Prawda

Piątek, 1 lipca 2022 - 03:54

« Poprzedni Następny »


Czy nadchodzi hydroponika?


Steven Novella 2021-07-13


O hydroponice – uprawie roślin w wodzie bez użycia gleby – słyszałem przez całe życie. Firma Epcot przedstawiła je kilkadziesiąt lat temu jako rolnictwo przyszłości. Rolnictwo hydroponiczne istnieje. Sałatę hydroponiczną mogę kupić w supermarkecie. Ale pomimo całego szumu, produkty tego rolnictwa stanowią nadal niewielki procent światowej produkcji żywności. Wydaje się jednak, że teraz hydroponika wchodzi w fazę szybkiego rozwoju. W 2020 roku globalny rynek szacowano na 9,3 miliarda dolarów i przewiduje się, że do 2026 roku może się podwoić.


Narodziny hydroponiki wiąże się z nazwiskiem botanika Juliusa von Sachsa, który w 1860 roku opublikował zestaw mieszanki składników odżywczych niezbędnych do dodania do wody, pokazując po raz pierwszy dokładnie, jakich składników odżywczych rośliny potrzebują do wzrostu. Od tego czasu opracowano kilka systemów hydroponicznych, a dziś nowoczesna hydroponika jest na nowym etapie, z precyzyjną kontrolą zarówno podawanych składników odżywczych, jak i środowiska, co pozwala na optymalizację uprawy.


Potencjalne zalety hydroponiki są imponujące, a jedyną prawdziwą wadą jest to, że koszty początkowe mogą być wysokie, a ogólna cena produktów jest nadal wyższa niż w przypadku rolnictwa konwencjonalnego. Powodem, dla którego hydroponika pozostaje niszą, jest to, że może nie być tak opłacalna ekonomicznie, ale w miarę poprawy techniki przepaść w kosztach szybko maleje. Drugim wyraźnym minusem jest to, że hydroponika zużywa znacznie więcej energii. Konwencjonalne rolnictwo jest w większości zasilane przez słońce, podczas gdy hydroponiczne rolnictwo w dużej mierze wymaga sztucznego światła i ogrzewania. Szacunki z 2015 r. wykazały, że hydroponika zużywa 11 razy więcej energii niż konwencjonalne rolnictwo. 

 

Zalety są kolosalne: Uprawy hydroponiczne pozwalają na uprawę wertykalną, ponieważ nie są zależne od gleby. Pozwala to na większe plony roślin z jednostki ziemi, a ziemia staje się coraz cenniejszym zasobem. Szacunki oszczędności ziemi zależą od plonów i wysokości pionowej farmy, więc trudno to jeszcze obliczyć, ale waha się to od kilku do setek razy więcej niż plon z hektara ziemi w rolnictwie konwencjonalnym. Pionowe farmy hydroponiczne można będzie w razie potrzeby zaprojektować pod kątem optymalnego wykorzystania gruntów, co da setki razy większe plony bez konieczności poświęcania na to dużego areału ziemi.


Ta wysoka wydajność z małego obszaru ziemi pozwala również na uprawę hydroponiczną na obszarach miejskich. Dzięki temu część świeżych produktów jest uprawiana lokalnie i nie musi być transportowana z odległych miejsc. To dodatkowo pozwala na optymalizację odmian roślin pod kątem wartości odżywczych i smaku, a nie pod kątem zdolności do przetrwania transportu.


W dodatku zużycie wody jest również znacznie niższe, ponieważ farmy hydroponiczne mogą przetwarzać 98% zużywanej wody. Według ostrożnych szacunków hydroponika wykorzystuje dziesięciokrotnie mniej wody do wyprodukowania tej samej ilości biomasy niż w rolnictwie konwencjonalnym, ale przy odpowiednio zaprojektowanych systemach oszczędności mogą być jeszcze większe. Pamiętajmy, że słodka woda staje się również coraz cenniejszym zasobem, a rolnictwo zużywa 70% światowej wody słodkiej. Kiedy hydroponika zacznie dostarczać znaczących ilości żywności może to radykalnie zmniejszyć nasze zapotrzebowanie na świeżą wodę.


Rolnictwo hydroponiczne wykorzystuje również kontrolowane środowisko wewnętrzne. Ma to wiele zalet. Po pierwsze – praktycznie nie wymaga pestycydów. Nie ma chwastów, z którymi trzeba się uporać, a owady można znacznie łatwiej kontrolować. Można również zarządzać jakością powietrza, a także temperaturą, wilgotnością i światłem. Hodowcy mają całkowitą kontrolę nad czasem, intensywnością i częstotliwością światła, optymalizując wzrost i używając częstotliwości światła jako biologicznego wyzwalacza, gdy jest to konieczne. Oznacza to również, że uprawa hydroponiczna może odbywać się przez cały rok, w każdym środowisku, nawet na pustyni.


Ponieważ jest to system zamknięty, nie ma przedostawania się azotu do cieków wodnych, a tym samym nie powoduje się zakwitów glonów spowodowanych przedostawaniem się nawozów do naturalnych zbiorników wody. Również ryzyko skażenia żywności jest znacznie mniejsze. Nie ma patogenów z gleby ani z nawozu.

 

A co z samymi uprawami? Ponieważ technologia była ulepszana przez lata, dostosowując składniki odżywcze i warunki uprawy, produkty końcowe uległy poprawie. Ponownie, jest to zależne od upraw, ale w wielu przypadkach rośliny hydroponiczne mają lepsze właściwości odżywcze i smakowe. Będziemy obserwowali dalszą poprawę w miarę, jak rośliny będą hodowane lub konstruowane tak, aby były zoptymalizowane pod kątem upraw hydroponicznych.


Wysokie zapotrzebowanie na energię jest wadą, którą można złagodzić. Na przykład dostępność coraz tańszych i bardziej wydajnych paneli słonecznych może zasilać farmę hydroponiczną. Pomocne mogą być również systemy, które maksymalnie wykorzystują naturalne oświetlenie. Ale prawdopodobnie rolnictwo hydroponiczne będzie zawsze bardziej energochłonne – energia zastępuje glebę, wodę i słońce. Jednak z biegiem czasu zasoby gleby i wody stają się coraz bardziej ograniczone, a energia staje się coraz tańsza. Po przecięciu tych linii prawdopodobnie rozpocznie się masowa uprawa hydroponiczna.


Jak zwykle, to ekonomia określi przyszłość rolnictwa hydroponicznego, ale wydaje się, że dotarliśmy do punktu krytycznego. Korzyści dla środowiska mogą być ogromne, a wraz ze wzrostem niedoborów gruntów rolnych i wody, wzrośnie również motywacja do uprawy hydroponicznej.


Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści środowiskowe, można by pomyśleć, że zwolennicy ekologicznego rolnictwa będą entuzjastycznie nastawieni – radykalnie zmniejszone zużycie wody, odchodzenie od pestycydów, brak spływania azotu do zbiorników wodnych. Nic z tego nie przekonuje. Entuzjaści rolnictwa ekologicznego nadal się krzywią. Dlaczego? Wydaje się, że jest to obrona własnego podwórka. Odmawiają hydroponice etykiety „rolnictwa organicznego”, mimo że spełnia ono wszystkie ich wymagania. Twierdzą, że ponieważ rolnictwo ekologiczne polega na pielęgnowaniu gleby, bez gleby nie może być rolnictwa ekologicznego. Wyraźnie są przekonani, że jest coś magicznego i nieznanego w tym, jak gleba odżywia uprawy, a hydroponika nie potrafi zastąpić tej magii – pomimo tego, że plony są równie dobre lub lepsze.


Nic nowego. Wiedzieliśmy to o rolnictwie ekologicznym. Używają więcej ziemi niż konwencjonalne rolnictwo, żeby wyprodukować tę samą ilość żywności, ignorując, że ma to negatywny wpływ na środowisko. Teraz ignorują oczywiste korzyści pionowej uprawy hydroponicznej, aby chronić swoją miłość do „magicznej gleby”.


Nie przewiduję, że hydroponika szybko zastąpi całe tradycyjne rolnictwo. Może jednak stanowić ważny dodatek do naszej infrastruktury rolniczej i pomóc nam wyżywić rosnącą populację bez zwiększania areału ziemi oddanej pod pług. W rzeczywistości możemy zmniejszyć obszar ziemi potrzebnej na produkcję żywności i przywracać część gruntów ornych  naturalnym ekosystemom. Podobnie jak we wszystkich gałęziach rolnictwa, niezależnie od filozofii należy stosować tę metodę, która jest optymalna dla lokalizacji i danej uprawy. Nie mamy luksusu pozostawania przy prymitywnym rolnictwie – potrzebujemy rolnictwa opartego na nauce, zoptymalizowanego pod kątem wydajności i mniejszego negatywnego wpływu na środowisko.

 

Are Hydroponics Coming?

Neurologica,  8 lipca 2021

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1307 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk