Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 12:44

« Poprzedni Następny »


Francuski imam czeka na twoją pomoc


Hassen Chalghoumi 2015-04-19


Podczas szóstych dorocznych obchodów pamięci Toma Lantosa na których MEMRI prezentuje doroczny raport o antysemityzmie i negacji Holocaustu w krajach arabskich, 14 kwietnia 2015 roku, w Waszyngtonie, na Capitol Hill zabrał głos Hassen Chalghoumi, imam meczetu w Drancy we Francji.

W imię Allaha Wszechwspółczującego, Wszechmiłosiernego.

 

Najpierw chciałbym podziękować MEMRI i Lantos Foundation for Human Rights and Justice za zaproszenie mnie, bym przemawiał na tym ważnym, dorocznym wydarzeniu.

 

Jestem zaszczycony, mogąc uczestniczyć w upamiętnieniu Toma Lantosa, który przez całe życie walczył przeciwko antysemityzmowi i negacji Holocaustu i bronił sprawy praw człowieka i sprawiedliwości na całym świecie.

 

Zanim zacznę, chciałbym zwrócić uwagę na los chrześcijan na Bliskim Wschodzie, którzy stoją dzisiaj przed ludobójczym morderstwem. Jestem pewien, że wszyscy widzieliście obrazy takie jak obcinanie głów 21 ludziom na wybrzeżu Libii wyłącznie za przestępstwo bycia chrześcijaninem. Nie możemy upamiętniać Holocaustu XX wieku bez zajęcia się zbrodniami popełnianymi dziś przeciwko chrześcijanom w wyniku tej samej nienawiści, która doprowadziła do niemal całkowitej eksterminacji Żydów europejskich.

 

Widzieliście rozmaite dokumentalne wideo, z których jedne podżegają do nienawiści, rasizmu i przemocy, podczas gdy inne propagują reformy i uniwersalne wartości ludzkie. Chciałbym zwrócić waszą uwagę na fakt, że ten pierwszy rodzaj wideo reprezentuje tylko jedną z twarzy islamu – twarz nienawistną i pełną przemocy. Tak samo było z innymi religiami w toku ich dziejów. Przez stulecia chrześcijaństwo i judaizm przechodziły przez fazy, w których najwyższe wartości ludzkie były marginalizowane i zastąpione przez nienawiść i przemoc. Później jednak obie te religie wyzwoliły się od tych nurtów przemocy i stały się niemal całkowicie ludzkimi religiami, pokojowymi i współczującymi – tak jak je znamy już od kilku stuleci. Nie jest to gwarantowany, idący w jedną stronę proces i czasami zjawiska z przeszłości podnoszą swoje ohydne łby. Tłumienie tych nawrotów jest nieustanną walką.

 

Islam także pójdzie drogą chrześcijaństwa i judaizmu. Jednak ta walka o reformy nie zostanie dokonana, jeśli reszta świata będzie to traktowała jako wyłącznie walkę wewnętrzną i pozostawała jako bezczynny obserwator, patrząc na dziejącą się katastrofę. Wszyscy żyjemy w jednym świecie, tak muzułmanie, jak nie-muzułmanie, i los islamu wpłynie na nas wszystkich razem.

 

Jakie są linie frontu w tej wielkiej bitwie o islam? Przede wszystkim walka odbywa się na forum Internetu. Podczas gdy jest to wielkie dobrodziejstwo dla ludzkości, Internet jest także nośnikiem idei, przekonań i podżegania do przemocy i jest używany przez ekstremistów do radykalizowania i rekrutowania wyznawców. Istotnie, globalny ruch dżihadystyczny nie zdobyłby swoich obecnych wpływów na całym świecie bez Internetu.

 

My wszyscy, panowie i panie, popieramy wolność słowa, ale ta wolność jest nadużywana przez wrogów ludzkości, żeby prać mózgi naszym dzieciom i młodzieży. W Ameryce muszą zostać uchwalone prawa, które będą nas chronić przed takimi nadużyciami i zabronią ich, podobnie do praw uchwalonych w Europie po tym, jak Europa doznała gorzkich konsekwencji wynikających z ideologii takich jak nazizm i faszyzm. W Europie podżeganie do rasizmu, antysemityzm i negacja Holocaustu są przestępstwami, mimo że nie podejmuje się żadnej akcji, by te prawa egzekwować.

 

Drugim frontem bitwy są szkoły, w których brak właściwego pokierowania młodzieżą. Brak tych istotnych wysiłków powoduje, że system edukacyjny pozbawiony jest wartości moralnych i w ostatecznym rachunku dzisiejsi uczniowie zamieniają się w ekstremistów i terrorystów jutra. Widzieliśmy to raz za razem w Francji.

 

Trzecim frontem bitewnym są meczety, a w wielu z nich jest podżeganie do antysemityzmu, nienawiści i w efekcie do przemocy. Jest to najważniejszy front, jeśli chodzi o przyszłość islamu i jego stosunki z innymi religiami. Ale nawet ta walka nie jest wyłącznie wewnętrzna. Rząd powinien odgrywać swoja rolę i nie dopuszczać, by pieniądze organizacji terrorystycznych docierały do meczetów i kierowały ich działalnością. Powinien nie dopuszczać do ambon ekstremistycznych przywódców, gdzie mogą nadużywać swojej władzy i siać nienawiść i przemoc. Powinien zapewnić, że ludzie nauczający innych religii są do tego kwalifikowani i popierają wartości ludzkie.

 

Czwartym frontem bitewnym są więzienia, w których rząd miesza zwykłych więźniów z terrorystami i ideologami, którzy wykorzystują tę okazję do radykalizowani tych, z którymi mają styczność. Tak było z wszystkimi terrorystami, którzy popełnili akty terroru we Francji w zeszłym roku: Muhammad Merrah i Muhammad Nemoush, których mózgi zostały wyprane w więzieniu i zabili 11 niewinnych ludzi; i, niedawno, Amedy Coulibaly i bracia Kouachi, którzy zabili 17 ludzi w „Charlie Hebdo” i w sklepie koszernym w dzielnicy w Porte de Vincennes w Paryżu.

 

Panie i panowie, mówię do was jako ten, który walczy na wszystkich wymienionych tu frontach mimo gróźb śmierci, które regularnie otrzymuję. Najnowsza z tych gróźb przyszła od uśpionej komórki Państwa Islamskiego we Francji. Uważam za swój obowiązek walkę na wszystkich tych frontach: w Internecie, w szkołach, przez nauczanie w meczetach i rozmowy z więźniami. Robię wszystko, co w mojej mocy, by przeciwstawić się tym siłom zła w mojej religii.

 

Chcę jednak, byście wiedzieli, że nie jestem sam. Chcę, byście wiedzieli, że otrzymuję olbrzymie poparcie od muzułmanów, nie tylko z Francji, ale z całej Europy; od muzułmanów w Tunezji, kraju mojego pochodzenia; i od szerszej, globalnej społeczności muzułmańskiej. Dwa tygodnie temu przemawiałem do członków parlamentu UE i powiedziałem im, by nie czuli się zniechęceni, bo olbrzymia większość muzułmanów popiera to, co ja reprezentuję. W 2012 roku zabrałem grupę 30 imamów do Instytutu Pamięci Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie i to, co wynieśli z tej wizyty, jest teraz znane wielu społecznościom, które poprzednio niemal niczego nie wiedziały o Holocauście. Uczestniczę we wszystkich upamiętnieniach Holocaustu we Francji. Mój meczet mieści się w Drancy, mieście, z którego  Żydów francuskich transportowano do Auschwitz. Jest to nieustająca lekcja: nienawiść prowadzi do skrajnej katastrofy. Kilka lat temu zebrałem także muzułmanów dla upamiętnienia 9/11, przysięgając walczyć z terroryzmem i nienawiścią.

 

Panie i panowie, pozwólcie mi powtórzyć, że taki wysiłek wymaga waszej pomocy. Ci, którzy uważają, że mogą zostawić nas samych w tej walce i czekać na jej zakończenie, popełniają poważny błąd. Tym, którzy często pytają mnie: „Gdzie są muzułmańscy reformatorzy?” chciałbym zwrócić uwagę na MEMRI. Ten instytut badawczy, który bardzo wysoko cenię, pokazuje światu obie twarze dzisiejszego islamu – tę, która podżega do przemocy i nienawiści do innych, i tę drugą, która głosi reformę, pokój i braterstwo między religiami.

 

Chciałbym zakończyć mądrymi słowami, które usłyszałem od rabina przemawiającego na jednym z upamiętnień Holocaustu w Drancy. Powiedział on: „Hitler nie wygrał dlatego, że miał poparcie większości Niemców, ale dlatego, że większość była obojętna”. Panie i panowie, ta walka będzie długa, ale razem zatriumfujemy.

 

14 kwietnia 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaHassen Chalghoumi

Urodzony w 1972 roku w Tunisie jest imamem meczetu we francuskim mieście Drancy w pobliżu Paryża. Jego wystąpienia wywoływały demonstracje ekstremistów muzułmańskich i żądania usunięcia go, gdyż jak twierdzą, „nie reprezentuje większości muzułmanów”.  Jego przeciwnicy nazywają go „imamem Żydów”. Chalghoumi poparł zakaz noszenia burki we Francji, krytykował poparcie Zachodu dla “Arabskiej Wiosny”,  działa na rzecz radykalnej zmiany stosunku religii muzułmańskiej do kobiet.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. poparcie dla umiarkowanych muzułmanów mieczysławski 2015-04-19


Dysydenci

Znalezionych 289 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk