Prawda

Niedziela, 26 marca 2023 - 21:05

« Poprzedni Następny »


Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej


Andrzej Koraszewski 2022-06-06

Źródło: Pixabay
Źródło: Pixabay

Gdybyśmy chcieli zwołać okrągły stół zwolenników rolnictwa opartego na wiedzy, wystarczyłby do tego celu kawiarniany stolik. Próbowałem znaleźć chociażby jednego posła w polskim Sejmie, który walczy o stosowanie nauki w rolnictwie. Nie znalazłem, może to moja wina, mogłem źle szukać. Jest garstka dziennikarzy próbujących od czasu do czasu informować, że dyskusja o GMO jest praktycznie zakończona, nie wiem, czy jest ich w Polsce dziesięciu, czy dwunastu. Na naszym podwórku nadal króluje zaścianek w mediach i zastraszanie rolników, którym udało się wyjść poza „informacje” dostarczane przez rodzimych ekspertów i sieć doradców.

Czy sukces szczepionek przeciw Covid19 komukolwiek otworzył oczy na pożytki jakie przynosi nauka o genach i coraz wspanialsze możliwości majsterkowania z genomem? O tym, żeby lekarz stojący na czele partii politycznej rolników skojarzył związek między szczepionkami (do których dr Kosiniak-Kamysz zachęcał), a absurdami, które powtarza na temat GMO, nie ma co marzyć, wódz ludowców nie jest jednak jakimś odosobnionym patologicznym przypadkiem.


Rewolucyjna działalność na rzecz obrzydzania nauki przynosi niesamowite profity nie tylko w postaci popularności wewnątrz dogmatycznych sekt pseudośrodowiskowców, daje również realne zyski materialne i polityczne. Stwierdzenie, że największe zło na tym polu ostatecznie spowodowały media głównego nurtu jest niedopowiedzeniem. W pogoni za sensacją nieodmiennie podchwytywały każdą bzdurę i z uporem godnym lepszej sprawy uganiały się za najmniej kompetentnymi, ale wrzaskliwymi krytykami raportów naukowych.


Kiedy w 2015 roku Unia Europejska, w oparciu o własne raporty zaczęła dochodzić do wniosku, że być może niesłusznie uległa naciskom ulicznych krzykaczy i postanowiła w sprawie GMO pozwolić krajom członkowskim na samodzielne myślenie i samodzielne podejmowanie decyzji, czytelnik gazet polskich dowiedział się nie o raportach skłaniających do tego kroku, a o zaniepokojeniu organizacji Greenpeace, a wiedziony mądrością mediów polski rząd, czym prędzej wzmocnił zakaz uprawy kukurydzy GMO (jedynej rośliny GMO, której dopuszczenie niechętnie rozważano). W niektórych gminach  rolnicy ze zdumieniem czytali przekazywane przez władze gminne pismo informujące wytłuszczonym drukiem, że:

Złamanie prawa zakazu stosowania materiału siewnego GMO pociągnie za sobą poważne skutki finansowe dla rolnika takie jak zniszczenie na własny koszt nielegalnej uprawy. Rolnik będzie musiał także zapłacić karę pieniężną równą 200% ceny materiału siewnego.

Niemal zabawne, bo ulotka była podpisana przez panią Annę Szmelcer, przewodniczącą Stowarzyszenia Polska Wolna od GMO, a kończyła się oczywiście zapewnieniem, że ona tak wyłącznie z dobrego serca:

„Należy wspierać rolników, informować o zakazie jak i udzielić pomocy w zakupie naturalnego materiału siewnego, wolnego od GMO w centralach nasiennych, które w 100% gwarantują czystość genetyczną swojego materiału siewnego.”

W tym przypadku to władze gminne były pasem transmisyjnym wrzaskliwego irracjonalizmu do mas. Siła oddziaływania pani Ani na siedzących w Sejmie wybrańców narodu oraz ich prawdziwych mocodawców z lewych i prawych politycznych partii była zbliżona do zera. Oni czerpią swoją wiedzę z mediów drukowanych i elektronicznych, które od dziesięcioleci nie ustawały w pogoni za sensacją pozwalającą włożyć kij w szprychy korzystania z dobrodziejstw nauki.  


Kiedy w 2021 roku Unia Europejska ponownie zaczęła myśleć, że być może przez kilka dziesięcioleci unijni politycy i biurokraci wprowadzali ludzi w błąd, i korzystając z pojawienia się nowej technologii edytowania genów zdecydowali się na zrobienie pół kroku wstecz i dopuszczenie do badań, tworzenia oraz obrotu organizmów z edytowanymi genami, dla mediów od przyczyn tego ostrożnego wycofywania się, ciekawsze były protesty tych co zawsze.


W wielu krajach prasa ochoczo nagłaśniała głosy takie jak wypowiedź Kevina Stairsa, doradcy Greenpeace EU ds. polityki GMO:

„UE ma obowiązek chronić prawa rolników do wyboru tego, co sadzą, i ludzi do wyboru tego, co jedzą, a także chronić środowisko i bioróżnorodność przed potencjalnymi szkodami ze strony nowych GMO. Komisja Europejska i rządy krajowe muszą przestrzegać zasady ostrożności i orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – GMO pod inną nazwą to nadal GMO i muszą być traktowane jako takie na mocy prawa.”

Redaktorzy naczelni mediów drukowanych i elektronicznych skwapliwie korzystali z talentów starannie dobieranych kadr dziennikarskich, żeby raz jeszcze przekazać swoją umiłowaną maksymę: „gówno chłopu nie zegarek”. Samo zastanawianie się nad tym, co czytają i przekazują ze swoich trybun, wydaje się przekraczać ich możliwości intelektualne. Ekspert z Greenpeace wzywa do obrony „prawa do wyboru”, czyli do wzmocnienia wymuszonych wcześniej przez niego i jego kompanów zakazów. Niezdolność zauważenia tego, co tu się dzieje, wymaga bardzo wysokiego poziomu inteligencji emocjonalnej.


Amerykański naukowiec, Peter Davies miał wykład o GMO w Kijowie jak pisał:

Po prezentacji dla niewielkiego zgromadzenia, gdzie był minister rolnictwa i kilku farmerów, jeden z farmerów zaczął krzyczeć do ministra. Mój tłumacz szeptał mi do ucha przekład jego słów.


Farmer mówił: “Wiecie, że my wszyscy uprawiamy GMO (podobno głównie odporne na glifosat rośliny uprawne z glifosatem importowanym z Chin), dlaczego więc nie dajecie aprobaty na GMO?”


“Tak, tak - powiedział minister – wiemy, ale społeczeństwo jest przeciwko temu, więc oficjalnie musimy zakazywać!”

To był rok 2011. Ukraiński minister twierdził, że to jakieś społeczeństwo jest przeciwne, zapomniał dodać, że to „społeczeństwo” ma silne opinie w tej sprawie urobione przez media. Społeczeństwo jest przeciwne, więc  państwo musi zakazywać, a walka toczy się przecież o prawo do wyboru, czyli za wolność naszą i waszą.    

 

Rewolucyjne dławienie postępu ma dwa skrzydła, jedno boskie, czyli argument, że człowiek nie powinien wkraczać w boskie kompetencje i zmieniać natury, a drugie (znacznie silniejsze) laickie i postępowe skrzydło wyznawców zasady ostrożności, czyli obóz zwolenników postępowego konserwatyzmu w imię obrony uciśnionych. To drugie skrzydło broni natury i walczy z kapitalizmem, która to walka na tym polu do złudzenia przypomina stalinowską walkę z kułakami i zawsze brzmi atrakcyjnie dla szerokich mas redaktorów mediów papierowych i elektronicznych.      

           

Czy rację ma amerykański dziennikarz naukowy Marc Brazeau, który na łamach Genetic Literacy Project opublikował dwuczęściowy tekst o aktywistach anty-GMO i ich wzmożonej pracy w miarę coraz bardziej oczywistej przegranej? Oczywiście Amerykanin patrzy na tych aktywistów z amerykańskiej perspektywy, więc czytelnik ze starego kontynentu może mieć chwilami kłopoty. Pisze nam bowiem ten autor, że koalicja anty-GMO doznała w USA upokarzającej porażki w 2012 roku. Już wtedy większość Amerykanów zaczęła wzruszać ramionami na ich wrzaski. Trudno było nie zauważyć, że w medycynie i rolnictwie biochemia jest faktem, a produkty z GMO są po prostu wszechobecne. Już nie tylko insulinę, ale dziesiątki leków produkuje się w oparciu o technologie GMO, zwierzęta karmione są paszą GMO, ubrania robione są z bawełny GMO, restauracje serwują żywność z roślin GMO, klienci w sklepach bez oporów wybierają kukurydzę, soję i inne produkty GMO, alkohole z użyciem drożdży są skażone GMO, serów bez GMO produkować się dziś nie da, a ta lista jest znacznie dłuższa. Trudno zatem dziwić się, że coraz większa liczba Amerykanów patrzy na tych rozwrzeszczanych aktywistów jak na ludzi niezbyt rozgarniętych.

 

My, cywilizowani Europejczycy darzymy ich jednak nadal szacunkiem i nawet do głowy nam nie przychodzi, żeby ich pytać, czy chińskie koszulki z propagandą na ich piersiach są utkane z bawełny GMO.                  

 

Marc Brazeau twierdzi z całą stanowczością, że w USA, na tym polu nauka już wygrała, a amerykańskie społeczeństwo odrzuciło fałszywe twierdzenia przeciwników GMO, jakoby rośliny wyhodowane z nasion GMO były jakimś strasznym „Frankenfood”, co jest stałą śpiewką tego towarzystwa.          

 

W Ameryce walka o oznaczanie towarów z GMO po 2021 roku zaczęła się koncentrować na poszczególnych stanach i w kolejnych stanach przegrywali już to w obliczu stanowczych protestów producentów serów, hodowców bydła i drobiu, sieci handlowych i samych konsumentów. Wspierali się zatem nasi postępowcy antykapitalizmem i wzniecaniem nienawiści do Monsanto, koncernu, którego dominacja na rynku nasion GMO jest wyłączną zasługą bojowników o wolność rolnictwa od nauki. Tylko finansowo najsilniejszy koncern mógł sobie pozwolić na walkę z trwającą dziesiątki lat mitręgą biurokratyczną, o którą tak zawzięcie (i do pewnego czasu tak skutecznie) walczyli miłośnicy paraliżu postępowego.


Kiedy wreszcie nawet marsze przeciw Monsanto zaczęto odwoływać z braku chętnych, amerykański Kongres ostatecznie zamknął dyskusje o etykietki.      

 

Zdaniem Marca Brazeau punktem zwrotnym dla amerykańskich ustawodawców był opublikowany w 2016 roku raport Amerykańskiej Akademii Nauk potwierdzający bezpieczeństwo żywności z GMO. Od tego czasu zaczął maleć apetyt dziennikarzy amerykańskiego głównego nurtu na straszydła o grozie stosowania nauki w rolnictwie.     

 

Już w 2015 roku rozpoczęto w Kongresie pracę nad ustawą o bezpiecznym i dokładnym oznaczaniu żywności (ustawa SAFL). Oczywiście ustawodawcy zgodzili się, że konsument ma prawo do informacji o tym, czy zmian genetycznych roślin i zwierząt stanowiących surowiec żywności dokonano metodami tradycyjnymi czy nowoczesnymi, więc w przypadku nowoczesnych metod należy znakować towar literami BE (bioinżynieria), ale nie GMO. Ustawa ostatecznie weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022r., a wprowadzenie tego oznakowania nie zrobiło na konsumentach najmniejszego wrażenia.   

 

Amerykańscy bojownicy o wolność rolnictwa od nauki coraz częściej przenoszą swoje zainteresowania na Europę, gdzie nadal znajdują wdzięcznych odbiorców i skąd nadal można szerzyć fałszerstwa na Afrykę i Azję, ale zdaniem Marca Brazeau w USA ta walka jest dla aktywistów anty-GMO przegrana. Nie wszyscy podzielają jego optymizm, a i on sam jest przekonany, że ci ludzie będą nadal tworzyć nowe bajki i szukać nowych sztuczek, które skuszą dziennikarzy do współudziału w kampanii przeciw nauce.

 

Edytowanie genów metodą CRISPR/Cas9 nie tylko ułatwia ustawodawcom i biurokratom zerwanie z uleganiem wrzaskliwym grupom nacisku bez nazbyt głośnego przyznawania się do karygodnych błędów w przeszłości, ale wybija zęby bojownikom wojny ze strasznym, wielkim kapitalizmem. Edytować geny tą  metodą można w małych laboratoriach i przy niewielkich nakładach kapitałowych, a po złagodzeniu zakazów ta dziedzina może się szybko rozwijać. Tak więc, kartofel z Karolem Marksem w klapie też powoli zaczyna chwiać się na swojej barykadzie wojny z Monsanto.

 

W naszym polskim zaścianku odnosi się wrażenie jakby wśród dziennikarzy głównego nurtu zmalał apetyt na absurdalne sensacje z obozu aktywistów anty-GMO, ale zmiana kursu jest tak kosmetyczna, że czytelnicy tego nie zauważają, a politycy z lewa i z prawa zauważą tę zmianę ostatni.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1393 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22
Cuchnąca pułapka i przytulna kryjówka   Tonhasca Júnior   2022-10-21
Obraz Izraela na amerykańskich uniwersytetach   Mansour   2022-10-19
Kenia aprobuje GMO po 10 latach zakazu   Maina   2022-10-18
Pangenom jedwabnika morwowego   Novella   2022-10-14
Czy Samolubny gen zaszkodził publicznemu rozumieniu biologii?   Coyne   2022-10-13
Nieokrzesani goście   Tonhasca Júnior   2022-10-11
Niezrozumienie równości   Winegard   2022-10-07
Zyski klimatyczne to „niewygodna prawda” — nie wszystkie wiadomości o środowisku są złymi wieściami   Lomborg   2022-10-06
Gorzko-słodki, uzależniający lek   Tonhasca Júnior   2022-09-30
Przeciwko autentyczności   Winegard   2022-09-27
Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk