Prawda

Niedziela, 28 maja 2023 - 03:02

« Poprzedni Następny »


Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką


Jerry A. Coyne 2021-06-30

Anna Krylov
Anna Krylov

Coraz częściej widzimy ideologię wkradającą się do nauki, z pismami naukowymi, które publikują polityczne artykuły, zajmują stanowisko w sprawach ideologii (najczęściej dotyczące rasy) i potępiają naukowców z przeszłości, których normy moralne uznają za gorsze niż te, które uznajemy dzisiaj. Niektóre towarzystwa naukowe odbywają coroczne spotkania, których niemal nie daje się odróżnić od konwencji Progresywnych Demokratów.

Często krytykowałem ten trend, ponieważ naukowe pisma i spotkania nie są miejscem do formalnego rozstrzygania spraw polityki, moralności lub ideologii. Kiedy naukowe pisma i towarzystwa konsekwentnie przedkładają jedną linię polityczną ponad inne, ma to mrożący krew w żyłach wpływ na wolność słowa i publikacji. Z drugiej strony, naukowcy mają oczywiście swobodę mówienia o tych sprawach we własnym czasie i innych miejscach.


Te sprawy porusza Anna Krylov w “The Journal of Physical Chemistry Letters” (kliknij na zrzut z ekranu poniżej lub ściągnij pdf tutaj). Autorka, Anna Krylov jest chemiczką kwantową, profesorką nauki i inżynierii oraz profesorką chemii na University of Southern California.


Tezą Anny Krylov (z którą się całkowicie zgadzam), jest to, że “przebudzone” upolitycznienie nauki odciąga nas od tego, co powinniśmy robić jako naukowcy: od uprawiania nauki. Następnie pisze, że zmiana nazw twierdzeń (takich jak “prawa Newtona”) lub anulowanie naukowców, których moralność nie zgadza się z naszą, niczego nie osiąga, ponieważ jest to demonstracyjna „Sprawiedliwość Społeczna” zamiast rzeczywistej sprawiedliwości społecznej. Anna Krylov widzi to wyraźniej częściowo dlatego, że żyła w ZSRR, gdzie praktykowano podobne anulowanie, zmiany nazw, a nawet wymazywanie całych gałęzi nauki (np. teorii struktur rezonansowych, za którą Pauling otrzymał Nagrodę Nobla).


Krylov:

Tak samo jak w czasach sowieckich [zachodnią] cenzurę uzasadnia się większym dobrem. Podczas gdy w latach 1950. większym dobrem było propagowanie światowej rewolucji (w ZSRR; w USA większe dobro oznaczało walkę z komunizmem), w 2021 roku większym dobrem jest “Sprawiedliwość Społeczna” (duże litery są ważne: “Sprawiedliwość Społeczna” jest konkretną ideologią, której cele mają niewiele wspólnego z tym, co znaczy “sprawiedliwość społeczna” pisana małymi literami w normalnym języku). Podobnie jak w ZSRR, cenzurę entuzjastycznie narzucają także od dołu członkowie naukowej społeczności, których motywacja waha się od naiwnego idealizmu do cynicznej walki o władzę.

W rezultacie, pisze Krylov, “dzisiejsza Rosja jest beznadziejnie zapóźniona w stosunku do Zachodu zarówno w technologii, jak i w jakości życia”. Część tego jest spowodowana zjawiskiem, jakiego nie widzimy w USA, jak likwidowanie całych dziedzin (mendlowskiej genetyki w Rosji, która padła pod toporem Łysenki). Widzimy jednak sytuacje, kiedy ideologia hamuje rzeczywiste badania, jak konflikt między paleoantropologią i mitami rdzennych Amerykanów, lub tabu nałożone na badania różnic między płciami i etnicznymi grupami.


Kliknij na link pod zrzutem z ekranu, żeby przeczytać:https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acs.jpclett.1c01475#


Wśród przypadków anulowania wspomnianych przez Krylov są zasady nazwane imieniem Archimedesa, Newtona, Schrödingera, Curie, Fritza Habera, Linusa Paulinga, Ronalda Fishera i tak dalej. Oto kilka dalszych przykładów:


Dzisiejsza cenzura nie zatrzymuje się przy czystce naukowego słownictwa i wyrzucaniu nazwisk naukowców, którzy “przekroczyli granice” lub nie zdali ideologicznej próby Wybranych. W niektórych szkołach na lekcjach fizyki nie mówi się dłużej o “prawach Newtona”, ale o „trzech fundamentalnych prawach fizyki”. Dlaczego Newton został anulowany? Ponieważ był biały, a nowa ideologia wymaga  „decentralizowania białości” i „dekolonizacji” programów nauczania. Komentarz w “Nature” wzywa do zastąpienia technicznej nazwy “supremacja kwantowa” przez “przewagę kwantową”. Autorzy uważają słowo „supremacja” za „agresywne” i zrównują jego użycie z propagowaniem rasizmu i kolonializmu. Ostrzegają także przed “szkodami” powodowanymi słowami takimi jak “podbój”. Zakładam, że „dziel i rządź” będzie także musiało zniknąć. Zadziwiająco, ta pogoń za duchami w sowieckim stylu zdobywa popularność.


Wraz z niebezpieczeństwem wymazania ich nazwisk przychodzi niebezpieczeństwo wymazania ich dziedzictwa. Kto zechce czytać o Ronaldzie Fisherze po tym, jak go demonizowano jako zwolennika eugeniki? Choć jest miejsce na dyskusję o charakterze naukowców podczas zajęć z historii nauki, zdaniem Krylov “powinniśmy oceniać, nagradzać i uznawać naukowy wkład wyłącznie na podstawie intelektualnych zasług, a nie na podstawie cech osobistych lub obecnej agendy politycznej”. A jeśli wkład naukowy przeważa zło, jakie przypisuje się naukowcowi, to należy honorować ten wkład nazwami, pomnikami i innymi oznakami honoru.


Przytoczę tylko jeden dłuższy fragment artykułu Anny Krylov, ale polecam przeczytanie całości i danie go tym, którzy próbują oczyścić naukę zarówno ze słów, jak z “nieczystych” ale słynnych naukowców.

Szybko przeskoczmy do roku 2021 – kolejnego stulecia. Zimna wojna jest już odległym wspomnieniem a kraj widniejący na mojej metryce, świadectwie szkolnym i dyplomie uniwersyteckim, ZSRR, nie istnieje dłużej na mapie. Doświadczam jednak jego dziedzictwa o tysiące kilometrów na zachód, bo żyję w orwellowskiej strefie cienia. Jestem świadkiem coraz bardziej usilnych prób poddania nauki i edukacji ideologicznej kontroli i cenzurze. […] Tak samo jak w czasach Wielkiego Terroru, niebezpieczne konspiracje i spiski przeciwko Światowej Rewolucji dostrzega się wszędzie, od ilustracji książek dla dzieci do fryzur i mody; dzisiaj mówi się nam, że rasizm, patriarchat, mizoginia i inne naganne idee są zakodowane w naukowych terminach, nazwach równań i zwykłych słowach w języku. Mówi się nam, że w celu zbudowania lepszego świata i zajęcia się społecznymi nierównościami musimy oczyścić naszą literaturę z nazwisk ludzi, których osobista historia nie dorasta do wysokich standardów tych samozwańczych nosicieli nowej prawdy, Wybranych. Mówi się nam, że musimy na nowo napisać nasze program nauczania i zmienić sposób, w jaki uczymy i mówimy.


Jako przykład politycznej cenzury i kultury anulowania, rozważ niedawny pogląd przy dyskusji o liczącej wieki tradycji dodawania nazwisk do naukowych pojęć i odkryć (prawo Archimedesa, prawa Newtona, równanie Schrödingera, prawo Curie, itd.). Autorzy wzywają do czujności przy nazywaniu odkryć i utrzymują, że “opieranie nazw na inkluzywnych priorytetach może dostarczyć drogi do bogatszego, głębszego i solidniejszego rozumienia nauki i jej postępów”. Naprawdę? Na jakich empirycznych podstawach opierają to? Historia uczy nas czegoś odwrotnego: wyniki oparte na zasługach w liberalnych, pluralistycznych społeczeństwach są nieporównanie lepsze niż wyniki ideologicznie kontrolowanej nauki w ZSRR i innych totalitarnych reżimach. Autorzy wzywają do usunięcia nazwisk ludzi, którzy “przekroczyli granice” moralnych lub etycznych standardów. Przykłady obejmują Fritza Habera, Petera Debye’a i Williama Shockleya, ale listę można z łatwością rozciągnąć, by obejmowała Starka (bronił wypędzenia Żydów z niemieckich instytucji), Heisenberga (kierował programem broni jądrowej Niemiec) i Schrödingera (miał romanse z nieletnimi dziewczętami). Istotnie uczone towarzystwa poświęcają obecnie znaczące wysiłki na takie kampanie zmiany nazw – między ostatnimi anulowaniami jest zmiana nazwy Nagrody Fishera przez Evolution Society, mimo dobrze podbudowanego argumentami sprzeciwu 10 byłych prezesów i wiceprezesów tego Towarzystwa.(20)

Dodałem link do przypisu (20) z samochwalstwa, bo kieruje on do postu na tej stronie internetowej o liście, jaki kilkoro z nas napisało o Fisherze do Society for the Study of Evolution.


Najwyraźniej “Journal of Physical Chemistry Letters” jest odważniejszy niż wiele innych pism naukowych, bo nie potrafię wyobrazić sobie takiego artykułu opublikowanego w „Science”, „Nature”, „New Scientist” lub „Scientific American”.

 

Why ideology should not be injected into science

Why Evolution Is True, 15 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". (Polskie tłumaczenie "Wiara vs. fakty" ukazało się nakładem Wydawnictwa Stapis.) Jerry jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. tytuł stanislaw 2021-06-30


Nauka

Znalezionych 1411 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22
Cuchnąca pułapka i przytulna kryjówka   Tonhasca Júnior   2022-10-21
Obraz Izraela na amerykańskich uniwersytetach   Mansour   2022-10-19
Kenia aprobuje GMO po 10 latach zakazu   Maina   2022-10-18
Pangenom jedwabnika morwowego   Novella   2022-10-14
Czy Samolubny gen zaszkodził publicznemu rozumieniu biologii?   Coyne   2022-10-13
Nieokrzesani goście   Tonhasca Júnior   2022-10-11
Niezrozumienie równości   Winegard   2022-10-07
Zyski klimatyczne to „niewygodna prawda” — nie wszystkie wiadomości o środowisku są złymi wieściami   Lomborg   2022-10-06
Gorzko-słodki, uzależniający lek   Tonhasca Júnior   2022-09-30
Przeciwko autentyczności   Winegard   2022-09-27
Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk