani też na Zachodzie.


Podczas najnowszego konfliktu “Lancet” opublikował list z 19 maja od Issama Awadallaha z „Medycznego Kompleksu Szifa w Gazie w Palestynie”. Autor twierdzi, że “ta enklawa na otwartym powietrzu od 14 lat jest pod oblężeniem, co zagroziło systemowi opieki zdrowotnej przez ograniczenie zasobów, rozpadające się wyposażenie i niebezpiecznie małe zapasy niezbędnych leków”.

 

Choć sytuacja służby medycznej może być opisana poprawnie, obwinianie za ten stan Izraela jest absurdalne. Rozpadająca się infrastruktura w Gazie jest wynikiem działań przywódców Hamasu, którzy przez 14 lat przedkładali swój główny cel - zabijanie izraelskich cywilów ponad podstawowe potrzeby palestyńskiej ludności.

 

Awadallah powtarza propagandę Hamasu, włącznie z nieprawdziwymi liczbami ofiar, w tym dzieci.  


“Lancet” dostarcza platformy dla antyizraelskiej polityki nie od dziś. Autorzy w Lancecie nie ujawniają, że ich finansowanie pochodzi od propalestyńskich grup, takich jak Medical Aid for Palestinians i propalestyńskiego Norwegian Aid Committee, organizacji wrogich Izraelowi.

 

Warte podkreślenia jest to, że mimo jednoznacznego obalania podawanych “faktów” przez prezesa Medycznego Towarzystwa Izraela i innych wybitnych naukowców – tendencyjność naukowego pisma „Lancet” trwa. Jego rzekomo „medyczne” i „naukowe” artykuły regularnie zawierają fałszywe informacje i to w sposób, który zawsze zgadza się ze stworzoną przez Hamas „zabójczą narracją”, przyjętą przez zachodnie media.


Także kiedy autorzy “Lancetu” zajmują się ściśle medycznymi kwestiami w Gazie, nadal wciskają literki "oPt," czyli „okupowane palestyńskie terytorium” – i piszą to w wiele lat po tym, jak Izrael całkowicie wycofał się z Gazy.


Po opublikowaniu artykułu potępiającego wyłącznie Izrael za cierpienia w Gazie “Lancet” przeszedł do publikowania równej liczby listów popierających i zaprzeczających tym kłamstwom. Artykuły przedstawiające rzeczywiste fakty często były publikowane z opóźnieniem, po dyskusjach z redakcją.  

 

Co można powiedzieć o godnym niegdyś zaufania piśmie “Scientific American”, które teraz opublikowało artykuł skupiający się wyłącznie na „szalejącym kryzysie zdrowia psychicznego”, ale tylko w Gazie – nie w Izraelu?

 

Artykułowi, napisanemu przez psychiatrę Yassera Abu Jameiego, dyrektora programu “Zdrowie Psychiczne Społeczności” w Gazie, towarzyszy zdjęcie ludzi wśród ruin razem z pracownikami obrony cywilnej "po izraelskim bombardowaniu". Abu Jamei pisze o zespole stresu pourazowego wśród palestyńskich dzieci w wyniku “11-dniowej ofensywy [Izraela] na ludność Strefy Gazy”.  


Abu Jamei nie wspomina oczywiście liczby palestyńskich ofiar i traumy spowodowanych przez rakiety Hamasu, które spadały zbyt wcześnie i lądowały na głowach Palestyńczyków. Nie ma ani jednego słowa o kwestii zdrowia psychicznego w Izraelu z powodu ostrzału rakietowego Hamasu (około 20 tysięcy rakiet od 2004 roku) izraelskich miast, szczególnie w południowym Izraelu. Abu Jamei pisze o gazańskich "dzieciach niepotrafiących się koncentrować”, “moczących się w łóżkach”, „rozdrażnionych” i przeżywających „nocne koszmary”. (Wiemy, że to wszystko dotyczy także dzieci w południowym Izraelu.)

 

Zdumiewająco, Abu Jamei podaje nieprawdziwe dane, tak samo jak to zrobił “Lancet”: “Co najmniej 242 ludzi zginęło w Gazie, włącznie z 66 dziećmi, 38 kobietami (cztery były w ciąży) i 17 starymi ludźmi". Ani jednego walczącego terrorysty wśród nich! Ponadto Abu Jamei widział "uszkodzonych sześć szpitali i 11 ośrodków zdrowia”. Ani słowa o tym, czy Hamas miał tam biura lub magazyny broni. Ani słowa o odmowie Hamasu chronienia swoich cywilów i jego zamiłowaniu do używania ich jako ludzkich tarcz i wykorzystywania ofiar dla celów propagandowych. W rzeczywistości Hamas w ogóle nie jest wspomniany.

 

Jednak szef Hamasu, Jahja al-Sinwar przyznał, że jego organizacja wtopiła swoje centra dowodzenia i wyrzutnie rakiet w cywilną infrastrukturę. Przyznał, że jest to “problematyczne”. I w miarę, jak poznawaliśmy nazwiska zabitych, odkrywaliśmy, że znaczna część z nich była wojownikami Hamasu. Hamas powiedział, że stracił 80 wojowników. Izrael ocenia tę liczbę na dużo ponad 100. Szef UNRWA w Gazie, w zaskakującym momencie szczerości, powiedział, że bombardowanie Gazy przez Izrael było „precyzyjne”.

 

Za to uznanie rzeczywistości Matthias Schmale musiał przepraszać i został usunięty ze stanowiska.

 

Podwójne standardy

 

Tymczasem na kampusie związek reprezentujący "25 tysięcy kadry nauczycielskiej i personelu City University of New York" głosował w zeszłym tygodniu, by “potępić masakrę Palestyńczyków przez izraelskie państwo" i zażądał, by uniwersytet "wycofał inwestycje z wszystkich firm, które pomagają izraelskiej kolonizacji, okupacji i zbrodniom wojennym”. W Princeton University, dziesiątki studentów, profesorów, personelu i absolwentów podpisały “Otwarty list poparcia dla Palestyny”.

 

Zatruta propaganda dociera do nauczycieli szkół podstawowych i średnich. Na przykład, Związek Zawodowy Nauczycieli w Los Angeles ma nadzieję przegłosować rezolucję we wrześniu, która „wezwie rząd USA do zakończenia wszelkiej pomocy dla Izraela. Jako edukatorzy w szkołach publicznych Stanów Zjednoczonych ponosimy szczególną odpowiedzialność, by stać w solidarności z narodem palestyńskim… z powodu 3,8 miliardów dolarów, jakie rząd USA daje Izraelowi, używając w ten sposób bezpośrednio naszych podatkowych pieniędzy na finansowanie apartheidu i zbrodni wojennych”.  

 

Dość ironiczne jest to, że Zarząd Edukacji Los Angeles właśnie zawarł umowę z Apple, wartą 30 milionów dolarów, o rozdanie iPadów swoim uczniom. A przecież główny dostawca używa "przymusowej pracy tysięcy ujgurskich (muzułmańskich) robotników, którzy produkują części do produktów Apple”. Ci Ujgurzy są poddawani torturom i trzymani w obozach internowania, gdzie rząd chiński poddaje ich „indoktrynacji, by wyrzekli się islamu”, jak informuje nowy raport Amnesty International.

 

Związek nie proponuje bojkotu Chin.


Związek nauczycieli w San Francisco już wezwał do "zasadniczo takiej samej akcji", wycelowanej w Izrael.


Ponad 20 lat temu kilkoro z nas widziało nadciągające tsunami antyizraelskiej propagandy.


Nie słyszano naszych ostrzeżeń. Właściwie, słyszano i dlatego byliśmy zniesławiani, wyszydzani, cenzurowani i zmuszani do publikowania w coraz bardziej niszowych miejscach, wyrzuceni z mediów głównego nurtu. Niektórych z nas wyrzucono z pracy na uniwersytetach.


A teraz tsunami już do nas dotarło. Nową prezeską Psychologists for Social Responsibility of the American Psychological Association jest Lara Sheehi. Specjalizuje się w “dekolonizacji” i chociaż nie jest specjalistką z dziedziny historii, geografii ani religii Bliskiego Wschodu, opisuje siebie jako specjalistkę silnie propalestyńską.


Jak zwykle, propaganda szybko rozpętała mini-pogromy i duże pogromy Żydów na całym świecie. W Diasporze Żydzi nie mają IDF, by ich broniła. Kathryn Wolf opublikowała artykuł w “Tablecie”, w którym elokwentnie opisuje swoje “krzyki” o antysemityzmie w Durham, N.C., które „padają w próżnię”. Kończy, poprawnie: “Jeśli nauczyłam się czegoś, to tego, że  


Odsiecz nie przyjdzie. To my jesteśmy odsieczą”.  

 

Baseless Israel Bashing Permeates Science, Medicine, and Education Unions

ITP News, 15 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaPhyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1235 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk